Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Armoral είπε

αλλά δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των γραφικών ενός High end PC. Καμία.

 

Ελάχιστοι είναι αυτοί που στήνουν τέτοια μηχανήματα. Το σχόλιο μου αφορά όλους τους υπόλοιπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη γνώμη μου η κονσόλα ποτέ δεν ήταν αντικατάστατο του PC. Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Η κοσνόλα ήταν πιο πολύ για τα exclusives, απλά τελευταία πλασάρεται ως εναλλακτικό του PC λόγω των τιμών των καρτών. Αν και η 6700 (η σκέτη) που είναι περίπου στα κυβικά του PS5 δεν είναι και τόσο ακριβή πλέον. +5600 με μια απλή Β550 φτιάχνεις PC ισάξιο της κονσόλας (και με καλύτερο cpu) με κάνα 800αρι που θεωρώ τα +300 τα αξίζει γιατί με το PC κάνεις πολύ περισσότερα, έχει γενικά φθηνότερα games και περισσότερες επιλογές (mods, game settings, κτλ).

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Ναι μπορείς να παίξεις στην κονσόλα και να το ευχαριστηθείς μάλιστα, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των γραφικών ενός High end PC. Καμία.

Έβαλα Horizon Forbidden West στο PS5 και γελούσα. Στο δε performance mode πολύ πιο όμορφο το παιχνίδι αλλά η πτώση στα γραφικά ήταν εμφανής, στο δε quality mode, αν θυμάμαι καλά έτσι το ανέφερε, στα 30 fps απλά εγώ τουλάχιστον  πλέον δε μπορώ να παίξω. Τουλάχιστον σε αυτό που είχα σαν εμπειρία στο συγκεκριμένο τίτλο.

Μετά έβγαλαν update στα 40fps που δεν ήταν unplayable, αλλά μέχρι τότε το είχα τερματίσει 🤣.

Το god of war ήταν καλό πάντως με το που βγήκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για μια 4070 Ti, αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Εμπιστεύομαι περισσοτερο τις πιο γνωστές εταιρίες (Gigabyte, MSI, Asus) και είμαι ανάμεσα στις 4 παρακάτω που βρίσκονται πάνω κάτα στα ίδια χρήματα (γύρω στα 870 ευρώ):

1) MSI GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Ventus 3X OC
2) Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X EAGLE OC rev 2.0
3) Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Windforce OC
4) MSI GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Gaming Trio

Ποια προτείνετε; Η ποια προτείνετε να αποφύγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oinopneuma είπε

Ψάχνω για μια 4070 Ti, αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Εμπιστεύομαι περισσοτερο τις πιο γνωστές εταιρίες (Gigabyte, MSI, Asus) και είμαι ανάμεσα στις 4 παρακάτω που βρίσκονται πάνω κάτα στα ίδια χρήματα (γύρω στα 870 ευρώ):

1) MSI GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Ventus 3X OC
2) Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X EAGLE OC rev 2.0
3) Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Windforce OC
4) MSI GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Gaming Trio

Ποια προτείνετε; Η ποια προτείνετε να αποφύγω;

https://www.skroutz.gr/s/40285369/Zotac-GeForce-RTX-4070-Ti-12GB-GDDR6X-AMP-Extreme-AIRO-Κάρτα-Γραφικών-ZT-D40710B-10P.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Άριστη σε όλα και πανέμορφη, 5 χρόνια εγγύηση.

https://www.skroutz.gr/s/40284393/Gigabyte-GeForce-RTX-4070-Ti-12GB-GDDR6X-AERO-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-N407TAERO-OC-12GD.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Σε λευκή απόχρωση.

Γενικά οι Gigabyte φαίνονται πολύ αξιόπιστες σε αυτή τη γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πήρα τη συγκεκριμένη οθόνη και θέλω να αγοράσω κάρτα

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

 

ποια θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Armoral said:

Ναι μπορείς να παίξεις στην κονσόλα και να το ευχαριστηθείς μάλιστα, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των γραφικών ενός High end PC. Καμία.

Έβαλα Horizon Forbidden West στο PS5 και γελούσα. Στο δε performance mode πολύ πιο όμορφο το παιχνίδι αλλά η πτώση στα γραφικά ήταν εμφανής, στο δε quality mode, αν θυμάμαι καλά έτσι το ανέφερε, στα 30 fps απλά εγώ τουλάχιστον  πλέον δε μπορώ να παίξω. Τουλάχιστον σε αυτό που είχα σαν εμπειρία στο συγκεκριμένο τίτλο.

Ο καθένας με τα γούστα του. Όπως γελάς εσύ με τα γραφικά μιας κονσόλας άλλο τόσο μπορεί να γελάει κάποιος με τις ωρες που έχει αφιερώσει κάποιος να γράφει και να σχολιάζει για κάρτες γραφικών/CPU/τροφοδοτικά κτλ σε ένα θέμα 1172 σελίδων μόνο για την γενιά αυτή!

Ενώ αυτός με την κονσολα απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και έχει ηδη τερματίσει 50 τίτλους, έστω με υποδεέστερα γραφικά, ενώ ο PC gamer έχει ήδη ξοδέψει μια περιουσία και ακόμα ασχολείται με το αν η Χ κάρτα βγάζει 3 καρε παραπάνω από την προηγούμενη και αν αξίζει να αναβαθμίσει ενώ δεν έχει τερματίσει ούτε ένα game λόγο έλλειψης χρόνου και αντιπαλότητες για το ποια κάρτα ή εταιρία είναι "καλύτερη"

Δεν το γράφω προσωπικά αλλά γενικά, προσωπικά δεν έχω ούτε PS5 ούτε Xbox απλή παρατήρηση με καλή διάθεση κάνω.

 

ΥΓ βέβαια τα ίδια πάνω κάτω πιστεύω θα γίνεται και στις κατηγορίες PS5 και Xbox. Άρα κανείς δεν απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και κυνηγάει το "καλύτερο" (λες και θα το απολαύσει περισσότερο, σαν να λέμε μια ταινία αν έχει λίγο καλύτερη ανάλυση θα μας αρέσει περισσότερο..) ξεχνώντας το σημαντικό. 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ο καθένας με τα γούστα του. Όπως γελάς εσύ με τα γραφικά μιας κονσόλας άλλο τόσο μπορεί να γελάει κάποιος με τις ωρες που έχει αφιερώσει κάποιος να γράφει και να σχολιάζει για κάρτες γραφικών/CPU/τροφοδοτικά κτλ σε ένα θέμα 1172 σελίδων μόνο για την γενιά αυτή!

Ενώ αυτός με την κονσολα απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και έχει ηδη τερματίσει 50 τίτλους, έστω με υποδεέστερα γραφικά, ενώ ο PC gamer έχει ήδη ξοδέψει μια περιουσία και ακόμα ασχολείται με το αν η Χ κάρτα βγάζει 3 καρε παραπάνω από την προηγούμενη και αν αξίζει να αναβαθμίσει ενώ δεν έχει τερματίσει ούτε ένα game λόγο έλλειψης χρόνου και αντιπαλότητες για το ποια κάρτα ή εταιρία είναι "καλύτερη"

Δεν το γράφω προσωπικά αλλά γενικά, προσωπικά δεν έχω ούτε PS5 ούτε Xbox απλή παρατήρηση με καλή διάθεση κάνω.

Προσωπικά γράφω και εδώ παίζω και αρκετά παιχνίδια όμως όλα μαζί χόμπι λέγετε όλο αυτό ειναι η ευχαρίστηση μας όπως κάποιος καπνίζει 2 πακέτα τη μέρα κάποιος άλλος πίνει 1 μπουκάλι ουίσκι άλλος βαράει 10 ώρες στο καζίνο. Το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω σε όλο αυτό με το τι κάνει ο καθένας. Το σημαντικό ειναι να μην ενοχλεί τους γύρω σου με αυτό που κάνεις. Από εκεί και πέρα ότι αγαπάει ο καθένας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Arkin said:

Προσωπικά γράφω και εδώ παίζω και αρκετά παιχνίδια όμως όλα μαζί χόμπι λέγετε όλο αυτό ειναι η ευχαρίστηση μας όπως κάποιος καπνίζει 2 πακέτα τη μέρα κάποιος άλλος πίνει 1 μπουκάλι ουίσκι άλλος βαράει 10 ώρες στο καζίνο. Το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω σε όλο αυτό με το τι κάνει ο καθένας. Το σημαντικό ειναι να μην ενοχλεί τους γύρω σου με αυτό που κάνεις. Από εκεί και πέρα ότι αγαπάει ο καθένας. 

Αλλο το χόμπι του gaming και άλλο των gadget και της τεχνολογίας. 

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει δεν υπαγόρευω κάτι. Απλά όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, αν κάποιος γράφει ότι γελάει με τα γραφικά μιας κονσόλας, αντίστοιχα πρέπει να δεχτεί και την κριτική ότι κάποιος άλλος, γελάει με τις ώρες που έχει σπαταλήσει κάποιος να ασχολείται με το hardware για gaming και όχι με το καθευατο gaming, όπως αντίστοιχα και κάποιος τρίτος, που μπορεί να γελάει συνολικά με το gaming γιατί το θεωρεί χαμένο χρόνο κτλ

Όπως έγραψα απλή παρατήρηση είναι.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ο καθένας με τα γούστα του. Όπως γελάς εσύ με τα γραφικά μιας κονσόλας άλλο τόσο μπορεί να γελάει κάποιος με τις ωρες που έχει αφιερώσει κάποιος να γράφει και να σχολιάζει για κάρτες γραφικών/CPU/τροφοδοτικά κτλ σε ένα θέμα 1172 σελίδων μόνο για την γενιά αυτή!

Ενώ αυτός με την κονσολα απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και έχει ηδη τερματίσει 50 τίτλους, έστω με υποδεέστερα γραφικά, ενώ ο PC gamer έχει ήδη ξοδέψει μια περιουσία και ακόμα ασχολείται με το αν η Χ κάρτα βγάζει 3 καρε παραπάνω από την προηγούμενη και αν αξίζει να αναβαθμίσει ενώ δεν έχει τερματίσει ούτε ένα game λόγο έλλειψης χρόνου και αντιπαλότητες για το ποια κάρτα ή εταιρία είναι "καλύτερη"

Δεν το γράφω προσωπικά αλλά γενικά, προσωπικά δεν έχω ούτε PS5 ούτε Xbox απλή παρατήρηση με καλή διάθεση κάνω.

 

ΥΓ βέβαια τα ίδια πάνω κάτω πιστεύω θα γίνεται και στις κατηγορίες PS5 και Xbox. Άρα κανείς δεν απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και κυνηγάει το "καλύτερο" (λες και θα το απολαύσει περισσότερο, σαν να λέμε μια ταινία αν έχει καλή ανάλυση θα μας αρέσει περισσότερο..) ξεχνώντας το σημαντικό. 

Το Internet υπάρχει για να κάνουμε ακριβώς αυτό. Συζητήσεις και επικοινωνία ακόμη και με λανθασμένες προσεγγίσεις πολλές φορές με τη διάθεση όμως πάντα να συνεισφέρουμε όπως μπορούμε στο διάλογο και να βοηθηθούν νέοι χρήστες. Η δεκαετία του 1980 που περιμέναμε το Pixel να μας πει τα νέα και στέλναμε γράμματα για να απαντήσουν στις ερωτήσεις μας έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Αν ενοχλείστε, μη διαβάζετε. Με καλή διάθεση το λέω και εγώ.

Είχα την ευκαιρία να έχω και PS5 και όλα τα Xbox από το 360 και μετά, σε όλες τις εκδόσεις πλην του S και οι κονσόλες κοροιδεύουν τον κόσμο με τις τιμές τους και το 4k/120 που τελικά έγινε dynamic resolution έως 1440p και 30-40 fps όπως και οι κάρτες γραφικών και τα PC Parts με τις δικές τους. Έχω τερματίσει αρκετούς τίτλους και το καταευχαριστήθηκα (και στις δύο) αφού το παιχνίδι στον καναπέ και σε μεγαλύτερες οθόνες είναι πολύ πιο άνετο και πλέον με το upscaling των καλών τηλεοράσεων έχουμε όμορφα αποτελέσματα. Αλλά αυτό που βλέπεις σε σειρά 4000 και OLED δεν υπάρχει. Ναι, καταλαβαίνω τεράστια διαφορά κόστους αλλά τεράστια διαφορά και σε όλα τα υπόλοιπα.

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Αλλο το χόμπι του gaming και άλλο των gadget και της τεχνολογίας. 

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει δεν υπαγόρευω κάτι. Απλά όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, αν κάποιος γράφει ότι γελάει κάποιος με τα γραφικά μιας κονσόλας, αντίστοιχα πρέπει να δεχτεί και την κριτική ότι κάποιος άλλος, γελάει με τις ώρες που έχει σπαταλήσει κάποιος να ασχολείται με το hardware για gaming και όχι με το καθευατο gaming, όπως αντίστοιχα και κάποιος τρίτος, που μπορεί να γελάει συνολικά με το gaming γιατί το θεωρεί πεταμένο χρόνο. 

Όπως έγραψα απλή παρατήρηση είναι.

Το ότι γελάω με τα γραφικά μιας κονσόλας και αυτό που διαφημίζει που ακριβώς προσβάλλει και ποιον; Όποιος είναι συνειδητοποιημένος γνωρίζει τι έχει αγοράσει, σε ποια τιμή και τις δυνατότητές του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ο καθένας με τα γούστα του. Όπως γελάς εσύ με τα γραφικά μιας κονσόλας άλλο τόσο μπορεί να γελάει κάποιος με τις ωρες που έχει αφιερώσει κάποιος να γράφει και να σχολιάζει για κάρτες γραφικών/CPU/τροφοδοτικά κτλ σε ένα θέμα 1172 σελίδων μόνο για την γενιά αυτή!

Ενώ αυτός με την κονσολα απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και έχει ηδη τερματίσει 50 τίτλους, έστω με υποδεέστερα γραφικά, ενώ ο PC gamer έχει ήδη ξοδέψει μια περιουσία και ακόμα ασχολείται με το αν η Χ κάρτα βγάζει 3 καρε παραπάνω από την προηγούμενη και αν αξίζει να αναβαθμίσει ενώ δεν έχει τερματίσει ούτε ένα game λόγο έλλειψης χρόνου και αντιπαλότητες για το ποια κάρτα ή εταιρία είναι "καλύτερη"

Δεν το γράφω προσωπικά αλλά γενικά, προσωπικά δεν έχω ούτε PS5 ούτε Xbox απλή παρατήρηση με καλή διάθεση κάνω.

 

ΥΓ βέβαια τα ίδια πάνω κάτω πιστεύω θα γίνεται και στις κατηγορίες PS5 και Xbox. Άρα κανείς δεν απολαμβάνει τα παιχνιδάκια του και κυνηγάει το "καλύτερο" (λες και θα το απολαύσει περισσότερο, σαν να λέμε μια ταινία αν έχει καλή ανάλυση θα μας αρέσει περισσότερο..) ξεχνώντας το σημαντικό. 

Μα δεν είναι ανάγκη να σπαταλάς τόσες ώρες απλά για να παίξεις παιχνίδια στο pc. Το στήνεις, διαλέγεις κάποιο preset από το μενού του παιχνιδιού και είσαι έτοιμος. Άντε μια στο τόσο να κάνεις driver update. Εμείς που ασχολούμαστε με όλα αυτά και το ψειρίζουμε το κάνουμε γιατί μπορούμε και γουστάρουμε. Ο ανιψιός μου πχ δεν σκαμπάζει τίποτα από pc αλλά μια χαρά παίζει κανονικά χωρίς πολλά πολλά και χωρίς φυσικά να έχει τις απαιτήσεις που έχω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Αυτό που το λες και το ξανά λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση … ναι μεν νομίζω όλοι συμφωνούν ότι το dlss είναι καλύτερο στις λεπτομέρειες αλλα σε καμία περίπτωση δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά να το χρησιμοποιεί σαν διαφήμιση που λες … η δουλειά του fsr δεν είναι τόσο να ανταγωνιστεί το dlss ποιος την έχει μεγαλύτερη είναι ένα εργαλείο δώρο για τους gamers, ούτε έχουν όλοι 2000,3000,4000 να βάλουν dlss … εκεί έρχεται το fsr που δουλεύει και σε τοστιέρα και σώζει την κατάσταση ,εγώ πχ έπαιξα και τερμάτισα god of war με 980gtx χωρίς αυτό δε θα μπορούσα να παίξω το παιχνίδι, στο λαπτοπ που έχω επίσης με intel gpu τα ίδια ….

οποτε θες αφού κάνει τόσο μπαμ κάνουμε blind test να δούμε τη ψάρια θα πιάσεις και σε στατικές εικόνες και σε βίντεο …

τελος το θέμα δεν είναι η έλλειψη dlss2  στα παιχνίδια από τη στιγμή που έχει fsr αλλά η έλλειψη fg… αυτό είναι το αγκάθι 

Κατάλαβα τι λες. Η Nvidia κόβει το FSR για να σε αναγκάσει να πας σε κάποια RTX κάρτα. Είναι τόσο λίγες οι περιπτώσεις που δεν επιβεβαιώνουν τη θεωρία. Άλλωστε τώρα έχει και το FG για να μετριάσει τη σημασία ακόμα και του dlss2.

Λόγω των ποικίλων συνδυασμών sharpness και άλλων αλγοριθμικών ρυθμίσεων είναι αδύνατο να πεις ποιος τα πάει καλύτερα σε στατική εικόνα. Σε κίνηση υπάρχουν παραπάνω από αισθητές διαφορές και τις έχω επισημάνει σε βίντεο που ανέβασα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κατάλαβα τι λες. Η Nvidia κόβει το FSR για να σε αναγκάσει να πας σε κάποια RTX κάρτα. Είναι τόσο λίγες οι περιπτώσεις που δεν επιβεβαιώνουν τη θεωρία. Άλλωστε τώρα έχει και το FG για να μετριάσει τη σημασία ακόμα και του dlss2.

όχι δεν υπονοώ αυτό μιας και το dlss κάνει χρήση AI που θέλει και το ανάλογο harware.. αλλα αν δούμε τις κάρτες που έχει η πλειοψηφία τον ανθρώπων βάση και του steam (μη κοιτάμε εδώ μέσα που έχουμε την τρελα) παίρνουν μια καλή ανάσα με το fg να είναι το κερασάκι στην τούρτα

16 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Λόγω των ποικίλων συνδυασμών sharpness και άλλων αλγοριθμικών ρυθμίσεων είναι αδύνατο να πεις ποιος τα πάει καλύτερα σε στατική εικόνα. Σε κίνηση υπάρχουν παραπάνω από αισθητές διαφορές και τις έχω επισημάνει σε βίντεο που ανέβασα.

στην κίνηση δεν έχω δει κάποιο artifact βάζοντας και με τα 2 σε όσα παιχνίδια τα υποστηρίζουν... ίσως φανεί κάτι άμα το βάλεις σε slow motion, το μονο που κάνει μπαμ στο fsr είναι το χειρότερο aliasing σε μερικά παιχνίδια (πχ god of war) και ότι δε λέει να το βάλεις στο balanced σε αντίθεση με το dlss που είναι πολύ καλύτερο αλλα κατά 95% σε quality βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα 

κανε και κάνα test πες σε κάποιον να στο αλλάξει όταν παίζεις να βρείς διαφορες θα δεις ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι δεν υπονοώ αυτό μιας και το dlss κάνει χρήση AI που θέλει και το ανάλογο harware.. αλλα αν δούμε τις κάρτες που έχει η πλειοψηφία τον ανθρώπων βάση και του steam (μη κοιτάμε εδώ μέσα που έχουμε την τρελα) παίρνουν μια καλή ανάσα με το fg να είναι το κερασάκι στην τούρτα

πλέον παίζει να είναι 50/50 πάντως, μην πώ ότι σιγά σιγά αυξάνεται το ποσοστό των NVIDIA 2000+ series καρτών. στα γρήγορα που κοίταξα το steam survey το top20 κάρτων για παράδειγμα είναι γεμάτο με κάρτες που μπορούν να τρέξουν DLSS και γενικά αυτών των καρτών το ποσοστό αυξάνεται. Σίγουρα υπάρχουν και πολλοί με κάρτες που δεν το υποστηρίζουν αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη πλειοψηφία όπως παλιότερα. Και το πράγμα δείχνει ότι πάει προς τα εκεί. Όλο και περισσότεροι θα έχουν κάρτες με DLSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι δεν υπονοώ αυτό μιας και το dlss κάνει χρήση AI που θέλει και το ανάλογο harware.. αλλα αν δούμε τις κάρτες που έχει η πλειοψηφία τον ανθρώπων βάση και του steam (μη κοιτάμε εδώ μέσα που έχουμε την τρελα) παίρνουν μια καλή ανάσα με το fg να είναι το κερασάκι στην τούρτα

στην κίνηση δεν έχω δει κάποιο artifact βάζοντας και με τα 2 σε όσα παιχνίδια τα υποστηρίζουν... ίσως φανεί κάτι άμα το βάλεις σε slow motion, το μονο που κάνει μπαμ στο fsr είναι το χειρότερο aliasing σε μερικά παιχνίδια (πχ god of war) και ότι δε λέει να το βάλεις στο balanced σε αντίθεση με το dlss που είναι πολύ καλύτερο αλλα κατά 95% σε quality βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα 

κανε και κάνα test πες σε κάποιον να στο αλλάξει όταν παίζεις να βρείς διαφορες θα δεις ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράματα

Δυστυχώς, έγινε μια βλακεία και χάθηκε ένα κομμάτι του βίντεο:

Με κίτρινο τα σημεία που φαίνονται τα προβλήματα με FSR. :

Screenshot2023-06-29221205.jpg.4425eff3cf9dde1e4085f92abd2de7ce.jpg

-Σε κίνηση είναι αρκετά χειρότερα τα πράγματα.

-Στο πάνω αριστερά παραλληλόγραμμο διαφέρει το πάχος των καλωδίων(το FSR ρίχνει την λεπτομέρεια σε μακρινά αντικείμενα). Τα άλλα παραλληλόγραμμα αφορούν τρεμόπαιγμα, shimmering και edge crawling(φράχτης κέντρο και τέρμα αριστερά.)

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...