Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο τιμ!

Πήρα μια 4070 (χωρίς λόγο και αιτία ιδιαιτέρως!)

Παρόλο που ειναι λιγότερο ενεργοβόρα απ'την  3070τι που ειχα, μπορεί να μου δώσει κάποιος ενα χιντ για να τη κάνω να καταναλωνει λιγότερο;

Παίζω πλεον Diablo IV (αυτόματες ρυθμίσεις απ'τo app της nvidia) και εχω σχεδον παντου 150fps. Πράγμα που νομιζω πως δε το χρειάζομαι!

Να κατεβάσω μόνον το power limit ωστε να πηγαινει λιγότερο ρεύμα στη κάρτα, και να πέσουν λιγο οι επιδόσεις; 

Απο καταναλωση ειμαι περίπου στα 320-340W in gaming (ολο το πισι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Παίζω πλεον Diablo IV (αυτόματες ρυθμίσεις απ'τo app της nvidia) και εχω σχεδον παντου 150fps. Πράγμα που νομιζω πως δε το χρειάζομαι!

 

αρχικα μπορεις να βαλεις να καπαρει στα 60fps...Τα παραπανω δεν χρειαζονται σε τετοιου ειδους παιχνιδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε προφανώς εχει παρει τις ρυθμισεις των 150fps λόγω του μόνιτορ; θα το τσεκάρω.

Και θα ψάξω και ρύθμιση για 60φπς cap. 

Θένκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

καλησπέρα στο τιμ!

Πήρα μια 4070 (χωρίς λόγο και αιτία ιδιαιτέρως!)

Παρόλο που ειναι λιγότερο ενεργοβόρα απ'την  3070τι που ειχα, μπορεί να μου δώσει κάποιος ενα χιντ για να τη κάνω να καταναλωνει λιγότερο;

Παίζω πλεον Diablo IV (αυτόματες ρυθμίσεις απ'τo app της nvidia) και εχω σχεδον παντου 150fps. Πράγμα που νομιζω πως δε το χρειάζομαι!

Να κατεβάσω μόνον το power limit ωστε να πηγαινει λιγότερο ρεύμα στη κάρτα, και να πέσουν λιγο οι επιδόσεις; 

Απο καταναλωση ειμαι περίπου στα 320-340W in gaming (ολο το πισι).

Καλησπέρα, εγώ  έχω πειράξει voltage curve στο afterburner και τρέχω fixed 2610mhz@0,91v και εχω κάνει και o/c την μνήμη στα +1200. Με αυτές τις ρυθμίσεις ειμαι σχεδον παντου σε παιχνίδια καταναλωση εως ~145w (uncapped fps) με περιπου 5% κατω σε επιδοσεις απο στοκ.

Στο diablo αμα ανοιξεις και frame generation πεφτει λιγο ακομα η καταναλωση σε cpu/gpu.

Επεξ/σία από sjtak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

καλησπέρα στο τιμ!

Πήρα μια 4070 (χωρίς λόγο και αιτία ιδιαιτέρως!)

Παρόλο που ειναι λιγότερο ενεργοβόρα απ'την  3070τι που ειχα, μπορεί να μου δώσει κάποιος ενα χιντ για να τη κάνω να καταναλωνει λιγότερο;

Παίζω πλεον Diablo IV (αυτόματες ρυθμίσεις απ'τo app της nvidia) και εχω σχεδον παντου 150fps. Πράγμα που νομιζω πως δε το χρειάζομαι!

Να κατεβάσω μόνον το power limit ωστε να πηγαινει λιγότερο ρεύμα στη κάρτα, και να πέσουν λιγο οι επιδόσεις; 

Απο καταναλωση ειμαι περίπου στα 320-340W in gaming (ολο το πισι).

Αν δεν έχεις όρεξη να πειράζεις ρευματα και θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο πλευράς σταθερότητας, δοκιμάζεις και ρίχνεις power limit.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αρχικα μπορεις να βαλεις να καπαρει στα 60fps...Τα παραπανω δεν χρειαζονται σε τετοιου ειδους παιχνιδια. 

το εθεσα στα 60, 100+ βαττ κατω.

Τι 60 τι 150 δεν ειδα καμμια διαφορα.

(ειχε 150 cap προφανως αυτοματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2023 στις 1:33 ΜΜ, Herald είπε

Ε αυτό που λέω και στο δίπλα νήμα, κοιτάνε τυφλά τις πωλήσεις χωρίς να βλέπουν και σε τι τιμές πουλάει η nvidia. Προφανώς είναι καλύτερο να πουλήσεις 100 κομμάτια στα 10€ παρά 50 κομμάτια στα 1000€ :P 

Το diablo 4 γουστάρει 4090 

 

IMG-6845.jpg

Δεν ξερω πως καταφεραν να βγαλουν αυτα τα FPS , εγω παντως με 4080 Α3RO stock εχω βαλει 141FPS cap γιατι εβλεπα 160αρια σε 4Κ Max Settings.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πολυ καψιμο στο Diablo 4 , μπηκα μετα απο μερικες μερες να διαβασω τι γινεται εδω και ακομα για τη Vram γινεται συζητηση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

μπηκα μετα απο μερικες μερες να διαβασω τι γινεται εδω και ακομα για τη Vram γινεται συζητηση.

έλα ρε Jen που είσαι? μπήκες μετά από τόσες μέρες και είχε 10 σελίδες αντί για 10 χιλιάδες κοίτα κάτι συμπτώσεις ρε παιδάκι μου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

έλα ρε Jen που είσαι? μπήκες μετά από τόσες μέρες και είχε 10 σελίδες αντί για 10 χιλιάδες κοίτα κάτι συμπτώσεις ρε παιδάκι μου :P 

Ε ναι λογικο ειναι...
Αν με κανει tag/quote Τampas91, Kkatzos, Aten-Ra, Age4Greeks,Westbaum κτλ σε καθε 1 ποστ που γραφω αυτοματα εχουμε αλλα 10.
9/10 ποστ ειναι απαντηση σε εσας οπως και αυτο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ε ναι λογικο ειναι...
Αν με κανει tag/quote Τampas91, Kkatzos, Aten-Ra, Age4Greeks,Westbaum κτλ σε καθε 1 ποστ που γραφω αυτοματα εχουμε αλλα 10.
9/10 ποστ ειναι απαντηση σε εσας οπως και αυτο.

αυγολεμονος ασερεπονηρε GIF - Αυγολεμονος Ασερεπονηρε - Discover & Share  GIFs

ναι ρε λογικά θες quote εσύ να πάρεις μπροστά, άμα γράψει κάποιος nvidia και άλλες λέξεις κλειδιά και από διπλα κακά λόγια έτσι είσαι Cat Working GIF

:P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες στην παρέα, 3080ti vs 4070ti.

Προέκυψε sweet spot η 3080ti, σε μερικά raster-heavy παιχνίδια παίρνει οριακά κεφάλι. Efficiency στον βόθρο βέβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...