Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα μεινω εδω. Δεν ισχυει αυτο παρα μονο σε 4Κ απο οσο εχω δει σε 1080 και 1440 δινει αρκετη αυξηση το FG. Στα 4Κ εχουμε μειωσεις παντου ομως. 

Το FG στις γρήγορες κάρτες δίνει ~70% πάνω αλλά όσο αφορά τις 4060ti τα παιχνίδια που βλέπω να αυξάνουν ένα ελάχιστο το framerate είναι μετρημένα και στα περισσότερα υπόλοιπα το διατηρούν στα ίδια επίπεδα. Το diablo4 πχ το είδα να έχει χειρότερο και ασταθές framerate.

16 λεπτά πριν, Herald είπε

To μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι το πως πρέπει να ονομάζονται οι κάρτες τις nvidia, αλλά το ότι όσο τραγικές και να είναι ή να νομίζεις ότι είναι - είναι καλύτερες επιλογές από το αντίπαλο δεός σε γενικές γραμές. Ναι ούτε εμένα μαρέσουν οι τιμές αυτή την γενιά αλλά πως να κράξω την nvidia όταν έχει ουσιαστικά καλύτερες κάρτες στα ίδια χρήματα από τους δίπλα; Τον χειρότερο κράζεις για να βελτιώθει, τον καλύτερο γιατί να τον κράξεις, για να ανταγωνιστεί τον εαυτό του? Δεν έχει λόγο. 

Αμά η 4060ti ανήκει στην κατηγορία xx50 τότε πώς διάολο είναι πιο γρήγορη από την 7600 που ανήκει στην κατηγορία xx60? Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνω κάθε φορά και μπερδεύομαι :P 

Δεν είπα ποτέ ότι είναι τραγική η 4060ti, χαμηλά speced hardware που αποδίδει καλά μάλλον εντυπωσιακό το λες, τραγικό είναι η λανθασμένη ονομασία που δίνει λάθος εντυπώσεις για τους λόγους που ανέφερα νωρίτερα. Το ίδιο ισχύει και για την 7600. 

Όσο αφορά την τιμή διαφωνώ, έχουμε χρόνια να δούμε φυσιολογικές τιμές όπως η 4070.
Μη με αρχίσετε για την 3080 και τα δήθεν 700 ευρώ, γιατί 1400+ ευρώ την έδιναν σε εκπτώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

To μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι το πως πρέπει να ονομάζονται οι κάρτες τις nvidia, αλλά το ότι όσο τραγικές και να είναι ή να νομίζεις ότι είναι - είναι καλύτερες επιλογές από το αντίπαλο δεός σε γενικές γραμές. Ναι ούτε εμένα μαρέσουν οι τιμές αυτή την γενιά αλλά πως να κράξω την nvidia όταν έχει ουσιαστικά καλύτερες κάρτες στα ίδια χρήματα από τους δίπλα; Τον χειρότερο κράζεις για να βελτιώθει, τον καλύτερο γιατί να τον κράξεις, για να ανταγωνιστεί τον εαυτό του? Δεν έχει λόγο. 

 

Αμά η 4060ti ανήκει στην κατηγορία xx50 τότε πώς διάολο είναι πιο γρήγορη από την 7600 που ανήκει στην κατηγορία xx60? Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνω κάθε φορά και μπερδεύομαι :P 

ωραία όλα αυτά και εν μέρη συμφωνώ μαζί σου ΑΛΛΑ θέλω να μου εξηγήσεις κάτι...ωραίος ο ανταγωνισμός και είναι αυτός που pushαρει για να βελτιωνόμαστε όχι μονο οι εταιρίες αλλα ο κάθε ένας μας πέρα όμως από τον ανταγωνισμό αυτοβελτίωση δεν υπάρχει? πως γίνετε να μη θες να φτιάξεις καλύτερο προϊόν από αυτό που έχεις παρουσιάσει 2-3 η και παραπάνω χρονια πριν??

η 4060ti συμφωνείς ότι είναι παραπλανητική ονομασία και θα έπρεπε να λέγεται 4050? και για να σε προλάβω και για τις αντίστοιχες amd το ίδιο ισχύει..

αν υποθέσουμε ότι αύριο η amd σου πει μάγκες τέλος οι κάρτες για τον χ,ψ λόγο... τότε τι θα πρέπει να λέμε ok αφού ο πέτσινος δεν έχει ανταγωνισμό ας γυρίσουμε και στον τροχό στον τομέα των καρτών γραφικών δε πειράζει ας μη μιλάμε αφού δεν υπάρχει κάτι καλύτερο...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραία όλα αυτά και εν μέρη συμφωνώ μαζί σου ΑΛΛΑ θέλω να μου εξηγήσεις κάτι...ωραίος ο ανταγωνισμός και είναι αυτός που pushαρει για να βελτιωνόμαστε όχι μονο οι εταιρίες αλλα ο κάθε ένας μας πέρα όμως από τον ανταγωνισμό αυτοβελτίωση δεν υπάρχει? πως γίνετε να μη θες να φτιάξεις καλύτερο προϊόν από αυτό που έχεις παρουσιάσει 2-3 η και παραπάνω χρονια πριν??

η 4060ti συμφωνείς ότι είναι παραπλανητική ονομασία και θα έπρεπε να λέγεται 4050? και για να σε προλάβω και για τις αντίστοιχες amd το ίδιο ισχύει..

αν υποθέσουμε ότι αύριο η amd σου πει μάγκες τέλος οι κάρτες για τον χ,ψ λόγο... τότε τι θα πρέπει να λέμε ok αφού ο πέτσινος δεν έχει ανταγωνισμό ας γυρίσουμε και στον τροχό στον τομέα των καρτών γραφικών δε πειράζει ας μη μιλάμε αφού δεν υπάρχει κάτι καλύτερο...

Aλήθεια στο λέω δεν με απασχολούν οι ονομασίες. Ας την ονόμαζε και 4090 πραγματικα δεν με ενδιαφέρει. Όπως επίσης δεν με ενδιαφέρουν και τα specs, πυρήνες nm cuda cores bit bus width vram κλπα τα θεωρώ άχρηστα. Απόδοση, επίδοση και τιμή κοιτάω. Τα υπόλοιπα τα βρίσκω ενδιαφέροντα να κάνουμε κουβεντούλα αλλά δεν κρίνω ένα προιόν με βάση αυτά. 

 

Η 4060ti είναι χοντρικά μια 3070 σε επιδόσεις αλλά με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση. Τρελό αλμά αυτό. Αν δεν κάνω λάθος η 3070 θέλει 50% παραπάνω watts για να πιάσει την 4060ti. Καταλαβαίνω ότι κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει η κατανάλωση και καλά κάνουν αλλά τεχνολογικά είναι τεράστια εξέλιξη αυτή. Σε λίγο που θα βγούν τα raptorlake refresh αν σκάσει 14900k με ίδιες επιδόσεις με 13900k αλλά στην μισή κατανάλωση τι θα πούμε, failia? Εγώ πάντως θα αγόρασω έναν :) 

 

ΥΓ1. Δεν λέω να μην κράζουμε την nvidia, λέω να κράζουμε τον χειρότερο. Αν θεωρείς ότι η nvidia έχει τα χειρότερα προιόντα αυτή τη στιγμή κράξτηνα ελεύθερα. Βλέπω όμως να την κράζουμε και όταν έχει τα καλύτερα οπότε λίγο μου κάνει περίεργη η φάση, καλή ωρα με την 4060ti - και ειδικά σε productivity που γενικά ισοπεδώνει τα πάντα της AMD. Είναι μακράν καλύτερη η 4060ti, ας κράξουμε λοιπόν την nvidia 😛 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα μεινω εδω. Δεν ισχυει αυτο παρα μονο σε 4Κ απο οσο εχω δει σε 1080 και 1440 δινει αρκετη αυξηση το FG. Στα 4Κ εχουμε μειωσεις παντου ομως. 

Για δες το βίντεο του Digital Foundry και θα δεις και σε 1440p μείωση ή επιδείνωση των frame times.

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Η 4060ti είναι χοντρικά μια 3070 σε επιδόσεις

Όχι, δεν είναι. 3070 σε επιδόσεις είναι κάποιες φορές. Άλλες είναι 3060Ti.

Δες και εσύ το βίντεο του Digital Foundry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για δες το βίντεο του Digital Foundry και θα δεις και σε 1440p μείωση ή επιδείνωση των frame times.

Όχι, δεν είναι. 3070 σε επιδόσεις είναι κάποιες φορές. Άλλες είναι 3060Ti.

Δες και εσύ το βίντεο του Digital Foundry.

1% διαφορά έχει από την 3070 - από το techpowerup. 

 

Kαι για να καταλάβουμε και τι συζητάμε, σύμφωνα με το 3d center που μαζεύει όλα τα reviews, έχει καλύτερο price to performance από την 6700xt που πολλοί προτείνουν σαν value επιλογή. Και φυσικά πολύ χαμηλότερη κατανάλωση, DLSS , FG και φαντάζομαι είναι και πιο γρήγορη σε productivity. Φραπέ δεν φτιάχνει ακόμα αλλά μπορεί να το ενσωματώσουν στο DLSS 4

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Aλήθεια στο λέω δεν με απασχολούν οι ονομασίες. Ας την ονόμαζε και 4090 πραγματικα δεν με ενδιαφέρει. Όπως επίσης δεν με ενδιαφέρουν και τα specs, πυρήνες nm cuda cores bit bus width vram κλπα τα θεωρώ άχρηστα. Απόδοση, επίδοση και τιμή κοιτάω. Τα υπόλοιπα τα βρίσκω ενδιαφέροντα να κάνουμε κουβεντούλα αλλά δεν κρίνω ένα προιόν με βάση αυτά. 

 

Η 4060ti είναι χοντρικά μια 3070 σε επιδόσεις αλλά με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση. Τρελό αλμά αυτό. Αν δεν κάνω λάθος η 3070 θέλει 50% παραπάνω watts για να πιάσει την 4060ti. Καταλαβαίνω ότι κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει η κατανάλωση και καλά κάνουν αλλά τεχνολογικά είναι τεράστια εξέλιξη αυτή. Σε λίγο που θα βγούν τα raptorlake refresh αν σκάσει 14900k με ίδιες επιδόσεις με 13900k αλλά στην μισή κατανάλωση τι θα πούμε, failia? Εγώ πάντως θα αγόρασω έναν :) 

 

ΥΓ1. Δεν λέω να μην κράζουμε την nvidia, λέω να κράζουμε τον χειρότερο. Αν θεωρείς ότι η nvidia έχει τα χειρότερα προιόντα αυτή τη στιγμή κράξτηνα ελεύθερα. Βλέπω όμως να την κράζουμε και όταν έχει τα καλύτερα οπότε λίγο μου κάνει περίεργη η φάση, καλή ωρα με την 4060ti - και ειδικά σε productivity που γενικά ισοπεδώνει τα πάντα της AMD. Είναι μακράν καλύτερη η 4060ti, ας κράξουμε λοιπόν την nvidia 😛 

προσωπικά ούτε εγώ κολλάω σε ονομασίες αυτές τις έχει καθιερώσει η ίδια η εταιρία για να δείχνει σε πια κατηγορια ανήκει το κάθε προϊόν και με βάση αυτό καθορίζει και την τιμή της εε ρε φιλε όταν μου βγάζουν κάρτες που τις ονομάζουν 7900xtx και 4060ti για να τις πουλήσουν 1200 και 500 αντίστοιχα αντί για 800 και 300 max εε κάτι δε πάει καλά 

στην κατανάλωση συμφωνώ ότι είναι και αυτό ένα θετικό κομμάτι αλλα μιλάμε για κάρτες γραφικών που προπαντός θα έπρεπε να μας νοιάζουν οι επιδόσεις τους, άσε που μιλάμε για αμελητέες διαφορες η μια καίει 200watt η άλλη 150 χέστηκε η φοράδα σταλονι.... άμα έτρεχα σε αγώνες formulas δε θα έλεγα ωραία μπραβο ρε αλάνια μετά από 2 χρονια μου δώσατε ίδιες επιδόσεις αλλα το εργαλείο καίει 50 ευρώ λιγότερα στο τέλος του αγώνα (νομίζω καταλαβαίνεις το point μου)

όταν είχα 6800xt εγώ έγγραφα πιο πολύ στο διπλα θέμα(6000)... να μπω να γράψω τι στους αλλου ρε φιλε(με τις 3000)? την επιλογή μου την έκανα και είχα επισημάνει και θέματα που είχα με drivers ενώ μερικοί γράφαν ότι είναι όλα ρόδινα... οι κάρτες τις amd τώρα μου φαίνονται μέτριες προς κακές στην τιμή που τις δίνει, οποτε εγώ δεν ασχολούμαι καν... άντε να μπω να δω κάνα bench άμα ανεβάσει κανένας χριστιανός ή άμα μαλώνεις εσύ με τον atenra :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Gagaras είπε

Θα δίνατε 170ε επιπλέον και από 4070Ti να πάτε σε 4080 ίδιας υλοποίησης/εταιρείας; μιλάμε για 1440p σε 32αρι g7 odyssey 240Hz monitor και 5800x3d cpu.. 

Εύκολα 

15 ώρες πριν, Tambas91 είπε

ωραία όλα αυτά και εν μέρη συμφωνώ μαζί σου ΑΛΛΑ θέλω να μου εξηγήσεις κάτι...ωραίος ο ανταγωνισμός και είναι αυτός που pushαρει για να βελτιωνόμαστε όχι μονο οι εταιρίες αλλα ο κάθε ένας μας πέρα όμως από τον ανταγωνισμό αυτοβελτίωση δεν υπάρχει? πως γίνετε να μη θες να φτιάξεις καλύτερο προϊόν από αυτό που έχεις παρουσιάσει 2-3 η και παραπάνω χρονια πριν??

η 4060ti συμφωνείς ότι είναι παραπλανητική ονομασία και θα έπρεπε να λέγεται 4050? και για να σε προλάβω και για τις αντίστοιχες amd το ίδιο ισχύει..

αν υποθέσουμε ότι αύριο η amd σου πει μάγκες τέλος οι κάρτες για τον χ,ψ λόγο... τότε τι θα πρέπει να λέμε ok αφού ο πέτσινος δεν έχει ανταγωνισμό ας γυρίσουμε και στον τροχό στον τομέα των καρτών γραφικών δε πειράζει ας μη μιλάμε αφού δεν υπάρχει κάτι καλύτερο...

Σε αυτό το σενάριο απλά τη στρουμφίσαμε.

Και σε τελική ανάλυση ποια θα ήταν η επιλογή που θα τους έκανε όλους ευχαριστημένους; Καμία ή μάλλον 4090 στα 300 ευρώ. Ανέφικτο.

Και επειδή έχουμε να κάνουμε με εταιρίες που αποφασίζουν οι ίδιες με βάση τα κοστολόγιά τους η το προσδωκόμενο κέρδος πόσο θα πουλήσουν δεν έχουμε και πολλές δυνατότητες αν δεν υπάρχει ανταγωνιστικό προϊόν για να πιεσει προς κάποια πιο θετική για εμάς τους καταναλωτές κατεύθυνση.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί αλλά δεν το έχετε καταλάβει, η NVIDIA και χωρίς την AMD έχει ανταγωνισμό την ιδία την NVIDIA. Αν δεν πουλήσει κάρτες θα χάσει λεφτά είτε γιατί έχει ανταγωνισμό από την AMD είτε γιατί δεν έχει καλά δικά της προϊόντα να ανταγωνιστούν τα προηγούμενα, όπως γίνεται τώρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το έχω ξαναπεί αλλά δεν το έχετε καταλάβει, η NVIDIA και χωρίς την AMD έχει ανταγωνισμό την ιδία την NVIDIA. Αν δεν πουλήσει κάρτες θα χάσει λεφτά είτε γιατί έχει ανταγωνισμό από την AMD είτε γιατί δεν έχει καλά δικά της προϊόντα να ανταγωνιστούν τα προηγούμενα, όπως γίνεται τώρα.

Ισχύει και για την intel αυτό η μόνο για την nvidia? Γιατί διαβάζω κατά καιρούς πως αν δεν ήταν η amd ακόμα 4core θα είχαμε 😁

 

Παντως δεν την βλέπω πολύ ιδρωμένη την nvidia, ότι μοντέλα της έρθει στο κεφάλι βγάζει αφού ξέρει ότι είναι μονόδρομος 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Ισχύει και για την intel αυτό η μόνο για την nvidia? Γιατί διαβάζω κατά καιρούς πως αν δεν ήταν η amd ακόμα 4core θα είχαμε 😁

 

Παντως δεν την βλέπω πολύ ιδρωμένη την nvidia, ότι μοντέλα της έρθει στο κεφάλι βγάζει αφού ξέρει ότι είναι μονόδρομος 

Για όλους ισχύει, για αυτό ανέβαζε το segmentation η Intel γιατί δεν είχε ανταγωνισμό από το 2011 μέχρι το 2017. Το ίδιο κάνει και η Nvidia τα τελευταία 4-5 χρόνια, ανεβάζει το segmentation και εκεί που είχαμε την 650/660/670/680 τώρα έχουμε 4050/4060/4060ti/4070/4070ti/4080/4090 και σε λίγο θα βγάλει και 4080ti/4090ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, Herald said:

610 / 620 / 630 / 640 / 645 / 650 / 650ti / 660 / 660 ti / 670 / 680 / 690

 

Are you sure about that? :P 

Μόνο τις 650ti/660ti ξέχασα, οι μικρότερες υπάρχουν και σήμερα  

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/hvQHeaFPdKo

Με βάση του παραπάνω video

Για το κομμάτι των creative, πιστεύετε να υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν οι αποδόσεις των μικρών (4060/4060ti/4070) προς το καλύτερο?

Είτε μέσω nvidia drivers, είτε με την "προσαρμογή" των προγραμμάτων?

Η οι κουτσουρομενοι διαυλοι και η η λίγη vram δεν αφήνουν καθόλου headroom?

Spoiler

Προσωπικά πιστεύω πως δεν έχουν να δώσουν αλλά είπα να ρωτήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε



Τρελό αλλά καλύτερο value η 4060ti, από 25 μέχρι 311% πάνω είναι - αξίζει με τα 1000 τα παραπάνω χρήματα.

 

7600vs4060ti.JPG.3138ea537c7ca7d3920b6400b5f9a107.JPG

μιλάμε για τελείως διαφορετικό price range άλλο 275 άλλο 415 στη μια περίπτωση μιλάμε για πάνω από το 50% της τιμής της κάρτας... για κάποιον που έχει να δώσει τόσα προφανώς πάει στη δεύτερη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...