Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Arkin said:

1. Για μένα είναι καθαρά σε τι ανάλυση είναι ο καθένας και σε τι fps στοχεύει. Λογικο σε τέτοια προϊόντα που είναι αναλώσιμα να χάνουν την αξία τους μόλις βγει η νέα γενιά.

2. Ποσοστιαία είναι ίδιο το ποσοστό που χάνουν οι κάρτες απλά άλλο να χάσει 50% στα 2000 άλλο στα 900. 


το 1 εννοειται! για το 2 εξαρταται και καθε ποτε αναβαθμιζεις εγω πχ. ποτε δε αγοραζω μια καρτα με σκοπο να την απαλλοτριωσω με την επομενη γενια -αν και το εχω κανει μια φορα κι αυτο μαλλον γιατι ειχα δει γελοια τιμη- απο 970->1070

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι οριακά στο αν θα πάω σε 4090 καθώς με αναγκάζει να αλλάξω και psu, η ερώτηση είναι η 4080 σε ultra wide 3440 δλδ θα είναι άνετα  πάνω από 120fps η να ζοριστώ και να πάω σε 4090?

Το μονιτορι θα είναι Alienware dwf 

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, gpapad20 said:

Επειδή είμαι οριακά στο αν θα πάω σε 4090 καθώς με αναγκάζει να αλλάξω και psu, η ερώτηση είναι η 4080 σε ultra wide 3440 δλδ θα είναι άνετα  πάνω από 120fps η να ζοριστώ και να πάω σε 4090?


αν μπορεις να συμβιβαστεις με ενα ~10-20% μειωμενης αποδοσης λογω παλαιοτητας συστηματος προχωρα με την 4080, σε αρκετα παιχνιδια θα προσεγγιζεις και θα ξεπερνας τα 120fps σε καποια αλλα μπορει να εισαι οριακα στα 80fps

αν πας σε 4090 με αυτο το συστημα θα εχεις διπλασιο και παραπανω μπουκαλι, πιστευω πως δεν αξιζει

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


αν μπορεις να συμβιβαστεις με ενα ~10-20% μειωμενης αποδοσης λογω παλαιοτητας συστηματος προχωρα με την 4080, σε αρκετα παιχνιδια θα προσεγγιζεις και θα ξεπερνας τα 120fps σε καποια αλλα μπορει να εισαι οριακα στα 80fps

αν πας σε 4090 με αυτο το συστημα θα εχεις διπλασιο και παραπανω μπουκαλι, πιστευω πως δεν αξιζει

Όχι πάω σε τελείως νέο σύστημα με 14900k κτλ κτλ, λάθος που δεν το ανέφερα απλά η 4090 έχει ένα έξτρα κόστος 600 ευρώ αν υπολογίσω και το νέο psu για αυτό και ρωτάω επειδή δεν είναι 4κ η ανάλυση μήπως είναι οκ η 4080

μπακαλιστικα να το πω στα πολύ βαριά τύπου stalker cyberpunk θα είμαι γύρω στα 90fps?

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, gpapad20 said:

Όχι πάω σε τελείως νέο σύστημα με 14900k κτλ κτλ, λάθος που δεν το ανέφερα απλά η 4090 έχει ένα έξτρα κόστος 600 ευρώ αν υπολογίσω και το νέο psu για αυτό και ρωτάω επειδή δεν είναι 4κ η ανάλυση μήπως είναι οκ η 4080

μπακαλιστικα να το πω στα πολύ βαριά τύπου stalker cyberpunk θα είμαι γύρω στα 90fps?


εκει γυρω ναι, σε τετοιο νεο συστημα η 4090 ειναι μονοδρομος

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gpapad20 said:

Επειδή είμαι οριακά στο αν θα πάω σε 4090 καθώς με αναγκάζει να αλλάξω και psu, η ερώτηση είναι η 4080 σε ultra wide 3440 δλδ θα είναι άνετα  πάνω από 120fps η να ζοριστώ και να πάω σε 4090?

Το μονιτορι θα είναι Alienware dwf 

Λοιπον το allienware το δουλευα στην αρχη με την 4080.

Μια χαρα εδεσε με την καρτα,το πηγαινε καλα.

Το προβλημα ομως ειναι οταν θα μπει το DLDSR στην εξισωση.

Επειδη λογω του συνδιασμου pixel density/qd oled panel θα δεις οτι στην native αναλυση θα εχεις θολουρα και οταν θα χρειαστεις να βαλεις DLDSR θα τα βρει σκουρα η 4080 να σου βγαζει 100+ fps σε αρκετα παιχνιδια.

Με την 4090 θα εισαι πιο ανετος σε αυτον τον τομεα..

Μπουκαλι με DLDSR δεν θα φας σχεδον ποτε με την 4090..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Λοιπον το allienware το δουλευα στην αρχη με την 4080.

Μια χαρα εδεσε με την καρτα,το πηγαινε καλα.

Το προβλημα ομως ειναι οταν θα μπει το DLDSR στην εξισωση.

Επειδη λογω του συνδιασμου pixel density/qd oled panel θα δεις οτι στην native αναλυση θα εχεις θολουρα και οταν θα χρειαστεις να βαλεις DLDSR θα τα βρει σκουρα η 4080 να σου βγαζει 100+ fps σε αρκετα παιχνιδια.

Με την 4090 θα εισαι πιο ανετος σε αυτον τον τομεα..

Μπουκαλι με DLDSR δεν θα φας σχεδον ποτε με την 4090..

Το dwf είναι μονόδρομος νομίζω εκτός αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις 
απ ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάω σε 4090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, gpapad20 said:

Το dwf είναι μονόδρομος νομίζω εκτός αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις 
απ ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάω σε 4090

Και η 4090 ειναι μονοδρομος,ακουσε με..

Εχω ζησει με το μονιτορ και τις 2 καρτες 3 μηνες τωρα δοκιμαζοντας και σου μεταφερω την εμπειρια μου.

Αllienware και DLDSR πανε πακετο...

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/07/2023 at 22:29, _Theo_ said:

Παιδιά ποιες είναι οι ανώτερες θερμοκρασίες για να μην έχει μια κάρτα degrade και throttling ; 

Ρωτάω επειδή η υλοποίηση της MSI που αγόρασα ( RTX 4060 Ti Ventus 2X Black OC) δεν έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης και αν και έχω καλό airflow και κλιματισμό ανεβάζει πολύ θερμοκρασία. Έκανα ένα custom fan curve αλλά τα ανεμιστηράκια μετά το 75% ακούγονται αρκετά και είναι σπαστικό. Γενικά πρέπει να ανησυχώ ;; Μήπως να την επιστρέψω αν και δε νομίζω να την δεχτούνε ;;

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-07-25 222816.png

Κοίτα, υποτίθεται πως όσο δεν περνά τους 100C το hotspot και τους 83C η gpu είσαι οκ. Αν η gpu πιάσει το όριο των 83C η κάρτα θα αρχίσει το throttling. Δηλαδή δεν κινδυνεύεις τόσο για degrade, όσο για throttling. Καθώς η διαφορά ανάμεσα σε gpu και hotspot δεν ξεπερνά τους 15C θα έλεγα πως για τις θερμοκρασίες σου δε φταίει η θερμαγώγιμη πάστα αλλά η ψήκτρα της κάρτας.

Θα σου έλεγα να μην πολυ ανησυχείς πάντως, οι Ventus έχουν μικρά συστήματα ψύξης και είμαστε εν μέσω καύσωνα. Δες αν μπορείς να βελτιώσεις το airflow στο κουτί σου και κάνε και ένα undervolt ή βάλε ένα power limit για το καλοκαίρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, 7nisiotis said:

 

 

Καλύτερα να κάνουμε και οικονομία επιτέλους .

Μας έχει γ@μησει ο Πέτσας να αγοράζουμε 😆 

"Τραβάτε με και ας κλαίω" είναι η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε δεν έχει κανένα νόημα η 4090Ti, κατευθείαν 5090 τώρα με σοβαρό performance jump. Με 512bit δίαυλο η 5090 θα έχει 32GB VRAM.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε δεν έχει κανένα νόημα η 4090Ti, κατευθείαν 5090 τώρα με σοβαρό performance jump. Με 512bit δίαυλο η 5090 θα έχει 32GB VRAM.

 

άραγε αυτή θα φορτώνει όλα τα texture στο tlou? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...