Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι το τυράκι. Όταν αποκτήσει market share δεν θα τρέχει παντού. Τώρα αναγκαστικά τρέχει παντού, αφού με 3% marketshare θα ήταν αυτοκτονία να προσπαθήσεις να σπρώξεις proprietary τεχνολογία

ναι αλλά υπάρχει άνθρωπος που έχει στο μυαλό του να πάρει NVIDIA και μόλις δει ότι το Starfield θα έχει μόνο FSR θα πει "ναι!!! θα πάρω AMD!!" λολ. Δεν καταλαβαίνω τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι αλλά υπάρχει άνθρωπος που έχει στο μυαλό του να πάρει NVIDIA και μόλις δει ότι το Starfield θα έχει μόνο FSR θα πει "ναι!!! θα πάρω AMD!!" λολ. Δεν καταλαβαίνω τη λογική.

ΝAI. Μπορεί να μειωθεί το κίνητρό του να πάει σε Nvidia αν έχει περιορισμένο budget και τον ενδιαφέρει πολύ το game. Θα σκεφτεί να πάει στην κάρτα με το καλύτερο raster, με το σκεπτικό να αποφύγει όσο μπορεί το FSR. Στην budget κατηγορία, μάντεψε ποιος έχει καλύτερο raster και με διαφορά.

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά το Starfield θα είναι για στεγνό DLSS 3 mod από Puredark, με το σάπιο CPU utilization που θα 'χει..

Ξέρεις καθόλου αν τα mods του Puredark δουλεύουν με όλες τις εκδόσεις κάθε game; Χρειάζεται, με άλλα λόγια, και το mod αναβάθμιση ή όχι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, pirmen56 said:

+80% παραπάνω fps, όπως με το dlss.

Δες πόσο μικρό κέρδος(μόνο 17%) έχει το FSR 2.0 σε GTX 1060 με τίμημα όλα αυτά τα artifacts που βλέπουμε. Περισσότερο marketing απάντηση στην πράσινη είναι, παρά κάποια μεστή λύση για κάποια ανάγκη:

  Reveal hidden contents

 

 

Δείξε όμως και πόσο παίρνει η 1060 από το dlss :P

Πάντως πέρα από την πλάκα, πού είδες παλιά κάρτα να παίρνει +80% από dlss?? Δλδ σε 1080p/ray tracing με ultra performance? Και πάει πόσο; Από 20fps, 36? Και είναι ωραίο οπτικά?

Γιατί οκ, δεν διαφωνώ ότι το fsr είναι αρκετά χειρότερο οπτικά, και προφανώς δεν θα έπρεπε να μπλοκάρει το dlss η AMD (αν το κάνει), αλλά μην γράφουμε και υπερβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/41641173/Inno-3D-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-TWIN-X2-Κάρτα-Γραφικών-N40702-126X-185252N.html#description

Να τσιμπήσω αυτή; Καλή τιμή και 4-10 εργάσιμες. Ή σάπια υλοποίηση; Ένα review βρήκα και δείχνει οκ. Με το ζόρι 200 watt τραβάει η 4070, πόσο κακή να είναι;

"The INNO3D card also kept things under control at the same 65 degrees for the GPU and 79 degrees on the hotspot, but the big difference here, was the memory temperature which came in 10 degrees lower than the NVIDIA Founders card, at just 66 degrees. Maybe that backplate among other things is what helps aid the performance, as the fans ran at a slightly lower 1541 RPM, all while consuming 193 Watts at the highest point"

https://www.eteknix.com/nvidia-rtx-4070-graphics-card-review/3/#:~:text=Inno3D RTX 4070 Twin X2&text=Design-wise%2C it's simple%2C,expected to pay for it.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just_a_dude said:

https://www.skroutz.gr/s/41641173/Inno-3D-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-TWIN-X2-Κάρτα-Γραφικών-N40702-126X-185252N.html#description

Να τσιμπήσω αυτή; Καλή τιμή και 4-10 εργάσιμες. Ή σάπια υλοποίηση; Ένα review βρήκα και δείχνει οκ. Με το ζόρι 200 watt τραβάει η 4070, πόσο κακή να είναι;

"The INNO3D card also kept things under control at the same 65 degrees for the GPU and 79 degrees on the hotspot, but the big difference here, was the memory temperature which came in 10 degrees lower than the NVIDIA Founders card, at just 66 degrees. Maybe that backplate among other things is what helps aid the performance, as the fans ran at a slightly lower 1541 RPM, all while consuming 193 Watts at the highest point"

https://www.eteknix.com/nvidia-rtx-4070-graphics-card-review/3/#:~:text=Inno3D RTX 4070 Twin X2&text=Design-wise%2C it's simple%2C,expected to pay for it.

Μου ήρθαν και εμένα 3 ειδοποιήσεις στο skroutz για αυτή την υλοποίηση από αυτό το κατάστημα,στην αρχή στα 702€, μετά από μερικές ώρες στα 662 και μετά από λίγο στα 619,91€, μου φάνηκε λίγο περίεργο.Απλά το αναφέρω και παρακολουθώ τη συζήτηση γιατί ενδιαφέρομαι 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, stafftw είπε

Μου ήρθαν και εμένα 3 ειδοποιήσεις στο skroutz για αυτή την υλοποίηση από αυτό το κατάστημα,στην αρχή στα 702€, μετά από μερικές ώρες στα 662 και μετά από λίγο στα 619,91€, μου φάνηκε λίγο περίεργο.Απλά το αναφέρω και παρακολουθώ τη συζήτηση γιατί ενδιαφέρομαι 😋

Εγώ την έριξα την παραγγελία πάντως και λέει 12-14 του μήνα ότι θα έρθει. Βλέπουμε. Το κατάστημα πάντως έχει φουλ 5αρια αξιολογήσεις και η παραγγελία είναι μέσω skroutz έτσι και αλλιώς οπότε αν συμβεί κάτι ακυρώνω. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μου κάηκε το κλιματιστικό και πρέπει να το αντικαταστήσω, χθες τράκαρα και αν και μάλλον δεν ευθύνομαι θα χρειαστώ σίγουρα χρήματα μέχρι να βγάλουν άκρη οι ασφαλιστικές και πρέπει να πάω και διακοπές τον Αύγουστο. Ποιο έξοδο προτείνεται να μην κάνω από τα παραπάνω; Με τρώει το χέρι μου, ας πει κάποιος κάτι κακό για την υλοποίηση

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα πλάκα δεν παίζει να είναι και εντελώς πλεμπέα υλοποίηση. Ναι έχει reference pcb (αλλά οκ σε τέτοια τιμή τι περιμένεις, και άλλωστε το reference το εγκρίνει ο πέτσινος), δεν έχει rgb και τα σχετικά (όχι απαραίτητα κακό και δεν αλλάζει κάτι στο perf έτσι και αλλιώς) και βλέπω έχει 5 heat pipes ενώ άλλες αντίστοιχες basic υλοποιήσεις έχουν 4 ή 3.

Το DLSS3 έχει κάποιες απαιτήσεις στο υπόλοιπο σύστημα; monitor, cpu, mobo, κτλ; (1440p/165, 5600X, B450 έχω)

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Πλάκα πλάκα δεν παίζει να είναι και εντελώς πλεμπέα υλοποίηση. Ναι έχει reference pcb (αλλά οκ σε τέτοια τιμή τι περιμένεις, και άλλωστε το reference το εγκρίνει ο πέτσινος), δεν έχει rgb και τα σχετικά (όχι απαραίτητα κακό και δεν αλλάζει κάτι στο perf έτσι και αλλιώς) και βλέπω έχει 5 heat pipes ενώ άλλες αντίστοιχες basic υλοποιήσεις έχουν 4 ή 3.

Το DLSS3 έχει κάποιες απαιτήσεις στο υπόλοιπο σύστημα; monitor, cpu, mobo, κτλ; (1440p/165, 5600X, B450 έχω)

 

Δεν ξέρω συγκεκριμένα για το DLSS 3 αλλά με αυτό το CPU θα έχεις bottleneck. Πόσο ακριβώς δεν γνωρίζω. 

Εδώ έχω εγώ με i5-13400F (κάτι site λένε ότι έχω γύρω στο 5%) οπότε υπολόγισε. Αλλά εντάξει όχι κάτι το τρομερό βέβαια. 

Την συγκεκριμένη κάρτα (RTX 4070 12 GB) την έχω βάλει και εγώ στο μάτι αλλά έχω την "ιδιαιτερότητα" να αγοράζω μόνο από γνωστά καταστήματα. Πριν από καιρό την είχε βάλει το e-shop στα 650 € αλλά δεν την πρόλαβα. Όλα τα γνωστά καταστήματα την έχουν στα 700+ € πλέον. :(

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bottleneck με τον 5600Χ; Δεν νομίζω. Και αν συμβεί θα είναι ελάχιστο και σε πολύ ψηλά frames. Το θεωρώ πολύ δύσκολο έως και αδύνατο να μην μπορεί να οδηγήσει την 4070 σε 1440p στα 100-120 fps που βγάζει σε single player games. Άλλωστε μπορώ να τσεκάρω και τώρα με την 2060 κατεβάζοντας τα settings να δω αν μπορεί ο 5600Χ να "γεμίσει" το monitor. Αυτά τα site που μετράνε το bottleneck είναι λίγο ότι να ΄ναι.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...