Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/6/2023 στις 3:18 ΜΜ, Πέτρος είπε

Από εκεί και πέρα, το FSR μπαίνει τσάμπα οπουδήποτε, λειτουργεί παντού (και καλά), σε πολλά nvidia sponsored αγνοείται. Το DLSS θέλει άδειες κλπ και δεν λειτουργεί παντού.

Είναι εντελώς δωρεάν η χρήση του DLSS(ούτε καν γνωστοποίηση στην πράσινη) από το 2021. Το ότι δεν είναι open κώδικας δεν σημαίνει ότι δεν είναι δωρεάν. Μέχρι και σε γνωστά engines το ενσωμάτωσαν για να μην είναι δύσκολο στην υλοποίηση.

https://www.rockpapershotgun.com/nvidias-dlss-is-now-available-to-any-developer-who-wants-it

"Until now, any game developer who wanted to access Nvidia’s Deep Learning Super Sampling (DLSS) performance booster had to apply for access. But Nvidia have chosen to be a benevolent graphics god and have released the latest SDK without any restrictions."

Οπότε μόνο τσάτσοι το κόβουν, αν αναλογιστούμε το μερίδιο της nvidia στην παγκόσμια αγορά. Δεν στέκει κοστολογικά το να προχωράς σε οποιοδήποτε optimization προτού βάλεις DLSS. 

5 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

Έχω αγαπήσει το DLAA και θα ήθελα να το έχω σε όσο περισσότερους τίτλους γίνεται αλλά ούτε αυτό συμβαίνει ακόμα και να υποστηρίζει το game DLSS. 

Από τη στιγμή που υπάρχουν custom resolutions και DLDSR δεν είναι απαραίτητο παρά μόνο για τους άσχετους που δεν κατέχουν από control panel. Πιο πολύ την Nvidia απασχολεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είναι εντελώς δωρεάν η χρήση του DLSS(ούτε καν γνωστοποίηση στην πράσινη) από το 2021. Το ότι δεν είναι open κώδικας δεν σημαίνει ότι δεν είναι δωρεάν. Μέχρι και σε γνωστά engines το ενσωμάτωσαν για να μην είναι δύσκολο στην υλοποίηση.

https://www.rockpapershotgun.com/nvidias-dlss-is-now-available-to-any-developer-who-wants-it

Ένας ακόμα λόγος να τρώνε κράξιμο και οι δύο, λοιπόν.

ΤΥ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2023 στις 12:47 ΜΜ, Alex21121988 είπε

Έχω αγαπήσει το DLAA και θα ήθελα να το έχω σε όσο περισσότερους τίτλους γίνεται αλλά ούτε αυτό συμβαίνει ακόμα και να υποστηρίζει το game DLSS. 

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-dlss-sdk-3-1-13-update-brings-dlaa-as-performance-quality-mode

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αναπάντεχα θετικό για μη κατόχους Gsync monitor, που ανακάλυψα πριν λίγο.

Αν συνδυάσεις Frame Gen με DLDSR εξαλείφεται αυτόματα το tearing. Χωρίς το lag και τη θολούρα που παίρνεις με forced Vsync και frame limit μέσα από το control panel των drivers. Και η εικόνα κρύσταλλο λόγω του AI downscale.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου ή κάποιο bug του game που δεν φόρτωσε τις νέες ρυθμίσεις. Όμως μετά από διάφορες δοκιμές(συγκρίσεις με άλλη ανάλυση, τσεκάρισμα του Afterburner, των settings στο CP κλπ.) είδα ότι το DLDSR ανοίγει παράλληλα το-εγκαταλελειμμένο-Fast Sync ή κάνει κάτι παρόμοιο. Όταν είσαι πάνω από τα ~90 καρέ έχεις ανώτερη απόκριση και ομαλότητα από το παραδοσιακό Vsync. Όσο πέφτεις tearing δεν υπάρχει, αλλά η κίνηση αρχίζει λιγάκι να "σπάει", όπως ακριβώς με το Fast Sync.

Είτε το Fast Sync είναι κομμάτι του DLDSR αλγόριθμου, είτε η nvidia το ενεργοποιεί μόνο εκεί god knows why. Δοκιμάστε το.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Είδα τα fps στο gamegpu και θα πέσει κλάμα.Δεν πιάνει 60 fps ούτε σε full hd 😧.

Θελουν TSR αυτα γενικα upscaling τεχνολογιες κανα FG αλλιως ειναι δραμα τα fps. 

Εδω πχ σε 1440p dlss quality+fg βαραει κοντα 100fps. Eιναι αρκετα next gen τα γραφικα και θεοβαρα λογικα μια 7090 θα το τρεχει αψογα σε 4Κ 60fps native.

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα το παραπανω demo και μολις το ετρεξα. Οπτικα πανεμορφο στα 3440x1440 με dlss balanced+fg εχω απο 65 μεχρι 85fps. Δεν ξερω ποσα χρονια θα κανουμε να δουμε κατι τετοιο σε παιχνιδια αλλα και μονο που γινονται rendering τετοια γραφικα σημερα με τις οποιες βοηθειες ειναι κατι εξαιρετικο.

Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-54-20-9
Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-54-41-6
Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-55-21-2
Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-55-58-1
Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-57-57-8
Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-58-16-9
Evmebro-Screenshot-2023-06-26-05-58-49-9

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ένα Crysis με τέτοια visuals θέλουμε..Να λιώσουν οι 4090.

Εφικτό απλα χωρίς τα physics που είχε το πρώτο crysis. Με dlss 3 πάντως δίνει τρελό boost στο demo 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλα εφικτά είναι πλέον με το HW/SW που έχουμε αλλά που..Ακόμα παίζουμε last-gen ports.

Εδώ πρέπει να πάμε τώρα..

 

Η παγκόσμια κρίση έχει χτυπήσει και το Gaming industry εδω και χρόνια για αυτό ακυρώνονται εκθέσεις Ε3 κτλ για αυτό πάνε τα παιχνίδια πόσους μήνες μετά με τα delay για αυτό δεν βλεπουμε κάτι καινοτόμο όπως κάποτε με το crysis. Σχεδόν ότι βγήκε φέτος είναι κακό port και προσπαθούν να τα μαζέψουν με patches. Ωραία τα demo από unreal δείχνουν το μελλον αλλα σε παιχνίδια δεν ξέρω πότε θα δούμε τέτοια γραφικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειροκροτούμε δυνατά, με χέρια και πόδια.

Geforce RTX 4060: Influencers publish selected benchmarks in advance (controlled by NVIDIA)

Ξέρω, η ΑΜΔ που πληρώνει τα κανάλια να προμοτάρουν και να πειράζουν τα benches....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...