Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

To fortnite στα μάτια μου έχιε αυτή την στιγμή τον καλύτερο οππτικό τομεά, είναι σε σημεία που το GI και τα shadows του δεν υπάρχουν, ρίχνουν σαγόνια, ανώτερο από cyberpunk.

δεν μπορώ να καταλάβω άμα τρολαρεις ή άμα όντως το εννοείς αλλα το fortnite με lumen έχει όντως εξαιρετικό φωτισμό και σκιάσεις σε καμια περίπτωση όμως να πω ότι μου φαίνεται ότι πιο κοντινό σε φωτορεαλισμό (fun fact το έβαλα μια φορα να το δοκιμάσω είχα καμπερωθει σε μια γωνια και δοκίμαζα τα settings και τελικά βγήκα πρώτος :P)

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προχθές που γυρνούσα με το αμάξι σε περιφερειακό παρατήρησα επειδή ήταν βρεγμένος ο δρόμος όλες τις αντανακλασεις από φώτα neon πινακίδες κτλ. Είναι ακριβώς το ίδιο με τις αντανακλασεις του 2077 με path tracing. Απλά εκεί ειναι σαν να είμαστε στο TOKYO με παντού neon φωτα. Δηλαδή το λουστραρισμένο που διαβάζω είναι η πραγματικότητα με βρεγμένο δρόμο βράδυ και φώτα. Δεν είναι βερνίκι δηλαδή. 

το cyberpunk ενώ όντως με pt έχει ωραίο φωτισμό σαν τελική εικόνα μου φαίνεται τελείως πλαστική... με το χέρι στην καρδια αυτές οι εικόνες σου φαίνονται ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα?

HzwKRiP.jpg

DJ2rLrb.jpg

1uLW4MI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Στον τεχνικό καθαρά τομέα το Fortnite με RT πράγματι είναι φοβερό. Το CP77 με Path Tracing στον φωτισμό είναι τέλειο εννοείται, αλλά κάποια textures είναι λίγο meh (λίγο λογικό βέβαια για open world) character animations σάπια, lod σάπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tambas91 said:

δεν μπορώ να καταλάβω άμα τρολαρεις ή άμα όντως το εννοείς αλλα το fortnite με lumen έχει όντως εξαιρετικό φωτισμό και σκιάσεις σε καμια περίπτωση όμως να πω ότι μου φαίνεται ότι πιο κοντινό σε φωτορεαλισμό (fun fact το έβαλα μια φορα να το δοκιμάσω είχα καμπερωθει σε μια γωνια και δοκίμαζα τα settings και τελικά βγήκα πρώτος :P)

το cyberpunk ενώ όντως με pt έχει ωραίο φωτισμό σαν τελική εικόνα μου φαίνεται τελείως πλαστική... με το χέρι στην καρδια αυτές οι εικόνες σου φαίνονται ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα?

Σοβαρά το λέω, έχει περιοχές το παιχνίδι που είναι απίστευτος ο φωτισμός και οι σκιάσεις. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν μπορώ να καταλάβω άμα τρολαρεις ή άμα όντως το εννοείς αλλα το fortnite με lumen έχει όντως εξαιρετικό φωτισμό και σκιάσεις σε καμια περίπτωση όμως να πω ότι μου φαίνεται ότι πιο κοντινό σε φωτορεαλισμό (fun fact το έβαλα μια φορα να το δοκιμάσω είχα καμπερωθει σε μια γωνια και δοκίμαζα τα settings και τελικά βγήκα πρώτος :P)

το cyberpunk ενώ όντως με pt έχει ωραίο φωτισμό σαν τελική εικόνα μου φαίνεται τελείως πλαστική... με το χέρι στην καρδια αυτές οι εικόνες σου φαίνονται ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα?

HzwKRiP.jpg

DJ2rLrb.jpg

1uLW4MI.jpg

Η πρώτη θα πω την αλήθεια είναι λίγο χάλια και πλαστική οι άλλες 2 μου αρέσουν είμαι με δεδομένα και δεν μπορώ να βάλω τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει αυτή τη στιγμή. Τα textures δεν είναι ότι πιο καθαρό έχω δει στο 2077 αυτό το βραβείο πάει σε dunia engine κυρίως αλλά σε φωτισμό δεν ξέρω αν έχουμε δει κάτι αντίστοιχο. Και το rdr 2 σε φωτισμό είναι κόσμημα ειδικά βράδυ με βροχή απίστευτο αλλά είναι καθαρό prebaked όσο πανέμορφο και αν δείχνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Chernobylite είναι top οπτικά. Ειδικά όταν μπαίνεις σε κάτι εγκαταλελειμμένα κτήρια και ο μόνος φωτισμός είναι από ένα παράθυρο κάπου, το πώς μπαίνει το φως και διαχέεται. Πολύ καλό. Σκέψου να έμπαινε Path Tracing σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και το Chernobylite είναι top οπτικά. Ειδικά όταν μπαίνεις σε κάτι εγκαταλελειμμένα κτήρια και ο μόνος φωτισμός είναι από ένα παράθυρο κάπου, το πώς μπαίνει το φως και διαχέεται. Πολύ καλό. Σκέψου να έμπαινε Path Tracing σε αυτό.

Δοκίμασε και portal rtx νομίζω είναι το μοναδικό με 8 real bounces path tracing και ισως και quake και Minecraft δεν ξερω αν έχουν παρόμοιες υλοποιήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Σοβαρά το λέω, έχει περιοχές το παιχνίδι που είναι απίστευτος ο φωτισμός και οι σκιάσεις. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα. 

φαντάσου να το δούμε αυτό ή το pt σε καμια παραγωγή της rockstar να πιτσιλίσουμε όλοι μαζί τα βρακιά μας εδώ μέσα

54 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η πρώτη θα πω την αλήθεια είναι λίγο χάλια και πλαστική οι άλλες 2 μου αρέσουν είμαι με δεδομένα και δεν μπορώ να βάλω τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει αυτή τη στιγμή. Τα textures δεν είναι ότι πιο καθαρό έχω δει στο 2077 αυτό το βραβείο πάει σε dunia engine κυρίως αλλά σε φωτισμό δεν ξέρω αν έχουμε δει κάτι αντίστοιχο. Και το rdr 2 σε φωτισμό είναι κόσμημα ειδικά βράδυ με βροχή απίστευτο αλλά είναι καθαρό prebaked όσο πανέμορφο και αν δείχνει. 

κάτσε και δες τες όταν έχεις χρόνο σε μεγάλη οθόνη όλες 4k dlssq όλα δεξιά με pt

οι φωτισμοί όντως είναι ωραίοι σε αρκετά σημεία αλλα όταν πλησιάζεις αντικείμενα πατώματα κτλπ καταλαβαίνεις ποσο κακά είναι τα textures, τα αυτοκίνητα είναι σαν πλαστικά και τα npcs... να ξεκαθαρίσω πως όταν μιλάω για φωτορεαλισμό εννοώ την ολική εικόνα όχι μονο τον φωτισμό που εκεί όντως το cyberpunk με το pt διαπρέπει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όπου υπάρχει σωστό ray tracing ειναι αρκετά εντυπωσιακό. Παίζω GHOSTWIRE TOKYO τελευταία και έχει πολύ δυνατά reflections γενικώς ένα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι από σενάριο μέχρι γραφικά. Ότι παιχνίδι έχω πιάσει πάντως τελευταίας 10ετιας μπορώ να πω ότι από θέμα γραφικών είναι όλα άρτια και παίζονται άνετα σε μεγάλες αναλύσεις. Δεν χρειαζόμαστε όλοι ότι τελευταίο υπάρχει εκτός και αν κάποιος έχει τελειώσει ότι καλό παιχνίδι εκεί βγει τα τελευταία 10 χρόνια οπότε θέλει υποχρεωτικά κάρτα τελευταίας γενιάς ώστε να παίξει σωστά ότι νέο βγαίνει. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

off μόνο στο Warzone 2

Μια χαρά πάει και στο Warzone 2. Στο μοναδικό παιχνίδι που έχω δει πρόβλημα με HAGS ήταν στο Hitman 3 στο benchmark όπου τα minimum FPS ήταν ακετά κάτω, αυτά με την 3080Ti βέβαια δεν ξέρω αν τα πάνε καλύτερα οι 4000άρες ή έχει βελτιωθεί μέσα από τα μπόλικα WU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους η amd ΘΑ μαμει και ΘΑ δέρνει στο rt, οπόταν, όλα τα σενάρια για κακές εταιρείες, που δεν αφήνουν η μία την άλλη, να βάλουν τα καλούδια τους οι εταιρείες παιχνιδιών σε παιχνίδια θα πάψουν 🥳, πιθανότητα μετά το fsr3... 👀

Για κάποιο λόγο το you tube με θεωρεί βαμμένο κοκκινοφρουρο και με σπαμαρει ασταμάτητα με παρόμοια βίντεο 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...