Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί γίνεστε ειρωνικοί με αυτό το θέμα. Δηλαδή απ’ τη μια όλοι φαγώνεστε να πάρετε καινούργια κάρτα και από την άλλη όλα καλά όταν λείπουν καινούργιες τεχνολογίες από ΑΑΑ games; Ε τότε τι την θέλετε την καινούργια κάρτα;

Και αυτό δεν έχει να κάνει με την nvidia. Το έχω πει πολλάκις ότι αν το FSR ήταν καλύτερο θα το ήθελα σε όλα τα games. Ούτε με το Starfield έχει να κάνει ούτε είπε κανείς ότι δεν θα είναι καλό το game, μακάρι να είναι εννοείται. Απλά δεν πρέπει αυτά να γίνουν trend και σιγά σιγά στο μέλλον να λείπουν καινούργιες τεχνολογίες από ΑΑΑ τίτλους που ζητάνε 70 και 80 ευρώ.

Κατά τη γνώμη μου τα ΑΑΑ πρέπει να τα έχουν και τα 3 (gameplay, story, visuals). Φυσικά το gameplay και το story έχουν μεγαλύτερο βάρος αλλά και τα 3 συντελούν στην συνολική εμπειρία. Τονίζω μιλάμε για ΑΑΑ τίτλους.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, DestinyGR said:

Απ'όλα αυτά που έχω γράψει στις τρεις τελευταίες αναρτήσεις εσύ κόλλησες με τα ροδάκινα αγνοώντας εντελώς τα επιχειρήματα περί κέρδους λόγο τεχνητού περιορισμού της προσφοράς. Σου παρέθεσα link που εξηγεί λεπτομερώς το προαναφερθέν φαινόμενο.

Το ενδεχόμενο να ρίξουν την τιμή δεν το σκέφτηκες; Ξαναλέω για τελευταία φορά, τέτοιες πρακτικές ζημιώνουν τους καταναλωτές.  

Δηλαδή καλά κάνουν και συνεχίζουν να ζητάνε να χρήματα που ζητάνε (4070->650$, 4080 -> $1200) επικαλούμενη Covid/πολέμους/πληθωρισμό. 


οι πρωτες υλες ειναι σε μονιμη ανεπαρκεια καλυψης της ζητησης και τα καυσιμα αρα και το κοστος μεταφορας, ενω απο τα ιδια υλικα γινονται οι Gpus και οι AI Gpus H100,
οι μεν κοστιζουν απο 400-2000$ και στοκαρονται οι δε ~45.000$ και μοσχοπωλουνται

εφοσον εχεις ενα Χ αποθεμα πυριτιου που δεν ειναι ανεξαντλητο με βαση τα παραπανω δεδομενα της αγορας σε τί παραγωγη θα επελεγες να το διοχετευσεις;

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Makam είπε

Μα γιατί να βγει; Προφανώς τα ξέρεις όλα οπότε δεν χρειάζεται...

Ελπίζουμε να βγει οκ το παιχνίδι σαν απόδοση και σαν πλοκή και να πούμε χαλάλι.

Όλα δεν τα ξέρω ,είμαι ακόμα ημίθεος ,μόλις φτάσω στο πάνθεον τότε θα μπορώ να τα ξέρω.

Α επίσης μην ξεχνάμε το ποσό χαιπ είχε πέσει στο cp2077 πριν βγει και στην αρχή ήταν μέτριο ,συν την λαμογια της nvidia να μην υποστηρίζει το παιχνίδι fsr.Να τα λέμε και αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, just_a_dude said:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί γίνεστε ειρωνικοί με αυτό το θέμα. Δηλαδή απ’ τη μια όλοι φαγώνεστε να πάρετε καινούργια κάρτα και από την άλλη όλα καλά όταν λείπουν καινούργιες τεχνολογίες από ΑΑΑ games; Ε τότε τι την θέλετε την καινούργια κάρτα; Και αυτό δεν έχει να κάνει με την nvidia. Το έχω πει πολλάκις ότι αν το FSR ήταν καλύτερο θα το ήθελα σε όλα τα games. Ούτε με το Starfield έχει να κάνει ούτε είπε κανείς ότι δεν θα είναι καλό το game, μακάρι να είναι εννοείται. Απλά δεν πρέπει αυτά να γίνουν trend και σιγά σιγά στο μέλλον να λείπουν καινούργιες τεχνολογίες από ΑΑΑ τίτλους που ζητάνε 70 και 80 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου τα ΑΑΑ πρέπει να τα έχουν και τα 3 (gameplay, story, visuals). Φυσικά το gameplay και το story έχουν μεγαλύτερο βάρος αλλά και τα 3 συντελούν στην συνολική εμπειρία. Τονίζω μιλάμε για ΑΑΑ τίτλους.

Βάλε και καμμια παράγραφο να μπορούμε να τα διαβάζουμε πιο εύκολα τα ποστ σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/08/2023 at 00:36, Arkin said:

Έχω φίλο περιμένει πόσο καιρό να πέσουν οι τιμές. Ε έχει μείνει 3 χρόνια χωρίς καρτα. Κάποιοι έχουν ψευδαισθησεις ωραία το είπες. Τσίμπησαν ένα 10% τελευταία πάλι οι τιμές. 

Άρα λοιπόν δεν τον καίει τόσο πολύ να επιλέξει και ν' αγοράσει κάρτα για παιχνίδια. Κι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό και αποδεκτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Άρα λοιπόν δεν τον καίει τόσο πολύ να επιλέξει και ν' αγοράσει κάρτα για παιχνίδια. Κι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό και αποδεκτό. 

Η αυτό η κάποιοι τα θέλουν όλα τσάμπα. Ένα από τα 2 ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις τιμές το καταλαβαίνω ως ένα βαθμό ειδικά όταν προέρχεται από άτομα που δεν είναι και πολύ σχετικά με το χώρο. Ακούνε δεξιά και αριστερά ότι οι τιμές πέφτουν μετά από κάποιο καιρό κτλ, και νομίζουν ότι κάρτα που κάνει 500 ευρώ θα την πάρουν 100 και μάλιστα καινούργια. Ε αυτό δεν γίνεται. Μόνο στα μεταχειρισμένα για παλιές κάρτες, χωρίς εγγύηση, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ το Black Myth θα βγει του χρόνου το καλοκαίρι, με τι κάρτες θα το παίξουμε; :P Οι Ada θα είναι ήδη 1+ χρόνο παλιές, θα την παλεύουν; (εκτός απ’ το κτήνος την 4090). Και καινούργιες θα βγουν μετά από ένα χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, 33Bird33 said:

ΤΙ

Τi μπορεί, παίζεται και λιγάκι. Super, Jensen Huang why bother? Δεν το χρειάζεται 

7 minutes ago, just_a_dude said:

Black Myth

Ή ο αλγόριθμος συμπίεσης φταίει του YouTube ή έφαγε όντως σχετικά μικρό graphics downgrade. Άρα λοιπόν αυξάνει τις πιθανότητες να το παίξεις πιο "εύκολα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Ελπίζουμε να βγει οκ το παιχνίδι σαν απόδοση και σαν πλοκή και να πούμε χαλάλι.

Όλα δεν τα ξέρω ,είμαι ακόμα ημίθεος ,μόλις φτάσω στο πάνθεον τότε θα μπορώ να τα ξέρω.

Α επίσης μην ξεχνάμε το ποσό χαιπ είχε πέσει στο cp2077 πριν βγει και στην αρχή ήταν μέτριο ,συν την λαμογια της nvidia να μην υποστηρίζει το παιχνίδι fsr.Να τα λέμε και αυτά.

 

Antnropos Anthropos Sticker - Antnropos Anthropos Anthro - Discover & Share  GIFs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Η αυτό η κάποιοι τα θέλουν όλα τσάμπα. Ένα από τα 2 ισχύει. 

Η δεν μπορούν απλά να πληρώσουν τις τραγικές τιμές που έχουν οι κάρτες γραφικών την τελευταία τετραετία. Πλάκα έχετε ρε σεις. Θέλετε και τα λέτε; Δηλαδή με τις 1440p οθόνες τόσο χαμηλά σε τιμές ο λόγος που οι περισσότεροι μένουν σε 1080p gaming είναι ότι θέλουν κάρτες τζάμπα;;;; Αλήθεια;;;;🤪👍👌

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η δεν μπορούν απλά να πληρώσουν τις τραγικές τιμές που έχουν οι κάρτες γραφικών την τελευταία τετραετία. Πλάκα έχετε ρε σεις. Θέλετε και τα λέτε; Δηλαδή με τις 1440p οθόνες τόσο χαμηλά σε τιμές ο λόγος που οι περισσότεροι μένουν σε 1080p gaming είναι ότι θέλουν κάρτες τζάμπα;;;; Αλήθεια;;;;🤪👍👌

Οι κάρτες για 1440p πάντα ήταν πιο ακριβές απ' ότι δίνει ο μέσος όρος. Τα τελευταία 4 χρόνια έχουν υπάρξει φθηνές κάρτες (1660 S, 6600/XT, 6650 XT, 6700 XT για παράδειγμα). Η 6700 ΧΤ κάνει και για 1440p με κάποιες παραχωρήσεις με settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η δεν μπορούν απλά να πληρώσουν τις τραγικές τιμές που έχουν οι κάρτες γραφικών την τελευταία τετραετία. Πλάκα έχετε ρε σεις. Θέλετε και τα λέτε; Δηλαδή με τις 1440p οθόνες τόσο χαμηλά σε τιμές ο λόγος που οι περισσότεροι μένουν σε 1080p gaming είναι ότι θέλουν κάρτες τζάμπα;;;; Αλήθεια;;;;🤪👍👌

Όταν ο άλλος έχεις 570 η 1060 και μου λέει δεν πάω σε καλύτερη γιατί είναι ακριβή τοτε ναι τα θέλουν όλα τσάμπα. Μια 6700xt μια 3070 είναι ακριβές δηλαδή σήμερα στις αγγελίες? Κάρτες κλασεις ανώτερες από 570 και 1060. Μια 5700xt έχει 140 σήμερα καρταρα για raster 1440p. Απλά τα θέλουν τσάμπα και η δικαιολογία είναι πρώτη αν ρωτήσεις γιατί δεν πας σε καλύτερη. 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...