Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 

Όπως τα λέτε.

Τόσο σκ...α είναι οι τεχνολογίες της πράσινης που με τα λεφτά ΣΑΣ η AMD, πάνω στην απελπισία της*, πληρώνει όποιον βρει μπροστά της να τα αποκλείσουν. Αντί να φτιάξει μια τεχνολογία της προκοπής. Όλο ανακοινώσεις(FSR 3), όπως οι ερευνητές στο χώρο των μπαταριών. :lol:

*βλέπε ξεμπρόστιασμα από mods ενός χομπίστα(Puredark), αρκετά εκ των οποίων μεταφορτώνονται δωρεάν από github.

Tα σκ.τά που περιγράφω, έχουν να κάνουν με τις ακριβώς ίδιες τακτικές που ακολουθούν και οι δύο.

Τις έχουμε αναφέρει στα διάφορα νήματα ξανά και ξανά, τις έχουμε καταδικάσει ξανά και ξανά, και στους δύο.

Ελεύθερα να σου μοσχοβολούν όποια από τα σκ.τά επιλέγεις κάθε φορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

24 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Στη σελίδα του πέτσινου λέει ότι το Chernobylite έχει DLSS 3. Μόνο εγώ δεν το βρίσκω στα settings;

Το περιμένω και εγώ θα μπει σε επόμενα updates. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Tα σκ.τά που περιγράφω, έχουν να κάνουν με τις ακριβώς ίδιες τακτικές που ακολουθούν και οι δύο.

Τις έχουμε αναφέρει στα διάφορα νήματα ξανά και ξανά, τις έχουμε καταδικάσει ξανά και ξανά, και στους δύο.

Ελεύθερα να σου μοσχοβολούν όποια από τα σκ.τά επιλέγεις κάθε φορά.

Δεν είναι το ίδιο οι πρακτικές της πράσινης σχετικά με το tessellation και παρόμοια features. Δεν στερεί τίποτα από την υφιστάμενη εμπειρία του ανταγωνιστή ή των κατόχων παλαιότερων nvidia καρτών. Θα παίξεις και με την RTX3080 το expansion του 2077, απλά χωρίς path tracing. Που είναι το anti-consumer;

Υπάρχουν πολλά games με DLSS και καθόλου FSR αλλά αυτά είναι συνήθως non-sponsored και από indie ή AA παραγωγούς. Δεν υπάρχει δόλος. Αντίθετα μεγάλα studios είτε θα υποστηρίξουν τα πάντα, είτε τίποτα. Πλην αυτών που συνεργάζονται με AMD.

υ.γ.: Η Intel έχει περισσότερο χρήμα και εμπειρία σε ML από την AMD. Αν ήταν εύκολο να βγει FSR 3 με δημιουργία πάνω από 2 ενδιάμεσων καρέ(γελάει ο κόσμος) πάνω σε συμβατικό hw θα το είχε ήδη κάνει. Είναι αδύνατο, γιατί θα έχεις είτε καλή ποιότητα με απίστευτο latency, είτε το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν βρε παιδιά να μην έχουμε dlss σε callisto re4 και jedi survivor? Είναι ξεκάθαρα πληρωμένοι από amd για να μην μπει το dlss και το FG. Και περιμένετε να δούμε και το starfield τι θα γίνει amd sponsored και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι το ίδιο οι πρακτικές της πράσινης σχετικά με το tessellation και παρόμοια features. Δεν στερεί τίποτα από την υφιστάμενη εμπειρία του ανταγωνιστή ή των κατόχων παλαιότερων nvidia καρτών. Θα παίξεις και με την RTX3080 το expansion του 2077, απλά χωρίς path tracing. Που είναι το anti-consumer;

εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? το να forcάρει να βάλεις rt (εγώ είμαι υπέρ) αλλα να έχεις σάπιους pre baked φωτισμούς ώστε το παιχνίδι με αυτούς να μη βλέπετε τι είναι? πχ το σάπιο cyberpunk? έχουμε φτάσει 2023 και τα καλύτερα γραφικά που έχω δει σε game είναι του rdr2 2018 που δεν έχει καν rt...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι το ίδιο οι πρακτικές της πράσινης σχετικά με το tessellation και παρόμοια features. Δεν στερεί τίποτα από την υφιστάμενη εμπειρία του ανταγωνιστή ή των κατόχων παλαιότερων nvidia καρτών. Θα παίξεις και με την RTX3080 το expansion του 2077, απλά χωρίς path tracing. Που είναι το anti-consumer;

Υπάρχουν πολλά games με DLSS και καθόλου FSR αλλά αυτά είναι συνήθως non-sponsored και από indie ή AA παραγωγούς. Δεν υπάρχει δόλος. Αντίθετα μεγάλα studios είτε θα υποστηρίξουν τα πάντα, είτε τίποτα. Πλην αυτών που συνεργάζονται με AMD.

υ.γ.: Η Intel έχει περισσότερο χρήμα και εμπειρία σε ML από την AMD. Αν ήταν εύκολο να βγει FSR 3 με δημιουργία πάνω από 2 ενδιάμεσων καρέ(γελάει ο κόσμος) πάνω σε συμβατικό hw θα το είχε ήδη κάνει. Είναι αδύνατο, γιατί θα έχεις είτε καλή ποιότητα με απίστευτο latency, είτε το ανάποδο.

Ναι, ναι, δεν στερεί τίποτα. The more you buy.

Γιατί, τί στερεί η αμδ από την υφιστάμενη εμπειρία? Δεν θα παίξουν οι πράσινες τους ερχόμενους τίτλους χωρίς dlss?

Αυτά που έπαιζαν, αυτά θα παίζουν. Από τα νέα, ότι μπορούν,όσο μπορούν. Ακριβώς όπως και οι κόκκινες. Θα ρίξουν ένα επίπεδο τις υφές, θα ρίξουν ένα επίπεδο τις ρυθμίσεις, θα τα καταφέρουν. Ακριβώς όπως και οι κόκκινες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το περιμένω και εγώ θα μπει σε επόμενα updates. 

Ωραίος, thanks! Είναι θεόβαρυ με Ultra RT και έχει και cpu μπουκάλι. Πέφτει μέχρι 85% το gpu usage και χάνει το 60αρι σε σημεία σε εξωτερικούς χώρους.

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Γιατί, τί στερεί η αμδ από την υφιστάμενη εμπειρία? Δεν θα παίξουν οι πράσινες τους ερχόμενους τίτλους χωρίς dlss?

Αυτό ακριβώς. Για παράδειγμα εγώ θα ήθελα DLSS στο Βλαχάρα για 4Κ DLSS Q. Βέβαια δεν ξέρουμε αν το εμπόδισε επίτηδες η AMD ή απλά δεν το έβαλαν επειδή ασχολήθηκαν μόνο με το FSR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ωραίος, thanks! Είναι θεόβαρυ με Ultra RT και έχει και cpu μπουκάλι. Πέφτει μέχρι 85% το gpu usage και χάνει το 60αρι σε σημεία σε εξωτερικούς χώρους.

Ναι πέφτει μεγάλη μπουκάλα με Ultra rt στα cpu 5700x έχω και είχα μοουκαλι βέβαια με πολύ αξιόλογα fps όμως 90+ με dlss quality. Με FG θα τρέχει ακόμα καλύτερα. Πρέπει να είναι και παιχνιδαρα περιμένω το FG και εγώ να το πιάσω. Με FG συν dlss quality και Ultra τα πάντα θα είναι μόνιμα 120+ fps το παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτά που έπαιζαν, αυτά θα παίζουν. Από τα νέα, ότι μπορούν,όσο μπορούν. Ακριβώς όπως και οι κόκκινες. Θα ρίξουν ένα επίπεδο τις υφές, θα ρίξουν ένα επίπεδο τις ρυθμίσεις, θα τα καταφέρουν. Ακριβώς όπως και οι κόκκινες.

Ναι αλλά εμείς οι πρασινοφρουροί έχουμε επιλογή να τα βάλουμε όλα τέρμα και με DLSS (από 1440p και πάνω) να κρατήσεις picture quality που είναι πάρα πολύ κοντά στο native. Γιατί να μας το στερήσει αυτό η AMD; (Φυσικά αν δεχτούμε ότι όντως κάτι τέτοιο έχει συμβει)

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό ακριβώς. Για παράδειγμα εγώ θα ήθελα DLSS στο Βλαχάρα για 4Κ DLSS Q. Βέβαια δεν ξέρουμε αν το εμπόδισε επίτηδες η AMD ή απλά δεν το έβαλαν επειδή ασχολήθηκαν μόνο με το FSR.

σε 4k δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς διαφορές σε fsr και dlss σε quality άμα στα βάλει κάποιος blind..το strarfield εμένα πιο πολύ με νοιάζει που δε θα έχει fg (άμα δεν έχει τελικά) παρα dlss

το fsr κυρίως χωλαίνει σε χαμηλότερες αναλύσεις και σε balanced... βεβαια άμα έχεις επιλογή εννοείτε πάντα πας σε dlss

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

σε 4k δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς διαφορές σε fsr και dlss σε quality άμα στα βάλει κάποιος blind..το strarfield εμένα πιο πολύ με νοιάζει που δε θα έχει fg (άμα δεν έχει τελικά) παρα dlss

το fsr κυρίως χωλαίνει σε χαμηλότερες αναλύσεις και σε balanced... βεβαια άμα έχεις επιλογή εννοείτε πάντα πας σε dlss

Αυτό το τελευταίο που λες! Το θέμα δεν είναι αν έχει ή όχι διαφορές το FSR σε 4Κ (που ναι όντως καλό είναι σε 4Κ αλλά το DLSS είναι καλύτερο) αλλά να μην μπλοκάρει ο ένας τις τεχνολογίες του άλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? το να forcάρει να βάλεις rt (εγώ είμαι υπέρ) αλλα να έχεις σάπιους pre baked φωτισμούς ώστε το παιχνίδι με αυτούς να μη βλέπετε τι είναι? πχ το σάπιο cyberpunk? έχουμε φτάσει 2023 και τα καλύτερα γραφικά που έχω δει σε game είναι του rdr2 2018 που δεν έχει καν rt...

Το RDR2 έχει καλοδουλεμένους pre-baked φωτισμούς, γιατί έχει και τεράστιο budget. Και πάλι πολλά υλικά(μέταλλο, γυαλί κλπ.) φαίνονται ψεύτικα.

Το CP2077 έχει real-time raster GI και γι αυτό πάσχει στις σκιάσεις. Όπως και το Starfield όπου φάνηκε από την τεχνική ανάλυση του DF να αντιμετωπίζει παρόμοια θέματα. Πέρα από τα real-time cubemaps, εν έτει 2023!!! Και εδώ η Nvidia φταίει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χαρακτήρες είναι το μειονέκτημα του RDR 2, δεν είναι επιπέδου Uncharted 4 ή TLOU. Αν είχαν πετύχει κι' αυτό θα αργούσαμε πολύ να δούμε κάτι καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2077 με path tracing σε πολλά σημεία νομίζεις ότι βλέπεις real life παιδιά ειδικά φωτισμοί απίστευτο. Το RDR2 είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια μοναδικό εξαιρετικοί prebaked φωτισμοί γενικά όλα εξαιρετικά αλλά 2077 με path tracing δεν είναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? το να forcάρει να βάλεις rt (εγώ είμαι υπέρ) αλλα να έχεις σάπιους pre baked φωτισμούς ώστε το παιχνίδι με αυτούς να μη βλέπετε τι είναι? πχ το σάπιο cyberpunk? έχουμε φτάσει 2023 και τα καλύτερα γραφικά που έχω δει σε game είναι του rdr2 2018 που δεν έχει καν rt...

Ακόμη και να συνέβη αυτό, να έβαλε δηλαδή η NVIDIA επίτηδες τους devs του CP77 να φτιάξουν σάπια τα non-RT γραφικά, προφανώς και είναι φουστιά, δεν το συζητάμε. Αν έχει συμβεί. Όπως και να έχει όμως και πάλι δεν δικαιολογεί retaliation από τον ανταγωνιστή. Δηλαδή αυτή η ιστορία θα γίνεται; Και στη μέση θα είμαστε εμείς; Φτάνει που πληρώνουμε τα κερατά μας πλέον για hardware θα έχουμε και τον έναν να κόβει τα features του άλλου και το αντίστροφο; Η καταδίκη τέτοιων πρακτικών από εμένα είναι και προς τους 2. Αλλά τι να έκανα; Να αγόραζα ARC; Δεν το έψηνα για beta testing. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...