Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο τις θερμοκρασιες γιατι να παιζουμε τα παιχνιδακια μας και να κανουμε πλουσια τη ΔΕΗ? Οκ οποιος εχει δωρεαν ρευμα δεν τον ενδιαφερει αυτον το υπολοιπο 99% ομως? Γιατι να καψεις 300watt ενω μπορεις με 150 να παιζεις το ιδιο ομορφα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, just_a_dude said:

Τα 150 watt είναι κάνα 40αρι το χρόνο με 2 ώρες τη μέρα.


τον τελευταιο χρονο σβηνοντας αχρηστα φωτα το βραδυ που ετσι κι αλλιως ηταν led και ειχαν 2-3 watt και αρα αμελητεα καταναλωση, βαζοντας wifi πριζες οπου κλεινουν εντελως συσταδα συσκευων απο το να καθονται standby*, κοβοντας συνειδητα χωρις υπερβολες λιγο απο δω λιγο απο κει εφτασα επι εναν ολοκληρο χρονο να εχω τη μιση καταναλωση ρευματος σε καθε διμηνο συγκριτικα με τα περσινα οπου μεχρι τοτε νομιζα οτι δεν εκανα σπαταλη και δεν καταναλωνα πολυ..

* ενδεικτικά ο inkjet εκτυπωτής ακόμα κι αν είναι κλειστός αλλα στην πρίζα τραβάει 14W, το Woofer παρομοίως 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τα 150 watt είναι κάνα 40αρι το χρόνο με 2 ώρες τη μέρα.

Πολύ λες, 0.4 ανά kWh που υπολογίζεις είναι τελείως τραβηγμένο.

Άντε 20€ να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ούτε τόσο είναι..

Με 0.2 ανά kWh τόσο είναι περίπου. Σαν worst case scenario όλου του έτους εννοώ. Για να δείξω ότι ακόμα και έτσι μικρή διαφορά.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έβαλα την τελική τιμή της kwh μαζί με τα υπόλοιπα. Αλλά ναι λιγοτερο πρεπει να ειναι. Γενικά πλέον οι κάρτες (της NVIDIA τουλάχιστον) είναι τόσο power efficient που δεν σε νοιάζει τίποτα. Τις αφήνεις stock και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν χρήστης/παίκτης και όχι benchmarkακιας ο οποίος για λόγους ανάγκης το διάστημα 2020-21 έπαιζα με Undervolting & OC σε κάρτες και επεξεργαστές στο παρελθόν αυτό που κατάλαβα όταν ξεκίνησα να δίνω περισσότερη βάση στο actual παιχνίδι και όχι στα ξερά νούμερα ότι ισχύει αυτό που λέει ο @Psycho_Warhead. Μου το έλεγε χρόνια και εν τέλει είχε δίκιο γιατί το είδα να συμβαίνει στη πράξη.

Θα είσαι σταθερός μέχρι να εμφανιστεί αυτό το ένα ή δεύτερο παιχνίδι που θα σε βγάλει απ'τα ρούχα σου επειδή θα κρασαρει είτε θα εμφανίσει συμπτώματα αλλοπροσαλης συμπεριφοράς. Φταίει το παιχνίδι, ή το uv/oc/whatever tuning, ή έχουμε να κάνουμε με hardware θέμα;! Το troubleshooting μόλις ξεκίνησε....

Κάποτε ήμουν πιο μικρός 16-18, early-mid 20s και είχα περισσότερο χρόνο, υπομονή και επιμονή ώστε να ξοδέψω και να πάρω το "πολυπόθητο" αποτέλεσμα όπου ήθελα. Πλέον επειδή εργάζομαι (και σπαστό ωράριο) και υπομονή ήδη εξαντλείται σε χώρους εργασίας δεν έχω περίσσιο και για hardware μαλ@κίες.

ΣΤΟΚ ΟΛΑ, κάνεις από πριν κάποιες τίμιες επιλογές σε hardware, σεταρεις μια φορά os + drivers και ΤΕΛΟΣ. Θέλω να γυρίσω από τη δουλειά, χρόνος υπάρχει το πολύ 1-1.5 ώρα ΕΑΝ δεν είμαι ενα κινούμενο και νισταγμενο πτώμα και όχι σε καθημερινή βάση εννοείται. Εδώ κάθε μήνα βάζω απεριόριστα με Cosmote 5G συνδέοντας το κινητό με usb tethering ώστε να κατεβάζω ότι update/game θέλω με 45Mb/s γρήγορα - έναντι της 50αρας γραμμής μου (όσο περιμένω να ενεργοποιηθεί η g@mhm€nh οπτική ίνα που έσκαψαν στη γειτονιά μου εδώ και 2.5 μήνες).

Εν κατακλείδι η μοναδική περίπτωση που χρειάστηκα UNDERVOLT πραγματικά:

Όταν είχα ισχυρό ITX σύστημα σε ΜΙΚΡΟ κουτί με κακό Airflow (Fractal Core 500) και γινόταν ΦΟΥΡΝΟΣ

Τότε στην εποχή της καραντίνας του 2020 με μια Sapphire Pulse 5700XT, για να μη βαράει 85αρια λόγω κακού αερισμού του case - ναι εκεί χρειάστηκε (THANKS CoD WARZONE). Δεν είχε κυκλοφορήσει κάποιο οικονομικό ITX CASE όπως φερ ειπείν ήταν και είναι το NR200P της Cooler master που είχα αγοράσει μετά από 1.5 χρόνο 60€.

Ενα μικρό πάλι UV αναγκαστικά είχα κάνει και στις 3070/3060Ti το 2021. 

Η λύση ήταν απλά κουτί με βελτιωμένο airflow σε μένα.

 

Stock = PEACE OF MIND & STRESS FREE

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υ.Γ. Επειδή όλοι λένε για τις "καταναλωσεις"

ΚΛΑΙΝ αν γλυτώσω ένα τάλιρο στη ΔΕΗ

Να μη κάνουμε και μπάνιο, μην ανάψουμε θερμοσίφωνα ή το φουρνο για να μειωθεί η κατανάλωση ρεύματος τότε.. Ακόμα καλύτερα να φύγω και από το σπίτι και να μετακινούμαι σαν νομάς από τόπο σε τόπο και να ζω σε σκηνές. Είναι μια λύση κι αυτή 😆

Τρομερή οικονομία θα κάνουμε παίζοντας 1.5 ώρα δύο φορές την εβδομάδα και σε hardware που δεν τρέχει συνεχώς στο 100%. Είναι αρκετά power efficient τα περισσότερα υποσυστήματα μας ήδη σε σχέση με τις περισσότερες λευκές συσκευές που χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπε κανείς πάντως πως είναι must το uv ή να κατεβάσεις Power Limit.

Είναι καθαρά imo το πως αισθάνεται ο καθένας "βολικά" με τις θερμοκρασίες που βλέπει να τρέχουν στο σύστημα  του.

Γνωρίζω πως η gpu έχει τις δικές τις δικλείδες ασφαλείας αν σηκώσει μεγάλη θερμοκρασία, ειναι φτιαγμένη να λειτουργεί ακόμα και στους 90+ (αναφέρομαι στην δική μου υλοποίηση περισσότερο) αλλά παρόλα αυτά έχει να κάνει στο πως αισθάνομαι εγώ το σύστημα μου και δεν θέλω να το αφήνω ανεξέλεγκτο να ρουφάει Watt. Όχι τόσο για το πόσο θα μου έρθει το ρευμα, άλλωστε έχω διαλέξει ακριβό χόμπι για να με απασχολεί και αυτό...

Όταν πχ εγώ είδα χωρίς λόγο στο Exodus να φτάνει η καρτα στους 85 βαθμους πριν πιάσει το καλοκαίρι, ειπα να τις ρίξω το Power Limit.

Το κέρδος ήταν η θερμοκρασία που έφτασε ακόμα και τους 8 βαθμους κάτω συγκριτικά με πριν.

Έχασα 3 με 4fps, οπότε κλάϊν μαϊν on the line μάγκες...

ΥΓ. Ειμαι και εγώ υπέρ του stability, απέχω από το άλλο χόμπι που ονομάζεται OC εδώ και χρόνια. Μηδέν όφελος για κάποιον που απλώς ενδιαφέρεται να παίζει games...

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ρίξεις το power limit είναι καλό γιατί στην ουσία δεν χάνεις τίποτα και είσαι στάνταρ σταθερός. Οι 6-7 βαθμοί θα φανούν γιατί μειώνεται και ο θόρυβος. Δεν το κάνεις για να πληρώνεις 20 ευρώ λιγότερο το χρόνο στη ΔΕΗ. Για το uv δεν θέλω να το ρισκάρω γιατί ποτέ δεν ξέρεις και αν σου σκάσει το game είναι σπάσιμο. Ειδικά που έχουμε λίγο χρόνο για gaming έτσι και αλλιώς. Όσοι δουλεύουν τουλάχιστον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις power limit 75% τσιμπάς λίγο πυρήνα και μνήμες και βουαλα .. ίδιες επιδόσεις 8 βαθμοί κάτω και αλλά 100 watt επίσης κάτω ..δε βρίσκω ένα λόγο να μη το κάνεις … ο μόνος ίσως είναι μη μπει ο Γιάννης με τον herald στο pc και σου αλλαξουν τα νούμερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Βάζεις power limit 75% τσιμπάς λίγο πυρήνα και μνήμες και βουαλα .. ίδιες επιδόσεις 8 βαθμοί κάτω και αλλά 100 watt επίσης κάτω ..δε βρίσκω ένα λόγο να μη το κάνεις … ο μόνος ίσως είναι μη μπει ο Γιάννης με τον herald στο pc και σου αλλαξουν τα νούμερα 

Εντάξει μπορεί να γλιτώνεις ένα 30% σε power consumption αλλά χάνεις ένα 10% σε performance.

Σίγουρα αν θες efficiency είναι μια χαρά αλλά σε aaa τίτλους δεν θα το έκανα προσωπικά γιατί ακόμα και το 10% μετράει. Στα υπόλοιπα μπορείς να βάλεις και fps limit και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...