Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Χωρίς (σοβαρό) ανταγωνισμό δεν φαίνονται να βιάζονται ενώ και οι πωλήσεις δεν φαίνεται να πηγαίνουν τρένο. Επίσης το AΙ θα της αποφέρει πολλά περισσότερα.

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλα θα παει αυτο πρωτη φορα αν γινει κατι τετοιο. Ολα πισω πηγαν με την ακριβεια και τις εταιριες τις γονατισε. Αν παμε για 2025 θα δουμε τρελο boost πιστευω 3 χρονια μετα. 

Γονάτισαν οι εταιρίες; Σε πιο επίπεδο έγινε αυτό; Η Nvidia είχε υπερκέρδη με το mining και τώρα με το AI και τουs servers. Δεν νομίζω να καίγεται τόσο για GPU για gamers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους μέχρι 1500 σε ποια 4080 αξίζει να πάω και τελος αξίζει η 4090 της manli στα ίδια λεφτά ;

 

το build της υπογραφής δεν ισχύει πάω σε καινούργιο εξ ολοκλήρου με 13900κ

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gpapad20 είπε

Καλησπέρα σε όλους μέχρι 1500 σε ποια 4080 αξίζει να πάω και τελος αξίζει η 4090 της manli στα ίδια λεφτά ;

Παίρνεις 4090 με κλειστά μάτια 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gpapad20 είπε

Καλησπέρα σε όλους μέχρι 1500 σε ποια 4080 αξίζει να πάω και τελος αξίζει η 4090 της manli στα ίδια λεφτά ;

Αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις εν καιρώ τον i9 μην πας σε 4090, αλλά σε μία ικανοποιητική υλοποίηση 4080 στα 1200-1300€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Jts είπε

Αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις εν καιρώ τον i9 μην πας σε 4090, αλλά σε μία ικανοποιητική υλοποίηση 4080 στα 1200-1300€.

Καλησπέρα πάω σε νέο build με 13900k και σκεφτόμουν για την αλλαγή μήπως πάω σε  custom υδροψυξη σε gpu και cpu.

 

αυτή ζαχαρωνω 

 

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N4080AORUSX-WB-16GD#kf

 

 

 

 

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα σε όλους μέχρι 1500 σε ποια 4080 αξίζει να πάω και τελος αξίζει η 4090 της manli στα ίδια λεφτά ;

Και για μενα 4090 καλυτερα...και ας μην εχεις δυνατο επεξεργαστη...

Αν μιλας για αυτην την manli που παιζει στα 1545 στο σκρουτζ, αν ημουν στην θεση σου δεν θα κολλουσα να βαλω αλλα 150-200 ευρω για να παρω μια πιο αξιολογη υλοποιηση πχ gigabyte μερια η τελος παντων μια υλοποιηση κοντα 1700...

Αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις ειναι κριμα να κολλησεις για 100-200€ και στην τελικη μπροστα σου θα το βρεις αυτο ειδικα αν εχεις σκοπο αυριο την αλλη να την πουλησεις στα μεταχειρισμενα γιατι μαντεψε ποιες υλοποιησεις φευγουν πιο ευκολα και ειδικα οταν εχουν γραψει χιλιομετρα στο κοντερ και σιγουρα δεν λεγονται manli.Η τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι εγω, απο τοτε που την πατησα με τις Palit και μαλιστα καηκε η μια καρτα πισω απο την αλλη δεν ξαναπηγα σε palit οποτε μακρια για μενα απο τετοια brands...

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα πάω σε νέο build με 13900k και σκεφτόμουν για την αλλαγή μήπως πάω σε  custom υδροψυξη σε gpu και cpu.

 

αυτή ζαχαρωνω 

 

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N4080AORUSX-WB-16GD#kf

 

 

 

 

Στην ίδια τιμή ακόμα και να μην άλλαζες cpu παίρνεις 4090… 

γνώμη μου δε χρειάζεται καν να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες για νερά …όλες έχουν γομάρια ψύκτρες εγώ τη gigabyte ventus έχω και μέχρι 72-73 βαθμούς την έχω δει να σηκώνει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα σε όλους μέχρι 1500 σε ποια 4080 αξίζει να πάω και τελος αξίζει η 4090 της manli στα ίδια λεφτά ;

 

το build της υπογραφής δεν ισχύει πάω σε καινούργιο εξ ολοκλήρου με 13900κ

4090 με κλειστά μάτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα πάω σε νέο build με 13900k και σκεφτόμουν για την αλλαγή μήπως πάω σε  custom υδροψυξη σε gpu και cpu.

 

αυτή ζαχαρωνω 

 

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N4080AORUSX-WB-16GD#kf

 

 

 

 

Αν θες να μην αγχωθείς με εγκατάσταση waterblock καλύτερα την inno3D θα σου πρότεινα λόγω τιμής.

Αλλιώς μάλλον φτηνότερα θα σου βγει να πάρεις κάποια υλοποίηση αέρα+ waterblock.

Αλλά να κοιτάξεις γιατί μπορεί σε κάποιες υλοποιήσεις μπορεί να μην είναι συμβατά

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως εγώ palit υλοποίηση που έχω δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής .Ένας γνωστός μου με μια Asus χρειάστηκε δυο αλλαγές σε ένα εξάμηνο. Η palit έχει την Gainward και την KFA εχοντας ξεπεράσει σε μερίδιο αγοράς το 25% . 

Είναι να μη σου τύχει τελικά. Προσωπικά την σειρά τέσσερα  θα την προσπεράσω .Κάρτες με 128αρι δίαυλο στα 400 + δεν πληρώνω. Τώρα αυτά που λέει ο πέτσινος ότι ανέβασαν την cache είναι νάχαμε να λέγαμε.

Επεξ/σία από evkar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο καλοκαίρι, δεν έχω δει ούτε την 4070 ούτε την 4080 να ανεβάζουν πάνω από 65c.

Για ποιο λόγο να δώσει κάποιος επιπλέον χρήματα για υδρόψυκτη κάρτα; Για να την πάνε στους 63; Εκτός και εάν το θέλεις για αισθητική παρέμβαση οπότε πάσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, this.is.elia είπε

Μέσα στο καλοκαίρι, δεν έχω δει ούτε την 4070 ούτε την 4080 να ανεβάζουν πάνω από 65c.

Για ποιο λόγο να δώσει κάποιος επιπλέον χρήματα για υδρόψυκτη κάρτα; Για να την πάνε στους 63; Εκτός και εάν το θέλεις για αισθητική παρέμβαση οπότε πάσο.

Ισχύει λιγο τσίμπημα τα fans στο 40% και μένουν κάτω από 60 πολύ εύκολα. Δεν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα οι καλύτερες υλοποιήσεις στις ada. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin την gigabyte έχεις και εσύ; Πολύ ήσυχη η 4070ti, φαντάσου ότι η 4080 έχει ακόμα ένα slot πάχος, μιλάμε για το απόλυτο overkill. Ούτε η RAM ζεσταίνεται ιδιαίτερα, άντε 5-6 βαθμούς παραπάνω. Ακόμα και το hotspot είναι μαξ στους 80 (και πολύ λέω)

Προφανώς θα βγάλουν refreshes των καρτών με πολύ ανεβασμένα ρολόγια, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια τούβλα coolers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

@Arkin την gigabyte έχεις και εσύ; Πολύ ήσυχη η 4070ti, φαντάσου ότι η 4080 έχει ακόμα ένα slot πάχος, μιλάμε για το απόλυτο overkill. Ούτε η RAM ζεσταίνεται ιδιαίτερα, άντε 5-6 βαθμούς παραπάνω. Ακόμα και το hotspot είναι μαξ στους 80 (και πολύ λέω)

Προφανώς θα βγάλουν refreshes των καρτών με πολύ ανεβασμένα ρολόγια, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια τούβλα coolers.

Zotac trinity μόνιμα 30% fans την έχω πιο κάτω δεν πάει και θερμοκρασίες με cap στους 50 52 με uncap στο θεόβαρο demo της unreal engine ειδα μεχρι 69 πρώτη φορά με 30% fans. Είναι τρελά efficiency οι κάρτες με undervolt έχουμε κοντά μισή κατανάλωση με ίδιες επιδόσεις δεν ξέρω γιατί η nvidia τις έβαλε με τόσο μεγάλο tdp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...