Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι. Είναι software λύση.

Lame. Πλάκα κάνουμε τώρα; Ίσως γι' αυτό τρέχει τόσο χάλια. To nanite πάντως μαμεί. Το λένε συνέχεια ότι δεν έχει καθόλου pop-ins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Lame. Πλάκα κάνουμε τώρα; Ίσως γι' αυτό τρέχει τόσο χάλια. To nanite πάντως μαμεί. Το λένε συνέχεια ότι δεν έχει καθόλου pop-ins.

Είναι λύση για τις κονσόλες κυρίως το Lumen, το PC είναι για HW RT με το κατάλληλο υλικό. Το nanite κάνει το AF να έχει σημαντικό performance hit απ' ότι λένε. Θύμισε παλιές εποχές(2003-2004).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προβλέπω 640P με drops στα UE 5 παιχνίδια για τις κονσόλες. Η κατάσταση θα 'ναι εντελώς τραγική.

Τα upscaling techniques βγήκαν για να κάνουν ''mitigate'' το performance hit τοu ray-tracing, όχι να είναι απαραίτητα για να τρέχουμε rasterization με 60+FPS. Δυστυχώς αυτές οι τεχνικές θα κάνουν τους developers εντελώς τεμπέληδες απ' ότι φαίνεται.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, just_a_dude said:

Το Lumen δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται τα RT Cores;

Τρέχει μόνο του σε Shaders η και μαζί με Hardware RT αν το υποστηρίζει το Hardware για μεγαλύτερη ποιότητα. Το software Lumen είναι για μακρινά αντικείμενα από την κάμερα και για παραπάνω ποιότητα στα κοντινά βάζεις και Hardware RT.

 

24 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Προβλέπω 640P με drops στα UE 5 παιχνίδια για τις κονσόλες. Η κατάσταση θα 'ναι εντελώς τραγική.

Τα upscaling techniques βγήκαν για να κάνουν ''mitigate'' το performance hit τοu ray-tracing, όχι να είναι απαραίτητα για να τρέχουμε rasterization με 60+FPS. Δυστυχώς αυτές οι τεχνικές θα κάνουν τους developers εντελώς τεμπέληδες απ' ότι φαίνεται.

Lumen's Global Illumination and Reflections primary shipping target is to support large, open worlds running at 60 frames per second (FPS) on next-generation consoles. The engine's High scalability level contains settings for Lumen targeting 60 FPS.

Lumen's secondary focus is on clean indoor lighting at 30 FPS on next-generation consoles. The engine's Epic scalability level produces around 8 milliseconds (ms) on next-generation consoles for global illumination and reflections at 1080p internal resolution, relying on Temporal Super Resolution to output at quality approaching native 4K.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΠ!

1.jpg.0922939249807abfb681273d064ecfef.jpg2.jpg.3e7135c5882ad6004a69dbf27a508693.jpg 3.jpg.8bed0d116516e5f8727525dc2ebe06db.jpg

Μερικά αρχικά σχόλια:

Εννοείται vertical η κάρτα... για κανένα λόγο. Είναι περισσότερο από μισό slot πιο φαρδιά από το συνολικό χώρο που δίνει το Phanteks P600S για κάθετη τοποθέτηση. Αλλά ακόμα και να υπήρχε χώρος, η κάρτα έγερνε ακόμα και κάθετα. Βούλιαζε πάνω στο psu shroud το riser!! Βαριά σε ενοχλητικό βαθμό!
Σε οριζόντια τοποθέτηση τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα. Παλεύεται και χωρίς holder η κατάσταση. Αυτό που δίνει η Asus είναι απαίσιο για την αισθητική μου. Έχετε να προτείνετε κάτι πιο minimal για gpu holder;

Επίσης προτιμώ με το afterburner να έχω τα fans να τρέχουν για να είναι πιο δροσερή όταν κάθεται. Με τα fans κλειστά πάει 40+, ενώ στο 30% που δεν ακούγονται καθόλου πάει στους 30 (με a/c στο διπλανό δωμάτιο)

Το 12VHPWR καλώδιο της Corsair έτσι όπως το έχω τώρα πρέπει να το πιέσω ελάχιστα για να κλείσει το τζάμι. Χρειάζεται CableMod Adapter ή είναι υπερβολή; Χρησιμοποιεί κανένας;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

ΩΠ!

1.jpg.0922939249807abfb681273d064ecfef.jpg2.jpg.3e7135c5882ad6004a69dbf27a508693.jpg 3.jpg.8bed0d116516e5f8727525dc2ebe06db.jpg

Μερικά αρχικά σχόλια:

Εννοείται vertical η κάρτα... για κανένα λόγο. Είναι περισσότερο από μισό slot πιο φαρδιά από το συνολικό χώρο που δίνει το Phanteks P600S για κάθετη τοποθέτηση. Αλλά ακόμα και να υπήρχε χώρος, η κάρτα έγερνε ακόμα και κάθετα. Βούλιαζε πάνω στο psu shroud το riser!! Βαριά σε ενοχλητικό βαθμό!
Σε οριζόντια τοποθέτηση τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα. Παλεύεται και χωρίς holder η κατάσταση. Αυτό που δίνει η Asus είναι απαίσιο για την αισθητική μου. Έχετε να προτείνετε κάτι πιο minimal για gpu holder;

Επίσης προτιμώ με το afterburner να έχω τα fans να τρέχουν για να είναι πιο δροσερή όταν κάθεται. Με τα fans κλειστά πάει 40+, ενώ στο 30% που δεν ακούγονται καθόλου πάει στους 30 (με a/c στο διπλανό δωμάτιο)

Το 12VHPWR καλώδιο της Corsair έτσι όπως το έχω τώρα πρέπει να το πιέσω ελάχιστα για να κλείσει το τζάμι. Χρειάζεται CableMod Adapter ή είναι υπερβολή; Χρησιμοποιεί κανένας;

Μεγειες!

Μην πάρεις cablemod είναι πιο σκληρό  από το Corsair και σίγουρα δεν θα κλείνει το πλαϊνό .

Το καλύτερο πιο εύκαμπτο μάλλον.

Είναι της Corsair το απλό ,όχι το sleeved.

Τα έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το καλύτερο πιο εύκαμπτο μάλλον.

Είναι της Corsair το απλό ,όχι το sleeved.

Τα έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω 

ΦΤΟΥ!
το sleeved πήρα για περισσότερη ομορφιά και φαντάσου μου φάνηκε εύκαμπτο για sleeved

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Το 12VHPWR καλώδιο της Corsair έτσι όπως το έχω τώρα πρέπει να το πιέσω ελάχιστα για να κλείσει το τζάμι. Χρειάζεται CableMod Adapter ή είναι υπερβολή; Χρησιμοποιεί κανένας;

Κι εμένα ακουμπάει το καλώδιο στο τζάμι, αλλά απ'τη στιγμή που δεν έχει τσάκιση δεν ανησυχώ.

Edit: Φώτο που φαίνεται όσο καλύτερα μπορούσα το καλώδιο να ακουμπάει το τζάμι.

Spoiler

12VHPWRcable.jpg.dcf0fa0d5d727bbf26908b2e3bc49c27.jpg

 

Επεξ/σία από Zaknafein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

ΦΤΟΥ!
το sleeved πήρα για περισσότερη ομορφιά και φαντάσου μου φάνηκε εύκαμπτο για sleeved

Στο Corsair 5000d που έχω την μια κάρτα κλείνει κομπλέ το πλαϊνό με το cablemod.

Στο lian lian li xl rog που έχω την άλλη κάρτα μόνο με το Corsair που σου ανέφερα κλείνει το πλαϊνό άνετα.

Με το sleeved Corsair επίσης κλείνει αλλά κοντραρει στο τζάμι.Με το cablemod με καμία Παναγία και δεν σε παίρνει να το λυγίσεις πολύ είναι πολύ σκληρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως εξακολουθεί να είναι superior το G-Sync module σε σχέση με τα G-Sync Compatible..

Με μια ματιά στην παρακάτω λίστα, βλέπουμε ότι τα G-Sync Compatible monitors ξεκινάνε από τα 48-50Hz και άνω, ενώ όσα έχουν G-Sync module ξεκινάνε απ΄το 1Hz. Θα πει κανείς, τι να το κάνω τόσο χαμηλά..Ναι όντως, ΤΟΣΟ χαμηλά δεν έχει νόημα, αλλά θα ήθελα να ξεκινάει από τα 30Hz έστω, ώστε αν πέσω στα 35-40FPS να εξακολουθώ να βρίσκομαι στο ''VRR range''. Μόνο κάνα 2-3 TN panels στη λίστα ξεκινάνε από τα 30Hz..

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...