Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

εγώ είπα απ' τα 1000 της 7900ΧΤΧ στα 1200 της 4080 που είναι κοντά. Όχι να πας αντί για την 4070Ti στην 4090. Εκεί η διαφορά είναι μεγάλη.

Ναι και σου εξηγησα οτι και αυτος που κοιταει τις καρτες με τα 1000€ μπορει να εχει κανει ηδη την υπερβαση και να εχει βαλει παραπανω απο οσα υπολογιζε για να φτασει αυτα τα 1000€ που του ζητας να τα κανει 1200€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι και σου εξηγησα οτι και αυτος που κοιταει τις καρτες με τα 1000€ μπορει να εχει κανει ηδη την υπερβαση και να εχει βαλει παραπανω απο οσα υπολογιζε για να φτασει αυτα τα 1000€ που του ζητας να τα κανει 1200€.

ε εντάξει ναι αν είναι έτσι οκ, έκανε μια φορά υπερβαση στο budget. Εγώ είπα για αυτούς που πάνε κατευθείαν στα 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ε εντάξει ναι αν είναι έτσι οκ, έκανε μια φορά υπερβαση στο budget. Εγώ είπα για αυτούς που πάνε κατευθείαν στα 1000.

Αν ξεκινας απο 1000€ ναι ειναι προτιμοτερο να δωσεις 1200€ για 4080 παρα να παρεις 7900xtx ακομα και αν πρεπει να περιμενεις 1 μηνα να πεσουν οι τιμες ή να βρεις τα +200€.
Βασικα 7900xtx εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ουτε στα 800€.
Με τοσα Unoptimized games που σε αναγκαζουν να παιξεις DLSS το Raster εχει πεθανει.
Προτιμω να πληρωσω κατι παραπανω και να εχω DLSS 2 , DLSS 3 , καλυτερη καταναλωση, καλυτερες θερμοκρασιες και να μη φοβαμαι να περασω νεους Drivers ακομα και αν το RT ηταν ακριβως το ιδιο (που δεν ειναι).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε με fanboy και ότι θέλετε αλλά πιστεύω ότι οι κάρτες της AMD αν και καλές γενικά, δεν είναι αρκετά καλές συνολικά για να δώσεις 1000 ευρώ. Βασικά ούτε 600. Και μη μου πει κανείς ότι η 6800ΧΤ ήταν καλύτερη επιλογή σε σχέση με την 4070 μόνο και μόνο για τα +4GB. Τα ίδια άκουγα και πριν 4 χρόνια ότι έπρεπε να πάρω την vega 56 αντί της 2060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Ναι και σου εξηγησα οτι και αυτος που κοιταει τις καρτες με τα 1000€ μπορει να εχει κανει ηδη την υπερβαση και να εχει βαλει παραπανω απο οσα υπολογιζε για να φτασει αυτα τα 1000€ που του ζητας να τα κανει 1200€.


επισης συζητατε για καρτες με διαφορα 200 ευρω που ομως εχουν ιδιες τεχνολογιες, η συζητηση ξεκινησε για ΧΤΧ vs 4080, ξερο raster vs dlss3 + rt για εξτρα 200ευρω

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υποθέσουμε πως ήταν ανάποδα τα πράγματα και είχε η 7900xtx.. Ίδιο raster πάνω κάτω με 4080,καλύτερο upscaler,καλύτερο rt,μικρότερη κατανάλωση,υπήρχε feature όπως το  fg μόνο από την amd k όχι την nvidia και κόστιζε 200  ευρο παραπάνω,φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ  θα την αγοράζαμε  με κλειστά μάτια.Ειναι θεμα συνολικού πακέτου σε αυτό το price range όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και όχι εταιρίας,τουλάχιστον όχι για τους μη ταγμένους.Κατα τα άλλα πλεμπαιοι  τα έλεγε ο πετσινος..the more you buy the more you save..

to-be-honest-im-enjoying-the-competition-in-the-gpu-space-v0-4fn464q7ll5a1.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πείτε με fanboy και ότι θέλετε αλλά πιστεύω ότι οι κάρτες της AMD αν και καλές γενικά, δεν είναι αρκετά καλές συνολικά για να δώσεις 1000 ευρώ. Βασικά ούτε 600. Και μη μου πει κανείς ότι η 6800ΧΤ ήταν καλύτερη επιλογή σε σχέση με την 4070 μόνο και μόνο για τα +4GB. Τα ίδια άκουγα και πριν 4 χρόνια ότι έπρεπε να πάρω την vega 56 αντί της 2060.

Άσχετο. Ο συνδυασμός R5 5600X με RTX 4070 πως είναι; Δουλεύει στο 100% η 4070; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολλοί έχουν ψυχολογικό όριο τα 1000.

Κάποτε ήταν τα 500/550! Από τη στιγμή που φτάνεις στα 1000 αρχίζει η παράνοια και δε σταματάς. Είναι ψυχολογικό. 

Όπως τώρα εγώ που ψάχνω μια 4080 και επειδή είναι λίγο τσιμπημένες τις τελευεταίες μέρες κοιτάς μια 4090 gaming X trio στο amazon.fr .  Λέω εκεί που είναι να δώσω 1500 πλέον στα 300ευ περισσότερο ας μην.. Ας πάρω πιο φτηνή ψύκτρα, και έναν m.2 λιγότερο τώρα και βγαίνει. 

Το χω ζαλίσει εδώ και καιρό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Άσχετο. Ο συνδυασμός R5 5600X με RTX 4070 πως είναι; Δουλεύει στο 100% η 4070; 

For the most part ναι. Εγώ τα βάζω και όλα δεξιά οπότε είναι gpu bound, άντε να πέφτει στο 90-95% κάποιες φορές. Μόνο στο ghostwire γίνεται γενοκτονία, αλλά εκεί παίζει να φταίει και το denuvo.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

For the most part ναι. Εγώ τα βάζω και όλα δεξιά οπότε είναι gpu bound, άντε να πέφτει στο 90-95% κάποιες φορές. Μόνο στο ghostwire γίνεται γενοκτονία, αλλά εκεί παίζει να φταίει και το denuvo.

Άρα σε 1080p σίγουρα θα κόβει λες; Αν θυμάμαι καλά παίζεις σε 1440p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Όποιος δε μπορεί να δωσει τα 200 ευρώ τότε πάει στην 7900xtx με τις οποίες παραχωρήσεις.

Ούτως ή άλλως η κάρτα έχει άριστη απόδοση σε 4k raster τηρουμένων των αναλογιών.

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/search&search=Rtx 4080#/sort=p.price/order=ASC/limit=100

Επειδή δεν έχω ιδέα πέρα από τα high street μαγαζιά στην Ελλάδα και 2/3 Αθήνα κέντρο και 1/2 Θεσ.νικη είναι οκ αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Άρα σε 1080p σίγουρα θα κόβει λες; Αν θυμάμαι καλά παίζεις σε 1440p

Ε λογικά ναι. Αλλά 4070 σε 1080p δεν πολυέχει νόημα θεωρώ. Τώρα για online και τέτοια; Ε 'νταξει οκ. Αλλά καλύτερα βάλε μια 6700ΧΤ με competitive settings να γλιτώσεις και κανα 300αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Επειδή δεν έχω ιδέα πέρα από τα high street μαγαζιά στην Ελλάδα και 2/3 Αθήνα κέντρο και 1/2 Θεσ.νικη είναι οκ αυτό?

Ναι ρε συ για αυτό στο προτείνει..Έμενα  είναι κοντά μου το φυσικό κατάστημα(Άγιο Δημήτριο) και έχω πάρει αρκετά πράγματα.Σε εγγύηση για ραμ δεν με ταλαιπώρησαν για αλλαγή..Σε κάτι πιο ακριβό όπως gpu δεν ξέρω να σου πω πως είναι από θέμα support κ ελπίζω να μην το μάθω..Αλλά και σε κάνα πλαίσιο πχ δεν θα στο κάνουν ευκολο,τουλάχιστον αυτή είναι εμένα η εμπειρία μου μια φορά που χρειάστηκε για gpu.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το χρόνο σας να απαντήσετε. 

 

Mε το registration τί γίνεται όμως αν το μαγαζί δεν είναι στη λίστα?

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Αυτό μου θυμίζει που κάποιος πάει και δίνει 18000 για καινούργιο αυτοκίνητο και παίρνει την βασική έκδοση που δεν έχει τίποτα και τσιγγουνεύεται τα 1000-1500 επιπλέον για οθόνες, android auto, καμερα οπισθοπορείας, ζάντες, κτλ. Αφού πας στα 18000 (1000 για την κάρτα), τότε τα 1500 (ή 200 αντίστοιχα) δεν είναι τίποτα. Πραγματικά εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό, γιατί δεν μιλάμε για budget κάρτες του 200ευρου. Προφανώς έχεις λεφτά όταν δίνεις 1000 για κάρτα. 

Εσύ γιατί πήρες τη φτηνότερη 4070; Αφού έφτασες τα 600, γιατί δεν έδωσες άλλα 50 να πάρεις καλύτερη υλοποίηση. Δηλαδή ένα 8% παραπάνω. Υλοποίηση που δεν την ακούς ποτέ και σε κάμποσα παιχνίδια δε θα παίρνουν καν μπρος οι ανεμιστήρες που λέει ο λόγος;

Και λες για τον άλλο να δώσει 20%, το οποίο βέβαια για αντίστοιχες υλοποιήσεις δεν είναι 20 αλλά 30%.

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

εγώ είπα απ' τα 1000 της 7900ΧΤΧ στα 1200 της 4080 που είναι κοντά.

 

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

η λογικη λεει οτι οποιος διαθετει 1000 δε θα κολλησει σε +200,

??? Μη συγκρίνεις άκυρες υλοποιήσεις όμως με VRM που βγάζουν δε βγάζουν τη διετία.

Για αντίστοιχες υλοποιήσεις η διαφορά φτάνει στα 300€.

Αυτή vs αυτή

και

αυτή vs αυτή

Καλύτερη κάρτα η 4080 αλλά το 30% της διαφοράς είναι βαρύ.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...