Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν υποθέσουμε ότι όντως το έκανε επίτηδες η AMD τότε είναι για να προωθήσει τις κάρτες της μέσω ενός halo game που περιμένει ο κόσμος. Ειδικά αν βγάλει και το FSR3 μαζί. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο επιτυχία θα έχει απ' τη στιγμή που η NVIDIA έχει τόσο μεγάλο κομμάτι του marketshare και μάλιστα βγάζει και αυτή καινούργια features που είναι πολύ καλύτερα, αλλά ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται. Μπορεί βέβαια αργότερα να προστεθεί και DLSS2/3, ποιος ξέρει. Αν και στα υπόλοιπα AMD δεν έγινε αυτό (RE, Far Cry 6, κτλ)

βρε ναι η amd άντε πες θέλει να προωθήσει τις κάρτες της και τις δικες της τεχνολογίες το ακούω... πες θα κάνει 2-3 συνεργασίες και θα μποϊκοτάρει το dlss, το gaming τμήμα της microsoft είναι ένα μικρό κομματάκι της πίτας από όλη την εταιρία (που μπαίνει μέσα κιόλας με τις αγορές που κάνει)... στο κομμάτι του pc που εκεί είναι το χρήμα η nvidia είναι με διαφορά κυρίαρχος παίκτης, έτσι για την ιστορία για να καταλάβουμε λίγο τα μεγέθη η amd έχει χρηματιστηριακή αξια 170δις $ η microsoft έχει 2,5 τρις και η nvidia 1 τρις είναι σα να λέμε ότι ο περιπτεράς της γειτονιάς πάει σε έναν εφοπλιστή και του λέει τη να κάνει

γι αυτό λέω ότι ποιος ξέρει τι παίζεται από πίσω αλλα εμείς λέμε ότι η amd κόβει τεχνολογίες :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι και αλλιώς η Microsoft δεν έχει και πολύ σχέση με το PC Gaming, τι την νοιάζει η NVIDIA; Οι κονσόλες δεν τρέχουν DLSS. Προφανώς δεν ξέρουμε αν όντως η AMD κόβει επίτηδες το DLSS, αλλά έχουμε κάποια σημάδια. Τα AMD sponsored δεν έχουν DLSS, δεν απάντησε ξεκάθαρα σε αντίστοιχη ερώτηση από reviewers, κτλ.

Βέβαια και η NVIDIA μπορεί να κόβει το FSR, αλλά από την άλλη μόνο χάσιμο έχει αν το κάνει. Και επικοινωνιακό και πρακτικό. Γιατί αφήνοντας το FSR στα NVIDIA sponsored φαίνεται πιο καλά η ανωτερότητα του DLSS.

Σε τελική ανάλυση δεν ξέρουμε ακριβώς τι παίζεται και απλά κάνουμε υποθέσεις για χάρη της συζήτησης. Εγώ να πω την αλήθεια τα θέλω και τα 3 upscaling όταν μιλάμε για AAA (φυσικά πάντα DLSS θα βάζω εκτός αν σε κάποιο game ένα από τα άλλα 2 είναι καλύτερο), για να υπάρχουν επιλογές.

Και η AMD και η NVIDIA κάνουν μακακίες, (η NVIDIA πιθανώς και χειρότερα) οπότε απλά αποφασίζεις ανάλογα το budget και αγοράζεις την κάρτα που είναι καλύτερη αυτή τη στιγμή. Γιατί αν πας και καλά να "τιμωρήσεις" έναν απ' τους 2 για κάτι που έκαναν, πιο πιθανό στην τελική να τιμωρήσεις τον εαυτό σου.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, seithan said:

Μα θα πρέπει να τρέχουν αποκλειστικά ΟΛΑ μαζί, ΣΕΝΕΧΕΙΑ, για να μιλάμε για μια περίπτωση bottleneck και όχι μεμονωμένα/σποραδικά. 

Θεωρώ οτι δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση σε φυσιολογική, καθημερινή λειτουργία, εκτός και εάν την ώρα που παίζεις ενα παιχνίδι που οδηγεί την κάρτα στο 99% τω δυνατοτήτων της, ταυτόχρονα μεταφέρεις τεράστιο όγκο δεδομεμων, από τον ένα NVME, στον άλλον. 

Αναφέρομαι σε εργασία αλλα και σε gaming αν κανεις record το gameplay με extra record card, χρησιμοποιουνται 24 lanes.

  • καρτα γραφικών 16
  • video card 4 lanes
  • record card 4 lanes
  • ο κάθε NVME 4 lanes
    28 lanes σύνολο με 1 nvme σε χρήση

ολα τα παραπάνω τρέχουν ταυτόχρονα και τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούνται 2 ή 3 NVME ταυτόχρονα (OS/programs, project files, cache)

τωρα δεν θυμάμαι αν εχει extra lanes και το Z790 chip εκτός απο τα 20x lanes τoυ 13gen intel/μητρικής ή καπου έχω μπερδευτεί..

Επεξ/σία από prefuse
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

To Immortals of Aveum είναι AMD Sponsored και έχει και DLSS αλλά και FG

To Starfield που είναι halo game και που θα παίξουν οι πάντες δεν έχει. Τώρα οι 5 που θα παίξουν immortals οι 2 μπορεί να έχουν AMD κάρτα έτσι και αλλιώς :P

Σοβαρά πάντως καλό δείγμα αυτό, μήπως στο μέλλον έχουν και τα σοβαρά AMD Sponsored DLSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, just_a_dude said:

To Starfield που είναι halo game και που θα παίξουν οι πάντες δεν έχει.

Όπως έχω πει άπειρες φορές, κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις σε όλα τα games proprietary τεχνολογίες όπως το DLSS  

Από την άλλη μεριά το FSR παίζει στο 100% του hardware, και από την στιγμή που παίζει και στις κονσόλες και η Microsoft έχει το Xbox , ίσως να μην τους ενδιαφέρει τόσο το DLSS και να είναι καθαρά δική τους επιλογή που δεν το έχουν βάλει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Όπως έχω πει άπειρες φορές, κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις σε όλα τα games proprietary τεχνολογίες όπως το DLSS  

Από την άλλη μεριά το FSR παίζει στο 100% του hardware, και από την στιγμή που παίζει και στις κονσόλες και η Microsoft έχει το Xbox , ίσως να μην τους ενδιαφέρει τόσο το DLSS και να είναι καθαρά δική τους επιλογή που δεν το έχουν βάλει.

 

Ε ναι πράγματι, αλλά για εμένα τουλάχιστον, το FSR είναι δώρο άδωρον, δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Για τα μάτια μου έχει υπερβολικό shimmering. Αλλά ο πέτσινος δείχνει να δίνει support στα proprietary (βγήκε και το 3.5) και σχεδόν όλα τα ΑΑΑ έχουν DLSS, οπότε συνεχίζουμε team green μέχρι η AMD να βγάλει κάτι καλύτερο ή έστω αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Έτσι και αλλιώς η Microsoft δεν έχει και πολύ σχέση με το PC Gaming, τι την νοιάζει η NVIDIA; Οι κονσόλες δεν τρέχουν DLSS. Προφανώς δεν ξέρουμε αν όντως η AMD κόβει επίτηδες το DLSS, αλλά έχουμε κάποια σημάδια. Τα AMD sponsored δεν έχουν DLSS, δεν απάντησε ξεκάθαρα σε αντίστοιχη ερώτηση από reviewers, κτλ.

ναι ok το pc gaming δεν είναι προτεραιότητα αλλα ειδικά με τα τελαυταία windows προσπαθεί να τα κάνει πιο φιλικά στους gamers προσθήκη gamepass βελτιώνει το hdr έχει βάλει game mode και διαφορες μικρό βελτιώσεις

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν είναι να κάνει παζάρια με κάποιον με την nvidia έχει να κερδίσει κάτι όχι με την amd αν το παιχνίδι ήταν παραγωγή amd να το καταλάβω τέσπα το ανάφερα γιατί βλέπω πολλοί το γραφουν με σιγουριά ότι γίνετε αυτό αλλα μάλλον είναι "καφενιακα" λόγια..

25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τα AMD sponsored δεν έχουν DLSS, δεν απάντησε ξεκάθαρα σε αντίστοιχη ερώτηση από reviewers, κτλ.

οι 2 μεγαλύτερες παραγωγές της sony που ήρθαν σαν amd sponsored στα pc (uncharted και tlou) έχουν κανονικά dlss εκεί δε κατάφερε να τα κόψει η amd αλλα εκβίασε την microsoft και τα έκοψε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, prefuse said:

Αναφέρομαι σε εργασία αλλα και σε gaming αν κανεις record το gameplay με extra record card, χρησιμοποιουνται 24 lanes.

  • καρτα γραφικών 16
  • video card 4 lanes
  • record card 4 lanes
  • ο κάθε NVME 4 lanes
    28 lanes σύνολο με 1 nvme σε χρήση

ολα τα παραπάνω τρέχουν ταυτόχρονα και τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούνται 2 ή 3 NVME ταυτόχρονα (OS/programs, project files, cache)

τωρα δεν θυμάμαι αν εχει extra lanes και το Z790 chip εκτός απο τα 20x lanes τoυ 13gen intel/μητρικής ή καπου έχω μπερδευτεί..

Πολύ αμφιβάλλω οτι θα έχει αντίκτυπο ακόμη κ εαν γράφεις σε υψηλο bitrate. Μόνο στην περίπτωση που η κάρτα καπάρει ταυτόχρονα με τους αποθηκευτικους χώρους. Τότε ναι. Γιατί να το κάνεις όμως; όλα έχουν τα όρια τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, prefuse said:

Αναφέρομαι σε εργασία αλλα και σε gaming αν κανεις record το gameplay με extra record card, χρησιμοποιουνται 24 lanes.

  • καρτα γραφικών 16
  • video card 4 lanes
  • record card 4 lanes
  • ο κάθε NVME 4 lanes
    28 lanes σύνολο με 1 nvme σε χρήση

ολα τα παραπάνω τρέχουν ταυτόχρονα και τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούνται 2 ή 3 NVME ταυτόχρονα (OS/programs, project files, cache)

τωρα δεν θυμάμαι αν εχει extra lanes και το Z790 chip εκτός απο τα 20x lanes τoυ 13gen intel/μητρικής ή καπου έχω μπερδευτεί..

Αν κάποιο η όλα τα NVME είναι PCIe Gen 5.0 τότε θα πρέπει να τα βάλεις στη θύρα που παίρνει από τις γραμμές του CPU γιατί μόνο από εκεί θα είναι σε Gen 5.0 και έτσι η κάρτα γραφικών θα δουλεύει σε 8X PCIe Gen 4.0.

To Z790 έχει 8χ DMI σύνδεση με τον επεξεργαστή, μπορείς να δουλεύεις τα παρακάτω όλα ταυτόχρονα χωρίς να χάνεις κάτι.

Μια κάρτα γραφικών σε 8x PCIe Gen 4.0 (κανονικά είναι PCIe Gen 5.0 η θύρα αλλά οι κάρτες είναι Gen 4.0 οι καινούργιες)

Δυο  NVME PCIe Gen 5.0 σε θύρα του επεξεργαστή η δυο NVME PCIe Gen 4.0

Ένα  NVME Gen 4.0 από θύρα στον επεξεργαστή

Από το Chipset Z790 μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα μέχρι 8χ γραμμές

NVME Gen 4.0 από θύρα στο Ζ790

η 2χ κάρτες γραφικών με 4χ PCIe Gen 4.0 η καθεμία

η συνδυασμό των παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, _Theo_ said:

Παιδιά έχω αυτή την μητρική. Αν βάλω την RTX 4060 Ti στο δεύτερο Slot PCI-E θα χάσω πολύ από επιδόσεις ;

 

H μια θύρα είναι 4x PCIe Gen 3.0 και η κάρτα είναι 8x Gen 4.0, θα χάσεις πολύ ιδιαίτερα όταν θα ξεπερνάς το Vram 8GB και θα πρέπει να μεταφέρει δεδομένα μέσω του PCIe.

Προσωπικά δεν θα το έκανα έκτος και αν παίζεις μόνο ελαφρά e-sport παιχνίδια που και πάλι δεν ξέρω πόσο θα χάσεις και σε αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

H μια θύρα είναι 4x PCIe Gen 3.0 και η κάρτα είναι 8x Gen 4.0, θα χάσεις πολύ ιδιαίτερα όταν θα ξεπερνάς το Vram 8GB και θα πρέπει να μεταφέρει δεδομένα μέσω του PCIe.

Προσωπικά δεν θα το έκανα έκτος και αν παίζεις μόνο ελαφρά e-sport παιχνίδια που και πάλι δεν ξέρω πόσο θα χάσεις και σε αυτά.

Νόμιζα πως η διαφορά ήταν μόνο PCI-E x16 4.0 vs PCI-E x16 3.0. Γενικά πότε δεν μπόρεσα να καταλάβω τι παίζει με τα lanes, x4, x8, x16 κλπ. Τέσπα, ευχαριστώ :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thrones of liberty πιστεύω θα φάει τόσο downgrade που θα το τρέχει και κινητό ή θα έχει τέτοιο optimisation που θα έχεις 4090 και θα νομίζεις ότι παίζεις από το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...