Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγες μέρες μείνανε να δούμε … για εμένα μαζί με το stalker είναι το πιο αναμενόμενο παιχνίδι… πάντως για να τρέχει 30fps σε κονσόλες χωρίς rt θα έχει καλα γραφικά και είναι και γιγαντιαίο… πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο επειδή είναι και ολόκληρη Microsoft από πίσω θα τρέχει νερό στα pc 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Λίγες μέρες μείνανε να δούμε … για εμένα μαζί με το stalker είναι το πιο αναμενόμενο παιχνίδι… πάντως για να τρέχει 30fps σε κονσόλες χωρίς rt θα έχει καλα γραφικά και είναι και γιγαντιαίο… πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο επειδή είναι και ολόκληρη Microsoft από πίσω θα τρέχει νερό στα pc 

Πόσο καλά γραφικά χωρίς RT όμως; Τι θα έχει που δεν έχουμε ξαναδεί; Αυτό θέλω να πω. Πέρα από τα textures που είναι και θέμα ταλέντου του artist και geometry. Να κάθισαν να ασχολήθηκαν με baked lighting και τέλεια τοποθετημένα probes και τα σχετικά; Μακάρι.

Υ.Γ. Το Stalker πιστεύω θα είναι αυτό που θα ρίχνει σαγόνια όχι απλά στο πάτωμα αλλά στο δεύτερο υπόγειο. Και σε επόμενη φάση το καινούργιο Metro όταν βγει.

Y.Γ.2. Δεν λέω ότι το Starfield δεν θα έχει καλά γραφικά, απλά λέω ότι με RT έχεις πολύ μεγαλύτερο ταβάνι στα visuals.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πόσο καλά γραφικά χωρίς RT όμως; Τι θα έχει που δεν έχουμε ξαναδεί; Αυτό θέλω να πω. Πέρα από τα textures που είναι και θέμα ταλέντου του artist και geometry. Να κάθισαν να ασχολήθηκαν με baked lighting και τέλεια τοποθετημένα probes και τα σχετικά; Μακάρι.

Υ.Γ. Το Stalker πιστεύω θα είναι αυτό που θα ρίχνει σαγόνια όχι απλά στο πάτωμα αλλά στο δεύτερο υπόγειο. Και σε επόμενη φάση το καινούργιο Metro όταν βγει.

Y.Γ.2. Δεν λέω ότι το Starfield δεν θα έχει καλά γραφικά, απλά λέω ότι με RT έχεις πολύ μεγαλύτερο ταβάνι στα visuals.

κοίτα από θέμα γραφικών δε πιστεύω ότι θα δούμε κάτι ουάου που δεν έχουμε ξαναδεί εκεί που πιστεύω ότι θα ρίξει σαγόνια είναι στο scaling (πλανήτες, κτήρια, σκάφη κτλπ) εγώ που είμαι και λάτρης του διαστήματος και του στησίματος των παιχνιδιών της bethesda (fallout,elder scrolls) μου ήρθε σαν μάνα εξουρανού τα μισά να κάνουν από αυτά που φαντάζομαι μιλάμε για ένα παιχνίδι γίγαντα που θα σου δίνει εκατοντάδες ώρες να ασχοληθείς οποτε και τα γραφικά για εμενα είναι σε δεύτερη μοίρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κοίτα από θέμα γραφικών δε πιστεύω ότι θα δούμε κάτι ουάου που δεν έχουμε ξαναδεί εκεί που πιστεύω ότι θα ρίξει σαγόνια είναι στο scaling (πλανήτες, κτήρια, σκάφη κτλπ) εγώ που είμαι και λάτρης του διαστήματος και του στησίματος των παιχνιδιών της bethesda (fallout,elder scrolls) μου ήρθε σαν μάνα εξουρανού τα μισά να κάνουν από αυτά που φαντάζομαι μιλάμε για ένα παιχνίδι γίγαντα που θα σου δίνει εκατοντάδες ώρες να ασχοληθείς οποτε και τα γραφικά για εμενα είναι σε δεύτερη μοίρα

Ακριβώς, και εγώ είμαι φουλ geek για τέτοια. Βέβαια είμαι και τέρμα LOTR geek αλλά μας υποχρέωσε το Gollum :P

18 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Κρίμα που κόβει DLSS 2/XesS.

Όσο για το RT παντελώς αδιάφορο, ειδικά αν είναι παιχνιδάρα και όχι πατάτα όπως το Cyberpunk.

Δεν είναι τόσο χάλια το CP77 όσο λέγεται, απλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι η υπερ-παιχνιδάρα που περιμέναμε. Ένα τυπικό first person rpg με συμπαθητικό story και σε γενικές γραμμές serviceable gameplay. Πιστεύω ένας λόγος για το κράξιμο ήταν και το υπερ-hyperαρισμα που είχε πέσει και ο κόσμος περίμενε πολλά και μετά απλά έγινε μόδα το κράξιμο ακόμη και από άτομα που δεν το είχαν παίξει ποτέ (και γιατί είναι και μόδα να κράζουμε την nvidia σε κάθε ευκαιρία επίσης). Υπάρχουν πολύ χειρότερα games που έχουν φάει πολύ λιγότερο κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς dlss 2 FG το starfield. Ρεζίλι τελείως μετά το jedi survivor μετά το RE 4 μετά το callisto. Αυτή η κόντρα μόνο εμάς ζημιώνει τελικά. Dlss δεν βάζει για να μην φανεί κατώτερο το fsr δηλαδή ότι δεν το ξέρουμε. Ray tracing πάλι βάζουμε λίγο στις άκρες για να μην γονατίσουν οι κάρτες. Εδώ ούτε αυτό θα έχουμε. Παίζετε γερή κόντρα τελευταία μεταξύ τους ο ένας προωθεί dlss FG η άλλη τα κόβει επίτηδες και βγαίνουν παιχνίδια χωρίς αυτά τα features που θα βοηθούσαν πολύ κόσμο να παίξει πολύ καλύτερα τα παιχνίδια του. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ακριβώς, και εγώ είμαι φουλ geek για τέτοια. Βέβαια είμαι και τέρμα LOTR geek αλλά μας υποχρέωσε το Gollum :P

Δεν είναι τόσο χάλια το CP77 όσο λέγεται, απλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι η υπερ-παιχνιδάρα που περιμέναμε. Ένα τυπικό first person rpg με συμπαθητικό story και σε γενικές γραμμές serviceable gameplay. Πιστεύω ένας λόγος για το κράξιμο ήταν και το υπερ-hyperαρισμα που είχε πέσει και ο κόσμος περίμενε πολλά και μετά απλά έγινε μόδα το κράξιμο ακόμη και από άτομα που δεν το είχαν παίξει ποτέ (και γιατί είναι και μόδα να κράζουμε την nvidia σε κάθε ευκαιρία επίσης). Υπάρχουν πολύ χειρότερα games που έχουν φάει πολύ λιγότερο κράξιμο.

Τυπικό FP Shooter δεν είναι. Από τα κορυφαία του είδους, με στοιχεία RPG και με τεράστια προσοχή στη λεπτομέρεια, μεγάλη ποικιλία σε αποστολές, κορυφαία γραφικά, ήχο και φυσικά το θαύμα της δημιουργίας της Night City που μόνο εύκολο δεν είναι σαν εγχείρημα.

Αν δεν είχε τα απαράδεκτα προβλήματα που είχε στις αρχές και την ημιτελή κατάσταση που παραδόθηκε στο κοινό, η άποψή όλων μας θα ήταν εντελώς διαφορετική.

V (και Panam) for the win λέμε.

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Χωρίς dlss 2 FG το starfield. Ρεζίλι τελείως μετά το jedi survivor μετά το RE 4 μετά το callisto. Αυτή η κόντρα μόνο εμάς ζημιώνει τελικά. Dlss δεν βάζει για να μην φανεί κατώτερο το fsr δηλαδή ότι δεν το ξέρουμε. Ray tracing πάλι βάζουμε λίγο στις άκρες για να μην γονατίσουν οι κάρτες. Εδώ ούτε αυτό θα έχουμε. Παίζετε γερή κόντρα τελευταία μεταξύ τους ο ένας προωθεί dlss FG η άλλη τα κόβει επίτηδες και βγαίνουν παιχνίδια χωρίς αυτά τα features που θα βοηθούσαν πολύ κόσμο να παίξει πολύ καλύτερα τα παιχνίδια του. 

Αν είναι μάπα το παιχνίδι θα γελάσουμε.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Χωρίς dlss 2 FG το starfield. Ρεζίλι τελείως μετά το jedi survivor μετά το RE 4 μετά το callisto. Αυτή η κόντρα μόνο εμάς ζημιώνει τελικά. Dlss δεν βάζει για να μην φανεί κατώτερο το fsr δηλαδή ότι δεν το ξέρουμε. Ray tracing πάλι βάζουμε λίγο στις άκρες για να μην γονατίσουν οι κάρτες. Εδώ ούτε αυτό θα έχουμε. Παίζετε γερή κόντρα τελευταία μεταξύ τους ο ένας προωθεί dlss FG η άλλη τα κόβει επίτηδες και βγαίνουν παιχνίδια χωρίς αυτά τα features που θα βοηθούσαν πολύ κόσμο να παίξει πολύ καλύτερα τα παιχνίδια του. 

αυτός που θα "χρειαστεί" να βάλει dlss ας βάλει fsr δε θα του πέσει ο κώλος... το rt το θεωρώ αδιάφορο άμα φτιάξουν ένα ωραίο παιχνίδι στην τελική δε θα σου μείνει στο τέλος άμα είχε dlss, fsr, fg, rt ktlp (ναι ok δε λέω είναι ωραίο να τα έχει όλα αυτά) θα σου μείνει άμα παίξεις κάτι ωραίο... αναλωνόμαστε σε όλες αυτές τις βλακείες και έχουμε ξεχάσει να βλέπουμε το δασος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτός που θα "χρειαστεί" να βάλει dlss ας βάλει fsr δε θα του πέσει ο κώλος... το rt το θεωρώ αδιάφορο άμα φτιάξουν ένα ωραίο παιχνίδι στην τελική δε θα σου μείνει στο τέλος άμα είχε dlss, fsr, fg, rt ktlp (ναι ok δε λέω είναι ωραίο να τα έχει όλα αυτά) θα σου μείνει άμα παίξεις κάτι ωραίο... αναλωνόμαστε σε όλες αυτές τις βλακείες και έχουμε ξεχάσει να βλέπουμε το δασος

Δεν είναι θέμα πεσίματος κώλου, απλά είναι λάθος αυτές οι πρακτικές και δεν εύνουν κανέναν, ούτε καν την AMD, αν φυσικά ισχύει ότι αποκλείει DLSS και XeSS. Τέλος πάντων, ας είναι παιχνιδάρα και το ανέχομαι το shimmering στους θάμνους απ' το FSR :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν είναι θέμα πεσίματος κώλου, απλά είναι λάθος αυτές οι πρακτικές και δεν εύνουν κανέναν, ούτε καν την AMD, αν φυσικά ισχύει ότι αποκλείει DLSS και XeSS. Τέλος πάντων, ας είναι παιχνιδάρα και το ανέχομαι το shimmering στους θάμνους απ' το FSR :P

μαζί σου ούτε εμενα μου αρέσουν αυτές οι πρακτικές όπως δε μου αρέσει να παρακαλάμε να έχει fg για να παίζει το παιχνίδι σωστά αλλιώς θα έχει stutters... γενικά όλα αυτά πρέπει να είναι το κερασάκι στην τούρτα όχι το κυρίαρχο μέλημα και εγώ nvidia πήρα γιατί προτιμάω dlss και μου αρέσει το rt αλλα αυτά είναι όπως είπα δευτερεύοντα ας βγει παιχνιδάρα να παίζει σωστά και ας μην έχει ούτε rt ούτε dlss ούτε fg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά από την άποψη ότι αν ένα παιχνίδι στο 2023 ζητάει ΑΑΑ τιμή που οι τιμές των παιχνιδιών έχουν αυξηθεί κιόλας γιατί τάχα τα νεξτ τζεν γκειμς είναι πιο δύσκολα στο development, ε τότε πρέπει να έχει τα πάντα όλα από features. Και άντε να δεχτώ ένα μικρό studio να μην μπορεί να βάλει τα πάντα αλλά να κόβεις features από ένα ΑΑΑ game μονο και μονο για να μην ξεβρακωθείς επειδή το DLSS θα έδειχνε καλύτερο είναι φουστιά. Φυσικά το gameplay είναι πάντα top priority απλά στην προκειμένη περίπτωση εξετάζουμε άλλο θέμα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά από την άποψη ότι αν ένα παιχνίδι στο 2023 ζητάει ΑΑΑ τιμή που οι τιμές των παιχνιδιών έχουν αυξηθεί κιόλας γιατί τάχα τα νεξτ τζεν γκειμς είναι πιο δύσκολα στο development, ε τότε πρέπει να έχει τα πάντα όλα από features. Και άντε να δεχτώ ένα μικρό studio να μην μπορεί να βάλει τα πάντα αλλά να κόβεις features από ένα ΑΑΑ game μονο και μονο για να μην ξεβρακωθείς επειδή το DLSS θα έδειχνε καλύτερο είναι φουστιά. Φυσικά το gameplay είναι πάντα top priority απλά στην προκειμένη περίπτωση εξετάζουμε άλλο θέμα.

Το ότι δε το βάζει γιατί φαίνεται καλύτερο από το fsr είναι δικες μας εικασίες εδώ στο forum (ποιος ξέρει τι συμφωνίες γίνονται πίσω από κλειστές πόρτες), το dlss είναι προφανώς ανώτερο το βλέπουμε με τα ματια μας, έχουν βγάλει video και στο HU που δείχνει το dlss καλύτερο και από native σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια εγώ να σου πω την αλήθεια δε κάθομαι να εστιάζω σε γωνιές και θάμνους όταν παίζω

πραγματικά ας βγει καλο το game και αν είναι να γκρινιάζουμε για κάτι ας είναι μονο αυτά αν βγει ένα νέο cyberbug από την άλλη δε θα το αντέξω :P πρώτη φορα στη ζωή μου θα αγοράσω day one

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει άλλος λόγος να μην αφήνει η AMD τα DLSS/XeSS, παρά μόνο επειδή είναι καλύτερα. Σε διαφορετική περίπτωση θα τα άφηνε για να γλιτώνει και το κράξιμο. Για μένα πιο πολύ έχει να κάνει με την συνολική αξία του προϊόντος (του παιχνιδιού στην συγκεκριμένη περίπτωση). Έχει full AAA τιμή, είμαστε στο 2023, άρα πρέπει να έχει και καλό gameplay και καλά visuals και όλες τις τεχνολογίες. Το ότι βάζεις το gameplay πρώτο δεν σημαίνει ότι δεν σε ενδιαφέρουν και τα visuals αλλιώς γιατί όλοι φαγώνονται να πάρουν κάρτα αλλά ξαφνικά «ε σιγά τα visuals δεν είναι σημαντικά», «είστε graphic wh@@res» κτλ. Αν είναι έτσι ας παίζουμε όλοι με 1050Ti στα ultra low 720p/30. Όλα μετράνε στα ΑΑΑ games, gameplay + visuals συντελούν στην συνολική εμπειρία. Οι επιπλέον τεχνολογίες βοηθούν στο να έχεις ένα κλικ καλύτερη εμπειρία και χτυπάει άσχημα όταν ξέρω ότι θα μπορούσα να έχω DLSS αλλά λείπει λόγω φουστιων. Βέβαια ένα game με χάλια story και gameplay δεν σώζεται ούτε από το DLSS 8000 :P Όλα χρειάζονται συνδυαστικά, ειδικά το τονίζω όταν μιλάμε για ΑΑΑ.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...