Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν είναι μόνο τεμπέλιασμα των devs αλλά και ότι με το fg μπορούμε να έχουμε path tracing με καλά frames.

Γενικα πολλα μπορεις να εχεις με το FG δεν σε νοιαζει να εχεις top of the line cpu κανεις τη δουλεια σου αψογα και με mid low range. Το θεμα ειναι να μπει παντου. Στο 2077 με path tracing γονατιζει η gpu και το fg δινει ενα 50% πανω δηλαδη εχεις base 50fps με dlss θα σε παει στα 75. Σε cpu ΒΝ σεναρια πχ στο spiderman remastered με 5700x και ray tracing ειμαι στα 65-75fps και με FG παω στα 150 κοντα διπλασιαζει τα frames. Ενω πχ με εναν 13900k 7800x3d θα εισαι ηδη στα 120 και με FG θα πας στα 200. Οποτε παρα πολλα cpu που γονατιζουν λογο rt στα νεα παιχνιδια μπορουν να παιξουν ανετα πανω απο 100 με το fg. Πχ hogwarts/witcher next gen/spiderman/jedi survivor με το mod του FG τρεχει απιστευτα smooth και γενικα οπου βλεπουμε cpu BN σεναρια ειναι εκει που διαπρεπει το fg. Βοηθαει πολυ και το reflex+boost που κραταει το latency σε πολυ χαμηλα επιπεδα οταν εχεις ανοιχτο fg. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λογικά ο 5600Χ δεν θα έχει θέμα με την 4070 ειδικά με το fg. Εγώ ιδανικά θέλω να είμαι στα ~100-110fps σε 1440p. Με οτιδήποτε, DLSS 2, 3 κτλ. Το DLSS 2 Quality σε 1440p καλό είναι απ' ότι βλέπω τώρα που άλλαξα monitor. Σε 1080p ήταν λίγο meh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Άρα λογικά ο 5600Χ δεν θα έχει θέμα με την 4070 ειδικά με το fg. Εγώ ιδανικά θέλω να είμαι στα ~100-110fps σε 1440p. Με οτιδήποτε, DLSS 2, 3 κτλ. Το DLSS 2 Quality σε 1440p καλό είναι απ' ότι βλέπω τώρα που άλλαξα monitor. Σε 1080p ήταν λίγο meh.

Κομπλε θα εισαι ειδικα με FG ανετα 100+fps. Και dlss balanced ειναι κομπλε στα περισσοτερα παιχνιδια σε 1440p τωρα αν κατσεις να συγκρινεις με ζουμ φωτογραφιες με dlss quality θα δεις διαφορες εδω και εκει αλλα λιγα πραγματα. DLSS balanced+λιγο sharpening και εισαι gold. Τωρα που εβγαλαν και dlss 3 plugin για την unreal engine 5.2 πιστευω θα βλεπουμε ολο και περισσοτερα παιχνιδια να το αξιοποιουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για όποιον ενδιαφέρεται η inno3d 4070 έφτασε σε μία μέρα, ενώ το κατάστημα έλεγε 4-10! (αύριο θα είναι εδώ με ACS) Και έπεσε και λιγακι στα 613 (από το golden byte)

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Lord of the Rings: Gollum Image Quality https://imgur.com/a/5eGhwEC

  • Epic
  • RT On
  • 2560x1440
  • RTX 4070 Ti @ 170w
  • i7-8700k

my two cents. Ερώτηση, μπορώ να πειράξω το ingame sharpness απο το nvidia panel ώστε να προσεγγίσω το sharpness που κανει το dlss natively, σε native?

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Από picture quality πως τα πάει; Ειδικά σε 1440p, και όχι σε 4Κ που εκεί πιστεύω θα είναι πιο καλό φυσικά.

Παρατήρησα κάποια motion artifacts σε γρήγορη οδήγηση στο CP2077. Το αυτοκίνητο άφηνε ίχνος. Αλλά αυτό με forced vsync+frame limit από control panel.

Είναι η εναλλακτική λύση που δεν σου είπα πριν. Αν βάλεις cap μέσα από το control panel 2-3 καρέ πιο κάτω από το refresh rate του monitor παίζεις άνετα με Vsync, χωρίς lag. Στα 60Hz που είμαι εγώ υπάρχει θέμα με την ποιότητα. Σε πάνω από 120 δεν νομίζω.

Το DLSS 3 διπλασιάζει τα καρέ σου, εφόσον δεν υπάρχει bottleneck από το AI της κάρτας. Δεν ισχύει το +50%.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά τώρα που το ανέφερες με το vsync και το fg τι παίζει; Ακόμη κάνουμε το γνωστό vsync off in-game και on στο control panel; Εγώ έχω και το latency στο ultra που σε συνδυασμό με το forced vsync on βάζει αυτόματα cap στα fps. Όχι ότι παίζει να πιάνω ποτέ τα 165 fps με την 4070 σε single player σε 1440p, παρά μόνο σε ελαφριά games και αν.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά τώρα που το ανέφερες με το vsync και το fg τι παίζει; Ακόμη κάνουμε το γνωστό vsync off in-game και on στο control panel; Εγώ έχω και το latency στο ultra που σε συνδυασμό με το forced vsync on βάζει αυτόματα cap στα fps. Όχι ότι παίζει να πιάνω ποτέ τα 165 fps με την 4070 σε single player σε 1440p, παρά μόνο σε ελαφριά games και αν.

Είτε αυτό, είτε το αυτόματο Fast Sync που, απ' ότι είδα, δεν υποστηρίζεται παντού.

Κάπου διάβασα ότι το fast sync υποστηρίζεται εγγενώς στο dx12. Αρκεί να το ενεργοποιήσουν οι devs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just_a_dude said:

Εγώ έχω και το latency στο ultra

To Latency πρεπει να το εχεις στο On και οχι στο Ultra.

Eχει αποδειχθει οτι σε πολλα παιχνιδια δημιουργει stutters..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

To Latency πρεπει να το εχεις στο On και οχι στο Ultra.

Eχει αποδειχθει οτι σε πολλα παιχνιδια δημιουργει stutters..

Ωραία! Thanks! Το hardware gpu scheduling;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...