Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όντως αν ήταν να μπλοκάρει το FSR το CP 2077 δεν θα το είχε που είναι τίγκα στο NVIDIA marketing. Απ' την άλλη μπορεί το ''συμβόλαιο'' για το BF 2042 να έχει στα ψιλά γράμματα ''αποκλεισμό του FSR'' και να είναι ακόμα σε ισχύ.

 

Εμένα το DLSS στο BF 2042 με έχει σώσει (σε 1440p). Χωρίς αυτό δεν τρέχει ικανοποιητικά το παιχνίδι. Φαντάσου το δυστυχή κάτοχο μιας RX 6600 (XT) που του αρέσει το παιχνίδι (όπως και εμένα) και που θέλει να το τρέξει στην ίδια ανάλυση τι ζόρι τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

Εμένα το DLSS στο BF 2042 με έχει σώσει (σε 1440p). Χωρίς αυτό δεν τρέχει ικανοποιητικά το παιχνίδι. Φαντάσου το δυστυχή κάτοχο μιας RX 6600 (XT) που του αρέσει το παιχνίδι (όπως και εμένα) και που θέλει να το τρέξει στην ίδια ανάλυση τι ζόρι τραβάει.

Με 6600 (ΧΤ) πας σε 1080p, δεν ειναι για 1440p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

όπως αντίστοιχα γιατί λείπει το DLSS απ' το Βλαχάρα; Ενώ σωρό παραδείγματα βρίσκουμε.

Ε άρα ποιο είναι το συμπέρασμα; Και οι δύο εκβιάζουν με τον τρόπο τους και είναι λαμόγια.

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Με 6600 (ΧΤ) πας σε 1080p, δεν ειναι για 1440p

Όπως και η RTX 2060 12 GB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε ναι ακριβώς αυτό είναι το συμπέρασμα, ότι είναι και οι 2 λαμόγια. Απλά σε αυτή τη σειρά η AMD είναι μεγαλύτερο λαμόγιο.

 

Λογικό, αφού είναι από κάτω κάνει τα πάντα για να ανακάμψει. Αλλά αν δεν επενδύσει σε έρευνα και ανάπτυξη απλά δεν θα καταφέρει τίποτα.  Δεν κερδίζονται έτσι οι μάχες, μόνο με σαμποτάζ του αντιπάλου.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

όπως αντίστοιχα γιατί λείπει το DLSS απ' το Βλαχάρα; Ενώ σωρό παραδείγματα βρίσκουμε.

Ναι, εννοείται. Το Control, ας πούμε.

Τί θυμήθηκα τώρα κι εγώ, ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μένει είναι η τελευταία κουβέντα του developer πριν λίγες μέρες, ότι δεν υπάρχει δικαιολογία στο να μην υποστηρίζει και τις 3 τεχνολογίες ένας τίτλος.

Άρα εάν δεν συμβαίνει είναι κλείδωμα/συμφωνία από τον εκάστοτε vendor.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, εννοείται. Το Control, ας πούμε.

Τί θυμήθηκα τώρα κι εγώ, ε?

Όντως τι μου θύμισες τώρα. Μέχρι να τερματίσω όσα "ποιοτικά" games έχω θα έχει κυκλοφορήσει RTX 8060 Ti και DLSS 5. Ελπίζω να έχει παραπάνω από 8 GB VRAM πάντως. :D

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό που μένει είναι η τελευταία κουβέντα του developer πριν λίγες μέρες, ότι δεν υπάρχει δικαιολογία στο να μην υποστηρίζει και τις 3 τεχνολογίες ένας τίτλος.

Άρα εάν δεν συμβαίνει είναι κλείδωμα/συμφωνία από τον εκάστοτε vendor.

 

Υπάρχει και κάτι άλλο: οι nVidia κάρτες έχουν performance penalty στο FSR. Το έχω δοκιμάσει στο CP 2077. Δηλαδή αν έχεις nVidia καλύτερα να βάλεις DLSS παρά FSR. Just saying...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κέρδος κυνηγάνε ,βρώμικες τακτικές είναι στο παιχνίδι και για τους δυο.Ομως μεγάλα παιδιά είμαστε,το 25% δεν εξισώνεται με το 64% όσο και να θέλουμε.Η amd απλά αναγνωρίζει την ανωτερότητα του dlss και προσπαθεί λίγο περισσότερο να το πετάξει εκτός,δεν είναι άλμα λογικης

1688533503_238_DLSS-locked-out-AMD-supported-games-block-Nvidias-AI-upscaling.jpg

1688533503_450_DLSS-locked-out-AMD-supported-games-block-Nvidias-AI-upscaling.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA not seeding GeForce RTX 4060 Ti 16GB for reviews, AIBs hesitant to participate as well

Έτσι, μποϊκοτάρουμε το ίδιο μας το προϊόν για να μην φανεί η φόλα 8άρα που βγάλαμε..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Odyss3us said:


εχω φτιαξει ομαδα, εχω χτισει γηπεδο, εχω sold out σε καθε αγωνα και η τσατσογρια απο διπλα προσπαθει με τα κορακια κι εγκαθετους γιουτουμπερς να δημιουργησει κλιμα και να μπουρδουκλωσει το πρωταθλημα.. σου θυμιζει κατι;

Στο παράδειγμα σου θα απαντήσω (γιατί στον αθλητισμό δεν είναι ποτέ αντικειμενικά τα πράγματα και τα αποτελέσματα, έχει πάρει Euro η Ελλάδα από Nedved,henry,figo), πρέπει να δαπανήσουν χρόνο για ικανοποίηση του 0,05% των θεατών (γιατί αυτοί είναι οι καταναλωτές και η πηγή εσόδων) οι πρόεδροι-προπονητές-παίκτες που θέλουν κάτι ή για όλους τους υπόλοιπους; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, stafftw είπε

Στο παράδειγμα σου θα απαντήσω (γιατί στον αθλητισμό δεν είναι ποτέ αντικειμενικά τα πράγματα και τα αποτελέσματα, έχει πάρει Euro η Ελλάδα από Nedved,henry,figo), πρέπει να δαπανήσουν χρόνο για ικανοποίηση του 0,05% των θεατών (γιατί αυτοί είναι οι καταναλωτές και η πηγή εσόδων) οι πρόεδροι-προπονητές-παίκτες που θέλουν κάτι ή για όλους τους υπόλοιπους; 

 

Πάλι δεν πιάνεις το νόημα. Δεν είπαμε να βγάζουν όλα τα studio DLSS (αν και τα ΑΑΑ όλα πρέπει να έχουν και τις 3 upscaling μεθόδους αφού χρεώνουν 70 ευρώ το παιχνίδι) αλλά ο ένας να μην μπλοκάρει με δόλο τις τεχνολογίες του άλλου. Και το DLSS 2 είναι πλέον διαθέσιμο σε αρκετά μεγάλο ποσοστό gamers και όχι στο 0.05%. Ναι το DLSS 3 το έχουν ελάχιστοι. Ας βγάζουν με DLSS 2 και XeSS και FSR και είμαστε κομπλέ.

31 λεπτά πριν, stafftw είπε

γιατί αυτοί είναι οι καταναλωτές και η πηγή εσόδων

η πηγή εισόδων πάντως δεν ειναι αυτός που έχει ξεμείνει με 1060 και περιμένει το FSR να τον σώσει. Αυτός το πιθανότερο είναι να παίζει free online ή να κατεβάζει απ' τον θείο. Όσοι παίρνουν καινούργιες κάρτες, αυτοί τα στάζουν για games.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...