Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που θέλει προσοχη με το power limit είναι να μην γίνει starved η καρτα και ρίχνει το ρολόι της μνήμης όπως ανέφερε ένα παιδί πιο πίσω. Καλά εδώ που τα λέμε ειδικά εμένα η 4070 με το ζόρι πάει πάνω από 185w (μόνο σε synthetics χτυπάει 200w που είναι το limit), δηλαδή μιλάμε για αστείες καταναλώσεις. Τι να ασχοληθείς;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

28 λεπτά πριν, Jts είπε

Εντάξει μπορεί να γλιτώνεις ένα 30% σε power consumption αλλά χάνεις ένα 10% σε performance.

Σίγουρα αν θες efficiency είναι μια χαρά αλλά σε aaa τίτλους δεν θα το έκανα προσωπικά γιατί ακόμα και το 10% μετράει. Στα υπόλοιπα μπορείς να βάλεις και fps limit και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

όχι δε χάνεις... άμα βάλεις μονο power limit χάνεις τόσο, άμα κάνεις ταυτόχρονα overclock το παίρνεις πίσω δοκιμασμένο όταν είχα πάρει την κάρτα σε metro exodus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο 75% πάντως δεν είναι -10%. -5% και αν.

https://www.techpowerup.com/311942/nvidia-dlss-coming-to-more-games

"ΤΩρα ποΥ βγΗκε τΟ εφ-ΕΣ-αΡΡΡ καΙ εΙνΑΙ οΠΕν ΣορΣ οΙ ντεΒεΛΟΠερΣ θΑ παΡΑτηΣΟυν τΟ DLSS"

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι δε χάνεις... άμα βάλεις μονο power limit χάνεις τόσο, άμα κάνεις ταυτόχρονα overclock το παίρνεις πίσω δοκιμασμένο όταν είχα πάρει την κάρτα σε metro exodus

Ναι με αυτό το σκεπτικό κάνεις overclock και με 100% power limit και πάλι χαμένος θα είσαι σε απόδοση, δεν γίνεται.

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

στο 75% πάντως δεν είναι -10%. -5% και αν.

https://www.techpowerup.com/311942/nvidia-dlss-coming-to-more-games

"ΤΩρα ποΥ βγΗκε τΟ εφ-ΕΣ-αΡΡΡ καΙ εΙνΑΙ οΠΕν ΣορΣ οΙ ντεΒεΛΟΠερΣ θΑ παΡΑτηΣΟυν τΟ DLSS"

-33% power/ -10% perf ήταν τα νούμερα που έχω δει, από der8auer συγκεκριμένα, και σχεδόν linear σε αυτό το κομμάτι της καμπύλης. Οπότε το -25 πέφτει κάπου ενδιάμεσα.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

στο 75% πάντως δεν είναι -10%. -5% και αν.

https://www.techpowerup.com/311942/nvidia-dlss-coming-to-more-games

"ΤΩρα ποΥ βγΗκε τΟ εφ-ΕΣ-αΡΡΡ καΙ εΙνΑΙ οΠΕν ΣορΣ οΙ ντεΒεΛΟΠερΣ θΑ παΡΑτηΣΟυν τΟ DLSS"

Οι devs έχουν καβούρια στις τσέπες. Δωσ' τους κάτι τζάμπα και εύκολο στην ενσωμάτωση και δεν τους νοιάζει και αν είναι obfuscated ο κώδικας. Γι αυτό το DLSS σαρώνει, ενώ το RT πατώνει.

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Με τα τόσα προβληματικά releases πλέον δεν πειράζεις το HW, διότι θα χορεύουν τα frametimes, θα νομίζεις ότι είναι το παιχνίδι και θα είναι η κάρτα..Εκτός αυτού δεν υπάρχουν περιθώρια για σοβαρά gains όπως παλιότερα.

Stock όλα, χωρίς άγχη και χάσιμο χρόνου. Οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσεις θα είσαι σίγουρος ότι είναι του παιχνιδιού.

Έχεις 1 προφίλ uv και δοκιμάζεις με reset, με το που δεις κακή συμπεριφορά σε game. Τόσο τραγικό είναι; Στο 99% των περιπτώσεων βλέπεις artifacts ή τρως σε ελάχιστο χρόνο ctd, όταν δεν είσαι σταθερός.

Όπως προείπα βλέπεις που είσαι σταθερός στο Χ βαρύ game και ρίχνεις 1-2 σκαλοπάτια. Μετά από αυτό είναι σχεδόν απίθανό να δεις αστάθεια. Ίδια λογική με το OC είναι. Κανένας σας δεν κάνει OC, έστω και σε CPU;

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Εν συντομια ειναι ο θορυβος το τσιριγμα που κανουν τα μεταλλα σε καθε υποσυστημα οταν περναει μεσα τους μεγαλες ποσοτητες ρευματος. Δεν ειναι προβλημα και συνηθως συμβαινει στις μεγαλυτερες καρτες η στα psu η στα vrms μιας μητρικης που περνανε μεγαλες ποσοτητες ρευματος. Μπορει να γινει παρα πολυ ενοχλητικο και μπορεις να κανεις RMA και να απαιτησεις νεα καρτα εφοσον δεν αντεχετε. 

Δεν είναι πρόβλημα στα silent κουτιά. Είναι φτιαγμένα για να "πνίγουν" υψηλής συχνότητας θορύβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, 7nisiotis said:

Υ.Γ. Επειδή όλοι λένε για τις "καταναλωσεις"

ΚΛΑΙΝ αν γλυτώσω ένα τάλιρο στη ΔΕΗ

Να μη κάνουμε και μπάνιο, μην ανάψουμε θερμοσίφωνα ή το φουρνο για να μειωθεί η κατανάλωση ρεύματος τότε.. Ακόμα καλύτερα να φύγω και από το σπίτι και να μετακινούμαι σαν νομάς από τόπο σε τόπο και να ζω σε σκηνές. Είναι μια λύση κι αυτή 😆

Τρομερή οικονομία θα κάνουμε παίζοντας 1.5 ώρα δύο φορές την εβδομάδα και σε hardware που δεν τρέχει συνεχώς στο 100%. Είναι αρκετά power efficient τα περισσότερα υποσυστήματα μας ήδη σε σχέση με τις περισσότερες λευκές συσκευές που χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση.

 

θα το ξαναπω δεν ειναι τα 20 ευρω που γλιτωνεις το χρονο ειναι φιλοσοφια, σταση ζωης,

ουτε κι εγω εχω χρονο να ασχολουμαι με OC ή UV, ενα power limit βαζω στο Afterburner, τσιμπαω λιγο τα ρολογια ή και καθολου βαζω κι ενα δικο μου custom fan curve και ολα αυτα τα σωζω σε ενα profile που ειναι προσβασιμο με το πατημα ενος κουμπιου, στα μισα παιχνιδια που παιζω εχω την μιση καταναλωση φτανοντας τα 120fps, ενω με ενα click/reset οποτε χρειαστει επανερχονται ολα σε stock
peace of cake,

απο τη στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα ειναι αμαρτια να μη το κανεις, οχι να εθελοτυφλεις και να λες οτι δε σε νοιαζει.. ή ακομα χειροτερα να λες οτι ειναι επικινδυνο κι απο πανω


σκεψου επισης οτι η τεχνολογια αιχμης στα chipsets τα τελευταια χρονια επικεντρωνεται στο power efficiency, και ειδικα στις φορητες συσκευες που το hardware ειναι στριμωγμενο, σε μερικα χρονια ολα αυτα θα ειναι αυτοματοποιημενα ειτε σε mobile, laptop, desktop
μεχρι τοτε το κανουμε μονοι μας οπου αυτο περναει ευκολα απο το χερι μας

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jts είπε

Ναι με αυτό το σκεπτικό κάνεις overclock και με 100% power limit και πάλι χαμένος θα είσαι σε απόδοση, δεν γίνεται.

Το θέμα εδώ είναι τι χάνεις τι κερδίζεις με power limit και σου εξηγώ ότι με pl 80% ας πούμε χάνεις 4-5 fps τα οποία παίρνεις πίσω αν την κάνεις λίγο oc … όποτε δε βρίσκω ένα λόγο να μη το κάνεις … τώρα μπορώ να βάλω και 700 watt με bios και full oc για να πάρω 10 fps να φτάσει η κάρτα 90c + και 300watt παραπάνω IMG_1575.jpeg.1933a3cadca8c796fb48a74431c52f75.jpegIMG_1569.jpeg.aa9768b3bb007df40b477db46bc50251.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το θέμα εδώ είναι τι χάνεις τι κερδίζεις με power limit και σου εξηγώ ότι με pl 80% ας πούμε χάνεις 4-5 fps τα οποία παίρνεις πίσω αν την κάνεις λίγο oc … όποτε δε βρίσκω ένα λόγο να μη το κάνεις … τώρα μπορώ να βάλω και 700 watt με bios και full oc για να πάρω 10 fps να φτάσει η κάρτα 90c + και 300watt παραπάνω IMG_1575.jpeg.1933a3cadca8c796fb48a74431c52f75.jpegIMG_1569.jpeg.aa9768b3bb007df40b477db46bc50251.jpeg

Δοκίμασε τώρα με αυτό το oc στις μνήμες και 2900 πυρήνα που σίγουρα θα είσαι stable με 100% power limit και σύγκρινε σκορ.

Τόσο απόδοση χάνεις, δεν ξέρω πόσο βγαίνει, αλλά υπολογίζω σε 5-10%.

Ε σε ορισμένα ΑΑΑ που δυσκολεύεται ακόμα και η 4090 αξίζει η έξτρα κατανάλωση, αυτό είναι που γράφω.

Και δεν είναι ότι θα έχεις θέμα με την ψύξη γιατί είναι καλές οι περισσότερες υλοποιήσεις.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jts είπε

Δοκίμασε τώρα με αυτό το oc στις μνήμες και 2900 πυρήνα που σίγουρα θα είσαι stable με 100% power limit και σύγκρινε σκορ.

Τόσο απόδοση χάνεις, δεν ξέρω πόσο βγαίνει, αλλά υπολογίζω σε 5-10%.

Ε σε ορισμένα ΑΑΑ που δυσκολεύεται ακόμα και η 4090 αξίζει η έξτρα κατανάλωση, αυτό είναι που γράφω.

Και δεν είναι ότι θα έχεις θέμα με την ψύξη γιατί είναι καλές οι περισσότερες υλοποιήσεις.

ρε συ συγκεντρώσου καταλαβαινόμαστε? :P 

μου απάντησες στο μήνυμα μου (που έγγραφα ότι με pl και λίγο oc πρακτικά δε χάνω κάτι από fps και κερδίζω σε κατανάλωση και βαθμούς) ότι θα κερδίσω 30% κατανάλωση και θα χάσω 10% perf σου εξηγώ ότι αυτό δεν ισχύει και μπορώ να την πάω και πιο χαμηλά χάνοντας 1-2 fps κερδίζοντας extra από τα αλλα 

τώρα ναι αν την τελικιασω θα πιάσει λίγο περισσότερα αλλα κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει γιατί χάνεις από αλλου πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε συ συγκεντρώσου καταλαβαινόμαστε? :P 

μου απάντησες στο μήνυμα μου (που έγγραφα ότι με pl και λίγο oc πρακτικά δε χάνω κάτι από fps και κερδίζω σε κατανάλωση και βαθμούς) ότι θα κερδίσω 30% κατανάλωση και θα χάσω 10% perf σου εξηγώ ότι αυτό δεν ισχύει και μπορώ να την πάω και πιο χαμηλά χάνοντας 1-2 fps κερδίζοντας extra από τα αλλα 

τώρα ναι αν την τελικιασω θα πιάσει λίγο περισσότερα αλλα κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει γιατί χάνεις από αλλου πολλά

Συγκρίνεις tuned με στοκ, κάνε αυτό που σου λέω και θα δεις ελάχιστη αύξηση κατανάλωσης σε σχέση με στοκ αλλά πάλι αυξημένες επιδόσεις.

Πώς νομίζεις ότι κράτησες τα ίδια fps με χαμηλωμένο πυρήνα; Ανέβασες τις μνήμες από stock.

Κάνε το ίδιο με 100% pl και θα πας +5% με την ίδια κατανάλωση.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jts είπε

Συγκρίνεις tuned με στοκ, κάνε αυτό που σου λέω και θα δεις ελάχιστη αύξηση κατανάλωσης σε σχέση με στοκ αλλά πάλι αυξημένες επιδόσεις.

Πώς νομίζεις ότι κράτησες τα ίδια fps με χαμηλωμένο πυρήνα; Ανέβασες τις μνήμες από stock.

Κάνε το ίδιο με 100% pl και θα πας +5% με την ίδια κατανάλωση.

IMG_1577.jpeg.b6c4eee40c8f9886c5e5c4d59b6ed7c0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με μονο μια απλη ρυθμιση στο PowerLimit του Afterburner ολες οι υπολοιπες ρυθμισεις stock vs stock

- απο τη μια εχω ~120 fps σταθερα χωρις spike lows, καταναλωση => ~150Watt

- απο την αλλη σε stock τα fps ειναι off chart λες και ειναι σε OC mode αφου ξεπερνουν κατα πολυ τα 120fps της οθονης καταναλωση => ~300Watt

πειτε μου τωρα ενα σοβαρο λογο να αφηνω μονιμως την καρτα σε stock:

Spoiler

tsH4X3K.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο oc ρε να χεσω το  efficiency😂 

Maximum powaaaa 

Και εγω με 90pl τις εχω σε 4κ εκτος απο καποιους τιτλους που βαζ 100 το στοκ της αλλα και στις 2 περιπτωσεις oc core k memory

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...