Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρουσιάζονται τερατώδεις τιμές από τυχάρπαστους στο ιντερνετ, ο μοναδικός λόγος για inflation στις Ampere και στις Τuring ήταν το mining

Δείτε εδώ https://www.laptopmag.com/news/iphone-14-plus-pre-orders-fall-below-iphone-13-minis-poor-initial-showing

Ας βάλει 1000€ το **70 ε αυτός όπου το εισόδημα του δεν βγαίνει δεν θα δώσει το ανάλογο αντίτιμο στην nvidia, ΤΩΡΑ mining δεν παίζει, εγω στο enthusiast όπου αγοράζω κάθε γενιά έχω θέσει το όριο μου στα 1500€ ούτε cent παρά πάνω, είναι ένα μέσο διασκέδασης υπετιμημένο, αλλά έαν η nvidia κρίνει οτι κοστολογεί το **80 πλέον για 2000€ απλά θα χάσει μια πώληση, ε ένας πελάτης δεν λέει τίποτα, αρκετοί όμως εαν επηρεάσουν το ύψος των προσδοκώμενων πωλήσεων, τότε θα μείνει στοκ δεν θα έρθουν κέρδη και οι μέτοχοι θα γκρινιάζουν για τις τιμές ΑΠΛΑ το ξαναγράφω με το mining πολύς κόσμος άσχετος με τον κόσμο της πληροφορικής επένδυσε πάνω στις gpu για να βγάλει εύκολο και γρήγορο χρήμα, οι gamers είναι μια μικρή μειοψηφία π.χ. σε σχέση με τους χρήστες κινητών όπου ακολουθούν τα εμπορικά life cycles των προιόντων και οι enthusiast gamers ελάχιστοι, ήδη η nvidia έχει ζημιές μέσα στο 2022 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, itanium είπε

Παρουσιάζονται τερατώδεις τιμές από τυχάρπαστους στο ιντερνετ, ο μοναδικός λόγος για inflation στις Ampere και στις Τuring ήταν το mining

Δείτε εδώ https://www.laptopmag.com/news/iphone-14-plus-pre-orders-fall-below-iphone-13-minis-poor-initial-showing

Ας βάλει 1000€ το **70 ε αυτός όπου το εισόδημα του δεν βγαίνει δεν θα δώσει το ανάλογο αντίτιμο στην nvidia, ΤΩΡΑ mining δεν παίζει, εγω στο enthusiast όπου αγοράζω κάθε γενιά έχω θέσει το όριο μου στα 1500€ ούτε cent παρά πάνω, είναι ένα μέσο διασκέδασης υπετιμημένο, αλλά έαν η nvidia κρίνει οτι κοστολογεί το **80 πλέον για 2000€ απλά θα χάσει μια πώληση, ε ένας πελάτης δεν λέει τίποτα, αρκετοί όμως εαν επηρεάσουν το ύψος των προσδοκώμενων πωλήσεων, τότε θα μείνει στοκ δεν θα έρθουν κέρδη και οι μέτοχοι θα γκρινιάζουν για τις τιμές ΑΠΛΑ το ξαναγράφω με το mining πολύς κόσμος άσχετος με τον κόσμο της πληροφορικής επένδυσε πάνω στις gpu για να βγάλει εύκολο και γρήγορο χρήμα, οι gamers είναι μια μικρή μειοψηφία π.χ. σε σχέση με τους χρήστες κινητών όπου ακολουθούν τα εμπορικά life cycles των προιόντων και οι enthusiast gamers ελάχιστοι, ήδη η nvidia έχει ζημιές μέσα στο 2022 

Ετσι ειναι εχει παραγινει και βοηθαμε και εμεις με το να αγοραζουμε σε αυτες τις τιμες (παροτι δεν ειναι ο κυριος λογος της αυξησης τιμων θεωρω και σιγουρα αν δεν αγοραστουν θα πεσει η τιμη εντελει) αλλα damn bruh μια ανασα παρε.. 😆

 

full-stop.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφω τίποτα για κανένα κίνημα οτιδήποτε οργανωμένο απλά στο 95% των καταναλωτών οι εξωπραγματικές τιμές φέρνουν πτώση των πωλήσεων, εδώ απλά ένα προιόν όπου προορίζεται μόνο για παιχνίδια δεν δικαιολογεί την "υποθετικά" τερατώδη τιμή του, το launch των ampere με ανύπαρκτο σχεδόν στοκ οι τιμές ήταν 699 το 3080 και 1199€ το 3090, το inflation να θέλεις 3 χήνες για μια 3080 ήρθε αργότερα περίπου το Μάρτη του 2021.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True dat, πολλες φορες στην λογικη ισως αυξηση του msrp για διαφορους λογους (κατασκευαστικους και μη) πλεον βλεπουμε και ληστρικες μεθοδους τεχνητης αυξησης του price markup με διαφορες μεθοδους που συμπαρασυρουν ολα τα price segments ενα σκαλι παραπανω (και τα ανωτερα κλιμακια και δυο).. 

Μια απλη υποσημειωση οτι η gpu δεν ειναι πλεον μονο για παιχνιδια και εχει πολλα applications. Ενα εκ των οποιων και το πιο σημαντικο οπως αποδειχθηκε ειναι και το mining που εφερε τα πανω κατω στην βιομηχανια του gaming και οχι μονο, αλλα πλεον οντως δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για τιμες φωτια.. Ειναι η πρωτη φορα που θα σκεφτω και εγω πολυ καλα τι θα αγορασω και ποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το πρόβλημα στο PC είναι η έλλειψη next gen games τύπου Crysis που θα έσπρωχναν κόσμο σε αναβάθμιση. 

Να κάνει τώρα upgrade κάποιος να παίξει το Modern Warfare 2 που έχει ίδιες απαιτήσεις με του 2019? Όσο βγαίνουν τα παιχνίδια και για PS4/X1 δεν θα έχουμε άλμα στα visuals και άρα οι πανάκριβες GPU θα είναι απλά για "Ultra settings". 

Ultra settings και "rt on" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Γιατί για να παίζω monster hunter rise αντί για 150 fps στα 500?🤣 Ή για να βάλω 200% downscale resolutions στα upresed switch textures που δεν έχει καμία σχεδόν οπτική διαφορά.

Για να τρέχεις ολη μέρα 720 και 1080p benchmarks καλέ, οπως γίνεται απο πολλούς enthusiasts σε youtube/forums.

Η για να παραπονιέσαι στα forums για τα κακογραμμένα ports της κακιάς ώρας .

Ειναι ''μαγεία'' να παιζει 1.5χρονο αργότερα το FF VII με 3090 και να τρώς stuttering κάθε 3 και λίγο οπως και στο Elden Ring :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για να τρέχεις ολη μέρα 720 και 1080p benchmarks καλέ, οπως γίνεται απο πολλούς enthusiasts σε youtube/forums.

Η για να παραπονιέσαι στα forums για τα κακογραμμένα ports της κακιάς ώρας .

Ειναι ''μαγεία'' να παιζει 1.5χρονο αργότερα το FF VII με 3090 και να τρώς stuttering κάθε 3 και λίγο οπως και στο Elden Ring :D 

έχω κάψει το elden ring αυτές τις μέρες με 6800xt χωρίς κανένα πρόβλημα, 60 νερό το πάει και έχει η 3090 πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

έχω κάψει το elden ring αυτές τις μέρες με 6800xt χωρίς κανένα πρόβλημα, 60 νερό το πάει και έχει η 3090 πρόβλημα?

Δεν ξέρω ποσο έχει βελτιωθει σήμερα, αλλά day one το παιχνιδι είχε θέματα

https://www.techpowerup.com/review/elden-ring-benchmark-test-performance-analysis/6.html

Και το γεγονός ότι ειναι κλειδωμένο στα 60fps(60ευρώ παιχνιδι το 2022),δεν το λες και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ξέρω ποσο έχει βελτιωθει σήμερα, αλλά day one το παιχνιδι είχε θέματα

https://www.techpowerup.com/review/elden-ring-benchmark-test-performance-analysis/6.html

Και το γεγονός ότι ειναι κλειδωμένο στα 60fps(60ευρώ παιχνιδι το 2022),δεν το λες και ότι καλύτερο.

Απλα επειδη μιλαμε για υπολογιστη εχει ηδη βγει εδω και μηνες unlocked fps mod για το elden ring που τρεχει αψογα. Με μια 3070 βλεπω κοντα στα 70fps για 1440p. Επισης σχεδον παντα day one τα παιχνιδια εχουν τα θεματακια τους. Πχ Horizon zero dawn τα θεματα πηρε καμια 10αρια patches και ειναι η smoothila η ιδια ακομα και οταν γινεται χαμος στην οθονη. Ειναι ενας λογος που επιλεγουμε υπολογιστη οτι με mods γινονται παπαδες παντου. 

https://www.nexusmods.com/eldenring/mods/216

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ξέρω ποσο έχει βελτιωθει σήμερα, αλλά day one το παιχνιδι είχε θέματα

https://www.techpowerup.com/review/elden-ring-benchmark-test-performance-analysis/6.html

Και το γεγονός ότι ειναι κλειδωμένο στα 60fps(60ευρώ παιχνιδι το 2022),δεν το λες και ότι καλύτερο.

Στην αρχή δε ξέρω τι έπαιζε τώρα κανα 2 βδομάδες που παίζω τρέχει άψογα... για τα 60 πάντως εκτός ότι υπάρχει mod μιλάμε για μία καθαρά single player εμπειρία και όχι για multiplayer fps οπότε its fine by me

Spoiler

@Arkin πολύ σωστός με πρόλαβες 

 

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Στην αρχή δε ξέρω τι έπαιζε τώρα κανα 2 βδομάδες που παίζω τρέχει άψογα... για τα 60 πάντως εκτός ότι υπάρχει mod μιλάμε για μία καθαρά single player εμπειρία και όχι για multiplayer fps οπότε its fine by me

Μιλάμε για pc gaming το 2022 με κάρτες κυριολεκτικά τέρατα. Ούτε το να χρειάζεσαι mod για να τρέξει το full price παιχνιδι πάνω απο 60 ειναι μια χαρά επειδή δεν ειναι competitive online τίτλος, ούτε και αυτά τα day one προβλήματα δικαιολογούνται.

Θέλεις άλλο πρόσφατο παράδειγμα κακού port?Το πρόσφατο Steel Rising

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/steelrising-pc-performance-analysis/

-At 1080p/Ultra/No Ray Tracing, there wasn’t any GPU that could offer a constant 60fps experience. Yes, both our NVIDIA RTX3080 and AMD Radeon RX 6900XT had drops below 60fps.-

Και γενικά κάθε χρόνο, ελάχιστα πραγματικά είναι τα παιχνιδια που ειναι optimized, και φυσικά το troubleshooting πάει σύννεφο σε steam forums.

Πελάτες Β διαλογής είμαστε οι του PC gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιλάμε για pc gaming το 2022 με κάρτες κυριολεκτικά τέρατα. Ούτε το να χρειάζεσαι mod για να τρέξει το full price παιχνιδι πάνω απο 60 ειναι μια χαρά επειδή δεν ειναι competitive online τίτλος, ούτε και αυτά τα day one προβλήματα δικαιολογούνται.

Θέλεις άλλο πρόσφατο παράδειγμα κακού port?Το πρόσφατο Steel Rising

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/steelrising-pc-performance-analysis/

-At 1080p/Ultra/No Ray Tracing, there wasn’t any GPU that could offer a constant 60fps experience. Yes, both our NVIDIA RTX3080 and AMD Radeon RX 6900XT had drops below 60fps.-

Και γενικά κάθε χρόνο, ελάχιστα πραγματικά είναι τα παιχνιδια που ειναι optimized, και φυσικά το troubleshooting πάει σύννεφο σε steam forums.

Πελάτες Β διαλογής είμαστε οι του PC gaming.

Kαλά ότι ενίοτε βγαίνουν κακά ports ναι μαζί σου, αλλα αυτό πάντα γινόταν ακόμα και στις κονσόλες με πιο πρόσφατο παράδειγμα το cp2077... γι αυτό θέλει λίγο υπομονή και όχι αγορά day one.. άσε που άμα περιμένεις λίγο παίζεις πιο ολοκληρωμένη την εμπειρία αφού βγαίνουν και dlcs..και στην τελική ξέρω γω άμα δε παίξεις day one και παίξεις 1-2 μήνες πιο μετά δε χάλασε ο κόσμος ίδια εμπειρία θα βιώσεις. Tώρα τι να πω εμενα η κονσόλα όσο καλή χρυσή και αν είναι μου φαίνεται τρελό downgrade σε σχέση με το pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον δυστυχώς ναι, ακόμα κ στις κονσόλες δε πρέπει να ψωνίζεις day one, τα παιχνίδια ως επί το πλείστον έχουν θέματα που διορθώνονται στη πορεία.. Όσο αφορά το PC(το οποίο πάντα το προτιμούσα, κ πλέον έχει όλα τα games του xbox, συν της sony, συν τους emulators) πέρα από το gaming, είναι κ χόμπυ η όλη φάση.. δίνουμε το κάτι παραπάνω χωρίς να μας πειράζει, το γουστάρουμε. Όμως δυστυχώς έχει ξεφύγει πλέον λίγο η κατάσταση με τις τιμές και σε συνδυασμό με τα δεδομένα που επικρατούν αυτήν την στιγμή στον κόσμο και στην Ευρώπη ειδικότερα, θέλει λίγο φρένο κ πιο ώριμη σκέψη.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ηξερα καποιες φορες παρακολουθοντας τις συζητησεις εαν καποιοι οντως εζησαν προτερες εποχες PC gaming ή απλα το διατεινονται. Νιωθω οτι πιστευουν οτι ειχαμε αγγιξει νιρβανα τοσα χρονια και ξαφνικα την τελευταια 5-7ετια ξεκινησαν τα προβληματα.. Τλπ..

Δεν θα διαφωνησω οτι οσο μεγαλωνει η βιομηχανια και πεφτει περισσοτερο χρημα στο gaming, ειδικα οτιδηποτε multiplatform ειναι παντα υποπτο για θεματακια ή θεματα που χρηζουν σημαντικοτατης βελτιωσης, αλλα ειλικρινα δεν ξερω αν ειναι το optimization και τα θεματα που ενοχλει περισσοτερο ή κατι αλλο. Απροσδιοριστο. Ισως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που είχα απορία όσο αφορά το gaming. Δε μιλάω για επαγγελματίες workstations, miners, overclockers/benchers κλπ. Έχει τόσο πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται για κάρτες άνω των 1000 ευρώ που χρειάζεται να κάνεις και εκεί segmentation ρε πέτσινε? Δηλαδή χρειάζεται να έχουμε 4 διαφορετικά μοντέλα πάνω από τα 1000 Ευρώ? Παλιά υπήρχε μια xx80ti και μετά πήγαινες κατευθείαν στην Titan αν είσαι τόσο αρρωστάκι. Τώρα υπάρχουν 2 διαφορετικές xx80 (αισίως και μια βαπτισμένη xx70😁) μια xx80ti, μια xx90 και μια xx90ti που τις χωρίζουν 2-3-4 κατοστάρΙκα. Δηλαδή μου λέει ο Πέτσινος ότι κάποιος που δίνει 2 και 2.5 χιλιάρικα για gpu για παιχνιδάκια θα τσιγκουνευτεί και θα θέλει να δώσει 1800.🤣

Newsflash πέτσινε, έχει να πέσει τόσο κλάμα στην πρώην μεσαία τάξη αυτό τον χειμώνα που αν δε βγάλετε κάρτες της προκοπής στα 2-3 κατοστάρικα εσύ και το Λιζάκι το SeS/SeX με gamepass θα πάει σύννεφο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...