Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, AlexandrosKle said:

Με ~747€ περίπου φτιάχνεις pc με 4060, 32gb ram 3600mhz, ryzen 5600 με καλή b550, nvme 2tb και 650w τροφοδοτικό be quiet από foxstore ή γενικά αξιόπιστα καταστήματα (χωρίς case). Με +45€ πας σε 6700XT.

Τώρα τα θετικά του pc gaming δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε, τα ξέρει ο καθένας και κρίνει με βάση τις ανάγκες του/προτεραιότητές του. +Ότι αν κάποιος είναι ταγμένος, δεν αλλάζει γνώμη ότι κα να του πεις.

Τώρα για τα 30fps της κονσόλας με input lag 90 - 130ms ανάλογα το παιχνίδι, ή το 60άρι με fsr upscaling κάτω από τα 1080p στα καινούρια κακογραμμένα games, 1000φορές την 4060 με το frame generation και dlss για μένα.

 

Με την 4060 δεν παίζεις τα καινούργια παιχνίδια ούτε σε 1080p με καλύτερα γραφικά από τις κονσόλες και το DLSS/FG  δεν θα σε γλιτώσει για να παίζεις σε 4Κ όπως η κονσόλα με τα 8GB Vram. Θα δώσεις 750 ευρώ για να παίζεις σε 1080p και αυτό με χαμηλότερα Textures από ότι οι κονσόλες. Στα 800 ευρώ με την 6700ΧΤ απλά να προσπαθείς να φτάσεις τις κονσόλες σε 4Κ.

Επίσης να σημειώσουμε εδώ ότι στα 500 ευρώ παίρνεις ΧBOX Series X + Παιχνίδι και απλά προσθέτεις ένα keyboard/mouse και κάνεις Web Browsing, οπότε δεν χρειάζεσαι καν δεύτερο υπολογιστή για απλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και με ενα κινητο ή ταμπλετ των 150 ευρω παιζεις απτο store ατελειωτες ωρες gaming κανεις και surfing και στελνεις και μηνυματα! τι να λεμε τωρα!😆

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

595 η 4070 απ' το goldenbyte που εμένα μου την έφερε σε 2 μέρες, για όποιον ενδιαφέρεται. Αγορά μέσω skroutz.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 33Bird33 said:

Aρκετές 4080 ανέβηκαν 150/180 eu

Η φθηνότερη μέσω αγοράς μέσω σκρουτζ είναι στα 1290 τώρα. Απαγορευτική τιμή που, εκτός και αν πας απευθείας απο κατάστημα που πάει στα 1220 και άνω.

Απο την άλλη, η 7900χτχ είναι στα 1000ε της sapphire, οπου την κάνει όλο και πιο δελεαστική και για αγορά μέσω σκρουτζ κάπως μονόδρομο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμη και για την φθηνότερη 4080 η διαφορά με την 7900ΧΤΧ είναι λίγο πάνω απ' τα 200, σε σχέση με τα 100 και λίγο πριν μερικές μέρες. Εγώ και πάλι την 4080 θα έπαιρνα γιατί στα μάτια μου το FSR δεν είναι playable (ναι ίσως υπερβάλλω λίγο) οπότε ουσιαστικά θα ήμουν ένα feature μείον, και με ενδιαφέρει και το RT. Ωστόσο πλέον για αρκετό κόσμο η 7900ΧΤΧ προσφέρει καλή έκπτωση σε σχέση με την 4080, ίδιο raster και παραπάνω vram.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσω ενημερωτικά πως το GoldenByte είναι στην ουσία το FoxStore, και μέσω της ιστοσελίδας τους (ή μέσω bestprice) οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες. Πχ Gainward RTX 4070 Panther στα 595€ μέσω foxtore, στα 630€ μέσω σκρουτζ (Goldenbyte). Κάποιες φορές μπορεί να είναι μικρή η διαφορά, τύπου 15€ με 20€, αλλά υπάρχουν στιγμές που ξεφεύγει και στα 100€+. Άλλο παράδειγμα, Gainward Phantom GS RTX 4090 στα 1571€ μέσω fox, στα 1665€ μέσω goldenbyte. Το ίδιο ισχύει και με τις κάρτες της AMD.

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, just_a_dude said:

Ακόμη και για την φθηνότερη 4080 η διαφορά με την 7900ΧΤΧ είναι λίγο πάνω απ' τα 200, σε σχέση με τα 100 και λίγο πριν μερικές μέρες. Εγώ και πάλι την 4080 θα έπαιρνα γιατί στα μάτια μου το FSR δεν είναι playable (ναι ίσως υπερβάλλω λίγο) οπότε ουσιαστικά θα ήμουν ένα feature μείον, και με ενδιαφέρει και το RT. Ωστόσο πλέον για αρκετό κόσμο η 7900ΧΤΧ προσφέρει καλή έκπτωση σε σχέση με την 4080, ίδιο raster και παραπάνω vram.


ποιος θα δωσει το 2023 ενα χιλιαρικο μονο για ραστερ;  και θα τσιγγουνευτει τα εξτρα 200 κατοσταρικα που θα του δωσουν dlss3 και rt?

ουτε οι πιο φανατικοι amd fanboys δε θα το κανουν αυτο, και ενα χιλιαρικο να τους δωρισουν θα βαλουν αλλα 200 απο τη τσεπη τους να πανε σε 4080

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ίδιο μαγαζί όντως; Πω δεν είχα ιδέα. Δεν είναι στο skroutz όμως. Δεν το βγάζει στα αποτελεσματα.

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε


ποιος θα δωσει το 2023 ενα χιλιαρικο μονο για ραστερ;  και θα τσιγγουνευτει τα εξτρα 200 κατοσταρικα που θα του δωσουν dlss και rt?

ουτε οι πιο 😁φανατικοι amd fanboys δε θα το κανουν αυτο και ενα χιλιαρικο να τους δωρισουν θα βαλουν αλλα 200 εξτρα α πο τη τσεπη τους να πανε σε 4080

E ναι, απλά λέω για να μην με πουν fanboy. Ναι όταν πας τόσο ψηλά στην τιμή λογικά τα θέλεις όλα. Άλλωστε κάποιος που ψωνίζει σε αυτήν την κατηγορία μπορεί να βγάζει 200 ευρώ σε 2 μέρες ξέρω 'γω.

Υ.Γ. 200 κατοστάρικα; :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Είναι το ίδιο μαγαζί όντως; Πω δεν είχα ιδέα. Δεν είναι στο skroutz όμως. Δεν το βγάζει στα αποτελεσματα.

Ναι, το ίδιο είναι. Στο σκρουτζ δεν υπάρχει, είναι στο bestprice μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Odyss3us said:


ποιος θα δωσει το 2023 ενα χιλιαρικο μονο για ραστερ;  και θα τσιγγουνευτει τα εξτρα 200 κατοσταρικα που θα του δωσουν dlss3 και rt?

ουτε οι πιο φανατικοι amd fanboys δε θα το κανουν αυτο, και ενα χιλιαρικο να τους δωρισουν θα βαλουν αλλα 200 απο τη τσεπη τους να πανε σε 4080

Πες τα ρε φίλε, που πας με επιδόσεις RT 3090Τι μέσα στο 2023 ??? όποιος έχει 3090Τι δεν μπορεί να παίξει με RT γιατί βγήκε η 4080 και έχει FG.

https://www.techpowerup.com/review/asrock-radeon-rx-7900-xtx-taichi/33.html

relative-performance-rt-3840-2160.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το graph είναι λίγο misleading γιατί λαμβάνει υπόψην και τα AMD-sponsored games με το ψευτo-RT (μόνο shadows και τέτοια). Αν τρέξεις σοβαρό RT σιγά μην είναι μόνο 13% η διαφορά μεταξύ 7900ΧΤΧ και 4080. Και δεν είπε κανείς ότι δεν μπορείς να παίξεις RT με την 7900ΧΤΧ, αλλά με την 4080 είναι καλύτερα για +20% σε τιμή, συν το FG.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...