Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, Odyss3us said:

μπραβο εξαιρετικη δουλεια, οι πλαστελινες απο τα vrms  εμειναν αθικτες κατα το ανοιγμα αποτι βλεπω,

Ναι φαινεται οτι ειναι καλη ποιοτητα αυτες,ουτε ενα μικρο κομματακι δεν εφυγε απο πουθενα..

Η παστα ομως ειναι απαραδεκτη κατα την γνωμη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, optimus prime said:

Ναι φαινεται οτι ειναι καλη ποιοτητα αυτες,ουτε ενα μικρο κομματακι δεν εφυγε απο πουθενα..

Η παστα ομως ειναι απαραδεκτη κατα την γνωμη μου..

Στους 105 που χτύπαγε το junction έκανε thermal throttle και έρχινε ρολόγια, το είχε πάθει και η δικιά μου η 3090. Δεν είναι θέμα πάστας, απλά κάποιο μικρό κομμάτι του die δεν είχε καθόλου πάστα πάνω του.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Herald said:

Στους 105 που χτύπαγε το junction έκανε thermal throttle και έρχινε ρολόγια, το είχε πάθει και η δικιά μου η 3090. Δεν είναι θέμα πάστας, απλά κάποιο μικρό κομμάτι του die δεν είχε καθόλου πάστα πάνω του.. 

Συμφωνω αφου το ειδα και με τα ματια μου οταν τις ανοιξα ,ειχαν δημιουργηθει και φουσκαλες σε διαφορα σημεια ομως η παστα δεν μου φανηκε καλη ποιοτητα.

θελω να πω οτι περιμενα απο την Asus σε τετοιες καρταρες να ειχε βαλει καλυτερη παστα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε 1440p monitor, αν βάλεις 4Κ DLDSR ακόμη και το performance mode είναι καλό. 1440p DLSS Q = 960p internal res, 4K DLSS P = 1080p internal res. Το κακό είναι ότι στο CP77 αν βάλω DLDSR χαλάει το G-Sync για κάποιο λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, optimus prime said:

Η 4080 συγκεκριμενα ειχε core 74-75 βαθμους με hot spot temp να αγγιζει τους 105 βαθμους μετα απο 1 ωρα cyberpunk με την καρτα να τραβαει μεσο ορο 320 watt.

105; 😲 

Και η δικιά μου tuf 3080ti έβραζε μέχρι που την άνοιξα. Η 4080 (gigabyte) δεν περνάει με ποτέ τους 90 στο hotspot, ακόμα και μετά από ολόκληρη μέρα στο 100%, χωρίς a/c.

Τα έχει φορτώσει στον κόκορα η asus μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

6700ΧΤ δαγκωτό, μακριά από σκουπίδια(4060). Με 8GB δεν πας πουθενά και τώρα που σταμάτησε το development για τα PS4/X1 θα πέσει ακόμα πιο γερή φόλα στα από 'δω και πέρα ports.

4060 και 4060Ti βγήκαν γιατί και ο άλλος δίνει σαπάκια. Η 6700XT είναι κάτω από 3060Τi(με τη σειρά της κάτω από 3070) στα περισσότερα games. Να δω όταν βγουν τα πρώτα σοβαρά AAA του H2 2023 και τίποτα Black Myth τι θα τα κάνει τα 12GB VRAM, όταν θα σέρνεται με sub 50fps σε 1080p.

Εκτός βέβαια αν τελευταία στιγμή πέσει sponsorship από AMD για να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

4060 και 4060Ti βγήκαν γιατί και ο άλλος δίνει σαπάκια. Η 6700XT είναι κάτω από 3060Τi(με τη σειρά της κάτω από 3070) στα περισσότερα games. Να δω όταν βγουν τα πρώτα σοβαρά AAA του H2 2023 και τίποτα Black Myth τι θα τα κάνει τα 12GB VRAM, όταν θα σέρνεται με sub 50fps σε 1080p.

Εκτός βέβαια αν τελευταία στιγμή πέσει sponsorship από AMD για να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".

Η 6700ΧΤ μαμεί στην τιμή που είναι τώρα για budget 1440p χωρίς απαιτήσεις σε RT και να χρειαστεί να ρίξεις κάποια settings δεν σε νοιάζει και τόσο αφού 300 κάτι ευρώ θα δώσεις. Άλλωστε στα σοβαρά games που λες, όλες οι κάρτες εκτός από 4070 και άνω θα κλάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Η 6700ΧΤ μαμεί στην τιμή που είναι τώρα για budget 1440p χωρίς απαιτήσεις σε RT και να χρειαστεί να ρίξεις κάποια settings δεν σε νοιάζει και τόσο αφού 300 κάτι ευρώ θα δώσεις. Άλλωστε στα σοβαρά games που λες, όλες οι κάρτες εκτός από 4070 και άνω θα κλάσουν.

Χοντρικά στα ίδια με μια 2080 super. Προφανώς μπροστά από 2080 super όπου παίζει ρόλο η VRAM, αλλά με τα ταβάνι όσα βγάζει ο πυρήνας μια 2080 super χωρίς bottleneck από VRAM περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα 8GB VRAM τελείωσαν λέμε, χωνέψτε το..Ούτε DLSS 5 δεν τα σώζει, EOL, DOA κλπ..

 Ο 2080 super πυρήνας(αυτό πρακτικά φοράει μια 6700XT) τελείωσε επίσης. Ακόμα και για 1080p maxed out. Όσους τόνους VRAM και να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Μια χαρά είναι ο ''2080S πυρήνας'' για raster 1440P.

Καμία επαφή. Με overclock στην 2080(σαν να λέμε στοκ 2080S) δεν κράταγα με τίποτα 60ρι @1080p maxed out(χωρίς RT και μπουκάλα από VRAM) στο PT Requiem. Ήθελα οπωσδήποτε DLSS 2.

Ό,τι βγαίνει τώρα είναι πάνω κάτω σαν το PTR σε απαιτήσεις.

23 ώρες πριν, Tambas91 είπε

δε ξέρω ρε συ κάποιος πιο πονηρεμένος από εμενα θα έλεγε ότι άμα σε αναγκάζει να βάλεις rt γιατί αλλιώς το game δε βλέπεται είναι selling point για την nvidia...

Σου έδωσα παράδειγμα με amd sponsored game(Starfield) που ο real-time raster based φωτισμός χωλαίνει στις σκιάσεις, όπως αναλύθηκε από το DF.

Αν λοιπόν το είχε αναλάβει η nvidia βάζοντας RTGI, τότε θα λέγατε ότι επίτηδες τα έκανε μαντάρα στον raster φωτισμό για να αναδειχθεί το RTGI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...