Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το reflex είχα διαβάσει ότι το βγάλανε κυρίως μαζί με dlss3 για να μπορεί το τελευταίο να είναι available αλλιώς θα έπαιζες με 200 ms

Ούτως ή άλλως όταν ανοίγεις FG το reflex είναι γκριζαρισμένο στο on. Δεν σου δίνει καν επιλογή.

Απλά έλεγα μήπως βοηθάει και σε άλλες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τότε σε ποιο σενάριο αξίζει να έχει κάποιος ανοικτό το Reflex; Το boost τι ρόλο παίζει;

Για να σου ρίχνει το latency σε gpu bound σενάρια. Το boost νομιζω κρατάει τα ρολόγια της gpu τερματίσμενα μόνιμα για υποτίθεται ακόμα χαμηλότερο latency.  To reflex έχει νόημα όταν η κάρτα δεν μπορεί να βγάλει το frame cap που έχεις ορίσει  αλλιώς, δεν κάνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ούτως ή άλλως όταν ανοίγεις FG το reflex είναι γκριζαρισμένο στο on. Δεν σου δίνει καν επιλογή.

Απλά έλεγα μήπως βοηθάει και σε άλλες καταστάσεις.

δουλεύει και σε multiplayer fps για καλύτερη αμεσότητα υποτίθεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δείτε υπάρχει το reflex και το reflex +boost. Απο ότι έχω δει το boost προσπαθεί να δώσει και άλλο αέρα στο cpu συγκριτικά με το απλό reflex σε πιο cpu limited σενάρια. Δεν δουλεύει πάντα άψογα το boost αλλά όπου δουλεύει είναι αρκετά καλύτερο του απλού reflex. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Witcher 3 - ΄Εχουμε και λέμε

Με 4070 Ti σε ένα συγκεκριμένο σημείο

4K RT Max DLSS Balanced με frame generation - 79 fps / latency 63.8ms

Spoiler

4k-balanced-fg.jpg

4K RT Max DLSS Balanced χωρίς frame generation/χωρίς reflex - 52 fps / latency 104.4ms

Οπότε αυτός με την AMD κάρτα (ας έχει 60-65 frames αντί για 52) θα έχει χειρότερο latency από εσένα με τα fake frames! (και με μεγάλη διαφορά)

Spoiler

4k-balanced-no-reflex.jpg

4Κ RT DLSS Balanced χωρίς frame generation αλλά με reflex - 52 fps / latency 47.8ms (είναι το καλύτερο εννοείται από άποψη latency)

Spoiler

4k-balanced-reflex.jpg

4K Balanced χωρίς RT με frame generation - 101 fps / latency 44.3ms

Spoiler

4k-balanced-no-rt-fg.jpg

4K Balanced χωρίς RT χωρίς FG/Reflex - 74 fps / latency 73.2ms

Spoiler

4k-balanced-no-rt-no-reflex.jpg

4K Balanced χωρίς RT χωρίς FG αλλά με Reflex - 84 fps / latency 27.8ms (δεν ξέρω τι φάση και ανέβηκαν τα frames)

Spoiler

4k-balanced-no-rt-reflex.jpg

Σε 4Κ με την 4070 Ti δεν αποδίδει τόσο καλά το frame generation - "μπουκώνει" και προσθέτει περίπου 18ms latency απότι παρατήρησα σε σχέση με το σκέτο reflex. Δεν είναι unplayable σε καμία περίπτωση, όμως το καταλαβαίνεις. Πάντως αν έχεις ήδη 70+fps πριν ανοίξεις το FG σε 4Κ είναι ωραίο πράγμα - και ας προσθέτει latency.

Σε 1440p είναι άλλη ιστορία όμως, όχι μόνο δεν πρόσθεσε latency, ίσα ίσα το έριξε κιόλας.

1440p RT Max DLSS Quality με reflex - 71 fps / 55.7ms latency (είναι λίγο cpu bound λόγω 5600)

Spoiler

1440p-quality-rt.jpg

1440p RT Max DLSS Quality frame generation - 116 fps / 50.5ms latency

Spoiler

1440p-quality-rt-fg.jpg

Σε σύγκριση με τα 4Κ αποτελέσματα, στις 4Κ καταστάσεις αν και τα fps ήταν λίγο χαμηλότερα, το latency ήταν καλύτερο. Οπότε σε περίπτωση cpu bottleneck αυξάνεται λίγο το latency απότι φαίνεται.

Χωρίς RT σε 1440p τα fps "ξέφευγαν" στα 180+ με το frame generation, με latency ίδιο/λίγο καλύτερο απότι 100fps με reflex και χωρίς fg. Σε 4Κ είναι που "μπουκώνει" και προσθέτει latency όταν ενεργοποιείται το fg. Εκτός αν έχει να κάνει κάτι με το cpu bottleneck.

Πάντως σε σχέση με τις AMD κάρτες, όπως φάνηκε εδώ αλλά και σε testing του Igor'sLab, όπου υπάρχει το reflex μιλάμε για τεράστια διαφορά στο latency μεταξύ των δύο. Το anti-lag άντε να σου ρίξει κατα 10% το latency. Και δεν λέει ψέμματα το overlay, το είδα και στη πράξη καθώς το είχα παίξει με την 6800 ΧΤ.

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εγώ να ρωτήσω γιατί το latency είναι τόσο μεγάλο ας πούμε στα ~50 fps στα 4K, ή είναι εντελώς χαζή ερώτηση;

Έχει να κάνει με την game engine του παιχνιδιού. Το συγκεκριμένο το έχει το lag του, υπάρχουν όμως χειρότερα...

Στο συγκεκριμένο πάντως το reflex on+boost κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά(λιγάκι).

Reflex on+boost - 82 fps / 25.5ms latency

Spoiler

reflex-on.jpg

Reflex off - 83 fps / 64.8ms latency

Spoiler

reflex-off.jpg

Ωραία φάση το reflex...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνεις μια χάρη να τεσταρεις και RDR2 σε ρυθμίσεις όμως που να βγάζεις 50-70 fps (αν μπορεί να πιάσει τόσα λίγα η κάρτα σου :P)

Γιατί κάτι μου λέει ότι σε εκείνο το engine θα είναι αρκετά χαμηλότερο το latency, τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ σε σχέση με το updated witcher, που πιάνω παρόμοια καρέ.

Με AMD κάρτα υπάρχει αντίστοιχος τρόπος να μετρηθεί το latency?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακόπτω την εξαιρετική ροή της κουβέντας μόνο για να ενημερώσω για την ύπαρξη αυτού του στολιδιού. Δυστυχώς όχι ακόμα Ελλάδα.

https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/proart/proart-rtx4080-o16g/

Μιας και μιλούσαμε για μικρές διαστάσεις σε 4xxx κάρτες. Νομίζω μακράν η πιο μαζεμένη (πιο μικρή και από αρκετές 3xxx)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μόνο σε παιχνίδια με frame generation εμφανίζει το pc latency στο overlay, γιατί σε άλλα παιχνίδια που είχα τεστάρει δεν το εμφάνιζε. Red Dead δεν το έχω έτοιμο τώρα, μόλις το βάλω θα σου πω.

Με AMD κάρτα δεν νομίζω.

Πάντως το anti-lag στις AMD κάρτες κάνει λίγη δουλίτσα, 10-15% μείωση την έχει συνήθως (και το ultra low latency της nvidia αντίστοιχα). Αν είσαι gpu bound τέσταρέ το, μια μικρή διαφορά θα την δεις λογικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlexandrosKle είπε

Witcher 3 - ΄Εχουμε και λέμε

Με 4070 Ti σε ένα συγκεκριμένο σημείο

4K RT Max DLSS Balanced με frame generation - 79 fps / latency 63.8ms

  Απόκρυψη περιεχομένων

4k-balanced-fg.jpg

4K RT Max DLSS Balanced χωρίς frame generation/χωρίς reflex - 52 fps / latency 104.4ms

Οπότε αυτός με την AMD κάρτα (ας έχει 60-65 frames αντί για 52) θα έχει χειρότερο latency από εσένα με τα fake frames! (και με μεγάλη διαφορά)

  Απόκρυψη περιεχομένων

4k-balanced-no-reflex.jpg

4Κ RT DLSS Balanced χωρίς frame generation αλλά με reflex - 52 fps / latency 47.8ms (είναι το καλύτερο εννοείται από άποψη latency)

  Απόκρυψη περιεχομένων

4k-balanced-reflex.jpg

4K Balanced χωρίς RT με frame generation - 101 fps / latency 44.3ms

  Απόκρυψη περιεχομένων

4k-balanced-no-rt-fg.jpg

4K Balanced χωρίς RT χωρίς FG/Reflex - 74 fps / latency 73.2ms

  Απόκρυψη περιεχομένων

4k-balanced-no-rt-no-reflex.jpg

4K Balanced χωρίς RT χωρίς FG αλλά με Reflex - 84 fps / latency 27.8ms (δεν ξέρω τι φάση και ανέβηκαν τα frames)

  Απόκρυψη περιεχομένων

4k-balanced-no-rt-reflex.jpg

Σε 4Κ με την 4070 Ti δεν αποδίδει τόσο καλά το frame generation - "μπουκώνει" και προσθέτει περίπου 18ms latency απότι παρατήρησα σε σχέση με το σκέτο reflex. Δεν είναι unplayable σε καμία περίπτωση, όμως το καταλαβαίνεις. Πάντως αν έχεις ήδη 70+fps πριν ανοίξεις το FG σε 4Κ είναι ωραίο πράγμα - και ας προσθέτει latency.

Σε 1440p είναι άλλη ιστορία όμως, όχι μόνο δεν πρόσθεσε latency, ίσα ίσα το έριξε κιόλας.

1440p RT Max DLSS Quality με reflex - 71 fps / 55.7ms latency (είναι λίγο cpu bound λόγω 5600)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1440p-quality-rt.jpg

1440p RT Max DLSS Quality frame generation - 116 fps / 50.5ms latency

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1440p-quality-rt-fg.jpg

Σε σύγκριση με τα 4Κ αποτελέσματα, στις 4Κ καταστάσεις αν και τα fps ήταν λίγο χαμηλότερα, το latency ήταν καλύτερο. Οπότε σε περίπτωση cpu bottleneck αυξάνεται λίγο το latency απότι φαίνεται.

Χωρίς RT σε 1440p τα fps "ξέφευγαν" στα 180+ με το frame generation, με latency ίδιο/λίγο καλύτερο απότι 100fps με reflex και χωρίς fg. Σε 4Κ είναι που "μπουκώνει" και προσθέτει latency όταν ενεργοποιείται το fg. Εκτός αν έχει να κάνει κάτι με το cpu bottleneck.

Πάντως σε σχέση με τις AMD κάρτες, όπως φάνηκε εδώ αλλά και σε testing του Igor'sLab, όπου υπάρχει το reflex μιλάμε για τεράστια διαφορά στο latency μεταξύ των δύο. Το anti-lag άντε να σου ρίξει κατα 10% το latency. Και δεν λέει ψέμματα το overlay, το είδα και στη πράξη καθώς το είχα παίξει με την 6800 ΧΤ.

ωραίος με dlss q δοκίμασες άμα κρατάς 60αρι? και άμα είναι playble από το latency του fg? γενικά το tw3 δεν έχει και το καλύτερο optimization είναι πολύ βαρύ για αυτά που προσφέρει...

ps. οι amd κάρτες δε νομίζω να μπορούν να το παίξουν ούτε σε 720p με ανοιχτό rt :P 

ps.2 πουλα κάνα item ρε θα πάθει λουμπάγκο ο gerald

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος Αλεξανδρε καλοριζικο και το καρτονι μπραβο και για τα αναλυτικα benchmark που κανεις. Η καρτα σκοτωνει στα 1440 και ειναι τιμιοτατη με προϋποθεσεις σε 4Κ. 

 

Τα παιχνιδια που υποστηριζουν resizable bar στις nvidia. Δεν δινει παντου boost το rebar για αυτο και η nvidia το εχει ενεργοποιησει σε συγκεκριμενα προφιλ αντιθετως μπορει να ριξει και το performance υπο προϋποθεσεις. Σε amd νομιζω ειναι καθολικη η ενεργοποιηση. 

bu0rk6jydt3b1.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

ωραίος με dlss q δοκίμασες άμα κρατάς 60αρι? και άμα είναι playble από το latency του fg? γενικά το tw3 δεν έχει και το καλύτερο optimization είναι πολύ βαρύ για αυτά που προσφέρει...

ps. οι amd κάρτες δε νομίζω να μπορούν να το παίξουν ούτε σε 720p με ανοιχτό rt :P 

ps.2 πουλα κάνα item ρε θα πάθει λουμπάγκο ο gerald

Με quality το έχει το 60άρι, γύρω στο 65άρι είναι στην πόλη και έξω 70-75 συνήθως. Τώρα το latency unplayable δεν το λες αλλά εγώ δεν θα έπαιζα έτσι. Με κανα controller μάλλον εντάξει θα είναι αλλά τώρα με ποντίκι (αν έχεις συνηθίσει και σε υψηλά frames) ε δεν, είναι αργή η κίνηση, σε μάχες δεν θα βολεύει. Είναι και υποκειμενικά αυτά βέβαια, αλλά εγώ δεν.

ps. 😁

ps.2 Δεν μασάει🤣

Επεξ/σία από AlexandrosKle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...