Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ilos είπε

 Δηλαδή μου λέει ο Πέτσινος ότι κάποιος που δίνει 2 και 2.5 χιλιάρικα για gpu για παιχνιδάκια θα τσιγκουνευτεί και θα θέλει να δώσει 1800.🤣

Newsflash πέτσινε, έχει να πέσει τόσο κλάμα στην πρώην μεσαία τάξη αυτό τον χειμώνα που αν δε βγάλετε κάρτες της προκοπής στα 2-3 κατοστάρικα εσύ και το Λιζάκι το SeS/SeX με gamepass θα πάει σύννεφο.

Oχι το περαιτερω segmentation ακριβως το αντιθετο θελει να πετυχει δηλαδη αυτον που εδινε 1000-1200 για μια Ti να κανει το παραπανω βημα και να πληρωσει πλεον περισσοτερα για να παρει περιπου τα ιδια με αυτα που επερνε πριν. Και σε αρκετες περιπτωσεις το πετυχαινει. Ειναι ολοκληρη επιστημη το marketing και πως μας εχουν βαλει ολους στο τριπακι ανεξαρτητως κατηγοριοποιησης. 

Για το τελευταιο δεν διαφωνω καθολου..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο 8Κ ρε 'σεις, το console port και σε 16Κ να το βάλεις το ίδιο κομμένο θα είναι στα visuals απλά θα μειωθεί η ανάγκη για AA. 

Το High-end HW έχει ανάγκη από τίτλους τύπου Metro Exodus και CP 2077 όπου push-αρουν το RT. Με δύο ή τρεις τέτοιους τίτλους δεν μπορούν να δικαιολογηθούν τα 2Κ για GPU. Θα πρέπει να ξεφύγει πολύ από τις κονσόλες οπτικά για να φτάσεις να πεις "Ναι, 2Κ αλλά ο κονσολας με βλέπει με κιάλια". Αυτό έχει να ειπωθεί από εποχές PS2 βέβαια που στο PC τότε είχες DOOM 3, Far Cry, HL2 κλπ. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Εγώ αυτό που είχα απορία όσο αφορά το gaming. Δε μιλάω για επαγγελματίες workstations, miners, overclockers/benchers κλπ. Έχει τόσο πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται για κάρτες άνω των 1000 ευρώ που χρειάζεται να κάνεις και εκεί segmentation ρε πέτσινε? Δηλαδή χρειάζεται να έχουμε 4 διαφορετικά μοντέλα πάνω από τα 1000 Ευρώ? Παλιά υπήρχε μια xx80ti και μετά πήγαινες κατευθείαν στην Titan αν είσαι τόσο αρρωστάκι. Τώρα υπάρχουν 2 διαφορετικές xx80 (αισίως και μια βαπτισμένη xx70😁) μια xx80ti, μια xx90 και μια xx90ti που τις χωρίζουν 2-3-4 κατοστάρΙκα. Δηλαδή μου λέει ο Πέτσινος ότι κάποιος που δίνει 2 και 2.5 χιλιάρικα για gpu για παιχνιδάκια θα τσιγκουνευτεί και θα θέλει να δώσει 1800.🤣

Newsflash πέτσινε, έχει να πέσει τόσο κλάμα στην πρώην μεσαία τάξη αυτό τον χειμώνα που αν δε βγάλετε κάρτες της προκοπής στα 2-3 κατοστάρικα εσύ και το Λιζάκι το SeS/SeX με gamepass θα πάει σύννεφο.

Για να μην πετάξει τα chip που δεν μπορούν να γίνουν 4090Ti τα κάνει 4090, 4080ti κλπ κλπ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιο 8Κ ρε 'σεις, το console port και σε 16Κ να το βάλεις το ίδιο κομμένο θα είναι στα visuals απλά θα μειωθεί η ανάγκη για AA. 

Το High-end HW έχει ανάγκη από τίτλους τύπου Metro Exodus και CP 2077 όπου push-αρουν το RT. Με δύο ή τρεις τέτοιους τίτλους δεν μπορούν να δικαιολογηθούν τα 2Κ για GPU. Θα πρέπει να ξεφύγει πολύ από τις κονσόλες οπτικά για να φτάσεις να πεις "Ναι, 2Κ αλλά ο κονσολας με βλέπει με κιάλια". Αυτό έχει να ειπωθεί από εποχές PS2 βέβαια που στο PC τότε είχες DOOM 3, Far Cry, HL2 κλπ. 

 

Το θέμα ρε συ με τις κονσόλες κατά τη γνώμη μου είναι το απαίσιο draw distance, ας αφήσω τα textures που είναι σαν τα medium του pc ας αφήσω τις σκιές που είναι σαν low ας παραλείψω και το rt που μια 2070 έχει καλύτερο...γενικά πολλοί νομίζουν ότι μια κονσόλα είναι πιο φθηνή λύση αλλά κάνουν λάθος, αυτή τη στιγμή το πιο φθηνό play στο skroutz έχει 630 ευρώ ενώ μια 3060ti που όπως λέει και ο φίλος μας ο herald το "τσαλαπατάει" έχει 490... θα μου πεις η κάρτα θέλει και τα υπόλοιπα parts... ναι .. όλοι χρειαζόμαστε ένα pc σπίτι ούτος η άλλος, έχεις ένα pc με 5 κατοστάρικα του πετάς και την 3060ti βουαλά έχεις ένα καλύτερο σύστημα πιθανότατα και από το ps5 pro όταν βγει...τώρα δε θα πάρεις και 4 παιχνίδια στο play (gow,tlous,hzd,uncharted) ? 4x80=320 ...στο pc μονο το epic να βάλεις έχει φτιάξει βαρβάτη συλλογή...το μονο θετικό που έχουν οι consoles είναι τα τεχνικά προβλήματα που συνήθως έχουν πολύ λιγότερα και ότι είναι plug and play τίποτα άλλο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το θέμα ρε συ με τις κονσόλες κατά τη γνώμη μου είναι το απαίσιο draw distance, ας αφήσω τα textures που είναι σαν τα medium του pc ας αφήσω τις σκιές που είναι σαν low ας παραλείψω και το rt που μια 2070 έχει καλύτερο...γενικά πολλοί νομίζουν ότι μια κονσόλα είναι πιο φθηνή λύση αλλά κάνουν λάθος, αυτή τη στιγμή το πιο φθηνό play στο skroutz έχει 630 ευρώ ενώ μια 3060ti που όπως λέει και ο φίλος μας ο herald το "τσαλαπατάει" έχει 490... θα μου πεις η κάρτα θέλει και τα υπόλοιπα parts... ναι .. όλοι χρειαζόμαστε ένα pc σπίτι ούτος η άλλος, έχεις ένα pc με 5 κατοστάρικα του πετάς και την 3060ti βουαλά έχεις ένα καλύτερο σύστημα πιθανότατα και από το ps5 pro όταν βγει...τώρα δε θα πάρεις και 4 παιχνίδια στο play (gow,tlous,hzd,uncharted) ? 4x80=320 ...στο pc μονο το epic να βάλεις έχει φτιάξει βαρβάτη συλλογή...το μονο θετικό που έχουν οι consoles είναι τα τεχνικά προβλήματα που συνήθως έχουν πολύ λιγότερα και ότι είναι plug and play τίποτα άλλο

Τα textures είναι full quality πλέον αφού οι κονσόλες είναι σα να έχουν 16GB VRAM. Τα shadows Low δεν τα λες, όπως και τα υπόλοιπα..Στο high είναι οι κονσόλες αν δεις τις συγκρίσεις στο Digital Foundry και το PC πάει Ultra ενώ οι διαφορές φαίνονται μόνο σε στατικές εικόνες..

Το πρόβλημα της κονσόλας είναι το AF που ακόμα δεν το πάνε 16x.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για κονσόλες και κάρτες στα 2-3Κ , εγώ δοκίμασα την HD7950 και τα παίζει όλα σε 1080p Low/Med/Custom 🤪

 

Tην είχα την 7950.. ήταν ωραία καρτούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω παντως τρωγομαι να παιξω Horizon τωρα οποτε παιζει να παρω ενα ps5 για αρχη και βλεπουμε..

Γιατί; Από το παρακάτω, ακόμα και η 2070S είναι υπερβολή. Δεν έχει υπερβολικές απαιτήσεις το παιχνίδι.

hzd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, this.is.elia είπε

Γιατί; Από το παρακάτω, ακόμα και η 2070S είναι υπερβολή. Δεν έχει υπερβολικές απαιτήσεις το παιχνίδι.

hzd.jpg

Μιλάει για το Forbidden West..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το θέμα ρε συ με τις κονσόλες κατά τη γνώμη μου είναι το απαίσιο draw distance, ας αφήσω τα textures που είναι σαν τα medium του pc ας αφήσω τις σκιές που είναι σαν low ας παραλείψω και το rt που μια 2070 έχει καλύτερο...γενικά πολλοί νομίζουν ότι μια κονσόλα είναι πιο φθηνή λύση αλλά κάνουν λάθος, αυτή τη στιγμή το πιο φθηνό play στο skroutz έχει 630 ευρώ ενώ μια 3060ti που όπως λέει και ο φίλος μας ο herald το "τσαλαπατάει" έχει 490... θα μου πεις η κάρτα θέλει και τα υπόλοιπα parts... ναι .. όλοι χρειαζόμαστε ένα pc σπίτι ούτος η άλλος, έχεις ένα pc με 5 κατοστάρικα του πετάς και την 3060ti βουαλά έχεις ένα καλύτερο σύστημα πιθανότατα και από το ps5 pro όταν βγει...τώρα δε θα πάρεις και 4 παιχνίδια στο play (gow,tlous,hzd,uncharted) ? 4x80=320 ...στο pc μονο το epic να βάλεις έχει φτιάξει βαρβάτη συλλογή...το μονο θετικό που έχουν οι consoles είναι τα τεχνικά προβλήματα που συνήθως έχουν πολύ λιγότερα και ότι είναι plug and play τίποτα άλλο

Δεν μπορει να συγκριθει μια κονσολα με καλο υπολογιστη ουτε για αστειο. Σε κανενα επιπεδο ομως. Για αυτο επιλεγουμε pc.

Spoiler

Horizon-Zero-Dawn-Sun-Jul-11-23-56-32-20
Horizon-Zero-Dawn-Sun-Nov-7-06-40-09-202
Horizon-Zero-Dawn-Tue-Nov-9-10-26-41-202
Horizon-Zero-Dawn-Wed-Oct-20-01-01-08-20
Horizon-Zero-Dawn-Wed-Oct-20-01-06-22-20
Horizon-Zero-Dawn-Wed-Oct-20-01-07-07-20

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...