Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο περισσότερος κόσμος φαίνεται να έχει θέμα με τον Steve συγκεκριμένα πχ πριν λιγο καιρο στο video περι dlss vs native στο reddit

---

Almost every one of his videos has an AMD bias. Off the top of my head here are a couple of examples.

  1. He tested The Last of Us Part 1 for benchmarks and had a clickbait title saying Nvidia was engaged in planned obsolescence with their 8GB GPUs when the reality is the game is completely broken for benchmarking as per digital Foundry. Alex even said this game should not be used as a metric to judge 8GB GPUs. The game was also crippling the 12900k to the level of a ps5 cpu. Steve mentioned none of that and used the game to shit on Nvidia in 2 videos.

  2. He decided to use FSR for benchmarking all GPUs, because according to him that provided a apples to apples comparison. But this logic is flawed as the Nvidia cards were inherently in a superior position due to dlss so why not point out their benefits in videos? When everyone called him out for this, he backpedalled and is now using native for benchmarking.

  3. Call of Duty MW2 is an outlier game for AMD where even the 4090 is beaten by 7900XT. In order to pad the scores for AMD, he included the MW2 benchmarks twice, one using low and another using medium settings so as to make the test favorable for AMD. He removed it in newer benchmarks when called out.

I am saying he should be more objective and careful in his videos. Steve Burke from GamersNexus for instance doesn't say FSR will potentially kill DLSS. He did not say 8GB is dead. He does not say RT is irrelevant nor does he test broken games. Calls out both AMD and Nvidia in his videos.

Tim is far more... Diplomatic and neutral, at least at face value. Steve can't help himself and gets dragged down with fanboys bs on both sides and comes unstuck with his obvious attitude.

----

Τελος είχα αναφέρει και στην προηγούμενη γενιά το περιστατικό στο launch του 3080

https://www.techspot.com/article/2103-amd-vs-intel-rtx-3080/

Αυτό δεν αναιρεί το ότι γενικά κάνουν συνολικά πολύ καλύτερη δουλειά απο ορισμένα άλλα μεγαλύτερα κανάλια, αλλά δεν τους λές και άγιους.

άγιος δεν είναι κανένας και ότι και να κάνει και να ανεβάσει, θα βρεθεί κάποιος να πιαστεί από κάπου να τον κατηγορήσει ότι είναι πράσινος ή κόκκινος... προφανώς δε λέω ότι είναι σωστός σε όλα η τα κάνει όλα τέλεια αλλα είναι από τα πιο decent κανάλια και ρίχνει και τρελή δουλειά, μου φαίνεται λίγο άδικο να του ακυρώνεις όλο αυτό γιατί έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα κανένας να του ακύρωσε την συνολική δουλειά που έχει κάνει.

Ειδικά στις μητρικές, παίζει να είναι ο μοναδικός στην κατηγορία του(κοντά 1μυριο subs) που να δοκιμάζει τόσες πολλές.

Εγώ απλά απάντησα στο γιατί πλέον τον λένε πολλοί έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Fulgore said:

Δεν είδα κανένας να του ακύρωσε την συνολική δουλειά που έχει κάνει.

Ειδικά στις μητρικές, παίζει να είναι ο μοναδικός στην κατηγορία του(κοντά 1μυριο subs) που να δοκιμάζει τόσες πολλές.

Εγώ απλά απάντησα στο γιατί πλέον τον λένε πολλοί έτσι.


εκτος απο τη δοξα που κανεις δε μισησε ο μαλλιας -και οχι μονο- εχει βαλει στο ματι και μερικα απο τα πετσινα του πετσινου ακολουθωντας τακτικη σχολης Τραγκα - 30φυλλοπουλου (σσ. θα σε θαβω μεχρι να με πετσωσεις)

ΥΓ. φημες λενε οτι κι ο Aten-ra προσπαθει το ιδιο αλλα ανεπιτυχως μεχρι τωρα.. 😛

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AlexandrosKle είπε

Καλωσορίζω στην παρέα την 4070 Ti Eagle OC

Gigabyte4070Ti8.jpg.7d431296ddf76210f23b95cc84f41f7f.jpg

Gigabyte4070Ti9.jpeg.2bd58f20726cfefd023be545c3b0d7ab.jpeg

Gigabyte4070Ti10.jpeg.e3d8e2ac9dbc743d1f15878b96ddbb50.jpeg

Οι eagle δεν έχουν την καλύτερη φήμη, αλλά τούτη εδώ φαίνεται ντούκι. Καλορίζικη και καλοπαίχνιδη.

FG να βάλεις...:P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιοτική φαίνεται η συγκεκριμένη Eagle, καμία σχέση με την 3060Ti Eagle πχ.

 

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Οι eagle δεν έχουν την καλύτερη φήμη, αλλά τούτη εδώ φαίνεται ντούκι. Καλορίζικη και καλοπαίχνιδη.

FG να βάλεις...:P

Entry level PCB έχει, τα VRM οριακά αλλά η ψύξη είναι μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι όλες οι ψύκτρες γομάρια στις νέες κάρτες και η ψύξη είναι κομπλέ. Δεν υπάρχει λόγος να χρυσοπληρώσεις ακριβή υλοποίηση πλέον για αποδεκτά thermals.

Το πρόβλημα που παραμένει είναι το coil whine.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά είναι όλες οι ψύκτρες γομάρια στις νέες κάρτες και η ψύξη είναι κομπλέ. Δεν υπάρχει λόγος να χρυσοπληρώσεις ακριβή υλοποίηση πλέον για αποδεκτά thermals.

Το πρόβλημα που παραμένει είναι το coil whine.

CW λίγο πολύ όλες οι κάρτες βγάζουν στιγμιαία ή όταν παράγουν παράλογα πολλά fps above native refresh rate του εκάστοτε monitor. Ακόμα και οι ακριβές υλοποιήσεις καρτών που έχουν περάσει από τα χέρια μου, έχουν ''γκρινιάξει'' πάντως, σε κανένα game που η gpu βγάζει τον *ωλο της από fps ή γενικά σε intro ενός game βλέπεις 300+fps στιγμιαία και ας έχεις vsync ανοιχτο. Είναι αναπόφευκτο αυτό το φαινόμενο. Το θέμα είναι να μην γίνεται τόσο ενοχλητικό που να καλύπτει τους υπόλοιπους ήχους xD.

Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης από αυτά που διαβάζω ή βλέπω γενικά, όσο αφορά την ψύξη σε αυτή την γενιά. Είναι ''ντούκια'' όλες οι υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex21121988 είπε

CW λίγο πολύ όλες οι κάρτες βγάζουν στιγμιαία ή όταν παράγουν παράλογα πολλά fps above native refresh rate του εκάστοτε monitor. Ακόμα και οι ακριβές υλοποιήσεις καρτών που έχουν περάσει από τα χέρια μου, έχουν ''γκρινιάξει'' πάντως, σε κανένα game που η gpu βγάζει τον *ωλο της από fps ή γενικά σε intro ενός game βλέπεις 300+fps στιγμιαία και ας έχεις vsync ανοιχτο. Είναι αναπόφευκτο αυτό το φαινόμενο. Το θέμα είναι να μην γίνεται τόσο ενοχλητικό που να καλύπτει τους υπόλοιπους ήχους xD.

Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης από αυτά που διαβάζω ή βλέπω γενικά, όσο αφορά την ψύξη σε αυτή την γενιά. Είναι ''ντούκια'' όλες οι υλοποιήσεις.

Παντως palit 3090 και 4090 δεν κάναν καθόλου coil whine σε στοκ καταστάσεις. Η 3090 ξεκινάγε λίγο όταν την έσπρωχναν στα 550w με custom bios μόνο. Αλλά η 4090 δεν χρειάζεται cw, τα ανεμιστήρια ήδη κάνουν έναν ενοχλητικό θόρυβο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...