Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στο CP77 ίδια διαφορά έχει, λίγο κάτω από 5% μεταξύ 75% και 100% power limit.

100%

Spoiler

Screenshot-8.png

75%

Spoiler

Screenshot-9.png

Ίδιο scaling με το superposition και για 70% power limit

Spoiler

Screenshot-10.png

Και στο RDR2 το scaling είναι ίδιο ακριβώς με το superposition. Θεωρώ ότι στο 75% power limit είναι το ιδανικό, αφού χάνεις λιγότερο από 5% αλλά πέφτεις 50watts. Not bad. Το προτιμώ από uv, λόγω stability.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Είχα παραθέσει και εγώ ανάλογο comparison με το Cyberpunk και όντως η διαφορά 75% με 100% power limit στην gpu,  ήταν ούτε 3fps.

Και ναι προφανώς ακόμα και να χάνεις εως 5% (που δεν φτάνει συνήθως τόσο) imo είναι καλύτερα από το να σηκώνεις και να στρεσάρεις την gpu χωρίς να έχεις ιδιαίτερο κέρδος.

Εκτός αν κάποιος θεωρεί την επιπλέον θερμότητα ως κάτι καλό για το hardware του. Αναφέρομαι πιο πολύ για την τωρινή καλοκαιρινή περίοδο, το κακό τρίμηνο. Τον χειμώνα ανεβάζουμε power limit για να μην χρειάζεται να καίμε φυσικό αέριο. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ουσιαστικά κάτω από 75% αρχίζει και αυξάνεται η πτώση για κάθε -5% power limit, οπότε μάλλον 75% είναι το ιδανικό.

Είχα παρατηρήσει οτι από ένα σημείο και κάτω  ~(70-75%) δεν μπορεί να κρατήσει τις μνήμες στα στοκ επίπεδα και τις ρίχνει στα 5000mhz (σε 4070). Μάλλον εκεί οφείλεται η επιδείνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το uv έχει νόημα. Το PL είναι πρακτικά το ίδιο με το να βάζεις frame limiter(εξαιρείται το FG για τους γνωστούς λόγους).

Πάντως εγώ την τρέχω με UV(custom καμπύλη) στα 2835(όσο και στοκ) χωρίς artifacts εδώ και πάνω από μήνα. Με PL στο 90% λόγω αδυναμίας του UPS(αλλά και υπερβολικής κατανάλωσης γενικότερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά το uv έχει ρίσκο, δεν ξέρεις πότε θα σου σκάσει. Ενώ με το power limit κόβεις τα περιττα watt χάνοντας λιγότερο από 5% σε fps. Αυτό το 5% είναι τίποτα απ' τη στιγμή σχεδόν όλα τα games τρέχουν σε 90+ fps, δεν το καταλαβαίνεις καν. Ενώ το -25% watts φαίνεται.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου πει γιατί μετά από 10 λεπτά παιχνίδι, ότι παιχνίδι και να έχω βάλει μου κλείνει τελείως. το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έβαλα την καινούργια κάρτα γραφικών (4080) και καινούργιο τροφοδοτικό. έχει τύχη σε κανέναν άλλον? είναι καμιά ρύθμιση που δεν έχω κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει βγει bios update για την καρτα σου?

Ειχες κανει σωστη απεγκατασταση τους προηγουμενους drivers?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έβγαλα την παλιά που είχα έβαλα την καινούργια και από το geforce experience έκανα ανανέωση στους drivers. μέσα στην διαχειριστή συσκευών μου αναγνωρίζει την κάρτα πάτησα και ενημερώσεις υλικού. επισης εβαλα και το MSI Afterburner

Επεξ/σία από soypias21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, soypias21 said:

έβγαλα την παλιά που είχα έβαλα την καινούργια και από το geforce experience έκανα ανανέωση στους drivers. μέσα στην διαχειριστή συσκευών μου αναγνωρίζει την κάρτα πάτησα και ενημερώσεις υλικού. επισης εβαλα και το MSI Afterburner

Κατεβασε το DDU λοιπον και κανε απεγκατασταση τους drivers σε safe mode.

Display Driver Uninstaller (DDU) V18.0.6.4 Released. - Wagnardsoft Forum

Περασε ξανα τους νεους drivers και πηγαινε στην σελιδα του κατασκευαστη της καρτας σου και κοιτα μηπως εχει βγει νεο bios update να το περασεις.

Official Drivers | NVIDIA

Επειτα δοκιμασε ξανα να παιξεις τα ιδια παιχνιδια...

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, soypias21 said:

μπορεί κάποιος να μου πει γιατί μετά από 10 λεπτά παιχνίδι, ότι παιχνίδι και να έχω βάλει μου κλείνει τελείως. το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έβαλα την καινούργια κάρτα γραφικών (4080) και καινούργιο τροφοδοτικό. έχει τύχη σε κανέναν άλλον? είναι καμιά ρύθμιση που δεν έχω κάνει?


κλεινει το pc?
τι καλωδιο εχεις για την τροφοδοσια της καρτας; μαμισιο τροφοδοτικου; adaptor παρεχομενο με την καρτα; καποιο αλλο 3rd party?

ειχα κι εγω μερικες ακυρες διακοπες με ενα 12πινο που ειχα παρει απο το επισημο site της BeQuiet αλλα ηταν πολυ πιο λεπτο απο το original, κι αυτο δεν εγινε τωρα με τις ζεστες ειχε γινει πριν το Πασχα, με το που γυρισα στου τροφοδοτικου + το χταποδι-adaptor λυθηκε το προβλημα,

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώδιο τροφοδοσίας έχω το καινούργιο χωρίς ανταπτορες. από το τροφοδοτικό κατευθείαν πάνω στην κάρτα. θα κάνω απεγκατάσταση τούς παλιούς  drivers θα βάλω τους καινούργιου και άμα δεν βγάλω άκρη θα του τραβήξω ένα format και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, soypias21 said:

καλώδιο τροφοδοσίας έχω το καινούργιο χωρίς ανταπτορες. από το τροφοδοτικό κατευθείαν πάνω στην κάρτα. θα κάνω απεγκατάσταση τούς παλιούς  drivers θα βάλω τους καινούργιου και άμα δεν βγάλω άκρη θα του τραβήξω ένα format και βλεπουμε


οι θερμοκρασιες ειναι οκ λιγο πριν κανει το blackout?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...