Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, panakos_thess said:

Ακριβως ειδα και συγκριτικα στο GameGPU ειναι καρα ΑΜD optimized

Screenshot_1.png

Μια χαρά είναι  τα νούμερα, βγάλανε και αυτοί 8gb κάρτα και οπότε σταμάτησαν το vram hogging, τώρα απλά σφάζουν την απόδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπιδο optimize το starfield. Λογικα σε κανα χρονο θα στρωσει μετα απο 10-15 patches. Τους μαθαμε πια. Θα δωσει και κανα driver update η nvidia να παρουν ενα 20% οι καρτες και τελος. Για τα γραφικα του δεν δικαιολογει σε τιποτα αυτα που ζηταει. Και σε cpu και σε gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.18f636d2c3fc2c68e23c73e192fc3e75.png

Τώρα πως προέκυψε ότι θες 4090 για 1440p/60, δεν ξέρω. Εκτός αν το ultra preset έχει και upscaling μέσα. Εντάξει προφανώς θα έπαιζε καλύτερα στις AMD. Bέβαια εδώ βλέπουμε σημεία και τέρατα, με την απλή 6800 να είναι καλύτερη και απ' την 3080Ti λολ. Τέλος πάντων, λογικά με patches θα ανέβει λίγο η απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σκουπιδο optimize το starfield.

μια χαρά είναι το optimize δεν είναι τέλειο αλλα πρώτη φορα δε ξέρω και εγώ μετά από ποσο καιρό που βάζω παιχνίδι και δε βλέπω ούτε ένα stutter

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τώρα πως προέκυψε ότι θες 4090 για 1440p/60, δεν ξέρω. Εκτός αν το ultra preset έχει και upscaling μέσα. Εντάξει προφανώς θα έπαιζε καλύτερα στις AMD. Bέβαια εδώ βλέπουμε σημεία και τέρατα, με την απλή 6800 να είναι καλύτερη και απ' την 3080Ti λολ. Τέλος πάντων, λογικά με patches θα ανέβει λίγο η απόδοση.

μια χαρά τρέχει σε 4k με 75% στο fsr πάει μπάλα και σε εσένα με 1440p με fsr όλα ultra θα τρέχει πολύ καλή δουλειά από bethesda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

μια χαρά τρέχει σε 4k με 75% στο fsr πάει μπάλα και σε εσένα με 1440p με fsr όλα ultra θα τρέχει πολύ καλή δουλειά από bethesda

Καλά όχι και πολύ καλή δουλειά. Σιγά τι έχει από visuals που να θέλει upscaling σε 1440p για 60αρι και με 4070 κιόλας. Άλλα games δείχνουν πολύ καλύτερα και τρέχουν καλύτερα. Μόνο τα textures βλέπω δείχνουν ωραία. Τα υπόλοιπα είναι κλασσικές old gen τεχνικές. Εκτός αν τα βίντεο το αδικούν τόσο, τι να πω. Αλλά δεν βλέπω κάτι (φωτισμός, σκιές, lod, κτλ) που δεν έχουμε ξαναδεί τα προηγούμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

μια χαρά είναι το optimize δεν είναι τέλειο αλλα πρώτη φορα δε ξέρω και εγώ μετά από ποσο καιρό που βάζω παιχνίδι και δε βλέπω ούτε ένα stutter

μια χαρά τρέχει σε 4k με 75% στο fsr πάει μπάλα και σε εσένα με 1440p με fsr όλα ultra θα τρέχει πολύ καλή δουλειά από bethesda

Μια χαρά δεν το λές. 3080ti / 3090 δεν κρατάνε 60αρι minimum και βγάζουν 62 average σε 1080p. 3090 = 6750xt πλέον, finewine και έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Καλά όχι και πολύ καλή δουλειά. Σιγά τι έχει από visuals που να θέλει upscaling σε 1440p για 60αρι και με 4070 κιόλας. Άλλα games δείχνουν πολύ καλύτερα και τρέχουν καλύτερα. Μόνο τα textures βλέπω δείχνουν ωραία. Τα υπόλοιπα είναι κλασσικές old gen τεχνικές. Εκτός αν τα βίντεο το αδικούν τόσο, τι να πω. Αλλά δεν βλέπω κάτι (φωτισμός, σκιές, lod, κτλ) που δεν έχουμε ξαναδεί τα προηγούμενα χρόνια.

σύγκρινε το με οποιο παιχνίδι θες τα τελευταία 2 χρονια και πες μου δε λέω ότι είναι άψογο προφανώς και θα βελτιωθεί αλλα δεν παίζεις και να νομίζεις ότι έχεις χαλασμένο σύστημα από τα stutters επίσης έχει ωραία γραφικά λεπτομερέστατα textures... μπορείς να αλληλεπιδράσεις με όλα τα αντικείμενα στο χώρο έχουν βάρος και physics πράγμα που πιστεύω ότι κάνει βάρη το παιχνίδι σε σχέση με κάτι αλλα που είναι απλά γραφικά πλαστικά που δεν κινούνται

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μια χαρά δεν το λές. 3080ti / 3090 δεν κρατάνε 60αρι minimum και βγάζουν 62 average σε 1080p. 3090 = 6750xt πλέον, finewine και έτσι. 

θα πάρει βελτιώσεις αλλα καμια σχέση με αλλα σκουπίδια που έχουν κυκλοφορήσει και δε παίζεις από τα stutters ρε σου έχω παίξει 3 ώρες το game μαμάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, noFEARgr said:

Aς εβγαζε driver της προκοπης η nvidia, η amd πηρε 16% πανω με τον τελευταιο στο starfield. 

 

To 16% δεν την σώζει την nvidia, πάλι 6800 > 3090 θα είναι με το 16%. Finewine σου λέω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι διαφορές υπάρχουν λόγω sponsorship ή KAI το engine γουστάρει AMD κάρτες ; Δεν θυμάμαι πως έτρεχαν τα Fallout 4, Skyrim κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

σύγκρινε το με οποιο παιχνίδι θες τα τελευταία 2 χρονια και πες μου δε λέω ότι είναι άψογο προφανώς και θα βελτιωθεί αλλα δεν παίζεις και να νομίζεις ότι έχεις χαλασμένο σύστημα από τα stutters επίσης έχει ωραία γραφικά λεπτομερέστατα textures... μπορείς να αλληλεπιδράσεις με όλα τα αντικείμενα στο χώρο έχουν βάρος και physics πράγμα που πιστεύω ότι κάνει βάρη το παιχνίδι σε σχέση με κάτι αλλα που είναι απλά γραφικά πλαστικά που δεν κινούνται

Τα physics δεν χρειάζονται gpu power (τουλάχιστον όχι τόσο) και τα textures επίσης (μόνο vram). Που πάει το raster perf; Αυτό θέλω να πω. Στις raster τεχνικές του 2016; Το ότι είναι καλύτερο ενδεχομένως από τα games της τελευταίας διετίας δεν λέει κάτι, ούτε είναι και δύσκολο να το πετύχεις, χαχα. Αφού σχεδόν όλα είναι χάλια. Εγώ κοιτάω μεμονομένα αυτό και δεν καταλαβαίνω γιατί θέλει τόσο gpu power. Λογικά θα βελτιωθεί όμως με patches και driver updates.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, just_a_dude said:

Τα physics δεν χρειάζονται gpu power (τουλάχιστον όχι τόσο) και τα textures επίσης (μόνο vram). Που πάει το raster perf; Αυτό θέλω να πω. Στις raster τεχνικές του 2016; Το ότι είναι καλύτερο ενδεχομένως από τα games της τελευταίας διετίας δεν λέει κάτι, ούτε είναι και δύσκολο να το πετύχεις, χαχα. Αφού σχεδόν όλα είναι χάλια. Εγώ κοιτάω μεμονομένα αυτό και δεν καταλαβαίνω γιατί θέλει τόσο gpu power. Λογικά θα βελτιωθεί όμως με patches και driver updates.

Δεν πάει χαλιά, μια χαρά είναι σε επιδόσεις, απλά σε AMD κάρτα.Η σκέτη 6800 βγάζει 56 average σε 1440p ultra και η 6800xt 63. Ψιλό okay είναι. Η 3090 από την άλλη οριακά 50 fps κρατάει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...