Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρα το dll θα ειναι ιδιο με το dll του dlss 2 εφοσον λενε οτι το εχουν κανει swap. Δηλαδη μεσα στο dll για το upscaling προσθεσαν και το RR οπως το καταλαβαινω. 

απ' ότι καταλαβαίνω ναι, το 3.5 έχει και upscaling κομμάτι με το ανάλογο .dll που ίσως αυτό κάνει καλύτερη δουλειά σε σχέση με αυτό που έχουμε τώρα. Ε λογικό αφού είναι και πιο καινούργιο. Βέβαια θέλει testing. Μπορεί σε κάποια games να είναι καλύτερο, σε κάποια να μην κάνει διαφορά, κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

https://videocardz.com/newz/nvidia-releases-dlss-3-5-sdk-gamers-are-already-swapping-dlls

"However, as DLSS 3.5 comes with improved upscaling algorithms, some gamers have already swapped out libraries and reported notable improvements in image quality, along with a reduction in ghosting in games such as Last of Us or Need for Speed Unbound. Nevertheless, it’s essential to bear in mind that merely swapping the DLL won’t activate ray reconstruction. Developers must take deliberate steps to incorporate this feature into their games."

Οπότε γιατί τα έχω μπερδέψει όλα, έτσι είναι;

DLSS 2 = Upscaling

DLSS 3 = Upscaling + Frame Generation + Reflex

DLSS 3.5 = Upscaling + Frame Generation + Reflex + Ray Reconstruction

Fixed*

Δηλαδή όταν ένα παιχνίδι λέει DLSS 3.5 support θα τα έχει όλα, αλλά το 3.5 το έχει η NVIDIA στο επίσημο slide χωρίς FG γιατί το υποστηρίζουν όλες οι RTX.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η nvidia το DLSS (Deep Learing Super Sample) το χρησιμοποιεί ως SuperSet.

Τα Frame Generation και Reflex είναι τεχνολογίες που δουλεύουν ανεξάρτητα.

Το Ray Reconstruction όμως απαιτεί Upscale για να δουλέψει.
Όπως είπαν το AI αυτό θα είναι πολύ πιο απαιτητικό, σχεδόν όσο 3 denoisers ταυτόχρονα!

Και μιας και είναι AI driven μάλλον θα απαιτεί παραπάνω VRAM.

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθέσιμο το DLSS 3.5 από το επίσημο GitHub

https://github.com/NVIDIA/DLSS

Για όποιον ενδιαφέρεται να περάσει στο CP77 το νεότερο 3.5

https://wccftech.com/nvidia-dlss-3-5-sdk-published-coming-to-aaa-games-soon/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ASUS έχει feedback thread, αρκετός κόσμος μιλάει για το coil whine, ο τυπάς τους απάντησε ότι ήδη δοκιμάζουν πραγματάκια, τώρα αν είναι για 4000 σειρά ή για 5000...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια με DLSS 3.5 θα έχουν τέσσερις ξεχωριστές επιλογές.

SR(Super Resolution)

FG(Frame Generation)

SR + RR(Ray Reconstruction)

NVIDIA Reflex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DRM και στα mods τώρα..PC Gaming στα καλύτερά του..🤮

Από μένα δεν θα δει ούτε cent ο συγκεκριμένος.

PureDark adds a DRM to his Red Dead Redemption 2 DLSS 3 Mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

DRM και στα mods τώρα..PC Gaming στα καλύτερά του..🤮

Από μένα δεν θα δει ούτε cent ο συγκεκριμένος.

PureDark adds a DRM to his Red Dead Redemption 2 DLSS 3 Mod

image.jpeg.f15d120ba7cf0ae8ec7e67ba567948ea.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζεται να κάνει καλή μπάζα τώρα με το Starfield και σου λέει κάτσε να βάλω DRM για να μην βρίσκουν το mod μου τζάμπα και χάνω λεφτά..

Έχουν φτιάξει πολύ καλύτερα και πολύπλοκα mods από αυτό και δεν χρέωσαν..Greedy motherf*cker απλά..

Έτσι κι αλλιώς το Starfield από ότι λέγεται τρέχει πολύ καλά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Μαρεσει που η AMD δινει Frame Generation στης 2ΧΧΧ και 3ΧΧΧ και ο ΠΕΤΣΑΣ οχι

Κι εμένα μου αρέσει,  2070s κάτοχος και περιμένω να δω την αίσθηση του FG και εάν αξίζει μια μέτρια λύση, 4070ti ή να πάω σε 4090 και να τελειώνει η υπόθεση.

Στην παρούσα φάση αγοράς περιμένω refresh του 12v power connector, στο καινούριο "standard"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, aki said:

Κι εμένα μου αρέσει,  2070s κάτοχος και περιμένω να δω την αίσθηση του FG και εάν αξίζει μια μέτρια λύση, 4070ti ή να πάω σε 4090 και να τελειώνει η υπόθεση.

Στην παρούσα φάση αγοράς περιμένω refresh του 12v power connector, στο καινούριο "standard"

εγω λεω να κανεις αναβαθμιση μια και καλη στην 5ΧΧΧ σειρα που η 5070 ισως γρηγοροτερη απο 4090 και ποιο λιγα λεφτα θα δουμε ομως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

εγω λεω να κανεις αναβαθμιση μια και καλη στην 5ΧΧΧ σειρα που η 5070 ισως γρηγοροτερη απο 4090 και ποιο λιγα λεφτα θα δουμε ομως......

Ναι αλλά μιλάμε για αναμενόμενο έτος κυκλοφορίας το 2025, επίσης αν κρίνουμε από τα Price Hikes η διαφορά θα είναι και πάλι σχεδόν 1:1 απόδοση/τιμής των νέων VS παλιών καρτών.

Η 4070ti, π.χ. έχει 900-1000€ και έχει 2x την απόδοση της 2070super που κόστισε 550€. (Α) Δεν περιμένω η 5070  να  στοιχίζει λιγότερα από 1000€ και δύσκολα να ξεπεράσει την 4090 και (Β) θα χρειαστεί να αλλάξω ολόκληρο το σύστημα για να εκμεταλλευτώ το PCIe5.0

Αναμένω το FSR3 με ενδιαφέρον

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

εγω λεω να κανεις αναβαθμιση μια και καλη στην 5ΧΧΧ σειρα που η 5070 ισως γρηγοροτερη απο 4090 και ποιο λιγα λεφτα θα δουμε ομως......

Άμα κάνει το ίδιο που έκανε με 3090 και 4070ti που έδωσε παρόμοιες επιδόσεις με κουτσουρεμένη vram, δώρο άδωρο για όποιον θέλει να παίξει σε υψηλές αναλύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...