Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το μόνο μου θέμα με την nvidia είναι η vram. Τώρα με την 4070, τα 12GB δεν ξέρω κατά πόσο θα δημιουργήσουν θέμα στο μέλλον (δεν λέω σε 2-3 games αλλά μαζικά). Μέχρι στιγμής είναι εντάξει. Αλλιώς δεν νιώθω buyer's remorse σε σχέση με την 7800ΧΤ. Προτιμώ να έχω τα πάντα DLSS και RT και αφού η AMD μας κάνει τη χάρη να δώσει FSR3 παντού μακάρι να βγει και καλό για να έχουμε κάτι να βάζουμε στα games που δεν έχουν DLSS.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1850

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, prefuse είπε

εχετε κανα link για φήμες για super με παραπάνω vram και σε ποιες σειρές θα δώσουν παραπάνω?

αφου δεν μου χρειάζεται ακόμα, ισως περιμένω λίγο ακόμα να δω και τις super καθώς η vram ειναι πολύ σημαντική για την χρήση που θέλω.

Please correct me if I am wrong...

σε γενικές γραμμές, σε θέμα επιδόσεων, καθε 2 χρόνια,

η προηγούμενη σειρά XX90, γίνεται η νέα ΥΥ70ti

η YY80 ειναι +20% πάνω απο ΥΥ70ti

και η ΥΥ90 ειναι +50% πάνω απο YY80

Εδώ για τις φήμες των super σίγουρα θα δώσει +4gb σε κάποιες σειρές αλλιώς δεν θα πουλήσει ούτε μπορει να δώσει πολλες επιδόσεις σε raster. 

https://www.custompc.com/nvidia-rtx-4000-super-specs-price-release-date

 

Για τα υπόλοιπα γενικά έτσι συμβαίνει. Βέβαια η 4090 είναι 66% πάνω από 3090 οπότε μπορούμε να πούμε ότι ένα 50% πάνω θα το έχει η 5090 από την 4090. Εφόσον πάει έτσι θα έχουμε μια 5080 με επιδόσεις 20 30% κάτω από 5090 δηλαδή 20% πάνω απο 4090 και η 5070ti θεωρητικά θα είναι στα ίδια με 4090 αλλά λιγότερη vram 16 η 20. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Εμένα το μόνο μου θέμα με την nvidia είναι η vram. Τώρα με την 4070, τα 12GB δεν ξέρω κατά πόσο θα δημιουργήσουν θέμα στο μέλλον (δεν λέω σε 2-3 games αλλά μαζικά). Μέχρι στιγμής είναι εντάξει. Αλλιώς δεν νιώθω buyer's remorse σε σχέση με την 7800ΧΤ. Προτιμώ να έχω τα πάντα DLSS και RT και αφού η AMD μας κάνει τη χάρη να δώσει FSR3 παντού μακάρι να βγει και καλό για να έχουμε κάτι να βάζουμε στα games που δεν έχουν DLSS.

Μια χαρά είναι τα 12 GB. Όταν θα αρχίσουν να μην είναι αρκετά θα έχει κλατάρει πρώτα ο πυρήνας της κάρτας.

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδώ για τις φήμες των super σίγουρα θα δώσει +4gb σε κάποιες σειρές αλλιώς δεν θα πουλήσει ούτε μπορει να δώσει πολλες επιδόσεις σε raster. 

https://www.custompc.com/nvidia-rtx-4000-super-specs-price-release-date

 

Για τα υπόλοιπα γενικά έτσι συμβαίνει. Βέβαια η 4090 είναι 66% πάνω από 3090 οπότε μπορούμε να πούμε ότι ένα 50% πάνω θα το έχει η 5090 από την 4090. Εφόσον πάει έτσι θα έχουμε μια 5080 με επιδόσεις 20 30% κάτω από 5090 δηλαδή 20% πάνω απο 4090 και η 5070ti θεωρητικά θα είναι στα ίδια με 4090 αλλά λιγότερη vram 16 η 20. 

 

Ώστε θα έχουμε Super; Το περίμενα. Για να δούμε αν θα κυκλοφορήσουν όντως όμως. Κάτι μου λέει όμως ότι θα γίνει ώστε να απαντήσει η nVidia στην AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μια χαρά είναι τα 12 GB. Όταν θα αρχίσουν να μην είναι αρκετά θα έχει κλατάρει πρώτα ο πυρήνας της κάρτας.

Με Upscaling και Frame Gen έχει ζωή ο πυρήνας, οπότε θα δούμε τι θα γίνει με την vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Με Upscaling και Frame Gen έχει ζωή ο πυρήνας, οπότε θα δούμε τι θα γίνει με την vram.

Εγώ πάντως μεταξύ άλλων, έχω 3 παιχνίδια εγκατεστημένα στο PC μου. Deathloop, Dead Space Remake και Cyperpunk 2077. Τα δύο πρώτα τα παίζω maxed out και μια χαρά φτάνει η VRAM. Στο Cyberpunk 2077 μόνο πρέπει να ρίξω κάποια settings γιατί δεν φτάνει. Οπότε εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων μια χαρά είναι τα 8 GB πόσο μάλλον τα 12 που έχεις εσύ.

Αν βγει πάντως σειρά Super η RTX 4060 Ti πάει για πούλημα χαλαρά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Εγώ πάντως μεταξύ άλλων, έχω 3 παιχνίδια εγκατεστημένα στο PC μου. Deathloop, Dead Space Remake και Cyperpunk 2077. Τα δύο πρώτα τα παίζω maxed out και μια χαρά φτάνει η VRAM. Στο Cyberpunk 2077 μόνο πρέπει να ρίξω κάποια settings γιατί δεν φτάνει. Οπότε εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων μια χαρά είναι τα 8 GB πόσο μάλλον τα 12 που έχεις εσύ.

Αν βγει πάντως σειρά Super η RTX 4060 Ti πάει για πούλημα χαλαρά...

Ναι το CP77 δεν τρώει πολύ vram αλλά δεν το λες και καινούργιο πλέον. Πάντως ναι σήμερα τα 12 σε 1440p είναι εντάξει. Στο μέλλον θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ναι το CP77 δεν τρώει πολύ vram αλλά δεν το λες και καινούργιο πλέον. Πάντως ναι σήμερα τα 12 σε 1440p είναι εντάξει. Στο μέλλον θα δούμε.

Μην αγχώνεσαι. Όταν δεν θα σου φτάνουν τα 12 GB VRAM όπως είπα θα τα έχει φτύσει πρώτα ο πυρήνας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Δυσκολα να εχουμε τετοιες τιμες εκτος αν ανεβει και αλλο ο πληθωρισμος πανω απο 20% μεσα στο 2024. Απο 1600 ξεκιναει σημερα η 4090 δεν υπαρχει περιπτωση να περνεις της επιδοσεις της με τη νεα γενια στα 1300.

Κάθε νέα γενιά εγώ βλέπω σταθερή αύξηση πάντως .. βλέποντας επίσης τον ανταγωνισμό να μη νοιάζεται και τόσο πολύ και να πετάει χαρταετό φαίνεται που οδεύει το πράμα … την 4090 άστην απ έξω θα σου φέρει και μια νέα τεχνολογία που “δεν” θα μπορεί να δουλέψει εκεί όποτε “άχρηστη” η 4090… μακάρι να βγω εγώ λάθος 

@Psycho_Warhead η χχ70ti , super παραδοσιακά πάντα είναι στα ίδια πάνω κάτω με το προηγούμενο τοπ dog γιατί να αλλάξει κάτι τώρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

Κάθε νέα γενιά εγώ βλέπω σταθερή αύξηση πάντως .. βλέποντας επίσης τον ανταγωνισμό να μη νοιάζεται και τόσο πολύ και να πετάει χαρταετό φαίνεται που οδεύει το πράμα … την 4090 άστην απ έξω θα σου φέρει και μια νέα τεχνολογία που “δεν” θα μπορεί να δουλέψει εκεί όποτε “άχρηστη” η 4090… μακάρι να βγω εγώ λάθος 

@Psycho_Warhead η χχ70ti , super παραδοσιακά πάντα είναι στα ίδια πάνω κάτω με το προηγούμενο τοπ dog γιατί να αλλάξει κάτι τώρα ;

Όχι δεν ισχύει ότι σε κάθε νέα γενιά αύξηση. Πχ

2070 499 msrp

3070 499 msrp 

Στην 4070 ανέβηκε 100 δολάρια θα το πω ότι είναι λόγο FG ταρίφα των ada και 4nm της TSMC που έδωσε αυτό το τρελό efficiency που βλεπουμε.

Να δούμε στα 699 την 5070? Το θεωρώ απίθανο για την ώρα τουλάχιστον ήδη οι τιμές είναι στις 2 βδομάδες κάτω από το επίσημο msrp που σημαίνει ότι δεν τις αντέχεις τετοιες τιμές η αγορά. 

Πιστεύω ότι θα έχουμε πάλι 

5070 με επιδόσεις +-10% από 4080 και τιμή 599

5070ti με επιδόσεις 4090 και 16gb vram(ίσως 20) και τιμή 799

5080 με επιδόσεις +20-30% από 4090 με 20gb vram(ισως 24) και τιμή 1199

5090 με επιδόσεις +50-60% από 4090 με 32gb vram και τιμή 1699msrp. Εδώ έχει περιθώριο να ανεβάσει από τα 1599 της 4090 μιας και η κατηγορία αυτή θα αγοράσει και 3000 msrp να έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όχι δεν ισχύει ότι σε κάθε νέα γενιά αύξηση. Πχ

2070 499 msrp

3070 499 msrp 

Ναι δε το διευκρίνισα εννοώ τιμές ραφιού το msrp αφού δε ζούμε Αμερική μας είναι παγερά αδιάφορο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3000 πήγε στο διάολο η τιμή ραφιού λόγω mining, αλλιώς τις βρίσκεις στο Ευρωπαϊκό "MSRP" που πρακτικά πάντα είναι το USA MSRP και απλά αλλάζεις το $ με ευρώ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...