Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, just getting started είπε

Δείξε όμως και πόσο παίρνει η 1060 από το dlss :P

Πάντως πέρα από την πλάκα, πού είδες παλιά κάρτα να παίρνει +80% από dlss?? Δλδ σε 1080p/ray tracing με ultra performance? Και πάει πόσο; Από 20fps, 36? Και είναι ωραίο οπτικά?

Γιατί οκ, δεν διαφωνώ ότι το fsr είναι αρκετά χειρότερο οπτικά, και προφανώς δεν θα έπρεπε να μπλοκάρει το dlss η AMD (αν το κάνει), αλλά μην γράφουμε και υπερβολές.

Την 2080 μου είδα να πηγαίνει από 33 στα 60fps με dlssQ στο CP2077 με RT ultra και 1080p(και 1440p τα ίδια, σε επίπεδο tensor cores). Μόνο η 2060 ήταν τελείως fail στο RTX πακέτο. Αλλά μιλάμε για 350€ κάρτα σε μια πρωτοεμφανιζόμενη τεχνολογία. Η 4060 είναι πρακτικά μια 2080 με ανώτερο RT και AI. Οπότε από τον "πάτο" έχεις στανταράκι το ~80% boost.

Ο κάτοχος της GTX 1060 είναι προτιμότερο να ρίξει shadows, αντί να ανοίξει σε 1080p αυτό το shimmerfest. 

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Πλάκα πλάκα δεν παίζει να είναι και εντελώς πλεμπέα υλοποίηση. Ναι έχει reference pcb (αλλά οκ σε τέτοια τιμή τι περιμένεις, και άλλωστε το reference το εγκρίνει ο πέτσινος), δεν έχει rgb και τα σχετικά (όχι απαραίτητα κακό και δεν αλλάζει κάτι στο perf έτσι και αλλιώς) και βλέπω έχει 5 heat pipes ενώ άλλες αντίστοιχες basic υλοποιήσεις έχουν 4 ή 3.

Το DLSS3 έχει κάποιες απαιτήσεις στο υπόλοιπο σύστημα; monitor, cpu, mobo, κτλ; (1440p/165, 5600X, B450 έχω)

Αν παίζεις με DLDSR(το συνιστώ) ανοίγει αυτόματα το Fast Sync. Αυτό που επίσημα δεν υποστηρίζεται σε DX12 games. Οπότε το Gsync δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Επιβεβαιωμένο στο CP2077 και το PT Requiem με DLSS 3. Απλά για να έχεις ομαλή κίνηση σε 60Hz monitor με FS πρέπει να είσαι πάνω από τα ~90 fps με dlss 3. Στα 165Hz ίσως να παίζεις καλά και με λιγότερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Psyber είπε

Παιδιά έχει κανείς πιάσει στα χέρια του την inno 3d να μας πει τι λέει;

https://www.eteknix.com/nvidia-rtx-4070-graphics-card-review/3/

Εδώ ένα review. Κομπλέ φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, pirmen56 said:

Την 2080 μου είδα να πηγαίνει από 33 στα 60fps με dlssQ στο CP2077 με RT ultra και 1080p(και 1440p τα ίδια, σε επίπεδο tensor cores). Μόνο η 2060 ήταν τελείως fail στο RTX πακέτο. Αλλά μιλάμε για 350€ κάρτα σε μια πρωτοεμφανιζόμενη τεχνολογία. Η 4060 είναι πρακτικά μια 2080 με ανώτερο RT και AI. Οπότε από τον "πάτο" έχεις στανταράκι το ~80% boost.

Οκ αυτό που έλεγα δλδ, με rt σε 1080p.

Έχεις ακόμα την κάρτα; Δεν είναι καλύτερο το παιχνίδι οπτικά σε 1440p/dlss quality και ρυθμίσεις high/RT medium ξέρω γω;

Θέλω να πω, οκ δουλεύει εξαιρετικά σε αυτήν την περίπτωση το dlss, αλλά δεν έχεις λίγο diminishing returns στην εικόνα ανοίγοντας RT σε 1080, ώστε να χρειάζεσαι dlss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, just getting started είπε

Οκ αυτό που έλεγα δλδ, με rt σε 1080p.

Έχεις ακόμα την κάρτα; Δεν είναι καλύτερο το παιχνίδι οπτικά σε 1440p/dlss quality και ρυθμίσεις high/RT medium ξέρω γω;

Θέλω να πω, οκ δουλεύει εξαιρετικά σε αυτήν την περίπτωση το dlss, αλλά δεν έχεις λίγο diminishing returns στην εικόνα ανοίγοντας RT σε 1080, ώστε να χρειάζεσαι dlss?

Στο CP2077 πρέπει να μαξάρεις το RT ή έστω να τρέχεις ULTRA. Δεν υπάρχει μέση οδός για να το απολαύσεις.

Το θέμα είναι ότι παίρνεις είτε σε 1080p, είτε σε 1440p τεράστια αύξηση επιδόσεων για ελάχιστη μείωση ή μέχρι και μικρή βελτίωση των visuals σε σχέση με native+TAA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Το DLSS3 έχει κάποιες απαιτήσεις στο υπόλοιπο σύστημα; monitor, cpu, mobo, κτλ; (1440p/165, 5600X, B450 έχω)

Να προσθέσω κάποια πράγματα.

Βάζω CP2077 με απλά γραφικά(όχι RT και dlss). Από το control panel(τα υπόλοιπα default) έχω ανοίξει όλες τις DSR αναλύσεις. Παίζω 1080p χωρίς Vsync και βλέπω tearing. Μόλις βάλω οποιαδήποτε ανάλυση από DSR(όχι μόνο DLDSR) τέρμα το tearing χωρίς να κλειδώνω σε 60fps. Τα ίδια και στο PT Requiem. Το DSR μοιάζει να ανοίγει το Fast Sync.

Δεν ισχύει όμως παντού(π.χ. στο watch Dogs legion). Ούτε στο FC6 όπου διαπίστωσα επιπλέον ότι το DLDSR έχει θέματα. Αν βάλεις 1440p, το ποντίκι δεν μπορεί να κινηθεί σε όλη την οθόνη. "Βρωμιά" της AMD ή κάτι άλλο; Δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

NVIDIA GeForce RTX 4080 drops to $999 for the first time - VideoCardz.com

US: $1199 → $999 (-16.6%)

EU: €1329 → €1159 (-12.7%)

CN: ¥9499 → ¥8199 (-13.7%)

Βέβαια έχει πέσει και στα 1099 ευρώ, amazon.de η KFA2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Thresh said:

NVIDIA GeForce RTX 4080 drops to $999 for the first time - VideoCardz.com

US: $1199 → $999 (-16.6%)

EU: €1329 → €1159 (-12.7%)

CN: ¥9499 → ¥8199 (-13.7%)

Βέβαια έχει πέσει και στα 1099 ευρώ, amazon.de η KFA2.

 το χειμωνα αν θυμασαι σου ελεγα οτι θα πεσει κατω απο χιλιαρικο την blackfriday του 2023 κι ελεγες αποκλειεται ισως απο του χρονου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Odyss3us said:

 το χειμωνα αν θυμασαι σου ελεγα οτι θα πεσει κατω απο χιλιαρικο την blackfriday του 2023 κι ελεγες αποκλειεται ισως απο του χρονου..

Ευρώπη δεν έχει πέσει κάτι από 1000ρικο, εκτός αν υπολογίζουμε χωρίς ΦΠΑ. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Odyss3us said:


περιμενε ο Ιουλιος τωρα μπηκε  ☺️

Αν βγει και καμιά 4080Ti λογικά θα πέσει.

Βέβαια μιλάμε για 1 μονο κατασκευαστή, οι άλλοι δεν είναι καν κοντά στα 1099 της προσφοράς της KFA2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Thresh said:

Αν βγει και καμιά 4080Ti λογικά θα πέσει.
Βέβαια μιλάμε για 1 μονο κατασκευαστή, οι άλλοι δεν είναι καν κοντά στα 1099 της προσφοράς της KFA2.

 

Spoiler

(κιαλο)

😁

καλα αν η MSI ξεκινησε τον χορο περιμενε να δεις και τη Manli σε λιγο στη νεα της collection σε camo gallardo

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...