Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eνταξει θα το ρυθμισεις στα μετρα της καρτας γιατι ζηταει vram που δεν την εχει.

Με γεια και απο εμενα..

 

Να είσαι καλά! Από ότι έχω διαπιστώσει το RΤ ανεβάζει κατακόρυφα τις απαιτήσεις σε VRAM οπότε κλείνω κάποια settings και βλέπουμε. Εντάξει θα το αντέξω νομίζω... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1856

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 minute ago, _Theo_ said:

 

Να είσαι καλά! Από ότι έχω διαπιστώσει το RΤ ανεβάζει κατακόρυφα τις απαιτήσεις σε VRAM οπότε κλείνω κάποια settings και βλέπουμε. Εντάξει θα το αντέξω νομίζω... :lol:

Κανε τις δοκιμες σου να γουσταρεις μεχρι να βρεις το sweet spot.

Ελπιζω μονο να μην εχεις mesh κουτακι και ενοχλουν τα ανεμιστηρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Να είσαι καλά! Από ότι έχω διαπιστώσει το RΤ ανεβάζει κατακόρυφα τις απαιτήσεις σε VRAM οπότε κλείνω κάποια settings και βλέπουμε. Εντάξει θα το αντέξω νομίζω... :lol:

Είναι καλλιεργημένο κ υπερεκτιμημένο λίγο αυτό το όλα ultra έτσι κ αλλιώς,μη σκας..Αν έδωσες τα μισά κ λιγότερα λεφτά από κάποιον άλλο και έχεις το 90% της gaming εμπειρίας ,σιγά τα αυγά.Καλυτερα για την τσέπη σου

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, niko13 said:

Είναι καλλιεργημένο κ υπερεκτιμημένο λίγο αυτό το όλα ultra έτσι κ αλλιώς,μη σκας.

Ολα δεξια Νικο....ολα δεξια!!!!!

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, optimus prime said:

Κανε τις δοκιμες σου να γουσταρεις μεχρι να βρεις το sweet spot.

Ελπιζω μονο να μην εχεις mesh κουτακι και ενοχλουν τα ανεμιστηρια..

Έχω το Corsair 4000D Airflow, με 2 ανεμιστήρες μπροστά και ένα πίσω. Δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου η κάρτα και γενικά το PC.

33 minutes ago, optimus prime said:

Ολα δεξια Νικο....ολα δεξια!!!!!

Επιβάλλεται! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, _Theo_ said:

Έχω το Corsair 4000D Airflow, με 2 ανεμιστήρες μπροστά και ένα πίσω. Δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου η κάρτα και γενικά το PC.

Ωραιος μια χαρα,εγω που εχω την 4080 στο Αp201 οταν περναγανε οι ανεμιστηρες το 50% αρχιζα και τσιτωνα ασχημα..

Ευτυχως της αλλαξα παστα και εχει ηρεμησει..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ωραιος μια χαρα,εγω που εχω την 4080 στο Αp201 οταν περνανε οι ανεμιστηρες το 50% αρχιζω και τσιτωνω ασχημα..

Ευτυχως της αλλαξα παστα και εχει ηρεμησει..

Με εγγύηση και αλλαγής πάστας τι παίζει?Έβγαλες μαεστρικά το αυτοκόλλητα από τις βίδες?Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι τόσο ....(βάλε ότι λέξη θες) να ανοίξω καινούργια κάρτα για να βάλω waterblock.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, _Theo_ said:

Τελικά με το σκεπτικό ότι δεν ψήνομαι να τα έχω όλα Ultra πήρα αυτήν εδώ και ας είναι DOA, EOL κτλ. Δεν μαμιέται. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Έκανα και ένα τεστ, έπαιξα 2 συνεχόμενα παιχνίδια BF 2042 με 128 παίκτες. Όλα Ultra, 1440p, DLSS Quality και RT Reflections στο Οn. 88% η VRAM. Αν κλείσεις το RT πρέπει να φτάνει γύρω στο 77% νομίζω. Επίσης κλειστός και ο κλιματισμός. :D

Θα κατεβάσω και το Cybercrap κάποια στιγμή και θα ποστάρω αποτελέσματα. 'Ντάξει, καλή καρτούλα φαίνεται...

image.png.219934c79f3ada55d1aaaf1609b16312.png


~10W ελαχιστη καταναλωση σε idle η 4060 Ti μαλιστα...

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, niko13 said:

Με εγγύηση και αλλαγής πάστας τι παίζει?Έβγαλες μαεστρικά το αυτοκόλλητα από τις βίδες?Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι τόσο ....(βάλε ότι λέξη θες) να ανοίξω καινούργια κάρτα για να βάλω waterblock.

Ενα αυτοκολλητο ειχε σε μια βιδα,του αλλαξα τα φωτα χωρις πολλα πολλα.

Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια για την εγγυηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως καμιά βίδα δεν έχει αυτοκόλλητο. Σημαίνει ότι την ανοίγεις χωρίς θέμα με την εγγύηση; Δεν χρειάζεται να την ανοίξω, απλά εγκυκλοπαιδικά ρωτάω γιατί δεν μου έχει ξανατύχει κάρτα χωρίς αυτοκόλλητο σε κάποια βίδα.

Παρατηρώ 2 πράγματα με DLDSR 2.25 (άρα 4Κ σε 1440p monitor)

1. Σε balanced (1252p internal) έχει χειρότερο perf από native 1440p παρόλο που η rendered ανάλυση είναι χαμηλότερη. Αυτό γιατί γίνεται; Έχει overhead το DLDSR ή/και το DLSS να φανταστώ;

2. Η ποιότητα είναι καλύτερη ωστόσο. Το DLSS προσθέτει λεπτομέρια λόγω του upscaling;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Να είσαι καλά! Από ότι έχω διαπιστώσει το RΤ ανεβάζει κατακόρυφα τις απαιτήσεις σε VRAM οπότε κλείνω κάποια settings και βλέπουμε. Εντάξει θα το αντέξω νομίζω... :lol:

Καλορίζικη την καλύτερη δουλειά έκανες fg is the future και δίνει άλλο αέρα στο cpu ειδικά σε βαριά παιχνίδια με rt που θα γονατιζαν αλλιώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Cyberpunk 2077 σχεδόν maxed out. To Frame Generation είναι το μέλλον.  

 

 

image.jpeg.c77e5937f2a4e003295dc7ffcee1054f.jpeg

 

 

Απο περιέργια δοκίμασε αν θες ένα σκαλί πιο πάνω την ανάλυση μέσω dldsr και βάλε dlss balanced ή και performance καλύτερα και πες μας εντυπώσεις από visuals και πως πάει από performance και vram.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...