Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sharke είπε

4κ 60fps  με pc  σε ps5 επιπέδου γραφικά εισαι στις 2-3 κονσόλες κόστος

ποια κονσόλα σε ποιο game κάνει 4Κ/60; Όχι upscale από 1200p. 4Κ με παντελόνια.

Απάντηση: Καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ποια κονσόλα σε ποιο game κάνει 4Κ/60; Όχι upscale από 1200p. 4Κ με παντελόνια.

Απάντηση: Καμία.

σε 120fps upscale  κανει   τα 60 ειναι native

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι έχω να πάρω κονσόλα από το 360, από όσο θυμάμαι στις κονσόλες όσο γερνούσε το 360 τόσο πιο καλά γραφικά έδινε, στο PC όσο γερνούσε τόσο πιο καλά γραφικά έδινε το PC κάποιου άλλου 🤣🤣🤣, ανεξάρτητα όμως PC και ξερό ψωμί κυριολεκτικά όμως 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sharke είπε

σε 120fps upscale  κανει 

120; no way. μόνο αν κοιτάς τον ουρανό και σε πολύ ελαφριά τύπου online games. Σε καινούργια games με καλά visuals με το ζόρι 1440p/60 κάνουν. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά έτσι είναι. Τα reviews βλέπουν την rendered ανάλυση. Τέλος με το off topic από εμένα.

1 λεπτό πριν, Mr Aris είπε

Παρότι έχω να πάρω κονσόλα από το 360, από όσο θυμάμαι στις κονσόλες όσο γερνούσε το 360 τόσο πιο καλά γραφικά έδινε, στο PC όσο γερνούσε τόσο πιο καλά γραφικά έδινε το PC κάποιου άλλου 🤣🤣🤣, ανεξάρτητα όμως PC και ξερό ψωμί κυριολεκτικά όμως 🤣

Σε αυτό φταίνε και οι devs που τον παίζουν όμως. Όχι το hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

120; no way. μόνο αν κοιτάς τον ουρανό και σε πολύ ελαφριά τύπου online games. Σε καινούργια games με καλά visuals με το ζόρι 1440p/60 κάνουν. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά έτσι είναι. Τα reviews βλέπουν την rendered ανάλυση. Τέλος με το off topic από εμένα.

Σε αυτό φταίνε και οι devs που τον παίζουν όμως. Όχι το hardware.

υπολόγισε τοτε αφου δεν το κατάλαβες ,το κοστος για pc να εχει στο, spiderman miles morales 4k 60fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sharke είπε

υπολόγισε τοτε αφου δεν το κατάλαβες ,το κοστος για pc να εχει στο, spiderman miles morales 4k 60fps

σε native 4K, 30fps τρέχει το PS5. Αν κάνω λάθος I stand corrected και ζητώ συγνώμη.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

σε native 4K, 30fps τρέχει το PS5. Αν κάνω λάθος I stand corrected και ζητώ συγνώμη.

ωραία λοιπόν ποσες κονσόλες κοστίζει ενα pc να παίζει Horizon Zero Dawn pc 4k 30fps με 4060 και dlss off?

pc ακιας ειμαι αλλα να λεμε τα πράματα όπως εχουν,

Επεξ/σία από sharke
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sharke είπε

ωραία λοιπόν ποσες κονσόλες κοστίζει ενα pc να παίζει Horizon Zero Dawn pc 4k 30fps με 4060 και dlss off?

pc ακιας ειμαι αλλα να λεμε τα πράματα όπως εχουν,

Η 4060 κάνει 4Κ/30 πάντως. native. Απ'΄τη στιγμή που το PS5 έχει gpu ακριβώς την 6700 (non XT), οποιαδήποτε αντίστοιχη gpu θα έχει το ίδιο perf με το PS5 πρακτικά.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sharke είπε

σωστα , 2 κονσόλες με το pc του + case , fun, περιφερικά, ψυκτρα cpu

ε ναι. αυτό το είπα και πριν. Ότι αν θες μόνο κονσόλα για gaming και δεν χρειάζεσαι καθόλου υπολογιστή για οτιδήποτε άλλο τότε παίρνεις κονσόλα. Aν θες όμως και ένα pc για κάτι άλλο, μια δουλειά, ένα excel βρε αδερφε που λέει ο λόγος, τότε σου βγαίνει ίδια λεφτά ή πολύ κοντά. Πάντα συνέβαινε αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε θέμα τώρα. Και επίσης γιατί συγκρίνουμε τιμολογιακά τις κονσόλες με τα PC, απ' τη στιγμή που οι κονσόλες πωλούνται με πολύ μικρό περιθώριο κέδρους (πιθανόν και με ζημιά στις αρχές) και απλά τα βγάζουν απ' τα games;

Υ.Γ. @Thresh αν θέλετε οι mods διαγράψτε τα δικά μου άσχετα με το θέμα μηνύματα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ε ναι. αυτό το είπα και πριν. Ότι αν θες μόνο κονσόλα για gaming και δεν χρειάζεσαι καθόλου υπολογιστή για οτιδήποτε άλλο τότε παίρνεις κονσόλα. Aν θες όμως και ένα pc για κάτι άλλο, μια δουλειά, ένα excel βρε αδερφε που λέει ο λόγος, τότε σου βγαίνει ίδια λεφτά ή πολύ κοντά. Πάντα συνέβαινε αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε θέμα τώρα. Και επίσης γιατί συγκρίνουμε τιμολογιακά τις κονσόλες με τα PC, απ' τη στιγμή που οι κονσόλες πωλούνται με πολύ μικρό περιθώριο κέδρους (πιθανόν και με ζημιά στις αρχές) και απλά τα βγάζουν απ' τα games;

εχει να κανει με το games , απο το 0 εχει διπλάσιο+ κόστος για καποιον το pc που θελει μονο παιχνίδια και  τπτ αλλο, μην το βλεπουμε οτι η πχ καρτα εχει καλύτερα γραφικά απο τις κονσόλες και ειναι φθηνότερη γιατι απο μονη τις χωρίς τα υπόλοιπα parts που κοστίζουν ειναι άχρηστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sharke είπε

εχει να κανει με το games , απο το 0 εχει διπλάσιο+ κόστος για καποιον το pc που θελει μονο παιχνίδια και  τπτ αλλο, μην το βλεπουμε οτι η πχ καρτα εχει καλύτερα γραφικά απο τις κονσόλες και ειναι φθηνότερη γιατι απο μονη τις χωρίς τα υπόλοιπα parts που κοστίζουν ειναι άχρηστη.

Ε ναι αυτό είναι προφανές. αλλά αν θες μόνο gaming γιατί να πάρεις PC; Εκτός αν φυσικά φτιάξεις PC καλύτερο των κονσολών για να έχεις όλες τις "πολυτέλειες". Αλλά γενικά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Τιμολογιακά κονσόλα + φθηνό PC απλά για excel + browsing = pc με δυνατότητες κονσόλας (και καλύτερο cpu βασικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2023 στις 7:11 ΜΜ, αποστόλης είπε

Πες μου τη δικαιολογία που θα ανέβουν οι τιμές να πεθάνω στα γέλια. Πόλεμος? Έκρηξη στο στρατόπεδο? Όλο και κάτι θα υπάρχει 😝😝

αισχροκέρδεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ~747€ περίπου φτιάχνεις pc με 4060, 32gb ram 3600mhz, ryzen 5600 με καλή b550, nvme 2tb και 650w τροφοδοτικό be quiet από foxstore ή γενικά αξιόπιστα καταστήματα (χωρίς case). Με +45€ πας σε 6700XT.

Τώρα τα θετικά του pc gaming δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε, τα ξέρει ο καθένας και κρίνει με βάση τις ανάγκες του/προτεραιότητές του. +Ότι αν κάποιος είναι ταγμένος, δεν αλλάζει γνώμη ότι κα να του πεις.

Τώρα για τα 30fps της κονσόλας με input lag 90 - 130ms ανάλογα το παιχνίδι, ή το 60άρι με fsr upscaling κάτω από τα 1080p στα καινούρια κακογραμμένα games, 1000φορές την 4060 με το frame generation και dlss για μένα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...