Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το fsr δουλεύει καλά, ας μη βάλουν ποτέ dlss, με πιο τρόπο θα γίνετε το upscale ποσώς με νοιάζει, αν γίνετε καλά 

Αλλά πρώτα θα πρέπει να το δω στην οθόνη μου, τρέχοντας το από το πισι μου

Τελικά fsr3 έχει ή πάνε να 12μηνισει πρώτα η ανακοίνωση του και μετά? 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε το καλό DLSS είναι πάντα ή σχεδόν πάντα καλύτερο απ' το καλό FSR. Αλλά ναι αν το FSR είναι καλό, δεν έχω θέμα να το βάλω αν χρειαστεί.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, insaneblyat είπε

Ψοφαω να παίξω επιτελους Cyberpunk 2077!! Δεν ήθελα να το παίξω στο pc που έχω  και από εκεί και πέρα ότι καινούριο βγει.. σίγουρα το metro Exodus θα το ξαναπιάσω και το DOOM eternal ίσως  επίσης το Portal που έχω πολλά χρόνια να το πιασω θέλω να το δω με ray tracing  το Dying Light 2 ίσως.. επίσης έχω παίξει αρκετά παιχνίδια στο ps5 σχετικά πρόσφατα οπότε κάποια που έχουν σαφώς πολύ καλύτερο RT σε PC, δε θα τα ξαναπαίξω τουλάχιστον ακομη οπότε κυρίως σκέφτομαι τα μελλοντικά παιχνίδια. 

Όντως το CP2077 είναι "μπόμπα" τώρα. Αυτό έπαιζα το τελευταίο διάστημα.

Με το μόνιτόρ σου βολεύει και 4070Ti πιστεύω. Ιδανικά θα ήθελε Gsync. Όμως στο CP(όπως και σε άλλα games) παρατήρησα ότι με DLDSR ενεργοποιείται αυτόματα το Fast Sync. Με το μόνιτόρ σου(144Hz) δεν θα έχεις σημαντικό judder πέφτωντας κάτω από τα ~80 καρέ με dlss 3, πιστεύω. Τσέκαρε κάποιο παλιό DX11 game να δεις από ποια καρέ και κάτω με Fast Sync αισθάνεσαι σπάσιμο στην κίνηση. Αν στα 80 fps π.χ. είναι άσχημη η εμπειρία τότε είτε ρίχνεις ποιότητα dlss στο CP2077, είτε πας σε 4080.

Εναλλακτικά βάζεις forced Vsync από το control panel. Αν το θεωρείς ομαλό φυσικά. Εσύ ξέρεις.

υ.γ.: Τώρα είδα το CPU σου. Ξεκίνα πρώτα από εκεί. Έχεις σοβαρό θέμα σε RT.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Psycho_Warhead said:

4090/13900Κ με μικρο-πτώσεις κάτω από 60FPS σε 1440P/Ultra..Απ' ότι φαίνεται τα τελευταία releases κατάντησαν την 4090 1440P κάρτα, έλεος..

Γελανε ολοι!!!!!!!!σιγα το παιχνιδι και τα γραφικα δεν τρελαθηκα!!!!!!!επεισης το shooting ειναι μαπα

 

Eπεισης η 4090 εκει ειναι κλειδωμενο στα 60fps Οποτε χαμηλοτερο gpu usage

Επεξ/σία από panakos_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχει stutters και πέφτει από 60..

Σαν παιχνίδι μάπα με 88/100 δεν είναι σίγουρα.. Από 'κει και πέρα είναι θέμα γούστου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Με ποια κάρτα όμως; Αν θέλει 4090 για 1440p, κλάφτα χαχα. Και το DLSS 3 mod είναι paid. No way. Ας έβαζαν στο game, 70 ευρώ έχει.

Είναι που με ρωτούσες γιατί το σκέφτομαι για 4090 σε 1440

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Είναι που με ρωτούσες γιατί το σκέφτομαι για 4090 σε 1440

Εδώ είναι καθαρά θέμα optimization. Δεν έχει κάτι που να δικαιολογεί το perf.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, insaneblyat said:

Ψοφαω να παίξω επιτελους Cyberpunk 2077!! Δεν ήθελα να το παίξω στο pc που έχω  και από εκεί και πέρα ότι καινούριο βγει.. σίγουρα το metro Exodus θα το ξαναπιάσω και το DOOM eternal ίσως  επίσης το Portal που έχω πολλά χρόνια να το πιασω θέλω να το δω με ray tracing  το Dying Light 2 ίσως.. επίσης έχω παίξει αρκετά παιχνίδια στο ps5 σχετικά πρόσφατα οπότε κάποια που έχουν σαφώς πολύ καλύτερο RT σε PC, δε θα τα ξαναπαίξω τουλάχιστον ακομη οπότε κυρίως σκέφτομαι τα μελλοντικά παιχνίδια. 

μεγια 

https://www.bestprice.gr/item/2158853907/palit-geforce-rtx-4080-16gb-jetstream.html?qo=4080&from=cat

όλες είναι τανκς σε Χ80-Χ90

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Είναι που με ρωτούσες γιατί το σκέφτομαι για 4090 σε 1440

Μα έτσι κι αλλιώς για εκεί είναι η κάρτα πλέον, με την έννοια ότι και σε 4Κ να παίζεις θα πρέπει να βάλεις DLSS Q(Άρα 1440P render) για να έχεις σωστά FPS..

Το 4Κ θέλει πάντα το latest and greatest και πάντα με υποχωρήσεις(DLSS κλπ). Και μερικοί περίμεναν να δουν 8K games στο PS5 ή θα αρχίσουν να λένε τις ίδιες μλκίες τώρα με το Pro 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can NVIDIA GeForce RTX4090 run Starfield at Native 4K/Max Settings with 60fps?

53-60FPS σε native 4K..Εντάξει..Not great, not terrible.. Ο άλλος έπαιζε με V-Sync σε 1440P και επειδή είχε stutters έπεφτε στα 57-58 δίνοντας την εντύπωση ότι η 4090 ζορίζεται σε native 1440P/Ultra κάτι που δεν ισχύει.

Το θετικό είναι ότι βγήκε κιόλας DLSS mod το οποίο θέλει προσοχή στην εγκατάσταση μιας και διαφέρει λίγο GP και Steam version. Κατά τα άλλα θα πρέπει να παίξετε χειροκίνητα με το resolution scaling, π.χ θα πρέπει να το βάλετε στο 66% για να είναι DLSS Quality.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, sjtak said:

Οι nvidia για κάποιο λόγο δεν τα πάνε καλά στο ultra.

 

36% πάνω η 7900xt από 4070ti και 25% η 6800xt από 3080 12gb. Για amd sponsored μια χαρά είναι τα νούμερα, πάλι καλά να λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Herald said:

36% πάνω η 7900xt από 4070ti και 25% η 6800xt από 3080 12gb. Για amd sponsored μια χαρά είναι τα νούμερα, πάλι καλά να λέμε

Ακριβως ειδα και συγκριτικα στο GameGPU ειναι καρα ΑΜD optimized

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...