Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 ώρες πριν, soypias21 είπε

καλώδιο τροφοδοσίας έχω το καινούργιο χωρίς ανταπτορες. από το τροφοδοτικό κατευθείαν πάνω στην κάρτα. θα κάνω απεγκατάσταση τούς παλιούς  drivers θα βάλω τους καινούργιου και άμα δεν βγάλω άκρη θα του τραβήξω ένα format και βλεπουμε

Δοκίμασε εάν δεν βαριέσαι με τα κλασικά pcie καλώδια του psu σου και τον ανταπτορα της Nvidia να δεις εάν στο κάνει.

Αφού κανείς όπως έγραψε και ο πραιμ πριν ddu και install οδηγούς .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Ναι αλλά το uv έχει ρίσκο, δεν ξέρεις πότε θα σου σκάσει. Ενώ με το power limit κόβεις τα περιττα watt χάνοντας λιγότερο από 5% σε fps. Αυτό το 5% είναι τίποτα απ' τη στιγμή σχεδόν όλα τα games τρέχουν σε 90+ fps, δεν το καταλαβαίνεις καν. Ενώ το -25% watts φαίνεται.

Οι κάρτες δεν κρασάρουν όπως τα CPU. Δεν τρως BSOD σε μια οριακή αστάθεια. Βλέπεις περίπου που είσαι σταθερός(χωρίς artifacts) και πας ένα κλικ πιο κάτω για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τόσα προβληματικά releases πλέον δεν πειράζεις το HW, διότι θα χορεύουν τα frametimes, θα νομίζεις ότι είναι το παιχνίδι και θα είναι η κάρτα..Εκτός αυτού δεν υπάρχουν περιθώρια για σοβαρά gains όπως παλιότερα.

Stock όλα, χωρίς άγχη και χάσιμο χρόνου. Οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσεις θα είσαι σίγουρος ότι είναι του παιχνιδιού.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Με τα τόσα προβληματικά releases πλέον δεν πειράζεις το HW, διότι θα χορεύουν τα frametimes, θα νομίζεις ότι είναι το παιχνίδι και θα είναι η κάρτα..Εκτός αυτού δεν υπάρχουν περιθώρια για σοβαρά gains όπως παλιότερα.

Stock όλα, χωρίς άγχη και χάσιμο χρόνου. Οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσεις θα είσαι σίγουρος ότι είναι του παιχνιδιού.


δεν ισχυει για ολα τα games αυτο πχ. Diablo & Nfs Unbound κλπ. πιανουν ανετα 120fps σε ultra settings με dlss σε 1440p και powerlimit 150W (σχεδον τα μισα) κρατωντας και την καρτα δροσερη σταθερα 15-20 βαθμους κατω, μου ειναι αδιανοητο πλεον να αφηνω την καρτα να δουλευει σε full power σε ενα παιχνιδι που δεν χρειαζεται

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το diablo και το nfs σιγά τα visuals που έχουν, αυτό έλειπε να μην παίζουν καλά σε 4070 και άνω που είναι κτηνη για old gen παιχνίδια. Το πρόβλημα είναι ότι βγαίνουν games με σάπια visuals (Remnant 2) και παίζουν άπειρα χάλια. Πάντως καλύτερα να βάζεις power limit που δεν επηρεάζει το stability ή απλά βάζεις ένα fps limit per game γι' αυτά τα easy to run.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εμμονή με τα temps δεν ξέρω από που προκύπτει, κάποιοι βλέπουν 80άρια και νομίζουν θα εκραγεί η κάρτα. Προφανώς δεν είχαν κάρτες σαν την GTX295 ή σαν την GTX480 που χτυπούσαν 90C+ για πλάκα..Και εννοείται δούλευαν κανονικότατα..

Κατά τα άλλα full power η κάρτα δουλεύει σε ελάχιστους τίτλους ή σε πιο χαλαρούς τίτλους μόνο αν push-άρεις για αναλύσεις 5Κ-8Κ κλπ. Στα περισσότερα παιχνίδια στα 330W την βλέπω και δεν έχω κατεβάσει power limit. Ειδικά αν παίζεις με Reflex + V-Sync που κόβει τα FPS ~7FPS κάτω από το max refresh-rate του monitor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Psycho_Warhead said:

Αυτή η εμμονή με τα temps δεν ξέρω από που προκύπτει, κάποιοι βλέπουν 80άρια και νομίζουν θα εκραγεί η κάρτα. Προφανώς δεν είχαν κάρτες σαν την GTX295 ή σαν την GTX480 που χτυπούσαν 90C+ για πλάκα..Και εννοείται δούλευαν κανονικότατα..

Κατά τα άλλα full power η κάρτα δουλεύει σε ελάχιστους τίτλους ή σε πιο χαλαρούς τίτλους μόνο αν push-άρεις για αναλύσεις 5Κ-8Κ κλπ. Στα περισσότερα παιχνίδια στα 330W την βλέπω και δεν έχω κατεβάσει power limit. Ειδικά αν παίζεις με Reflex + V-Sync που κόβει τα FPS ~7FPS κάτω από το max refresh-rate του monitor.


διορθωσε με αν δε κανω λαθος εχεις μια 2080Ti η οποια δεν εχει τετοια περιθωρια PL οσο οι Lovelace,

οπως και ναχει ειναι αλλο να παιζει η καρτα στους 70C και αλλο στους 52C, επι ωρες
αλλο στα 300+ Watt και αλλο στα 150W,
αλλη θερμοτητα παραγεται και εγκλωβιζεται στο κουτι -επηρεαζοντας ολα τα components- σε full power και αλλη με PL, αλλες στροφες και αλλο θορυβο παραγουν οι ανεμιστηρες που καλουνται να απαγαγουν ολη αυτη τη θερμοτητα στη μια περιπτωση και διαφορετικο στην αλλη

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε


διορθωσε με αν δε κανω λαθος εχεις μια 2080Ti η οποια δεν εχει τετοια πειρθωρια PL οσο οι ADA,

οπως και ναχει ειναι αλλο να παιζει η καρτα στους 70C και αλλο στους 52C,
αλλο στα 300+ Watt και αλλο στα 150W,
αλλη θερμοτητα παραγεται και εγκλωβιζεται στο κουτι -επηρεαζοντας ολα τα components- σε full power και αλλη με PL, σε αλλες στροφες και αλλο θορυβο θα παραγουν οι ανεμιστηρες που καλουνται να απαγαγουν ολη αυτη τη ζεστη στη μια περιπτωση και στην αλλη

 

Ada έχω, η θερμότητα που παράγεται επηρεάζεται καθαρά από τα watt και όχι από τους βαθμούς. Σίγουρα τα μικρότερα temps είναι καλύτερα αλλά αν είναι να ρισκάρω stability να μου λείπει το βύσσινο. Επίσης όσο τα πειράζεις αυτά ο κανόνας είναι ένας, είσαι stable, μέχρι να μην είσαι..

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά είναι το coil whine που απ' ότι φαίνεται δεν φεύγει με τον καιρό όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Ada έχω, η θερμότητα που παράγεται επηρεάζεται καθαρά από τα watt και όχι από τους βαθμούς. Σίγουρα τα μικρότερα temps είναι καλύτερα αλλά αν είναι να ρισκάρω stability να μου λείπει το βύσσινο. Επίσης όσο τα πειράζεις αυτά ο κανόνας είναι ένας, είσαι stable, μέχρι να μην είσαι..

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά είναι το coil whine που απ' ότι φαίνεται δεν φεύγει με τον καιρό όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις..


για powerlimit λεμε απλα συρεις το lever στο Afterburner χωρις να μπλεκεις με UV, ακομα κι αν βγαλεις απο την εξισωση το coil wine που μπορει να συμβει οπουδηποτε;

εσυ δηλαδη το καλοκαιρι βλεποντας ενα λαπτοπ να γανιαζει ο ανεμιστηρας του δουλευοντας στο φουλ στην προσπαθεια του να δροσισει τη cpu/gpu αν μπορουσες να το αποφυγεις δε θα εκανες κατι; θα ελεγες οτι ειναι σχεδιασμενο να αυτορυθμιζεται και να δουλευει απροσκοπτα χειμωνα-καλοκαιρι και θα το αφηνες ετσι;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Ada έχω, η θερμότητα που παράγεται επηρεάζεται καθαρά από τα watt και όχι από τους βαθμούς. Σίγουρα τα μικρότερα temps είναι καλύτερα αλλά αν είναι να ρισκάρω stability να μου λείπει το βύσσινο. Επίσης όσο τα πειράζεις αυτά ο κανόνας είναι ένας, είσαι stable, μέχρι να μην είσαι..

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά είναι το coil whine που απ' ότι φαίνεται δεν φεύγει με τον καιρό όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις..

To coil whine ηταν τελειως απαλευτο στην δικια μου στις αρχες . Ευτυχως εχει φτιαξει καπως πλεον ( η το συνηθισα😅 ) 

Αλλα ναι τετοια περιπτωση coil whine δεν μου ειχε ξανατυχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Psycho_Warhead said:

Αυτή η εμμονή με τα temps δεν ξέρω από που προκύπτει, κάποιοι βλέπουν 80άρια και νομίζουν θα εκραγεί η κάρτα. Προφανώς δεν είχαν κάρτες σαν την GTX295 ή σαν την GTX480 που χτυπούσαν 90C+ για πλάκα..Και εννοείται δούλευαν κανονικότατα..

Κατά τα άλλα full power η κάρτα δουλεύει σε ελάχιστους τίτλους ή σε πιο χαλαρούς τίτλους μόνο αν push-άρεις για αναλύσεις 5Κ-8Κ κλπ. Στα περισσότερα παιχνίδια στα 330W την βλέπω και δεν έχω κατεβάσει power limit. Ειδικά αν παίζεις με Reflex + V-Sync που κόβει τα FPS ~7FPS κάτω από το max refresh-rate του monitor.


επισης στις εποχες της GTX295 δεν υπηρχε το power efficiency στην εξισωση ως ανταγωνιστικο στοιχειο, τωρα βλεπεις μια καρτα να τραβαει πανω απο 100W σε idle και -δικαιως- τρωει κραξιμο
σημερα σε καθε σοβαρο benchmark υπαρχουν και συγκριτικα με λογο καταναλωσης/αποδοσης

τα γραφικα τοτε ηταν πολυ μπροστα απο το hardware και παροτι δεν υπηρχαν αναλυσεις 4Κ δεν υπηρχε λογος να capαρεις framerate γιατι οι καρτες μονιμως ετρεχαν να προφτασουν το software

cpu & gpu πλεον αυτορυθμιζονται και αυξανουν ρευματα και ισχυ οταν και οπου χρειαζεται,
δεν νοειται να δουλευουν ακατεβατα στα κοκκινα χωρις λογο

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

To coil whine ηταν τελειως απαλευτο στην δικια μου στις αρχες . Ευτυχως εχει φτιαξει καπως πλεον ( η το συνηθισα😅 ) 

Αλλα ναι τετοια περιπτωση coil whine δεν μου ειχε ξανατυχει ...

 

Τι είναι το coil whine ελληνιστί για εμάς τους άσχετους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Τι είναι το coil whine ελληνιστί για εμάς τους άσχετους;

Εν συντομια ειναι ο θορυβος το τσιριγμα που κανουν τα μεταλλα σε καθε υποσυστημα οταν περναει μεσα τους μεγαλες ποσοτητες ρευματος. Δεν ειναι προβλημα και συνηθως συμβαινει στις μεγαλυτερες καρτες η στα psu η στα vrms μιας μητρικης που περνανε μεγαλες ποσοτητες ρευματος. Μπορει να γινει παρα πολυ ενοχλητικο και μπορεις να κανεις RMA και να απαιτησεις νεα καρτα εφοσον δεν αντεχετε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτή η εμμονή με τα temps δεν ξέρω από που προκύπτει, κάποιοι βλέπουν 80άρια και νομίζουν θα εκραγεί η κάρτα. Προφανώς δεν είχαν κάρτες σαν την GTX295 ή σαν την GTX480 που χτυπούσαν 90C+ για πλάκα..Και εννοείται δούλευαν κανονικότατα..

Ρε συ τι συγκρίνεις τώρα … και ο παππούς μου είχε ένα τρακτέρ στο χωριό κάποτε, το έβαζες μπρος με μανιβέλα .. ούτε ψυγείο είχε, δε χάλαγε δεν έσπαγε εργαλείο σου λέω …προφανώς και οι θερμοκρασίες ,καταναλώσεις είναι ένας παράγοντας που πρέπει να βελτιώνεται με τα χρόνια …πάρε παράδειγμα-υπόδειγμα την amd βγάζει τιγκαρει τα chipσκιά 3D cache και φτανουν 90c ψήνεις μπριζόλες πάνω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...