Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, just_a_dude said:

Ε σε ποιο game έχεις χαμηλά frames με DLSS 2 μαζί; Σε CP77 με Path Tracing μονο. Με DLSS2 έχεις σίγουρα 50-60 frames σε όλα τα άλλα games, βάζεις και FG και είναι μια χαρά. Και σε κάθε περίπτωση σε όσα frames και να το βάλεις είναι πολύ καλύτερο απ' το τίποτα της AMD.

Για πες εντυπώσεις απο την 4070 σου. Δεν ξέρω αν εχεις γραψει στο παρελθον καθως δεν το παρακολουθησα απο παλια το νήμα. Εχουμε συνηθίσει ολα τα bench να ειναι στα ultra settings, με αποτελεσμα να μη γνωρίζουμε πως τα πάνε σε medium-high. Σε ποιο game/αναλυση άρχισε να ζοριζεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

11 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Για πες εντυπώσεις απο την 4070 σου. Δεν ξέρω αν εχεις γραψει στο παρελθον καθως δεν το παρακολουθησα απο παλια το νήμα. Εχουμε συνηθίσει ολα τα bench να ειναι στα ultra settings, με αποτελεσμα να μη γνωρίζουμε πως τα πάνε σε medium-high. Σε ποιο game/αναλυση άρχισε να ζοριζεται;

Γιατί να βάλω medium high με την 4070; Όλα δεξιά σε 1440p μια χαρά πάει και σε RT (με DLSS φυσικά). Ζόρι μόνο στο CP77 με Path Tracing αλλά εκεί ζοριζονται όλες. Και στο Remnat 2 που και εκεί ζοριζονται όλες επειδή οι devs το ξύνουν. Κατά τα άλλα μια χαρά από θερμοκρασία και θόρυβο. 620 πολλά όμως, έπρεπε να έχει 16GB ή χαμηλότερη τιμή (ή και τα 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, just_a_dude said:

metro-exodus-rt-3840-2160.png

control-rt-3840-2160.png

cyberpunk-2077-rt-3840-2160.png

Διαφορές σε σοβαρό RT. 32% στο Exodus και Control και 45% στo CP77 (που εκεί με FG γίνεται bloodbath).

Στο Control δεν ξέρω πως έχει βγάλει αυτά τα νούμερα το techpowerup, είναι χαμηλά και για τις 2 κάρτες. Στην πραγματικότητα η διαφορά πρέπει να κυμαίνεται γύρω στο 14% που έδωσε ο Steve στο review της 7900 xtx. Δες και εδώ:

H 4080 μου με τις ίδιες ρυθμίσεις είναι περίπου 10-12% πιο γρήγορη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Solowing είπε

Στο Control δεν ξέρω πως έχει βγάλει αυτά τα νούμερα το techpowerup, είναι χαμηλά και για τις 2 κάρτες. Στην πραγματικότητα η διαφορά πρέπει να κυμαίνεται γύρω στο 14% που έδωσε ο Steve στο review της 7900 xtx. Δες και εδώ:

H 4080 μου με τις ίδιες ρυθμίσεις είναι περίπου 10-12% πιο γρήγορη.

 

 

Ναι αλλά ο πονηρός ένα effect το έχει off. Μπορεί να είναι δυσανάλογα βαρύ αυτό (ειδικά επειδή έχει να κάνει με lighting). Μπορεί στις NVIDIA να έχει μικρότερo hit στο performance οπότε να ανεβαίνει η διαφορά. Πρέπει να το δούμε πιο καλά κάπως. Δεν έχει και benchmark το game, οπότε μπορεί το techpowerup να τέσταρε σε πιο δύσκολη περιοχή, ή με παλαιότερους drivers. Άντε βγάλε άκρη.

Υ.Γ. Το συγκεκριμένο κανάλι πάντως το κάνει αυτό. Όταν τεστάρει RT με AMD κάρτες κάποια effects τα έχει off. Το ίδιο έκανε και σε βίντεο με το CP77 αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

suprim x vs strix oc για 4080?

Μετάνιωσα που δε πήρα την strix oc στα prime days για 1220... -_-

Η strix τουλάχιστον σε Σκρουτζ βαράει τιμές που μπαίνεις σε περιοχή των 4090(1600 ευρο),κρίμα ειναι..Έτσι κ αλλιώς overbuilt ειναι από θέμα ψύξης όλες οι 4080 ,δεν θα έχεις θέμα.Να κερδίσεις τι με τόσο ακριβή υλοποίηση?100 ευρο κάτω από την suprimx έχει η gaming oc στα 1275 απο foxstore (αν και δεν είμαι fan της gigabyte την έχω 6 μήνες και δεν έχω παράπονο/μηδέν coil whine).Δεν θα δεις καμμια αισθητή διαφορά επιδόσεων οποια  κι αν πάρεις οπότε εγώ θα εστίαζα σε πιο οικονομικες υλοποιήσεις των εταιριών , θα διάβαζα μερικά reviews όσον αφορά θόρυβο ανεμιστήρων/coil whine και θα επέλεγα. Είναι που είναι ότι να ναι η τιμή της 4080,όσο πλησιάζεις σε 4090 γίνεται ακόμα χειροτερη

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ναι αλλά ο πονηρός ένα effect το έχει off. Μπορεί να είναι δυσανάλογα βαρύ αυτό (ειδικά επειδή έχει να κάνει με lighting). Μπορεί στις NVIDIA να έχει μικρότερo hit στο performance οπότε να ανεβαίνει η διαφορά. Πρέπει να το δούμε πιο καλά κάπως. Δεν έχει και benchmark το game, οπότε μπορεί το techpowerup να τέσταρε σε πιο δύσκολη περιοχή, ή με παλαιότερους drivers. Άντε βγάλε άκρη.

Υ.Γ. Το συγκεκριμένο κανάλι πάντως το κάνει αυτό. Όταν τεστάρει RT με AMD κάρτες κάποια effects τα έχει off. Το ίδιο έκανε και σε βίντεο με το CP77 αν θυμάμαι καλά.

Ρε τον κουτοπόνηρο.... το δοκίμασα μόλις τώρα, 4Κ με DLSS Quality (4070 Ti), χωρίς αυτό το setting ήμουν στα 93 fps, με το που το άνοιξα έπεσα στα 78 στο συγκεκριμένο σημείο που βρισκόμουν. Χωρίς το dlss (native 4K) από τα 55 fps έπεσα στα 42 ενεργοποιώντας το.

Είναι και ψεύτης, "I used as many ray tracing options as possible" λέει...τον ρωτάει κιόλας ένας στα σχόλια γιατί δεν ενεργοποίησες την μία επιλογή; Καμία απάντηση φυσικά.

Spoiler

image.png.8eeb95fe1b6548a4b7d5f1d1d3f61b64.png

Τον συγκεκριμένο αν και τον είχα σε εκτίμηση, έχω αρχίσει να τον χάνω τελευταία... Επανέφερε πρόσφατα τον μύθο ότι "Είναι γνωστό πως οι AMD κάρτες έχουν καλύτερο image quality από τις NVIDIA"... "They compress the image to save memory" έλεγε στα σχόλια και ιστορίες...Είχε ανεβάσει μάλιστα και ένα βίντεο όπου έκανε comparison το image quality μεταξύ των καρτών, το οποίο μετά από λίγο το κατέβασε γιατί είχε κάνει "λάθος" τελικά στις ρυθμίσεις για τα χρώματα/contrast στο obs λέει...

Spoiler

image.png.a791f4cfb5a79d40269daa7e74319908.png

 

Spoiler

image.png.8b8720e455c7068b61ad43f1d95a8e66.png

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Ρε τον κουτοπόνηρο.... το δοκίμασα μόλις τώρα, 4Κ με DLSS Quality (4070 Ti), χωρίς αυτό το setting ήμουν στα 93 fps, με το που το άνοιξα έπεσα στα 78 στο συγκεκριμένο σημείο που βρισκόμουν. Χωρίς το dlss (native 4K) από τα 55 fps έπεσα στα 42 ενεργοποιώντας το.

Είναι και ψεύτης, "I used as many ray tracing options as possible" λέει...τον ρωτάει κιόλας ένας στα σχόλια γιατί δεν ενεργοποίησες την μία επιλογή; Καμία απάντηση φυσικά.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.8eeb95fe1b6548a4b7d5f1d1d3f61b64.png

Τον συγκεκριμένο αν και τον είχα σε εκτίμηση, έχω αρχίσει να τον χάνω τελευταία... Επανέφερε πρόσφατα τον μύθο ότι "Είναι γνωστό πως οι AMD κάρτες έχουν καλύτερο image quality από τις NVIDIA"... "They compress the image to save memory" έλεγε στα σχόλια και ιστορίες...Είχε ανεβάσει μάλιστα και ένα βίντεο όπου έκανε comparison το image quality μεταξύ των καρτών, το οποίο μετά από λίγο το κατέβασε γιατί είχε κάνει "λάθος" τελικά στις ρυθμίσεις για τα χρώματα/contrast στο obs λέει...

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.a791f4cfb5a79d40269daa7e74319908.png

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.8b8720e455c7068b61ad43f1d95a8e66.png

 

Άρχισε να τα περνει φαίνεται από το λιζακι οπότε άρχισε να αλλάζει και τις απόψεις του και να παραπληροφορει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

suprim x vs strix oc για 4080?

Μετάνιωσα που δε πήρα την strix oc στα prime days για 1220... -_-

Καρτάρες είναι οι suprim X. Αν τις βρεις σε καλή τιμή χτύπα αλλά αν είναι να δώσεις δυσανάλογα πολλά για την αξία της κάρτας πήγαινε και σε πιο φθηνά μοντέλα. Δε θα χάσεις τίποτα ουσιαστικά, παρά μόνο την ιδιαίτερη εμφάνιση των δύο που ανέφερες.

Πάντως σε Strix δεν έχω εμπιστοσύνη από αυτά που διαβάζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς. Σε ότι έχει να κάνει με RT lighting είναι σάπιες οι AMD. Για shadows και reflections στο 1/8 της native ανάλυσης καλές είναι.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Iδιο rt performance με ampere εχουν , απο ποτε θεωρειται σαπιο το rt performance της 3090 ξερω γω  ;

Είναι σάπιο γιατί είναι μια γενιά πίσω. Ουσιαστικά λες σε κάποιον που φτιάχνει σύστημα των 3000 ευρώ (γιατί σύστημα με κάρτα των 1000 ευρώ συνολικά με όλα τα parts θα πάει στα 2500-3000) κάνε οικονομία τα 200 και ας μην έχεις DLSS 2,3 και ας έχεις RT προηγούμενης γενιάς. Αλλά θα γλιτώσεις 200 ευρώ. Πωωω τεράστιο ποσό.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, just_a_dude said:

Είναι σάπιο γιατί είναι μια γενιά πίσω. Ουσιαστικά λες σε κάποιον που φτιάχνει σύστημα των 3000 ευρώ (γιατί σύστημα με κάρτα των 1000 ευρώ συνολικά με όλα τα parts θα πάει στα 2500-3000) κάνε οικονομία τα 200 και ας μην έχεις DLSS 2,3 και ας έχεις RT προηγούμενης γενιάς. Αλλά θα γλιτώσεις 200 ευρώ. Πωωω τεράστιο ποσό.

Ξέρεις υπάρχουν και αυτοί που κάνουν upgrade σε κάρτα μόνο, απλά το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, niko13 είπε

Η strix τουλάχιστον σε Σκρουτζ βαράει τιμές που μπαίνεις σε περιοχή των 4090(1600 ευρο),κρίμα ειναι..Έτσι κ αλλιώς overbuilt ειναι από θέμα ψύξης όλες οι 4080 ,δεν θα έχεις θέμα.Να κερδίσεις τι με τόσο ακριβή υλοποίηση?100 ευρο κάτω από την suprimx έχει η gaming oc στα 1275 απο foxstore (αν και δεν είμαι fan της gigabyte την έχω 6 μήνες και δεν έχω παράπονο/μηδέν coil whine).Δεν θα δεις καμμια αισθητή διαφορά επιδόσεων οποια  κι αν πάρεις οπότε εγώ θα εστίαζα σε πιο οικονομικες υλοποιήσεις των εταιριών , θα διάβαζα μερικά reviews όσον αφορά θόρυβο ανεμιστήρων/coil whine και θα επέλεγα. Είναι που είναι ότι να ναι η τιμή της 4080,όσο πλησιάζεις σε 4090 γίνεται ακόμα χειροτερη

Βρήκα Suprim X στα 1290eu σε Γερμανικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ξέρεις υπάρχουν και αυτοί που κάνουν upgrade σε κάρτα μόνο, απλά το αναφέρω.

το ίδιο ισχύει. Τα 200 ευρώ είναι πρόβλημα για κάτι που θα κρατήσεις τουλάχιστον 2 χρόνια; Αφού φτάνεις ήδη στα 1000. Δεν είναι από 200 σε 400. Τέλος πάντων, ίσως να υπερβάλω, αλλά τα 200 ευρώ μου φαίνεται αστείο ποσό όταν ψωνίζεις τόσο ψηλά. Και δεν είναι 200 στο βρόντο, παίρνεις πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...