Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Ναι, μπορείς να το συνδυάσεις με DLSS Q και να πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα από native resolution ή native + DLSS Q.

DLSS q εννοείς quality?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό, με ερωτηματικό βέβαια για το image quality με FG On, γιατί είσαι ήδη κάτω από native με το DLSS, και σε 1080p δεν έχεις και πολλά περιθώρια να ρίξεις την ανάλυση. Βέβαια δύσκολο να είναι χειρότερο από 1080p + FSR. Εντάξει δίνει boost, δε λέω, αλλά τώρα βγάζουν κάρτα με μόνο 5-10% πάνω gen on gen σε raster είναι λιγάκι ξεφτίλα και έριξαν και την vram απ΄ τα 12 στα 8. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Καλό, με ερωτηματικό βέβαια για το image quality με FG On, γιατί είσαι ήδη κάτω από native με το DLSS, και σε 1080p δεν έχεις και πολλά περιθώρια να ρίξεις την ανάλυση. Βέβαια δύσκολο να είναι χειρότερο από 1080p + FSR. Εντάξει δίνει boost, δε λέω, αλλά τώρα βγάζουν κάρτα με μόνο 5-10% πάνω gen on gen σε raster είναι λιγάκι ξεφτίλα και έριξαν και την vram απ΄ τα 12 στα 8. 

Μπορεις να το δεις και αλλιως. 

Εδω μια καλη υλοποιηση της 3060 σημερα εχει 306 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/27941958/MSI-GeForce-RTX-3060-12GB-GDDR6-Ventus-3X-OC-LHR-Κάρτα-Γραφικών-V397-031R.html

Και η εξελιξη τιμη της. 980 Αυγουστο 2021 730 Μαρτιο 2022 430 Σεπτεμβριο 2022 καιρος που ειχε περασει το mining. Σημερα μεσα σε 10 μερες απο την παρουσιαση περνουμε 300 ευρω 4060 και σε κανα μηνα θα εχουν 270 αρκετες υλοποιησεις με 50% κατω καταναλωση απο 3060 20% καλυτερο rt και dlss 3. Θα επρεπε να ειχε 200 ευρω και 100 ευρω η rx7600? Σιγουρα ναι αλλα να λεμε παλι καλα που δεν εχει τα 980 της 3060 πριν 2 χρονια. MSRP δινουν msrp εχουμε αμεσα και στο διμηνο ειμαστε κατω απο msrp. Eιναι η καλυτερη περιοδος αγορας νεας gpu μην περιμενετε να πεσουν παραπανω οι καρτες οπως ειναι τωρα θα πεσουν μονο αν δειτε τιποτα 1.50 το λιτρο η βενζινη και 1.20 το πετρελαιο αλλιως ας ξεχασουμε τιμες προ covid στα παντα. 

Screenshot-1.png

 

 

Screenshot_2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εμένα δεν μου κάθεται καλά τόσο μικρό raster jump και ταυτόχρονα μείωση της vram. ΟΚ καλά χρυσά τα frame generation αλλά θες και raster. Σου χρυσώνουν το χάπι με τα extra features, αυτό δεν μου αρέσει. Δεν γίνεται να πηγαίνει έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Eιναι η καλυτερη περιοδος αγορας νεας gpu μην περιμενετε να πεσουν παραπανω οι καρτες οπως ειναι τωρα θα πεσουν μονο αν δειτε τιποτα 1.50 το λιτρο η βενζινη και 1.20 το πετρελαιο αλλιως ας ξεχασουμε τιμες προ covid στα παντα. 

image.png.7562d29fce466357bd438719e611dd97.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, just_a_dude said:

Απλά εμένα δεν μου κάθεται καλά τόσο μικρό raster jump και ταυτόχρονα μείωση της vram. ΟΚ καλά χρυσά τα frame generation αλλά θες και raster. Σου χρυσώνουν το χάπι με τα extra features, αυτό δεν μου αρέσει. Δεν γίνεται να πηγαίνει έτσι.

Η μείωση της vram είναι ανεξήγητη παπάτζα, αλλά τεχνολογικά μιλώντας, η μείωση της κατανάλωσης σε τέτοιο βαθμό είναι τρελό jump. Φυσικά κάποιος με ampere δεν θα αναβαθμίσει σε ada για να έχει μικρότερη κατανάλωση αλλά από παλιότερες κάρτες εύκολα πας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Η μείωση της vram είναι ανεξήγητη παπάτζα, αλλά τεχνολογικά μιλώντας, η μείωση της κατανάλωσης σε τέτοιο βαθμό είναι τρελό jump. Φυσικά κάποιος με ampere δεν θα αναβαθμίσει σε ada για να έχει μικρότερη κατανάλωση αλλά από παλιότερες κάρτες εύκολα πας

Το θέμα είναι όμως ότι αν συνεχιστεί αυτό το trend με την τόσο μικρή αύξηση στο raster θα πρέπει να αναβαθμίζεις κάθε 4 γενιές ξέρω ΄γω για να δεις έστω ένα +50%.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα, ποιος λέει ότι πρέπει ντε και καλά να αναβαθμίζουμε κάθε 1-2 χρόνια. Άσε να έχουν αξία οι gpu που έχουμε. Σωστός ο πέτσινος. Τhe less you buy the more you save.:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6700ΧΤ δαγκωτό, μακριά από σκουπίδια(4060). Με 8GB δεν πας πουθενά και τώρα που σταμάτησε το development για τα PS4/X1 θα πέσει ακόμα πιο γερή φόλα στα από 'δω και πέρα ports.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σμρ ανοιξα τις καρτες για να αλλαξω παστα επιτελους.

Εδω και λιγο καιρο οι καρτες ειχαν αρχισει και σηκωναν θερμοκρασιες παραπανω απο το φυσιολογικο και επρεπε να επεμβω.

Η 4080 συγκεκριμενα ειχε core 74-75 βαθμους με hot spot temp να αγγιζει τους 105 βαθμους μετα απο 1 ωρα cyberpunk με την καρτα να τραβαει μεσο ορο 320 watt.

Οι ανεμιστηρες φυσικα ανεβαζαν στροφες και πηγαιναν μεχρι και στο 75% και καταντουσαν εκνευριστικοι.

Να σημειωσω οτι ολες οι βιδες που αφαιρεσα δεν ηταν τερμα σφιγμενες και οπως θα δειτε και στις φωτο η παστα της ASUS ηταν πολυ κακα απλομενη και επισης την βρηκα πολυ σκληρη σε συγκριση με αλλες του εμποριου.

Εγω χρησιμοποιησα την Kryonaut Extreme.

Tα ιδια αποτελεσματα ειχα και με την 4090 πανω κατω.

Μετα την αλλαγη παστας ετρεξα για μια ωρα cyberpunk τερμα oc με την καρτα να τραβαει 320-330 watt και αυτα ειναι τα αποτελεσματα.

Rtx 4080

Θερμοκρασια δωματιου 25 βαθμοι..

Πριν

GPU CORE:75 βαθμους

GPU MEMORY JUNCTION:68 βαθμους

GPU HOTSPOT:103-105 βαθμους

GPU FANS:70-75%

Μετα

GPU CORE:65 βαθμους

GPU MEMORY JUNCTION:67 βαθμους

GPU HOTSPOT:74 βαθμους

GPU FANS:45-50%

20230710_114912.jpg

20230710_114943.jpg

20230710_114952.jpg

20230710_115012.jpg

20230710_115024.jpg

20230710_115029.jpg

20230710_115045.jpg

20230710_115408.jpg

20230710_115603.jpg

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chrisde είπε

Καλύτερα, ποιος λέει ότι πρέπει ντε και καλά να αναβαθμίζουμε κάθε 1-2 χρόνια. Άσε να έχουν αξία οι gpu που έχουμε. Σωστός ο πέτσινος. Τhe less you buy the more you save.:P

Εντάξει ας μην αναβαθμίζουμε κάθε 1-2 χρόνια αλλά τόσο μικρό jump σε raster (και μάλιστα με πτώση στην vram) με silver lining τα DLSS 3 από εμένα δεν είναι αποδεκτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, optimus prime said:

Σμρ ανοιξα τις καρτες για να αλλαξω παστα επιτελους.


μπραβο εξαιρετικη δουλεια, οι πλαστελινες απο τα vrms εμειναν αθικτες κατα το ανοιγμα αποτι βλεπω,
περιμενω να χτυπησουν 40αρια για να benchaρω  κι εγω την 4080 και να κανω παρουσιαση του custom κουτιου στην αναλογη κατηγορια μια και ειναι outdoors 😄😁

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...