Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Για να δούμε..

Unreal Engine 5-powered Fort Solis gets official PC requirements

Fort Solis PC Requirements

MINIMUM:

    • Requires a 64-bit processor and operating system
    • OS: Windows 10/11
    • Processor: Intel i5-4670, AMD Ryzen 3 2300U or similar
    • Graphics: Geforce GTX 1060, Radeon RX 5600 or similar
    • DirectX: Version 12
    • Storage: 16 GB available space

RECOMMENDED:

    • Requires a 64-bit processor and operating system
    • OS: Windows 10/11
    • Processor: Intel i7-6800K, AMD Ryzen 5 PRO 1600 or similar
    • Graphics: Geforce RTX 3070, Radeon RX 6800 or similar
    • DirectX: Version 12
    • Storage: 16 GB available space

 

Πόσο μου την σπάει αυτό το κονσολό-Third Person View! Βάλτε το παιχνίδι σε First Person Mode να μπορούμε να εξερευνούμε το περιβάλλον καλύτερα και να γνωρίζουμε τι γίνεται γύρω μας με μεγαλύτερη ευκολία. Παρόλα αυτά φαίνεται προσεγμένο και καλό παιχνίδι. Για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin " Έδωσες 600 για την 4070 που σκοτώνει σε 1440 που είσαι. Τι θα κέρδιζες δίνοντας ακόμα 600 να πας σε 4080? Πάντα περνουμε το προϊόν που καλύπτει τις ανάγκες μας τη δεδομένη στιγμή. Εγώ maxarw τα πάντα στην ανάλυση που είμαι. Μεχρι να μην μπορεί η κάρτα θα εχω πάει σε 5070ti. Ένας που είναι σε 4Κ 120hz αυτός να πάει σε 4080 4090 έχει νόημα. Εσύ είσαι άψογα για 1440 οτιδήποτε παραπάνω θα ήταν πλεονασμός και τσάμπα λεφτά. Και κράτησες το 600αρι και στην επόμενη γενιά θα πας σε κάτι καλύτερο με τα χρήματα που γλίτωσες. Ναι δεν θα έχεις 160fps που είναι το monitor θα έχεις μόνο 100 120 αλλά αξίζουν 600 ευρώ αυτά τα παραπάνω να πας από 120 σε 160? Που και πάλι δεν θα σήκωνε ο 5600 θα έβλεπες την κάρτα στο 50% usage οπότε θα έτρεχες και για νέο cpu."

E ναι αν είχα budget για 4080 θα πήγαινα σε 4Κ monitor. Το 1440αρι το πήρα πακέτο με την 4070. Αυτό που είπα ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να αξίζουν μόνο οι ΧΧ80αρες και πάνω το είπα με το σκεπτικό ότι ναι μεν δίνεις ένα σκασμό λεφτά αλλά παίρνεις κτήνος. Την δεύτερη καλύτερη κάρτα που υπάρχει. Εγώ τώρα έδωσα 620 που για ΧΧ70 είναι και πάλι ένας σκασμός λεφτά και έχω μια καλή mid-to-high range που ναι όντως σήμερα είναι τούμπανο ναι, αλλά τα 12GB πόσο θα αντέξουν ακόμη; Θα μου πεις και σε 4Κ τα 16GB της 4080 πόσο θα αντέξουν; Ναι όντως θα δούμε.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2023 στις 2:46 ΠΜ, Zaknafein είπε

Ε για την ώρα για D4 & BG3 μιλάμε, δεν νομίζω ότι η 4080 έχει νόημα για αυτά, αλλά επειδή κάποια στιγμή θα πιάσω και πιο απαιτητικά, κάτι μου λέει ότι η 4070 θα έχει θεματάκια.

Η 4070 ειναι υπεραρκετη για D4 και BG3 ακομα και σε Νative, δεν χρειαζεται να πας σε 4080.
Αν μελλοντικα ασχοληθεις με πιο απαιτητικα παιχνιδια θα βαλεις DLSS.
Αν δεν σε καλυπτει και το DLSS θα πουλησεις τη 4070 450-500€ θα βαλεις τα 600-700€ που γλιτωσες και θα παρεις τη 5080 που θα ειναι καλυτερη απο τη 4080.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

E ναι αν είχα budget για 4080 θα πήγαινα σε 4Κ monitor. Το 1440αρι το πήρα πακέτο με την 4070. Αυτό που είπα ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να αξίζουν μόνο οι ΧΧ80αρες και πάνω το είπα με το σκεπτικό ότι ναι μεν δίνεις ένα σκασμό λεφτά αλλά παίρνεις κτήνος. Την δεύτερη καλύτερη κάρτα που υπάρχει. Εγώ τώρα έδωσα 620 που για ΧΧ70 είναι και πάλι ένας σκασμός λεφτά και έχω μια καλή mid-to-high range που ναι όντως σήμερα είναι τούμπανο ναι, αλλά τα 12GB πόσο θα αντέξουν ακόμη; Θα μου πεις και σε 4Κ τα 16GB της 4080 πόσο θα αντέξουν; Ναι όντως θα δούμε.

 

 

Σίγα το κτήνος που παίρνεις. Σε 2+ χρόνια από τώρα, ζήτημα είναι αν θα τρέχει ικανοποιητικά τους τότε νέους τίτλους. Δυστυχώς το hardware απαξιώνεται εξαιρετικά γρήγορα. Πράγμα που έχει κάνει το PC gaming ακριβό χόμπι. Θα κυκλοφορήσει κάνα...Ράτσετ & Κλανκ 2 και θα παλεύει να βγάλει 60άρι με RT.

Τα μόνα υποσυστήματα που αξίζει πραγματικά να δώσεις κάμποσα χρήματα είναι τρία: Κουτί, τροφοδοτικό και οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά παλιότερα είχες πολύ μεγαλύτερη απαξίωση απ' ότι σήμερα..Για παράδειγμα μια 1080Ti τρέχει τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό με υποχωρήσεις. Παλιότερα(2004-2007 π.χ) σε 2 χρόνια η top κάρτα ήταν για όλα low, δηλαδή για πέταμα.

Αντίστοιχα και οι CPUs κρατάνε πολύ περισσότερο από τότε..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά παλιότερα είχες πολύ μεγαλύτερη απαξίωση απ' ότι σήμερα..Για παράδειγμα μια 1080Ti τρέχει τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό με υποχωρήσεις. Παλιότερα(2004-2007 π.χ) σε 2 χρόνια η top κάρτα ήταν για όλα low, δηλαδή για πέταμα.

Αντίστοιχα και οι CPUs κρατάνε πολύ περισσότερο από τότε..

 

Σωστά, αλλά τότε είχες παιχνιδάρες και γραφικά που έριχναν σαγόνια, Half Life 2, DOOM 3, Far Cry, FEAR κλπ. Πλέον δεν κυκλοφορούν τέτοιας ποιότητας παιχνίδια. Να δούμε και το Starfield αλλά προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Καλά παλιότερα είχες πολύ μεγαλύτερη απαξίωση απ' ότι σήμερα..Για παράδειγμα μια 1080Ti τρέχει τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό με υποχωρήσεις. Παλιότερα(2004-2007 π.χ) σε 2 χρόνια η top κάρτα ήταν για όλα low, δηλαδή για πέταμα.

Αντίστοιχα και οι CPUs κρατάνε πολύ περισσότερο από τότε..

Εγώ πάντως αδερφέ που έχω 1070ti, το φυσάω και δεν κρυώνει σε μοντέρνους τίτλους, σε 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psyber είπε

Εγώ πάντως αδερφέ που έχω 1070ti, το φυσάω και δεν κρυώνει σε μοντέρνους τίτλους, σε 1440p.

Καμία σχέση η 1070Ti με την 1080Ti αλλά και πάλι είσαι από καιρό για 1080P..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

 

Περιμένετε οι τιμές θα πέσουν. 🥲

 

Πέτσινο άγαλμα θα φτιάξει ο πετσινος μετά το πετσινο jacket και το πετσινο σωβρακο του. Χρυσές δουλειές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι τιμές μια χαρά είχαν πέσει σε MSRP επίπεδα. Τώρα έχουν ανεβεί κάπως. Όποιος ήθελε να πάρει κάρτα πήρε. Αν κάποιος περιμένει να πέσουν και κάτω απ’ το MSRP έχει ψευδαισθήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Πάντως οι τιμές μια χαρά είχαν πέσει σε MSRP επίπεδα. Τώρα έχουν ανεβεί κάπως. Όποιος ήθελε να πάρει κάρτα πήρε. Αν κάποιος περιμένει να πέσουν και κάτω απ’ το MSRP έχει ψευδαισθήσεις.

Έχω φίλο περιμένει πόσο καιρό να πέσουν οι τιμές. Ε έχει μείνει 3 χρόνια χωρίς καρτα. Κάποιοι έχουν ψευδαισθησεις ωραία το είπες. Τσίμπησαν ένα 10% τελευταία πάλι οι τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...