Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όπως είπα σεβαστές όλες οι απόψεις. Εφόσον δεν σου αρέσει μπορείς σε κάποια παιχνίδια να παίζεις με 60 70fps είναι καλό όμως να υπάρχει επιλογή αν θες να το ανοίξεις και να παίξεις με 100 150. Σε κάποιους δεν φαίνεται το μεγαλύτερο latency των 30 40ms σε κάποιους φαίνεται. Ας υπάρχει η επιλογή σε κάθε παιχνίδι και ας μην το ανοίγουν οι μισοί. 

To να θεωρειται δεδομενη εκ των προτερων η ενεργοποιηση του ''αμφισβητησα''. Ποτε δεν υπονοησα οτι δεν ειναι καλο να υπαρχει σαν επιλογη. Το αντιθετο..

Αυτα ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα του pc gaming ετσι κι αλλιως, σου δινει πολυ περισσοτεροες επιλογες για παραμετροποιηση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

33 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ρε παίδες επειδή έχω χάσει λίγο το μπούσουλα (βασικά στο θέμα VRAM), σε ποιά 40ρα πάω για 4Κ/60 και πιθανώς μελλοντικά 3440x1440/120;

Σε όρους vfm κοιτάω για 4070, εκτός αν παίζει θέμα με την VRAM οπότε να κοιτάξω για 4080;

Για 4Κ/60 με υποχωρήσεις φαντάζομαι εννοείς αλλά και πάλι minimum 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για την ώρα για D4 & BG3 μιλάμε, δεν νομίζω ότι η 4080 έχει νόημα για αυτά, αλλά επειδή κάποια στιγμή θα πιάσω και πιο απαιτητικά, κάτι μου λέει ότι η 4070 θα έχει θεματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Zaknafein said:

Ρε παίδες επειδή έχω χάσει λίγο το μπούσουλα (βασικά στο θέμα VRAM), σε ποιά 40ρα πάω για 4Κ/60 και πιθανώς μελλοντικά 3440x1440/120;

Σε όρους vfm κοιτάω για 4070, εκτός αν παίζει θέμα με την VRAM οπότε να κοιτάξω για 4080;

4080

... και γω σε 4Κ/60 single player ultra-high/120 mp (mixed set.) θέλω να πάω (OLED 42) αλλά απαιτεί και 4080 .. so rip for now

 

Η 4070 - απλή - δεν είναι κάτι περισσότερο από μια "1440" κάρτα για τωρινούς τίτλους και υπό συνθήκες 4Κ σε τίτλους του 21 έως και μερικούς του 22. Ετσι κι αλλιώς λόγω 192-bit bus δε μπορεί να ανέβει περισσότερο και να το θελε.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Ratchet & Clank σε native 4K + RT μόνο με FG είναι ομαλό πάντως..

Νομίζω ότι παιχνίδι από αυτά τα βαριά με fg τρέχει πολύ καλύτερα από ότι χωρίς. Το fg δεν θα χρειαστεί σε περιπτώσεις που έχουμε ένα 13900k και πάει αέρα παντού. Το θέμα με το fg είναι ότι ζητάει vram. Από τη μια το dlss 2 την ρίχνει από την άλλη το fg την ανεβάζει. Το ratchet είναι οριακό με 12gb vram σε 4K με dlss quality και fg τα πάντα max. Θα μπορούσε να το γλιτώσει αυτό ο Jensen βάζοντας 12 στις 4060 16 στις 4070 20 στην 4080. Μετά όμως πως θα πουλήσει την 5000 σειρά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ σε σχέση με τις προηγμένες χρονιές οι κάρτες γραφικών είναι πιο φθηνές οι καινούργιες σειρές φυσιολογικά πιο ακριβές θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Ρε παίδες επειδή έχω χάσει λίγο το μπούσουλα (βασικά στο θέμα VRAM), σε ποιά 40ρα πάω για 4Κ/60 και πιθανώς μελλοντικά 3440x1440/120;

Σε όρους vfm κοιτάω για 4070, εκτός αν παίζει θέμα με την VRAM οπότε να κοιτάξω για 4080;

Εννοείται τουλάχιστον 4080. Η 4070 που έχω κάνει 4Κ/60 σε κάποια (αλλά όχι στα τέρμα καινούργια) και για πόσο θα κρατήσει η vram σε 4Κ; Εδώ φοβόμαστε για τα 1440p με τα 12GB χαχαχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκαθαρίζω κάποια παλιότερα games απ' το backlog και βλέπω ότι οι απαιτήσεις σε hardware αυξάνονται χωρίς αυτό να φαίνεται στα graphics. π.χ. το Βλαχάρα που παίζω τώρα, παίζει με όλα τέρμα, native 1440p, 100fps εύκολα. Και έχει πάρα πολύ καλά visuals και textures για τα ουτε 7GB vram που χρειάζεται. To Remnat 2 παίζει με τα μισά fps και δείχνει καλύτερο; Δεν νομίζω. Ναι έχει το nanite που σημαίνει καθόλου pop in αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι χειρότερα. Δηλαδή το nanite θέλει το διπλάσιο hardware; Το ίδιο και το Hogwarts. Χωρίς RT δείχνει σαν ένα οποιοδήποτε UE4 game που ξέρουμε εδώ και χρόνια. Τo The Last vram of us είναι πράγματι τόσο καλύτερο απ' το Βλαχάρα ή το Red Dead που να δικαιολογεί το perf και κυρίως το vram usage; Και σιγά που χρειάζεται πολλή vram για να δείχνει ένα game καλό. Παράδειγμα το Requiem. Ελάχιστη vram και έχει απ' τα καλύτερα visuals, άνετα top 3.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ξεκαθαρίζω κάποια παλιότερα games απ' το backlog και βλέπω ότι οι απαιτήσεις σε hardware αυξάνονται χωρίς αυτό να φαίνεται στα graphics. π.χ. το Βλαχάρα που παίζω τώρα, παίζει με όλα τέρμα, native 1440p, 100fps εύκολα. Και έχει πάρα πολύ καλά visuals και textures για τα ουτε 7GB vram που χρειάζεται. To Remnat 2 παίζει με τα μισά fps και δείχνει καλύτερο; Δεν νομίζω. Ναι έχει το nanite που σημαίνει καθόλου pop in αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι χειρότερα. Δηλαδή το nanite θέλει το διπλάσιο hardware; Το ίδιο και το Hogwarts. Χωρίς RT δείχνει σαν ένα οποιοδήποτε UE4 game που ξέρουμε εδώ και χρόνια. Τo The Last vram of us είναι πράγματι τόσο καλύτερο απ' το Βλαχάρα ή το Red Dead που να δικαιολογεί το perf και κυρίως το vram usage; Και σιγά που χρειάζεται πολλή vram για να δείχνει ένα game καλό. Παράδειγμα το Requiem. Ελάχιστη vram και έχει απ' τα καλύτερα visuals, άνετα top 3.

Ειναι απλα αμπαλοι η εχουν οδηγιες να τα κανουν σκουπιδια τα παιχνιδια για να κανουν τον κοσμο να αναβαθμισει. Εχει παιχνιδια με γραφικαρες που τρεχουν πολυ ανωτερα απο καποια φετινα και δειχνουν και καλυτερα. Ειναι απαραδεκτοι. Μαυρισμα θελουν ξεκαθαρα αλλα πολλοι πανε αγοραζουν day one τα σκουπιδια σε optimize παιχνιδια και κλαιγονται μετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Γενικά δεν με τραβάει να δώσω full price για game πλέον, και λόγω των bugs, perf, κτλ αλλά και λόγω gameplay. Τα ίδια και τα ίδια, πλην ελαχίστων εξαιρέων. Που είναι το advanced AI που θα έφερναν οι νέες κονσόλες; Το ίδιο ηλίθιο ΑΙ βλέπω με 10 χρόνια πριν. Έχω πάρει νέα κάρτα και έχω καταλήξει να παίζω παλιότερα games απ' το backlog χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Αυτό. Γενικά δεν με τραβάει να δώσω full price για game πλέον, και λόγω των bugs, perf, κτλ αλλά και λόγω gameplay. Τα ίδια και τα ίδια, πλην ελαχίστων εξαιρέων. Που είναι το advanced AI που θα έφερναν οι νέες κονσόλες; Το ίδιο ηλίθιο ΑΙ βλέπω με 10 χρόνια πριν. Έχω πάρει νέα κάρτα και έχω καταλήξει να παίζω παλιότερα games απ' το backlog χαχα

Το ΑΙ το εχουν παρατησει χρονια. ΑΙ ειχε το πρωτο wolfenstein πριν 10 χρονια. Physics+AI εχουν περασει σε δευτερη μοιρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Το ΑΙ το εχουν παρατησει χρονια. ΑΙ ειχε το πρωτο wolfenstein πριν 10 χρονια. Physics+AI εχουν περασει σε δευτερη μοιρα. 

Και τι έχει περάσει σε πρώτη; :P Ίδια γραφικά βλέπω με 5 χρόνια πριν απλά τώρα θέλουν και περισσότερο hardware. Μόνες εξαιρέσεις τα games με σοβαρά RT effects τα οποία βέβαια είναι πολύ λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Και τι έχει περάσει σε πρώτη; :P Ίδια γραφικά βλέπω με 5 χρόνια πριν απλά τώρα θέλουν και περισσότερο hardware. Μόνες εξαιρέσεις τα games με σοβαρά RT effects τα οποία βέβαια είναι πολύ λίγα.

Το χρημα ειναι σε πρωτη δευτερη τριτη μοιρα. Τιποτα αλλο δεν τους νοιαζει. Οχι μονο στο gaming industry αλλα παντου. Μουσικη ταινιες υπερκαταναλωση στα παντα και απο ουσια μηδεν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή πάρα πολλά games είναι σε UE4 νομίζω ότι παίζω games απ' το ίδιο studio. Μέτρο ΑΑ με θολούρα ΤΑΑ (ευτυχώς υπάρχει το DLSS), stutters, και πως να το πω, τα games είναι σαν να έχουν καταβάθος το ίδιο look με κάποιο τρόπο. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...