Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δεν το εμπέδωσες ακόμα, proprietary τεχνολογία είναι, ο αντίπαλος δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει αν έχει την δυνατότητα να το κλίσει.  Νομίζεις η NVIDIA θα άφηνε το FSR σε τόσα NVIDIA Sponsored παιχνίδια αν το FSR ήταν proprietary τεχνολογία της AMD και όχι open source όπως είναι τώρα ???

fair point. οπότε μένουμε με τα σάπια τα open source...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 minute ago, just_a_dude said:

fair point. οπότε μένουμε με τα σάπια τα open source...

To έχω ξαναπεί, να μαζευτούν όλοι μαζί AMD/NV/MS/Sony κλπ και να φτιάξουν ένα opensource AI upscaler να δουλεύει σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

To έχω ξαναπεί, να μαζευτούν όλοι μαζί AMD/NV/MS/Sony κλπ και να φτιάξουν ένα opensource AI upscaler να δουλεύει σε όλους.

Ιδανικά ναι αλλά δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Το DX γιατί μαζεύονται όλοι μαζί και το φτιάχνουν ??

Είναι λίγο gtp όμως χαχα. Σκέψου να υπήρχε proprietary api πόσο καλύτερα θα έτρεχε. Κάτι παίρνεις, κάτι χάνεις. Στην θεωρία φυσικά το open source είναι καλύτερο διότι είναι ανοιχτό σε όλους αλλά στην πράξη με proprietary έχεις περισσότερες δυνατότητες να φτιάξεις κάτι πιο καλό. Μια ζωή στο Πανεπιστήμιο το λέγαμε, ότι όταν δεν φτάνει το software πληρώνεις για hardware και γίνεται η δουλειά. Θες σε θέμα ταχύτητας, ποιότητας, efficiency, κτλ. To dedicated hardware θα είναι πάντα καλύτερο, πάντα. Αν σχεδιαστεί σωστά βεβαίως. Αλλά το πληρώνεις. Προσωπικά δεν έχω θέμα να το πληρώσω αφού πλέον και η AMD ίδιες τιμές έχει πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Είναι λίγο gtp όμως χαχα. Σκέψου να υπήρχε proprietary api πόσο καλύτερα θα έτρεχε. Κάτι παίρνεις, κάτι χάνεις. Στην θεωρία φυσικά το open source είναι καλύτερο διότι είναι ανοιχτό σε όλους αλλά στην πράξη με proprietary έχεις περισσότερες δυνατότητες να φτιάξεις κάτι πιο καλό. Μια ζωή στο Πανεπιστήμιο το λέγαμε, ότι όταν δεν φτάνει το software πληρώνεις για hardware και γίνεται η δουλειά. Θες σε θέμα ταχύτητας, ποιότητας, efficiency, κτλ. To dedicated hardware θα είναι πάντα καλύτερο, πάντα. Αν σχεδιαστεί σωστά βεβαίως. Αλλά το πληρώνεις. Προσωπικά δεν έχω θέμα να το πληρώσω αφού πλέον και η AMD ίδιες τιμές έχει πρακτικά.

Κάποια εποχή που υπήρχε η 3Dfx είχε δικό της graphics API το Glide,

Άλλο να έχεις dedicated Hardware και άλλο να έχεις proprietary. To πρώτο μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όλα τα open source software, το δεύτερο όχι.

Σαν consumer δεν θέλουμε proprietary γιατί σε κλειδώνει , πάντα θέλουμε open source για να έχουμε επιλογές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Aten-Ra said:

To έχω ξαναπεί, να μαζευτούν όλοι μαζί AMD/NV/MS/Sony κλπ και να φτιάξουν ένα opensource AI upscaler να δουλεύει σε όλους.

Πρωθυπουργός για μια εβδομάδα. 

Αλλά πού!? 

😆🤣😅😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AI upscaler πως θα γίνει όμως να δουλεύει σε όλους; Θέλει dedicated hardware. Και άντε πες έχουν όλες οι κάρτες ΑΙ accelerator. Το ΑΙ model ποιος θα το έχει; Είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η λύση είναι μία. Αγοράζω από αυτόν που έχει τα καλύτερα features σήμερα και απλά ελπίζω να κάνει sponsored όσο περισσότερα games γίνεται ώστε να έχουν τα features. Τώρα για τα υπόλοιπα ισχύει το γνωστό no DLSS no buy, εκτός από games που πιθανώς να θέλω να παίξω γιατί μου αρέσει το genre (π.χ. Starfield) το οποίο απλά θα το πάρω όταν πέσει η τιμή και ελπίζω να παίζει καλά ώστε να μην χρειαστεί να βάλω Shimmering. Όταν αλλάξω κάρτα αν η AMD ή η Intel έχουν τα καλύτερα features τότε θα πάω σε αυτούς, δεν έχω πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tambas91 είπε

τα νούμερα δε ψεύδονται... ναι η amd μπροστά στη microsoft είναι περιπτεράς... όπως είπα γιατί δεν έχει dlss (αν όντως τελικά δεν έχει) δε ξέρω τι μπορεί να γίνετε πίσω από τέτοιες εταιρίες

πιο πιθανό σενάριο είναι να υπάρχει τριβή για τον x ψ λόγο ανάμεσα σε microsoft και nvidia και να τους κόψανε αυτοί από μονοι τους παρα να μπήκαν οι τις amd μέσα στη εταιρία να χτύπησαν το χέρι στο τραπέζι και να απαίτησαν να μη μπει dlss...

το να κάνει συνεργασία επίσης (να δίνει η amd το παιχνίδι με επεξεργαστές και κάρτες γραφικών) είναι τελείως διαφορετικό από το να τους πει η amd τι τεχνολογία θα βάλουν και ποια όχι

κατά τα αλλα συμφωνώ μαζί σου το dlss είναι must και είναι μλκια να μην υπάρχει αλλα ok άμα είναι παιχνιδάρα δε χάλασε ο κόσμος ας παίξουμε και με fsr

τέλος για να το κλείσω από μεριά μου αν και μου αρέσει η συζήτηση αλλα είναι offtopic όπως είπα αυτά είναι εικασίες που λέει ο καθένας εδώ μέσα και για τις νέες ταυτότητες θα βρείς διαφορες απόψεις, ότι θέλουν να μας ελέγχουν αφού δε τα κατάφεραν τελικά με τα εμβόλια.. αλλα ok

H AMD μπορει να ειναι περιπτερας μπροστα στη Microsoft αλλα ξεχνας τα Xbox.
Δεν ξερεις τι συμφωνιες εχουν γινει για να κλεισει το deal.
Η Microsoft πχ μπορει να εκλεισε σε μια πολυ καλη τιμη το hardware της AMD (Microsoft 1-0) αλλα να υπηρχε ορος που να λεει οτι η AMD αποφασιζει για τα Graphics settings (1-1 AMD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H AMD μπορει να ειναι περιπτερας μπροστα στη Microsoft αλλα ξεχνας τα Xbox.
Δεν ξερεις τι συμφωνιες εχουν γινει για να κλεισει το deal.
Η Microsoft πχ μπορει να εκλεισε σε μια πολυ καλη τιμη το hardware της AMD (Microsoft 1-0) αλλα να υπηρχε ορος που να λεει οτι η AMD αποφασιζει για τα Graphics settings (1-1 AMD).

μα αν δεις αυτά που γράφω αυτό λέω... ότι παίζονται διαφορα deals και τι γίνετε πίσω από κλειστές πόρτες ένας θεός ξέρει... το να λέμε όμως με στόμφο στο insomnia η amd σαμποτάρει το dlss σα να έχουμε χειροπιαστές αποδείξεις εεε είναι λίγο meh...

πάντως από  αυτό το deal με τις κονσόλες μάλλον η amd πρέπει να ανάψει λαμπάδα σε sony και microsoft με τις πωλήσεις που έχει κάνει όχι να έχει και απαιτήσεις...

τέσπα εγώ δεν έκανα τον φωτεινό παντογνώστη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...