Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

4060 8/16 μόνο προς το παρόν / εκτός και βγει καμια "με κομμένο πυρήνα ή λοιπά κόλπα και πειράματα" ως "4050Ti" με όνομα 4060 

4050 6

 

 

11 ώρες πριν, liakinen είπε

Με 128bit memory bus όχι δεν γίνεται να έχει 12Gb Vram. 

Α κατάλαβα , με βλέπω τελικά για 4070 για να με κρατήσει παραπάνω χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2023 στις 4:00 ΜΜ, Herald είπε

Εννοείται το reflex παίζει ρόλο, αφού ουσιαστικά όταν η gpu είναι στο 99% έχεις μεγαλύτερο latency. Οποτε αυτό που κάνει το reflex είναι να σταματάει το cpu από το να προετοιμάζει frames, ουσιαστικά συγχρονίζει την cpu με την gpu ώστε η gpu κάθε φορά να επεξεργαζεται το πιο πρόσφατο Frame. 

 

Είναι κάτι σαν πιο ανεπτυγμένη έκδοση του pre rendered frames. 

Η αντίστοιχη ιστορία είναι και στην κόκκινη μεριά...έχεις καλύτερη απόκριση/lat όταν περιορίζεις τα max frames (κάτι που κάνεις έτσι κι αλλιώς για το εύρος του fs) σε κάποιες περιπτώσεις, μαζί και με το ral.

Δεν το συζητούσαμε παλιότερα για vsync, gsync/freesync+κόφτη κλπ vs όσο πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Η αντίστοιχη ιστορία είναι και στην κόκκινη μεριά...έχεις καλύτερη απόκριση/lat όταν περιορίζεις τα max frames (κάτι που κάνεις έτσι κι αλλιώς για το εύρος του fs) σε κάποιες περιπτώσεις, μαζί και με το ral.

Δεν το συζητούσαμε παλιότερα για vsync, gsync/freesync+κόφτη κλπ vs όσο πάει?

Ε ναί, vsync + framecap -4 + GSNYC / FREESYNC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Και στα σχόλια από κάτω λογικά Έλληνας με όνομα fevgatos πάρτε amd λέει έχουν fsr 3 και λειτουργεί σε όλες τις κάρτες. Λογικά ταξιδιώτης του μέλλοντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και στα σχόλια από κάτω λογικά Έλληνας με όνομα fevgatos πάρτε amd λέει έχουν fsr 3 και λειτουργεί σε όλες τις κάρτες. Λογικά ταξιδιώτης του μέλλοντος. 

Μα το λέει ο άνθρωπος τι σου κάνει εντύπωση, είναι φευγάτος 😋

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


λογικα απο εδω απτο ινσομνια το εσκασε 😄

Οι φευγάτοι οι δικοί μας (insomnia.gr) δεν άλλαζαν καν το όνομα τους όταν ανέβαζαν τα μαργαριτάρια τους σε ξένα φόρουμ. 

Μου λείπει 😢😋

image.png.6153790680d6ac6d75e7ab7013b84088.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ αναρωτιεμαι σε ποιους απευθυνοται οι καρτες 4060ti και κατω??Θελω να πιστευω θα τις παρει κοσμος που εχει τωρα 4gb vram??

Προσωπικα αν αλλαζα τωρα καρτα θα ηταν το λιγοτερο 4070 και αυτο καθαρα επειδη εχω καρτα 2 γενιες πισω και ειναι με 8gb vram.Δεν ξερω μου φαινεται παραλογο μετα απο 2 γενιες να πας σε καρτα με ιδια μνημη εκτος αν παιζεις ακομη σε 1080p που και παλι με τα φυντανια που βαριουνται να κανουν optimization ουτε εκει δεν φτανουν τα 8gb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakinen είπε

@icenex

Φαντάσου πόσος κόσμος είναι ακόμα σε 1080p.

Πανω απο 50% συμφωνα με το steam. Καποιοι ειναι ακομα σε 1366x768 αναλυσεις 100 χρονων laptop με intel on board γραφικα παιζεις μιλαμε και Fifa 15 με 30fps. Το hign end των καρτων αντε να ειναι ενα 5-6% παγκοσμιως απλα αυτο το 5-6% βγαζει περισσοτερο κερδος απο τις φθηνες καρτες που εχουν πολυ μικροτερο margin.

Πουλας 1000 4090 με 2000 ευρω περνεις 2 εκατομμυρια απο τα οποια το 1 ειναι κερδος

Πουλας 10000 4060 με 300 ευρω περνεις 3 εκατομμυρια απο τα οποια τα 500 χιλιαρικα ειναι κερδος

Ολες οι εταιριες θελουν να πουλανε τα πιο ακριβα προϊοντα τους που εχουν τρελο margin κερδος απο τα πιο φθηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakinen είπε

@icenex

Φαντάσου πόσος κόσμος είναι ακόμα σε 1080p.

Μα για αυτο αναρωτιεμαι σε ποιους απευθυνονται οι καρτες γιατι εχουμε αρκετα προσφατα παραδειγματα που αν θες να τα βαλεις ολα στο τερμα ακομη και σε 1080p υπαρχουν παιχνιδια που ειναι οριακα στο θεμα της μνημης.Βεβαια θα μου πεις δεν εχουν ολοι το σκαλωμα να τα παιξουν τα παιχνιδια στα ultra.

Και αυτο που αναφερει ο Arkin πιο πανω περι steam k laptop με αναλυσεις 1366χ768 δεν νομιζω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα γιατι και εγω απο τετοιο λαπτοπ γραφω τωρα και επειδη εχω και το steam προσφατα μου ζητησε να μπω στο survey για το hardware και το πατησα γιατι καμια φορα παιζω μεσω stream εχοντας το desktop ανοιχτο.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι κανω σοβαρο gaming απο αυτο γιατι παιζει και το mame32 να βαλω και να ζοριζεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@icenex

Αν πάρεις σαν παράδειγμα τα άθλια port (δεν είναι και λίγα) τότε ναι μπορεί να χρειαστεί να γίνουν υποχωρήσεις ακόμα και σε 1080p.

Χωρίς να είμαι σίγουρος ούτε απόλυτος, ναι βγήκαν αυτές οι κάρτες αλλά κάτσε να δούμε πόσες θα πουληθούν και σε τι τιμή. Μέχρι τώρα από αυτά που καταλαβαίνω μάλλον γεμίζουν σκόνη στα ράφια. 

Θεωρώ ότι ακόμα και αυτός που δεν έχει δυνατότητα οικονομική για παραπάνω κατηγορία, καλύτερα να κάνει υπομονή πχ ένα εξάμηνο και να βάλει στην άκρη επιπλέον λεφτά και να πάει πχ σε 4070 - 4070 Ti ή αντίστοιχες AMD παρά να "επενδύσει" σε 8GB κάρτες ή σκουπίδια τύπου RX 7600.

Και σιγά τα σοβαρά παιχνίδια που βγαίνουν που πρέπει να ασχοληθείς εδώ και τώρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakinen είπε

Οι φευγάτοι οι δικοί μας (insomnia.gr) δεν άλλαζαν καν το όνομα τους όταν ανέβαζαν τα μαργαριτάρια τους σε ξένα φόρουμ. 

Μου λείπει 😢😋

image.png.6153790680d6ac6d75e7ab7013b84088.png

Δυο χαμένες ψυχές μου έχουν λείψει από το φόρουμ. 

Ο καθένας για διαφορετικούς λόγους.

Ο Petran που είχε επικές μάχες στο console war section (ηταν άρρωστος xboxακιας) με τους Sonακιδες.

Και εννοείται ο τιτανοτεραστιος OrokuSaki που δεν θα μάθουμε ποτέ αν ήταν ένα troll ή τα εννοούσε όντως όλα αυτά που έγραφε. 😆 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρέα.

Απο το μακρινό 2018 έρχομαι να ψάξω για νέα gpu.Είμαι με την 2060 και κοιτούσα έτσι όπως έχουν πάει τα πράγματα πάλι 60 σειρά....

Το θέμα είναι πως στα συγκρητικά βίντεο βλέπω πχ 4060Τi σχεδόν ίδια ή και χειρότερη ορισμένες φορές απο 3060Ti...Είναι θέμα drivers μιας και την βλέπω φρέσκια ή έχει κάνει καμιά τσιγκουνιά η nvidia και πουλάει ίδια κάρτα πάνω κάτω ?  Βλέπω την 4060Τι και σε ύποπτα χαμηλή τιμή (430 ευρώ) για τα σημερινά δεδομένα...

Τα φώτα σας.1440p παίζω και δεν με νοιάζουν (προφανώς) πάνω απο 60fps ή high settings.Δεν παίζω online παιχνίδια.

4070 πάει 600+ οπότε δεν υπάρχει περίπτωση.Σκέφτομαι και για το μεταχειρησμένο καθώς βλέπω 3060Τι-3070 να παίζουν 300-350ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...