Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

ερώτηση: Πήγε να λιώσει το καλωδιο η μου φαίνεται?

Πριν μερικες ημέρες άλλαξα το m2, καθαρισα το pc  και τα ξαναβαλα όλα.

Χτες οταν ζωριστηκε λιγο η καρτα παρατηρησα οτι επεσε το 12v.Τα έκλεισα αμεσως ολα,εβγαλα το καλωδιο και παρατηρησα οτι εχει σαν μια τρυπα.

 

edit: το καλωδιο ποτε δεν ειχε τραβηχτει,ουτε ακουμπουσε στο κουτι.

Οτι και να είναι πάντως θα το αλλαξω.

IMG_20230614_122401.jpg

IMG_20230614_132241_1.jpg

Επεξ/σία από Big Boss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λίγο κάτι ως πιθανός μελλοντικός αγοραστής μόλις βγουν και οι 4060/7600xt/7700 και με μπάτζετ <400, και βλέποντας σήμερα την 3060ti στο Σκρουτζ στα 317.

Ποιο λόγο ύπαρξης θα έχει μια 4060 στην ίδια τιμή (330 msrp αν δεν κάνω λάθος), όταν θα είναι ξεκάθαρα πιο αργή σε raster και με ίδια μνήμη? Με μόνη διαφορά το FG? Και λέω ξεκάθαρα πιο αργή γιατί αν είναι κοντά οι επιδόσεις απλά θα κανιβαλιζει την 4060ti.

Ρωτάω γιατί είμαι με το χέρι στη σκανδάλη εδώ και 2 μήνες περιμένοντας τις καινούργιες και από τις δύο εταιρείες, και η μία είναι πιο απογοητευτική από την άλλη. Φοβάμαι μόλις βγει η 4060, μήπως "εξαφανιστεί" η άλλη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just getting started είπε

Να ρωτήσω λίγο κάτι ως πιθανός μελλοντικός αγοραστής μόλις βγουν και οι 4060/7600xt/7700 και με μπάτζετ <400, και βλέποντας σήμερα την 3060ti στο Σκρουτζ στα 317.

Ποιο λόγο ύπαρξης θα έχει μια 4060 στην ίδια τιμή (330 msrp αν δεν κάνω λάθος), όταν θα είναι ξεκάθαρα πιο αργή σε raster και με ίδια μνήμη? Με μόνη διαφορά το FG? Και λέω ξεκάθαρα πιο αργή γιατί αν είναι κοντά οι επιδόσεις απλά θα κανιβαλιζει την 4060ti.

Ρωτάω γιατί είμαι με το χέρι στη σκανδάλη εδώ και 2 μήνες περιμένοντας τις καινούργιες και από τις δύο εταιρείες, και η μία είναι πιο απογοητευτική από την άλλη. Φοβάμαι μόλις βγει η 4060, μήπως "εξαφανιστεί" η άλλη :D

 

Στα σίγουρα θα τραβάει 50% παραπάνω ρεύμα η 3060ti. Σε επιδόσεις μάλλον θα είναι κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Big Boss είπε

Καλησπέρα παιδιά,

ερώτηση: Πήγε να λιώσει το καλωδιο η μου φαίνεται?

Πριν μερικες ημέρες άλλαξα το m2, καθαρισα το pc  και τα ξαναβαλα όλα.

Χτες οταν ζωριστηκε λιγο η καρτα παρατηρησα οτι επεσε το 12v.Τα έκλεισα αμεσως ολα,εβγαλα το καλωδιο και παρατηρησα οτι εχει σαν μια τρυπα.

 

edit: το καλωδιο ποτε δεν ειχε τραβηχτει,ουτε ακουμπουσε στο κουτι.

Οτι και να είναι πάντως θα το αλλαξω.

IMG_20230614_122401.jpg

IMG_20230614_132241_1.jpg

συνηθως το καψιμο γινοταν στα πινακια...

περιεργο που στο hx1000i επεσε το 12v... Eχεις κανει oc? 

H gigabyte 4090 εχει ενα led που αναβει εαν κατι δεν παει σωστα με την τροφοδοσια. αναβοσβησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, just getting started είπε

Να ρωτήσω λίγο κάτι ως πιθανός μελλοντικός αγοραστής μόλις βγουν και οι 4060/7600xt/7700 και με μπάτζετ <400, και βλέποντας σήμερα την 3060ti στο Σκρουτζ στα 317.

Ποιο λόγο ύπαρξης θα έχει μια 4060 στην ίδια τιμή (330 msrp αν δεν κάνω λάθος), όταν θα είναι ξεκάθαρα πιο αργή σε raster και με ίδια μνήμη? Με μόνη διαφορά το FG? Και λέω ξεκάθαρα πιο αργή γιατί αν είναι κοντά οι επιδόσεις απλά θα κανιβαλιζει την 4060ti.

Ρωτάω γιατί είμαι με το χέρι στη σκανδάλη εδώ και 2 μήνες περιμένοντας τις καινούργιες και από τις δύο εταιρείες, και η μία είναι πιο απογοητευτική από την άλλη. Φοβάμαι μόλις βγει η 4060, μήπως "εξαφανιστεί" η άλλη :D

 

Πιστεύω  η 4060 θα είναι στα ~ίδια με την 7600, η 7600xt θα είναι στα ~ίδια με την 4060 ti.

Εκεί που πρακτικά θα κερδίζεις από τις σημερινές 3x00 είναι στο dlss 3.0/fg, κατανάλωση και στην μακροχρόνια υποστήριξη με drivers.

Τέλος λογικά θα μειωθούν και άλλο οι τιμές των 3x00.

Νομίζω η μόνη που ίσως έχει κάποιο ενδιαφέρων θα είναι η 7700/7700xt αλλά λογικά θα έρθουν πάνω από τα 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, just getting started είπε

Να ρωτήσω λίγο κάτι ως πιθανός μελλοντικός αγοραστής μόλις βγουν και οι 4060/7600xt/7700 και με μπάτζετ <400, και βλέποντας σήμερα την 3060ti στο Σκρουτζ στα 317.

Γιατί πολύ απλά η 3060ti πέραν του ότι είναι κάρτα που έχει τα χρονάκια της, δεν παίζει σε αυτή την τιμή γενικά και αόριστα στο skroutz.

Επίσης το msrp της 4060 είναι τα 299 ενώ της 3060ti ήταν τα 399 όταν βγήκε

Spoiler


image.png.5776503f7d8a97621f80b8a0a4ca4fb8.png

image.png.c888f7cfbe7cc7cc526953155dc9d923.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, tolisrx8 said:

συνηθως το καψιμο γινοταν στα πινακια...

περιεργο που στο hx1000i επεσε το 12v... Eχεις κανει oc? 

H gigabyte 4090 εχει ενα led που αναβει εαν κατι δεν παει σωστα με την τροφοδοσια. αναβοσβησε?

τελικά δεν εχει κατι το καλωδιο,πήρα καινούργο και εχει ακριβως το ιδιο σημαδι στο ιδιο σημειο

το 12v παραμενει πιο σταθερο με το καινουργιο καλωδιο (12-11.9)

με το παλιο έπαιζε 12.2 με 11.7

ειναι σε stock στο voltage και το εχω κλειδωμενο σε 470w(110%) και +195 σε core

δεν ειχε αναβοσβησει κάποιο led

 

Επεξ/σία από Big Boss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Psyber said:

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ενδιαφέρον το βίντεο που πόσταρε ο @xartemporas ξεκινάω μελέτη. Ποια 4070 θα μου προτείνατε; Σκέφτομαι την Gigabyte Gaming OC. Εσείς τι λέτε;

Επειδή έχω την gigabyte 4070ti gaming oc, είναι μια χαρά υλοποίηση. Ποιοτική και πολύ καλό bracket για το sag! Αν έχεις μικρό σχετικά κουτί ίσως χρειαστεί να κόψεις το bracket στην άκρη (εγώ το έκανα με τροχό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Psyber είπε

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ενδιαφέρον το βίντεο που πόσταρε ο @xartemporas ξεκινάω μελέτη. Ποια 4070 θα μου προτείνατε; Σκέφτομαι την Gigabyte Gaming OC. Εσείς τι λέτε;

Γινε λίγο πιο συγκεκριμένος ποια μοντέλα κοιτάς, καταστήματα και κυρίως τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε thread που άνοιξα για μια προσφορά του eshop στην Zotac Twin Edge, κατάλαβα ότι  η ψύκτρα της είναι ανεπαρκής. Οπότε κοιτάω μία υλοποίηση με αξιοπρεπή ψύξη που να μην είναι και η πιο ακριβή. Από καταστήματα δεν έχω προτίμηση. Αν κάποιο δίνει άτοκες δόσεις με πιστωτική, είναι καλοδεχούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ενδιαφέρον το βίντεο που πόσταρε ο @xartemporas ξεκινάω μελέτη. Ποια 4070 θα μου προτείνατε; Σκέφτομαι την Gigabyte Gaming OC. Εσείς τι λέτε;

Δες και αυτό:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...