Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Resizable bar ειναι ενεργο στα παρακατω παιχνιδια για nvidia καποια ειναι κλειστα σε intel δημιουργουν conflict ενω σε amd ειναι καθολικα ενεργο. Σε οσα το εχει η nvidia ομως ενεργο δινει 100% σιγουρο boost και δεν δημιουργει προβληματα. 

Spoiler

Assassin's Creed Valhalla

Battlefield V

Borderlands 3

Call of Duty: Modern Warfare 2 (2022)

Control

Cyberpunk 2077

Dead Space (Remake)

Deathloop

Diablo 4

DiRT 5

F1 2020 DX12

F1 2021 Not enabled for Intel CPU Platforms

F1 2022 Not enabled for Intel CPU Platforms

F1 23

Forza Horizon 4

Forza Horizon 5

Gears of War 5

Godfall

Halo Infinite

Hitman 2

Hitman 3 Not enabled for Intel CPU Platforms

Horizon Zero Dawn Complete Edition Not enabled for Intel CPU Platforms

Metro Exodus including Enhanced Edition

Red Dead Redemption 2

Returnal

The Riftbreaker

Watch Dogs: Legion

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Από picture quality πως τα πάει; Ειδικά σε 1440p, και όχι σε 4Κ που εκεί πιστεύω θα είναι πιο καλό φυσικά.

 

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Μηδεν διαφορα πρακτικα το dlss 3 δεν κανει Upscaling κραταει native την εικονα και προσθετει ενδιαμεσα frames ωστε να ανεβασει το smoothness. Με μια βαση 40+ fps εισαι αψογα στα περισσοτερα παιχνιδια και για πιο fast pace μια βαση 60fps ειναι κομπλε μαζι με reflex. Σε 1440p οπου εχω dlss 2 το ανοιγω αμεσα στο quality και πεφτω μεχρι balanced διαφορα δεν καταλαβαινεις με native στο 99% των περιπτωσεων. Και το dlss 3 ανοιγετε παντα οπου υπαρχει ειναι free smoothness οποτε δεν υπαρχει λογος να το κρατησεις κλειστο. 

παντως εγω με την 4090 ,λιγο που δοκιμασα στο cyberpunk το dlss3 σε 1440p natine με path tracing ,ενω η κινηση ειναι οντως smooth ~70-90+ frames, μου φανηκε σαν να αυξανει το motion blur(λιγο πιο θολη εικονα).

Ισως ειναι και ιδεα(ψυχολογικο) γιατι γενικα ειμαι υπερ της native resolution, παρα dlss2,dlss3 κ.τ.λ

Επεξ/σία από tolisrx8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το Resizable bar ειναι ενεργο στα παρακατω παιχνιδια για nvidia καποια ειναι κλειστα σε intel δημιουργουν conflict ενω σε amd ειναι καθολικα ενεργο. Σε οσα το εχει η nvidia ομως ενεργο δινει 100% σιγουρο boost και δεν δημιουργει προβληματα. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Assassin's Creed Valhalla

Battlefield V

Borderlands 3

Call of Duty: Modern Warfare 2 (2022)

Control

Cyberpunk 2077

Dead Space (Remake)

Deathloop

Diablo 4

DiRT 5

F1 2020 DX12

F1 2021 Not enabled for Intel CPU Platforms

F1 2022 Not enabled for Intel CPU Platforms

F1 23

Forza Horizon 4

Forza Horizon 5

Gears of War 5

Godfall

Halo Infinite

Hitman 2

Hitman 3 Not enabled for Intel CPU Platforms

Horizon Zero Dawn Complete Edition Not enabled for Intel CPU Platforms

Metro Exodus including Enhanced Edition

Red Dead Redemption 2

Returnal

The Riftbreaker

Watch Dogs: Legion

 

Έτσι, δεν φτάνει να το έχεις απλά ενεργοποιημένο στο bios, θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και στο profile του παιχνιδιού στον driver.

Χειροκίνητα μπορείς να το κλείσεις/ανοίξεις με το NVIDIA Inspector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας τα λέει καλά ο πέτσινος..

''A little bird told us that Intel is already looking for partners to produce their next generation graphics cards, of course in China. But as soon as they turned to well known top tier manufacturers, and it became known to NVIDIA - NVIDIA began to threaten its partners that if they collaborated with Intel, NV would not work with them anymore and they would not get the dies.

You have to remember that it already happened, only with AMD. Back then NVIDIA stipulated that their video cards and AMD video cards couldn't have the same branding, you had to name them differently. An uproar ensued, ASUS for instance had already created a separate brand, and NVIDIA backed out under public pressure.

So, now the story has gotten even worse. Top tier GPU OEMs, apparently, will not sign a deal with Intel and the company is looking for second tier partners. The public, had it known about the situation, could have shamed NVIDIA this time around, but the situation is developing behind the closed doors, at the level of company relations and I got to know about it accidentally, thanks to an employee of the company that apparently will sign a partnership with Intel. The Intel partner is unlikely to speak up and reveal the damning truth.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι ο πετσινος μας έχει εγκλωβίσει και μπορεί να κάνει ότι θέλει. Ή τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Είχα πει ότι αυτή τη φορά θα πάρω AMD αλλά οι μόνες επιλογές ήταν η 6700ΧΤ (που όμως το +80% αύξηση σε σχέση με την 2060 μου φαίνεται λίγο, θέλω τουλάχιστον διπλασιασμό μιας και μιλάμε για 4+ χρόνια μετά) και μετά η 6800ΧΤ που βγαίνει κοντά στην τιμή της 4070 αλλά έχει το ίδιο perf, χειρότερη κατανάλωση και λείπει το DLSS 2,3. Ο πετσινος βρίσκει και τα κάνει γιατί οι άλλοι τον παίζουν. Η προσπάθεια της Intel είναι φιλότιμη αλλά οι κάρτες είναι για low end προς το παρόν.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι ο πετσινος μας έχει εγκλωβίσει και μπορεί να κάνει ότι θέλει. Ή τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Είχα πει ότι αυτή τη φορά θα πάρω AMD αλλά οι μόνες επιλογές ήταν η 6700ΧΤ (που όμως το +80% αύξηση σε σχέση με την 2060 μου φαίνεται λίγο, θέλω τουλάχιστον διπλασιασμό μιας και μιλάμε για 4+ χρόνια μετά) και μετά η 6800ΧΤ που βγαίνει κοντά στην τιμή της 4070 αλλά έχει το ίδιο perf, χειρότερη κατανάλωση και λείπει το DLSS 2,3. Ο πετσινος βρίσκει και τα κάνει γιατί οι άλλοι τον παίζουν. Η προσπάθεια της Intel είναι φιλότιμη αλλά οι κάρτες είναι για low end προς το παρόν.

η amd στην προηγουμενη γενιά έκανε φιλότιμη προσπάθεια με πολύ καλές κάρτες αντάξιες των αντιστοιχων της nvidia, φέτος είχε την ευκαιρία με τις γκάφες του πέτσα να βγάλει κάτι καλο και να έχουμε καλο ανταγωνισμό αλλα απ ότι φαίνεται εκεί στην amd δε νοιάζονται και πολύ για αυτό το κομμάτι της πίτας εξού και το αποτέλεσμα....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

με γεια το καρτόνι τρέχα κανα game να δούμε νούμερα, θερμοκρασίες κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Καλό λιώσιμο θα την απολαύσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ευχαριστώ παιδιά! Νούμερα και τα σχετικά το βράδυ, μετά τη δουλειά.

Δοκίμασε και παιχνίδια με FG να δεις τι θαύμα είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ένα μικρό κενό απ' τη δουλειά και έκανα μία πρώτη επαφή με το CP77. 1440p, DLSS Q, FG, όλα τέρμα, RT Phycho. 80-90fps, το χαμηλότερο που είδα ήταν 72, και στα εύκολα σημεία πάει στα 100-110. Δεν είδα κάποια διαφορά με το FG, μόνο λίγο flickering στις άκρες απ' τις σκιές των άλλων αυτοκινήτων (όχι στο δικό μου). Με Path Tracing πέφτει στα 60-65. Μέγιστη θερμοκρασία 68, hotspot 82, Μemory 68 (A/C στο δωμάτιο στους 25 βαθμούς) με μέγιστα fans στο 55% (πολύ χαμηλός ήχος). Μέγιστο power στα 193 watt και δεν μπορείς να το ανεβάσεις απ' το afterburner (μπλέμπεα υλοποίηση :P).

Υ.Γ. Ο 5600Χ την παλεύει, το ελάχιστο gpu usage που είδα ήταν 95%, κυρίως είναι 97-99. Τρέχω με stock μνήμες γιατί χρησιμοποιώ το PC και για δουλειά και θέλω σίγουρο stability.

Υ.Γ. 2 Συχνότητα 2790-2820 (stock εννοείται, χωρίς OC)

Υ.Γ. 3 Δεν έχει 0rpm στα fans (και πάλι μπλεμπέα). Εμένα δεν με πειράζει γιατί έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ γιατί μου τη δίνει το ξεκίνα-σταμάτα. Ωστόσο άξιο αναφοράς για κάποιον που τον ενδιαφέρει. Άκυρο, έχει, αλλά μπαίνει στους 35 βαθμούς, τώρα το είδα.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Είχα ένα μικρό κενό απ' τη δουλειά και έκανα μία πρώτη επαφή με το CP77. 1440p, DLSS Q, FG, όλα τέρμα, RT Phycho. 80-90fps, το χαμηλότερο που είδα ήταν 72, και στα εύκολα σημεία πάει στα 100-110. Δεν είδα κάποια διαφορά με το FG, μόνο λίγο flickering στις άκρες απ' τις σκιές των άλλων αυτοκινήτων (όχι στο δικό μου). Με Path Tracing πέφτει στα 60-65. Μέγιστη θερμοκρασία 68, hotspot 82, Μemory 68 (A/C στο δωμάτιο στους 25 βαθμούς) με μέγιστα fans στο 55% (πολύ χαμηλός ήχος). Μέγιστο power στα 193 watt και δεν μπορείς να το ανεβάσεις απ' το afterburner (μπλέμπεα υλοποίηση :P).

Υ.Γ. Ο 5600Χ την παλεύει, το ελάχιστο gpu usage που είδα ήταν 95%, κυρίως είναι 97-99. Τρέχω με stock μνήμες γιατί χρησιμοποιώ το PC και για δουλειά και θέλω σίγουρο stability.

Υ.Γ. 2 Συχνότητα 2790-2820 (stock εννοείται, χωρίς OC)

Υ.Γ. 3 Δεν έχει 0rpm στα fans (και πάλι μπλεμπέα). Εμένα δεν με πειράζει γιατί έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ γιατί μου τη δίνει το ξεκίνα-σταμάτα. Ωστόσο άξιο αναφοράς για κάποιον που τον ενδιαφέρει. Άκυρο, έχει, αλλά μπαίνει στους 35 βαθμούς, τώρα το είδα.

Αψογα ναι το FG δυσκολα να το καταλαβεις σε κατι αρνητικο ειδικα εφοσον εισαι 50+ native fps δεν θα εχεις θεμα ενω αν εχεις βαση πχ 30fps εχει θα δεις καποιο motion blur με fg παρολο τα 50fps που θα εχεις. Κομπλε ειναι ο 5600x οπως σου εγραψα για 1440 και με την 4070 θα εισαι ανετος για καιρο. Παιξε με 0.950 voltage 2600 συχνοτητα και θα εισαι στα 120-130watt με ιδιες επιδοσεις μην την αφησεις stock σηκωνουν απειρο undervolt οι ada. Στα 130-140watt εχω την 4070ti με 2550 σταθερη συχνοτητα 1-2% κατω απο stock με κοντα μιση καταναλωση. Θα εχεις και κατω απο 60 βαθμους θερμοκρασια και μπορεις να βαλεις και τα fans fixed στο χαμηλοτερο σημειο που πανε με το undervolt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνα 40λεπτο CP77 (1440p, DLSS Q, FG, Phycho RT)

Screenshot(3).png.c08bd78b8119978b5fefd77a83f774be.png

Με αυτά τα settings σε εξωτερικούς χώρους είναι στα 80-90fps και σε εσωτερικούς 90+, ακόμη και 100+. Με path tracing θέλει DLSS Balanced + FG για σταθερό 60αρι, και εκεί η ποιότητα έχει εμφανή πτώση. Προτιμώ το Phycho με πολλά fps, που είναι άψογο οπτικά. Με την κατανάλωση και με την θερμοκρασία έχω μείνει πάντως. Δεν περίμενα τόσα καλά, ειδικά από μία απλή υλοποίηση. Και έχω και μπλοκαρισμένο κουτί από μπροστά (NZXT H500) και είναι και καλοκαίρι (το Χειμώνα θα είμαι -5 στην ambient). Σίγουρα δεν είναι πραγματικά frames αυτά λόγω DLSS3 αλλά αφού δείχνει μια χαρά και είναι smooth τι πειράζει; Και μιλάμε για full RT και για 185 watts max. Απορώ τι θα βγάλει η AMD στα 600 ευρώ.

Υ.Γ. Ακόμη και έτσι πάντως, έπρεπε να έχει 499 ΜSRP ή η 4070Ti να ήταν η 4070. Αλλά πλέον αυτή φαίνεται να είναι η πραγματικότητα γενικά.

Y.Γ.2 Εγώ γενικά έχω στα global settings texture filtering high quality και anisotropic x16 forced (σε περίπτωση που κάποιο game δεν έχει σωστό AF). Παίζει να προκαλούν κάποιο θέμα γενικώς; Να τα αφήσω έτσι ή να τα βάλω στα defaults;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...