Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια γραφικά να δείτε ρε παιδιά που το Jedi Survivor πέφτει σε 648P στο PS5 ; Μιλάμε για ανίκανους όχι αστεία, ξέρεις τι προσπάθεια θέλει να τρέχεις παιχνίδι σε sub-720P στα PS5/XSX και να έχεις και drops ;

Γραφικά μόνο από τα πολύ μεγάλα studios που βγάζουν 1-2 παιχνίδια την δεκαετία, δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι χαρακτήρες είναι το μειονέκτημα του RDR 2, δεν είναι επιπέδου Uncharted 4 ή TLOU. Αν είχαν πετύχει κι' αυτό θα αργούσαμε πολύ να δούμε κάτι καλύτερο.

Έλα ρε συ γιατί θεωρείς μειονέκτημα τους χαρακτήρες? Ποιον να πρώτο θυμηθώ Arthur John Dutch Bill Charles Hosea Josiah Karen Strauss Micah Sadie Abigail. Νομίζω έφτιαξαν κάτι μοναδικό στη Rockstar. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Έλα ρε συ γιατί θεωρείς μειονέκτημα τους χαρακτήρες? Ποιον να πρώτο θυμηθώ Arthur John Dutch Bill Charles Hosea Josiah Karen Strauss Micah Sadie Abigail. Νομίζω έφτιαξαν κάτι μοναδικό στη Rockstar. 

Ψεύτικα τελείως τα μοντέλα, καμία σχέση με την αληθοφάνεια που προσφέρει η Naughtydog.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το 2077 με path tracing σε πολλά σημεία νομίζεις ότι βλέπεις real life παιδιά ειδικά φωτισμοί απίστευτο. Το RDR2 είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια μοναδικό εξαιρετικοί prebaked φωτισμοί γενικά όλα εξαιρετικά αλλά 2077 με path tracing δεν είναι. 

Απίστευτο το PT. Να βλέπεις πεζούς να φωτίζεται διαφορετικά το σώμα τους ανάλογα με τον δρόμο πάνω στον οποίο περπατάνε κατά τη διάρκεια της μέρας. Να βλέπεις το φως των neon να "λούζει" τα γύρω αντικείμενα, σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν υπάρχει κανένα game με pre-baked φωτισμούς τόσο τέλειους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ψεύτικα τελείως τα μοντέλα, καμία σχέση με την αληθοφάνεια που προσφέρει η Naughtydog.

Αα τώρα κατάλαβα πως το λες. Εννοείς σε θέμα γραφικών στα κοντινά. Ενταξει εκεί η naughty dog είναι μια κατηγορία μόνη της. Νόμιζα σεναριακα το είπες για τους χαρακτήρες που εκεί νομίζω έχουμε ότι πιο άρτιο έχουμε δει μέχρι σήμερα σε τέτοιο εύρος χαρακτήρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα downgrades έχουν αρχίσει ήδη(Hellblade 2 etc). Να δούμε και το Black Myth: Wukong αν θα φάει..Γενικά οι κονσόλες δεν έκαναν το άλμα που έπρεπε και το σάπιο RT performance των RDNA 2 που φοράνε δεν βοηθάει καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Απίστευτο το PT. Να βλέπεις πεζούς να φωτίζεται διαφορετικά το σώμα τους ανάλογα με τον δρόμο πάνω στον οποίο περπατάνε κατά τη διάρκεια της μέρας. Να βλέπεις το φως των neon να "λούζει" τα γύρω αντικείμενα, σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν υπάρχει κανένα game με pre-baked φωτισμούς τόσο τέλειους.

Εγω καθόμουν και το χάζευα όταν το έβαλα η χαρά αυτού που βγάζει φωτογραφίες όπως εγώ σαν παιχνίδι δεν μπορώ να το κρίνω γιατί δεν έκανα καμία αποστολή αλλά σαν κόσμος η night city με path tracing ειναι μούρλια και τρομερά polished. 

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Επίσης τα downgrades έχουν αρχίσει ήδη(Hellblade 2 etc). Να δούμε και το Black Myth: Wukong αν θα φάει..Γενικά οι κονσόλες δεν έκαναν το άλμα που έπρεπε και το σάπιο RT performance των RDNA 2 που φοράνε δεν βοηθάει καθόλου.

Κοίτα έχουμε μάθει με τα downgrades και το Witcher 3 πως ήταν στην Ε3 και πως βγήκε. Ενα crysis πριν 15 χρόνια βγήκε όπως έπρεπε να βγει και γονατησαν τα πάντα. Τώρα έχουμε το path tracing που δειχνει μια ματιά στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για μένα το πρόβλημα αυτή τη στιγμή στον χώρο του gaming είναι πρώτα απ' όλα τα σάπια releases που βγαίνουν με τα τόσο σοβαρά προβλήματα στον τεχνικό τομέα παρά οι επιδόσεις και οι τιμές των 4060, 7600 κλπ κλπ.

Διότι τα σοβαρά τεχνικά προβλήματα τα τρως στη μάπα σε όλες τις πλατφόρμες και με οποιοδήποτε HW.

Όσο για το path tracing εντάξει τα σπάει δεν λέω, αλλά ένα game μέχρι στιγμής και ποιος ξέρει πότε θα δούμε το επόμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Και εδώ η Nvidia φταίει;

δε ξέρω ρε συ κάποιος πιο πονηρεμένος από εμενα θα έλεγε ότι άμα σε αναγκάζει να βάλεις rt γιατί αλλιώς το game δε βλέπεται είναι selling point για την nvidia...

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το τελευταίο που λες! Το θέμα δεν είναι αν έχει ή όχι διαφορές το FSR σε 4Κ (που ναι όντως καλό είναι σε 4Κ αλλά το DLSS είναι καλύτερο) αλλά να μην μπλοκάρει ο ένας τις τεχνολογίες του άλλου.

έχοντας λιώσει πολύ tw3 που έχει dlss, fsr και xess σε 4k αν ερχόταν κάποιος και μου το άλλαζε πριν πάω να παίξω δε θα έπαιρνα χαμπάρι είχα βάλει και εικόνες εδώ οποιος ήθελε να κάνει blind test... ακόμα και ο herald που έχει αλλεργία στο sharpering δε τις έβρισκε πάντα...στο μονιτορακι που είναι 2560x1080 εκεί φαινόταν η διαφορα... πχ στο god of war το έβαλα σαν εσχατη λύση όταν είχα την 980gtx για να πιάσω τα 60, πάλι όμως δε έλεγα μου βγήκαν τα ματια :P 

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ακόμη και να συνέβη αυτό, να έβαλε δηλαδή η NVIDIA επίτηδες τους devs του CP77 να φτιάξουν σάπια τα non-RT γραφικά, προφανώς και είναι φουστιά, δεν το συζητάμε. Αν έχει συμβεί. Όπως και να έχει όμως και πάλι δεν δικαιολογεί retaliation από τον ανταγωνιστή. Δηλαδή αυτή η ιστορία θα γίνεται; Και στη μέση θα είμαστε εμείς; Φτάνει που πληρώνουμε τα κερατά μας πλέον για hardware θα έχουμε και τον έναν να κόβει τα features του άλλου και το αντίστροφο; Η καταδίκη τέτοιων πρακτικών από εμένα είναι και προς τους 2. Αλλά τι να έκανα; Να αγόραζα ARC; Δεν το έψηνα για beta testing. 

συμφωνούμε απόλυτα νομίζω εγώ δε δικαιολογώ την amd αν έχει κάνει τέτοιες φουστιες(που το έχει κάνει απ ότι φαίνεται) , τρώει X... απλά μη νομίζουμε ότι η nvidia είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα που παίζει τίμια τα χαρτιά της

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά για μένα το πρόβλημα αυτή τη στιγμή στον χώρο του gaming είναι πρώτα απ' όλα τα σάπια releases που βγαίνουν με τα τόσο σοβαρά προβλήματα στον τεχνικό τομέα παρά οι επιδόσεις και οι τιμές των 4060, 7600 κλπ κλπ.

Διότι τα σοβαρά τεχνικά προβλήματα τα τρως στη μάπα σε όλες τις πλατφόρμες και με οποιοδήποτε HW.

Όσο για το path tracing εντάξει τα σπάει δεν λέω, αλλά ένα game μέχρι στιγμής και ποιος ξέρει πότε θα δούμε το επόμενο..

Μαζί σου ή είναι τόσο βαρύ το rt και έχουμε αυτά τα ports η τεμπελιαζουν οι developers δεν ξέρω. Εγώ δεν ξέρω τι να πρώτο πιάσω με τα 800 παιχνίδια στο backlog δεν υπάρχουν ώρες για να τα παίξουμε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Απίστευτο το PT. Να βλέπεις πεζούς να φωτίζεται διαφορετικά το σώμα τους ανάλογα με τον δρόμο πάνω στον οποίο περπατάνε κατά τη διάρκεια της μέρας. Να βλέπεις το φως των neon να "λούζει" τα γύρω αντικείμενα, σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν υπάρχει κανένα game με pre-baked φωτισμούς τόσο τέλειους.

με το pt το cyberpunk ανέβηκε επίπεδο αλλα και πάλι αληθοφανές δε το λες σε καμια περίπτωση, textures για καρναβάλια έχει και βερνίκια παντού λουστραρισμένο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι δυνατόν να λέμε δεν κερδίζει κάτι η AMD από το να κόβει το RT σε γελοία σημεία (shadows only / reflections 1/8 ανάλυση, ούτε λόγος για RTGI) και να κόβει το DLSS (+FG για τις ADA).

Καταρχάς χάνουν όλοι όσοι επενδύουν σε ακριβές gpu και περιμένουν να δούνε πρόοδο στα γραφικά, αλλά και όσοι επενδύουν σε φθηνότερες gpu, ας πούμε με 330 στο χέρι αγοράζεις 6700xt ή 4060, με την δεύτερη όταν υπάρχει DLSS 3, έχεις καλύτερο performance και έτσι και αλλιώς τα πάει καλύτερα σε RT, μπορείς να σηκώσεις και κάτι παραπάνω από shadows και τέλος μιας και μιλάμε πρακτικά για 1080p gpu, ιδίως σε RT games, το FSR Q είναι σάπιο, το DLSS Q τρώγεται.

Επιπλέον μαζί με entry gpu, παίζει πολύ και το entry/παλιότερο cpu, που θα τα παίξει σε single treaded games με RT, σε πανάρχαιες μηχανές, όπως αυτή που θα τρέχει το starfield, οπότε το FG είναι μία λύση, να γίνει λίγο πιο ανθρώπινο.

Οπότε από κάθε μπάντα σε γ@μ@#ει η AMD, για να βγάλεις τα σαπάκια της "καλύτερα" και ότι αξίζουν ακόμα λεφτά, έχει να σπρώξει ένα τόνο 6700xt πιθανότατα, αν κρίνω από το μίασμα 7600 που έχει ως μόνη επιλογή κάτω από τις 7900.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Tambas91 said:

με το pt το cyberpunk ανέβηκε επίπεδο αλλα και πάλι αληθοφανές δε το λες σε καμια περίπτωση, textures για καρναβάλια έχει και βερνίκια παντού λουστραρισμένο είναι

To fortnite στα μάτια μου έχιε αυτή την στιγμή τον καλύτερο οππτικό τομεά, είναι σε σημεία που το GI και τα shadows του δεν υπάρχουν, ρίχνουν σαγόνια, ανώτερο από cyberpunk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

με το pt το cyberpunk ανέβηκε επίπεδο αλλα και πάλι αληθοφανές δε το λες σε καμια περίπτωση, textures για καρναβάλια έχει και βερνίκια παντού λουστραρισμένο είναι

Προχθές που γυρνούσα με το αμάξι σε περιφερειακό παρατήρησα επειδή ήταν βρεγμένος ο δρόμος όλες τις αντανακλασεις από φώτα neon πινακίδες κτλ. Είναι ακριβώς το ίδιο με τις αντανακλασεις του 2077 με path tracing. Απλά εκεί ειναι σαν να είμαστε στο TOKYO με παντού neon φωτα. Δηλαδή το λουστραρισμένο που διαβάζω είναι η πραγματικότητα με βρεγμένο δρόμο βράδυ και φώτα. Δεν είναι βερνίκι δηλαδή. 

Μόλις τώρα, Herald είπε

To fortnite στα μάτια μου έχιε αυτή την στιγμή τον καλύτερο οππτικό τομεά, είναι σε σημεία που το GI και τα shadows του δεν υπάρχουν, ρίχνουν σαγόνια, ανώτερο από cyberpunk.

Πες ότι τρολαρεις please 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...