Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, just_a_dude said:

full screen το εχω μονο

Βγαλε οτι αλλο usb εχεις σε θυρες,κανε Restart και δοκιμασε ξανα..

Αλλαξε και το ποντικι,βαλτο σε αλλη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

54 minutes ago, just_a_dude said:

Σας τυχαίνει και εσάς να έχει stutter το ποντίκι στο desktop; Είναι σαν να τρέχει με διαφορετικό framerate σε σχέση με το refresh rate του monitor. Κάνει σπασίματα στην κίνηση αλλά μετά από λίγο επανέρχεται και είναι smooth. Φυσικά έχω on το g-sync. Μήπως φταίει το chrome; Μήπως "χάνει" το g-sync ώρες ώρες;

Υ.Γ. To monitor είναι g-sync compatible, έχει και το σήμα του πέτσινου πάνω αλλά στους drivers λέει ότι δεν είναι. Είδα στην σελίδα της nvidia ότι θα γίνει validated σε future drivers.

Ποιο είναι το εν λόγω ποντίκι; Ακούγεται σαν να αυξομειώνεται απότομα το polling rate. Θα σου πρότεινα να απενεργοποιήσεις το gsync ώστε να αποκλείσεις πως μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Solowing είπε

Ποιο είναι το εν λόγω ποντίκι; Ακούγεται σαν να αυξομειώνεται απότομα το polling rate. Θα σου πρότεινα να απενεργοποιήσεις το gsync ώστε να αποκλείσεις πως μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα αυτό.

razer deathadder hyperspeed v2 x

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Σας τυχαίνει και εσάς να έχει stutter το ποντίκι στο desktop; Είναι σαν να τρέχει με διαφορετικό framerate σε σχέση με το refresh rate του monitor. Κάνει σπασίματα στην κίνηση αλλά μετά από λίγο επανέρχεται και είναι smooth. Φυσικά έχω on το g-sync. Μήπως φταίει το chrome; Μήπως "χάνει" το g-sync ώρες ώρες;

Υ.Γ. To monitor είναι g-sync compatible, έχει και το σήμα του πέτσινου πάνω αλλά στους drivers λέει ότι δεν είναι. Είδα στην σελίδα της nvidia ότι θα γίνει validated σε future drivers.

 

Το παθαίνω και εγώ και η οθόνη είναι επίσημα G-Sync Compatible (Dell S2721DGFA). Και όχι μόνο αυτό, αλλά πολύ συχνά ο κέρσορας σαν να κολλάει και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω κλικ με την πρώτη σε κάποια εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας. Χρειάζεται να περιμένω να περάσουν κάποια δευτερόλεπτα προκειμένου να "ηρεμίσει" ώστε να μπορέσω να κλικάρω επάνω σε αυτά.

Αλλά υπάρχει και άλλο πρόβλημα. Όταν έχω δύο και πάνω παράθυρα ανοιχτά μου πετάει σε πρώτο πλάνο το παράθυρο που είχα ανοίξει πρώτο! Κανονικά σαν να του έχω κάνει κλικ εγώ! 

Αυτά τα προβλήματα μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω σε Windows 10. Δεν παλεύεται άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε εμένα το κάνει αυτό με το ποντίκι που μερικές φορές στην αρχή δεν κάνει register τα κλικ πάνω σε εικονίδια ενώ κινείται κανονικά ο κέρσορας (σε οθόνη dell συμβατή με g-sync)... Συνήθως ύστερα από ώρα που είναι idle το pc.. Εϊναι όντως θέμα nvidia/οθόνης αυτό; Μου το έκανε πάντως και με την 1660 super που είχα πριν. Ποντίκι razer deathadder v2.

Επεξ/σία από sjtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 3070/12700Κ/ Razer Viper Ultimate (wireless/1000Hz) κανένα πρόβλημα σαν το παραπάνω. Ουδέποτε. 

Monitor AOC 24g2

3 hours ago, just_a_dude said:

razer deathadder hyperspeed v2 x

Τρέξε λίγο αυτό το πρόγραμμα και ανέβασε screenshot. 

Κανονικά δεν πρέπει να δεις κόκκινες ή πράσινες γραμμές όσο κινείς τον δείκτη

MouseMovementRecorder.exe

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης στον Device Manager όπου αναφέρονται αυτά τα δυο (ποντίκι, πληκτρολόγιο) και είναι τικαρισμένα, απενεργοποίησε τα όπως δείχνω παρακάτω.

 

Screenshot_20230802_091552.png

Screenshot_20230802_091732.png

5 minutes ago, just_a_dude said:

Άλλαξα θύρα το dongle και τώρα είναι εντάξει εδώ και ώρα. Το είχα σε usb2 για κάποιο λόγο ο παπάρας χαχαχ. Το έβαλα σε usb3 τώρα.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, just_a_dude said:

Άλλαξα θύρα το dongle και τώρα είναι εντάξει εδώ και ώρα. Το είχα σε usb2 για κάποιο λόγο ο παπάρας χαχαχ. Το έβαλα σε usb3 τώρα.

Eυχαριστω.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...