Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://hwbusters.com/gpu/nvidia-rtx-4090-detailed-power-analysis-ideal-power-supply/

συνεχιστε να κυνηγατε δρακους:

4090 OC Speeds:

- Average GPU Peak Power: 543.82W
- Max GPU Peak Power: 638.24W

wavingblue.gif

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Απρίλιο που έστησα το νέο μου μηχάνημα μετά από πολλά χρόνια, χτύπησα την rtx 4070ti. Στην επόμενη γενιά θα πάρω την "5080" ας πούμε. Μετάνιωσα που δεν έδωσα το κάτι παραπάνω για την 4080. Υπομονή μέχρι το 2024 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς coil whine/vrm κλπ

ποιες έιναι οι τοπ 4090 και 4080. Τα έχω δει τα video που τα βάζει σε ένα ranking στο youtube. Αλλά ποιες έιναι οι top 3 to get από 4090 και 4080 και εμπερικά?

Kοιτάω να κόψω ίσως κάτι από κάπου στο σύστημα μπας και πάω σε 4090. Έχω βρει 4090 TUF OC με 1750εu. 

Επίσης η TUF OC OG έχει άλλο cooler φαντάζομαι. 

 

ΥΓ. Είναι απαράδεκτο να έχουν φτάσει τις τιμές στο Θεό και το quality control να είναι για φάπες. Χτες πήρα μια AW2723DF οθόνη σε σχετική έκτπωση και κάνω την προσευχή μου για το τι glow kai blb θα δω. Πάντως όσοι πήρανε την καινούρια AW2724DM δεν έχουν καθόλου glow. Αν η πρώτη έρθει με θέματα θα τη στείλω πίσω και θα πάρω την καινούρια και ας είναι στα χαρτιά χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Από πλευράς coil whine/vrm κλπ

ποιες έιναι οι τοπ 4090 και 4080. Τα έχω δει τα video που τα βάζει σε ένα ranking στο youtube. Αλλά ποιες έιναι οι top 3 to get από 4090 και 4080 και εμπερικά?

Kοιτάω να κόψω ίσως κάτι από κάπου στο σύστημα μπας και πάω σε 4090. Έχω βρει 4090 TUF OC με 1750εu. 

Επίσης η TUF OC OG έχει άλλο cooler φαντάζομαι. 

 

ΥΓ. Είναι απαράδεκτο να έχουν φτάσει τις τιμές στο Θεό και το quality control να είναι για φάπες. Χτες πήρα μια AW2723DF οθόνη σε σχετική έκτπωση και κάνω την προσευχή μου για το τι glow kai blb θα δω. Πάντως όσοι πήρανε την καινούρια AW2724DM δεν έχουν καθόλου glow. Αν η πρώτη έρθει με θέματα θα τη στείλω πίσω και θα πάρω την καινούρια και ας είναι στα χαρτιά χειρότερη

Έχω την Gigabyte 4080 Gaming OC και δεν έχω ακούσει ίχνος coil whine.Επισης, κάποια μέλη λένε πολύ καλά λόγια για τις Zotac και την έλλειψη coil whine. Και κάτι ακόμα... αφού θα πάρεις που υα πάρεις κάρτα τούμπανο, άφησε το Dell IPS και χτύπα κανένα OLED monitor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine είναι λαχείο πάντως. Και ακριβή υλοποίηση να πάρεις μπορεί να έχει. Απλά οι ακριβές έχουν συνήθως και καλά inductors που in theory έχουν λιγότερο coil whine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Έχω την Gigabyte 4080 Gaming OC και δεν έχω ακούσει ίχνος coil whine.Επισης, κάποια μέλη λένε πολύ καλά λόγια για τις Zotac και την έλλειψη coil whine. Και κάτι ακόμα... αφού θα πάρεις που υα πάρεις κάρτα τούμπανο, άφησε το Dell IPS και χτύπα κανένα OLED monitor

Κάνω αρκετή δουλειά σε office περιβάλον, coding etc. για να πάω σε ΟLED. Αρκετοί φίλοι μου λένε να πάω σε 32" 4K, αλλά δύσκολα να αφήσω 27"/1440. 

Πώς και πήρες την 3423DWF αντί για την DW ενώ έχεις nvidia κάρτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Έχω την Gigabyte 4080 Gaming OC και δεν έχω ακούσει ίχνος coil whine.Επισης, κάποια μέλη λένε πολύ καλά λόγια για τις Zotac και την έλλειψη coil whine. Και κάτι ακόμα... αφού θα πάρεις που υα πάρεις κάρτα τούμπανο, άφησε το Dell IPS και χτύπα κανένα OLED monitor

Zotac εχω , όντως coil δεν υπάρχει, αλλά ο ένας από τους ανεμιστήρες ακούγεται, όταν δουλεύει, δεν έχει να κάνει με την ένταση που δουλεύει, απλά έχοντας νορμάλ ένταση στον ήχο δε το ακούς, κατά τα άλλα ευχαριστημένος, δε νομίζω ότι θα δεις κάποια διαφορά σε όποια 4090 και να πας, εκτός από το coil, που γενικά λέγεται ότι υπάρχει σε ακριβά μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Κάνω αρκετή δουλειά σε office περιβάλον, coding etc. για να πάω σε ΟLED. Αρκετοί φίλοι μου λένε να πάω σε 32" 4K, αλλά δύσκολα να αφήσω 27"/1440. 

Πώς και πήρες την 3423DWF αντί για την DW ενώ έχεις nvidia κάρτα?

 

Δεκτόν, αφού τη χρησιμοποιείς και για δουλειά. Πήρα την DWF για να γλυτώσω το +200 ευρώ του DW.  Μετά το τελευταίο firmware update της Dell λειτουργεί άψογα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το coil whine είναι λαχείο πάντως. Και ακριβή υλοποίηση να πάρεις μπορεί να έχει. Απλά οι ακριβές έχουν συνήθως και καλά inductors που in theory έχουν λιγότερο coil whine.

Το αντίθετο ισχύει, το καλύτερο power delivery των ακριβών τις κάνει πιο επιρρεπείς στο coil whine..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω Palit 4090 και δεν ακούω coil whine,αλλά τα φουρφούρια στο 70% ακούγονται αρκετά,συν το ότι θα μου μείνει στα χέρια σε κάνα 6μηνο λόγω μάπα VRMS,αφού θα έχει κλείσει 1μιση χρόνο οπότε  μαζεύω λεφτά από τώρα και διακοπές μόνο κάνα μπανάκι σαβ/κο😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr Aris είπε

Zotac εχω , όντως coil δεν υπάρχει, αλλά ο ένας από τους ανεμιστήρες ακούγεται, όταν δουλεύει, δεν έχει να κάνει με την ένταση που δουλεύει, απλά έχοντας νορμάλ ένταση στον ήχο δε το ακούς, κατά τα άλλα ευχαριστημένος, δε νομίζω ότι θα δεις κάποια διαφορά σε όποια 4090 και να πας, εκτός από το coil, που γενικά λέγεται ότι υπάρχει σε ακριβά μοντέλα. 

Κάποιοι, ελάχιστοι από ότι έχω δει στο youtube, παραπονιούνται ότι κάποιοι ανεμιστήρες σε Zotac κάνουν ένα ελαφρύ σφύριγμα και επιρρίπτουν τις ευθύνες στην εταιρία για την ποιότητά τους.

Εδώ μέσα σε 4-5 Zotac όλων των κατηγοριών (Trinity, Trinity OC, Airo) σε 4070ti, 4080 και 4090 δεν έχουμε κανένα θέμα από ότι έχω δει. Η δική μου δεν ακούγεται καν σε κανονική λειτουργία.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εγώ έχω Palit 4090 και δεν ακούω coil whine,αλλά τα φουρφούρια στο 70% ακούγονται αρκετά,συν το ότι θα μου μείνει στα χέρια σε κάνα 6μηνο λόγω μάπα VRMS,αφού θα έχει κλείσει 1μιση χρόνο οπότε  μαζεύω λεφτά από τώρα και διακοπές μόνο κάνα μπανάκι σαβ/κο😭

Εμένα έχει αρκετό, ειδικά από τότε πού πήγα από 5900Χ σε 13700Κ έχει αισθητό coil whine και δεν φαίνεται να φεύγει με τον καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κάποιοι, ελάχιστοι από ότι έχω δει στο youtube, παραπονιούνται ότι κάποιοι ανεμιστήρες σε Zotac κάνουν ένα ελαφρύ σφύριγμα και επιρρίπτουν τις ευθύνες στην ποιότητά τους.

Εδώ μέσα σε 4-5 Zotac όλων των κατηγοριών (Trinity, Trinity OC, Airo) σε 4070ti, 4080 και 4090 δεν έχουμε κανένα θέμα από ότι έχω δει. Η δική μου δεν ακούγεται καν σε κανονική λειτουργία.

Τους ανεμιστήρες της κάρτας δεν τους έχω ακούσει ποτέ 🤣 δε νομίζω να έχει ανεβάσει ποτέ τέτοια θερμοκρασία που να χρειάζεται να δουλέψουν πολύ γρήγορα, ο ένας ακούγεται και το τσέκαρα βάζοντας να δουλέψει ένας ένας, η καλύτερα 1 - 2 γιατί ο ένας δουλεύει μόνος του οι άλλοι δύο μαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...