Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι το dlss δεν είναι απλά proprietary σε nvidia είναι και proprietary σε αρχιτεκτονικές (στις ada το dlss 3) και δείχνει το μέλλον, δηλαδή να δώσω αυτή τη στιγμή 2000 που λέτε και σε 1,5 χρόνο να βγάλει την καινούρια σειρά με dlss 3ti και να μην μπορώ να το τρέξω εγώ και να μη γίνεται σωστά η δουλειά από το 3 πια...όλως τυχαίως... Καλά για την amd δεν έχω πολλές ελπίδες εδώ και καιρό αυτοί και αν απλά τα τσεπώνουν, απλά στο μυαλό μου είναι πιο vfm στο low end που μπορώ να επενδύσω αυτή τη στιγμή. Duopoly είναι όμως και όσο δικαιολογούμε οτιδήποτε συμβαίνει θα είναι κατά μας... Αν και όπως ξαναειπώθηκε το χειρότερο είναι με τους αδικαιολόγητους devs που πάλι περνάνε στο απυρόβλητο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Arkin said:

Δεν είναι μόνο το χειρότερο raster per dollar ειναι και η χειρότερη κατανάλωση για τις επιδόσεις. Η 7600 καιει stock όσο έχω την 4070ti σε undervolt και βγάζει 2 φορές λιγότερα fps. Πιθανώς να σηκώνει undervolt αλλά πόσο να πέσει θα πέσει από τα 150 στα 70 ώστε να είναι 1:1 κατανάλωση:fps? Δύσκολα. Δυστυχώς οι παράμετροι ειναι πολλοί. 

 

Ειλικρινά συγκρίνεις κάρτα των 900 ευρώ με κάρτα στα 280 ευρώ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Ειλικρινά συγκρίνεις κάρτα των 900 ευρώ με κάρτα στα 280 ευρώ ??

Καθαρά για το efficiency για τίποτα άλλο. Στην ίδια θέση μπορείς να βάλεις 7900xt στα 150watt και να δεις τι επιδόσεις έχει συγκριτικά με stock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, stafftw said:

Εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι το dlss δεν είναι απλά proprietary σε nvidia είναι και proprietary σε αρχιτεκτονικές (στις ada το dlss 3) και δείχνει το μέλλον, δηλαδή να δώσω αυτή τη στιγμή 2000 που λέτε και σε 1,5 χρόνο να βγάλει την καινούρια σειρά με dlss 3ti και να μην μπορώ να το τρέξω εγώ και να μη γίνεται σωστά η δουλειά από το 3 πια...όλως τυχαίως... Καλά για την amd δεν έχω πολλές ελπίδες εδώ και καιρό αυτοί και αν απλά τα τσεπώνουν, απλά στο μυαλό μου είναι πιο vfm στο low end που μπορώ να επενδύσω αυτή τη στιγμή. Duopoly είναι όμως και όσο δικαιολογούμε οτιδήποτε συμβαίνει θα είναι κατά μας... Αν και όπως ξαναειπώθηκε το χειρότερο είναι με τους αδικαιολόγητους devs που πάλι περνάνε στο απυρόβλητο.

Ποια δουλειά δεν γίνεται σωστά από το dlss 2 όμως? Άψογα δουλεύει στις Turing που είναι του 2018 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Ποια δουλειά δεν γίνεται σωστά από το dlss 2 όμως? Άψογα δουλεύει στις Turing που είναι του 2018 

Θα κάνω ότι κάνεις, 

Αρα λες ότι το dlss 2 έχει ίδιο αποτέλεσμα με το dlss 3; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, stafftw said:

Θα κάνω ότι κάνεις, 

Αρα λες ότι το dlss 2 έχει ίδιο αποτέλεσμα με το dlss 3; 

 

Καλέ μου άνθρωπε, είπες ότι όταν βγει το dlss 4 δεν θα δουλεύει σωστά το dlss 3. Είδαμε κάτι τέτοιο με το dlss2? Όχι, ισα ισα ακόμα παίρνει βελτιώσεις και updates! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το DLSS 3 δεν αντικαθιστά το DLSS 2. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Και κανονικά πρέπει να το λέμε frame generation και όχι DLSS 3 γιατί έτσι ακούγεται σαν την επόμενη έκδοση του DLSS 2.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Herald said:

Καλέ μου άνθρωπε, είπες ότι όταν βγει το dlss 4 δεν θα δουλεύει σωστά το dlss 3. Είδαμε κάτι τέτοιο με το dlss2? Όχι, ισα ισα ακόμα παίρνει βελτιώσεις και updates! 

Δεν το διατύπωσα σωστά έχεις δίκιο. Δεν εννοώ ότι θα το υποβαθμίσει η nv (όχι ότι είναι απίθανο) απλά ότι δε θα το κυνηγάει να τρέχει τέλεια, όπως και να έχει όμως είναι υποβάθμιση.

3 minutes ago, just_a_dude said:

Το DLSS 3 δεν αντικαθιστά το DLSS 2. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Και κανονικά πρέπει να το λέμε frame generation και όχι DLSS 3 γιατί έτσι ακούγεται σαν την επόμενη έκδοση του DLSS 2.

Παντα κάτι θα βρίσκουν όσο μπορούν να πουλάνε με αυτό σαν feature (σχεδόν αποκλειστικα.. βλέπε 4060)

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gotheron2 είπε

Καλησπέρα σας έχω κάποιες ερωτήσεις να σας κάνω και σίγουρα θα ήθελα την συμβουλή σας ,έχω ένα pc 7ετιας με specs :

CPU:RYZEN 5 1600X 

GPU: GTX 1070 

PSU: 750w 

RAM: 16GB 

Monitor :1080 60hz 

MOTHERBOARD : GIGABYTE AX 370 K5 v1 

Και σκέφτομαι να αναβαθμισω για αρχή την οθόνη η οποία θα είναι η Dell AW3423DWF

Και γενικά η χρήση μου θα είναι gaming και εργασία.

Αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω να κάνω τρομερές αλλαγές στο σύστημα , ξέρω ότι για να πιάσω το έπακρο τις οθόνης θέλω μια καλή κάρτα,σκεφτόμουν ωστόσο  για 4080 αλλά θα ήθελα να μαθω ποια υλοποίηση είναι καλή μέχρι τα 1300 γιατί βλέπω και κάτι περίεργες εταιρίες .

Και εδώ είναι το μεγάλο ερώτημα πιστεύετε ότι χρειάζεται αλλαγή και ο επεξεργαστής ;; Και αν ναι ;; Ποιον ;; Σκεφτόμουν για ίδιο socket RYZEN 7 5800x 3d .

Σας ευχαριστώ.

Νομιζω πως η 4080 για 1440 ειναι overkill.
Ωστοσο αν θες 4080 δεν ξερω ποιες απο τις οικονομικες υλοποιησεις αξιζουν.

sweet spot η 4070ti αν μπορεις να τη βρεις κατω απο 900.

Επεξεργαστη θες σιγουρα, αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, stafftw said:

Δεν το διατύπωσα σωστά έχεις δίκιο. Δεν εννοώ ότι θα το υποβαθμίσει η nv (όχι ότι είναι απίθανο) απλά ότι δε θα το κυνηγάει να τρέχει τέλεια, όπως και να έχει όμως είναι υποβάθμιση.

Μα δεν προκύπτει κυριολεκτικά από πουθενά αυτό που λες. Συνεχώς το αναβαθμίζουν το dlss 2. Έτσι και αλλιώς αυτό είναι το main feature  είναι πολύ πιο σημαντικό το dlss από το fg. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, wargasm said:

Νομιζω πως η 4080 για 1440 ειναι overkill.

Δεν ειναι Overkill εαν εχεις 240αρι μονιτορ..

Για high refresh monitor ειναι οτι πρεπει συν οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις DLDSR ανετα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν ειναι Overkill εαν εχεις 240αρι μονιτορ..

Για high refresh monitor ειναι οτι πρεπει συν οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις DLDSR ανετα.

το συγκεκριμενο μονιτορ που θα παρει ο φιλος, ειναι 165hz freesync, η 4070ti δεν θα το maxαρει?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wargasm είπε

το συγκεκριμενο μονιτορ που θα παρει ο φιλος, ειναι 165hz freesync, η 4070ti δεν θα το maxαρει?
 

Ειναι αναλογα τι θελει να maxarei στα 2560xx1440 δεν θα εχει προβλημα στο 95% των παιχνιδιων μαζι με ενα καλο cpu για 165hz αν βαλει ομως 2077 με path tracing πχ εκει θα ειναι στα 90-100 με dlss + fg. Γενικα ομως νομιζω ειναι ενταξει για 165αρι για 240 εκει ναι πας σε 4080 μην πω 4090 αν θελει να maxarei αν και δεν βρισκω νοημα να maxareis τοσα hz single player παιχνιδια. Στα competitive που εχει νοημα τοσα hz εκει και μια 4070 κανει την δουλεια αψογα για τοσα hz σε αυτη την αναλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...