Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε απαιτητικούς και ειδικά unoptimized τίτλους εννοείται. Εκεί είναι που έχει και περισσότερο νόημα και χρειάζεσαι τα παραπάνω fps.

Σε μικρότερους/indie τίτλους ή και σε πολλά esports/multiplayer παιχνιδια είναι ψιλο ανούσιο,ειτε γιατι δεν υποστηρίζεται καν, ειτε γιατι έχεις πολλά fps και με αισθητά πιο αδύναμες κάρτες.

Γιαυτό και τόνισα και στην παρένθεση τι εννοώ με την λέξη ''καλύτερο το native''.

Ούτως ή άλλως για το Dlss αυτο καθαυτό εχω δηλώσει ότι είναι σχεδόν system seller για μένα προσωπικά στις ακριβότερες κάρτες μεταξύ άλλων από το 2020 με το τότε dlss 2 στο Death Stranding.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το προβλημα ειναι οτι μια 3080 σε ενα θεοβαρο παιχνιδι για τη cpu θα γονατισει δεν θα τρεξει σωστα και smooth ενω με FG σε μια κατωτερη καρτα θα παιξει smooth και οπως πρεπει ας εχει λιγο παραπανω latency με το reflex παλι μια χαρα ειναι αν εχεις μια βαση 50fps native και πας στα 80 ενω με 3080 λογο cpu θα μεινεις εκει στα 50-60 max. Το FG το ανοιγεις ακομα και αν δεν το χρειαζεσαι και δεν χρειαζεται πολλα fps μια βαση 50 μην πω 40 να εχεις παιζεις μια χαρα. Portal ημουν στα 45native+DLSS 2 και το επαιξα με 70-75 με το FG κανοντας ολα τα achievements το οποιο σημαινει τρελο accuracy με ποντικι και το παραμικρο λαθος το εχασες. Δεν ειδα latency. Στο cyberpunk με overdrive και dlss quality ημουν στα 50fps με FG εκει ναι το καταλαβα το latency ειδικα με το οπλο. Με DLSS balanced πηγα στα 65-80 ομως και εχω και βιντεο που το επαιξα μια χαρα αρκετες ωριτσες. Τωρα αν εχουμε μια καρτα που δεν βγαζει ουτε 30fps σε native ωστε να παει στα 50-60 με DLSS 2 τοτε δεν ειναι για την αναλυση που την εχουμε πχ μια 4060ti δεν θα την βαλεις σε 4Κ αλλα σε 1080p η και 1440p θα παιξει σε πολυ υψηλα FPS χωρις θεμα λογο FG. Και χωρις να θες τρελο cpu με 5700x που δειχνει τα χρονια του σε RT παιχνιδια και αν δεν ειχα FG θα τον ειχα πουλησει ακομα δεν τον πηρα δηλαδη λιγο καιρο τον εχω. Γλιτωσα 3 κατοσταρικα απο το να παω σε AM5/1700 socket και με FG παιζω ολα αυτα τα παιχνιδια που γονατιζουν cpu στα 90 100fps που ειναι το monitor μου. Στο spiderman ειμαι 65-70 native δεν παει παραπανω με ray tracing ο 5700x και με FG τερματιζω μονιμα 97fps που εχω cap και μιλαμε για πολυ γρηγορο παιχνιδι που το παραμικρο latency το νιωθεις και ομως εβγαλα ολα τα challenges του παιχνιδιου με gold αρκετα ευκολα οποτε μονο latency δεν ειδα. 

Πρωτος εκραζα το FG γιατι διαβαζα κατι καναλακια που ελεγαν οτι θες 100fps minimum για να τρεξει σωστα κτλ χαζομαρες. Ειχα αγνοια ομως και το εγραψα την πρωτη μερα που δοκιμασα τετοιο παιχνιδι το λαθος που εκανα τοτε. Οποτε γνωριζω τι συγκρινω και ειδικα τωρα που σχεδον οτι ΑΑΑ βγαινει εχει DLSS 3 περα απο amd sponsored τα οποια παλι αρχισαν βγαινουν mods πχ jedi survivor last of us με DLSS 3 ειναι μονοδρομος καρτα με αυτη την τεχνολογια. Κυριολεκτικα μονοδρομος με το γονατισμα των cpu που βλεπουμε εδω και 1 χρονο στο ray tracing. 

Για να έχεις θέμα cpu bottleneck με 3080/4060 ti πρέπει να έχεις αρκετά κακό cpu, και τα παραδείγματα που έβαλες δεν ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.

Έχω τρέξει 3080 max settings  RT off hogwarts Legacy vs 4090 με frame generation RT on σε 4κ και η εμπειρία ήταν καλύτερη με 3080 και ας έγραφε τα ίδια fps το κοντέρ. Το θεωρώ οριακά playable αν δεν βγάζεις κοντά 100fps avg χωρίς fg.

Το ότι εσύ δεν βλέπεις latency δεν μου λέει κάτι εμένα, έπαιζα πολύ καιρό dota 2 competive και ξέρω ότι κάπου στα +30ms το καταλαβαίνω άνετα εγώ, αλλά πιστεύω και πολλοί άλλοι που δεν είναι casual. Στο Hogwarts Legacy και στο Plague Tale που δεν τα λες και fast paced το καταλάβαινα άνετα και έπαιζα με χειριστήριο(ενσύρματα όμως).

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Για να έχεις θέμα cpu bottleneck με 3080/4060 ti πρέπει να έχεις αρκετά κακό cpu, και τα παραδείγματα που έβαλες δεν ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.

Έχω τρέξει 3080 max settings  RT off hogwarts Legacy vs 4090 με frame generation RT on σε 4κ και η εμπειρία ήταν καλύτερη με 3080 και ας έγραφε τα ίδια fps το κοντέρ. Το θεωρώ οριακά playable αν δεν βγάζεις κοντά 100fps avg χωρίς fg.

Το ότι εσύ δεν βλέπεις latency δεν μου λέει κάτι εμένα, έπαιζα πολύ καιρό dota 2 competive και ξέρω ότι κάπου στα 30ms το καταλαβαίνω άνετα εγώ, αλλά πιστεύω και πολλοί άλλοι που δεν είναι casual. Στο Hogwarts Legacy και στο Plague Tale που δεν τα λες και fast paced το καταλάβαινα άνετα και έπαιζα με χειριστήριο(ενσύρματα όμως).

Divine 5 είμαι dota 2 και μετά τα 50 fps δεν καταλαβαίνω το latency. Πόσο competitive έπαιζες εσύ δηλαδή; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Herald είπε

Divine 5 είμαι dota 2 και μετά τα 50 fps δεν καταλαβαίνω το latency. Πόσο competitive έπαιζες εσύ δηλαδή; :P 

+30ms εννούσα, το έκανα επεξεργασία. Δηλαδή από 50 σε 80 ή ακόμα πιο πολύ από 80 σε 110 φαινόταν η διαφορά. Έκανε μπαμ στο block στο lane ειδικά αν είχες συνιθίσει σε μικρότερο latency και σε dodge spells με puck πχ. Το συνήθιζες μετά από λίγο έκανες compensate, αλλά όταν κάτι άλλαζε το καταλάβαινες αμέσως. Από 30 σε 0 πιστεύω ότι ναι δεν θα την καταλάβαινα.

Έπαιζα μέχρι και immortal, έχω παίξει και με πολλούς pros σε Pubs, αλλά έχω αρκετά χρόνια που δεν πολύ παίζω.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

+30ms εννούσα, το έκανα επεξεργασία. Δηλαδή από 50 σε 80 ή ακόμα πιο πολύ από 80 σε 110 φαινόταν η διαφορά. Από 30 σε 0 πιστεύω ότι ναι δεν θα την καταλάβαινα.

Έπαιζα μέχρι και immortal, έχω παίξει και με πολλούς pros σε Pubs, αλλά έχω αρκετά χρόνια που δεν πολύ παίζω.

Mιλάς για το ping, ναι οκ προφανώς από 50 σε 80 το καταλαβαίνεις, και από 0 σε 30 το καταλαβαίνεις,, αλλά άλλο πράμα το ping αλλό το input latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα το αποτέλεσμα το ίδιο είναι, ότι αργούν τα actions σου +30ms στο παράδειγμα. Στην 1η περίπτωση αργεί στο PC σου, στην 2η αργεί στον server.

Πιστεύω αν συνολικά βγάζεις ~50avg pc latency είναι εντάξει για single player, αλλά θες αρκετά frames για να το φτάσεις με frame generation.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Jts είπε

Μα το αποτέλεσμα το ίδιο είναι, ότι αργούν τα actions σου +30ms στο παράδειγμα. Στην 1η περίπτωση αργή στο PC σου, στην 2η αργεί στον server.

Dota παίζεις με 150-200-300+ fps. Έχεις input latency κάτω από 20ms λογικά..Όταν πας να παίξεις online με 80ms ping ξαφνικά είναι σαν να 5 πλασίαζεις το latency σου, οπότε προφανώς φαίνεται η διαφορά


Στο cyberpunk θα παίζεις χοντρικά στα 60 fps και ήδη ξεκινάς με το καλημέρα με 35-40ms latency. Aν ανοίξεις FG το 35 μπορεί να γίνει 50 ή και 70, αλλά ποσοστίαια η διαφορά μεταξύ on και off είναι μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jts είπε

Για να έχεις θέμα cpu bottleneck με 3080/4060 ti πρέπει να έχεις αρκετά κακό cpu, και τα παραδείγματα που έβαλες δεν ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.

Έχω τρέξει 3080 max settings  RT off hogwarts Legacy vs 4090 με frame generation RT on σε 4κ και η εμπειρία ήταν καλύτερη με 3080 και ας έγραφε τα ίδια fps το κοντέρ. Το θεωρώ οριακά playable αν δεν βγάζεις κοντά 100fps avg χωρίς fg.

Το ότι εσύ δεν βλέπεις latency δεν μου λέει κάτι εμένα, έπαιζα πολύ καιρό dota 2 competive και ξέρω ότι κάπου στα +30ms το καταλαβαίνω άνετα εγώ, αλλά πιστεύω και πολλοί άλλοι που δεν είναι casual. Στο Hogwarts Legacy και στο Plague Tale που δεν τα λες και fast paced το καταλάβαινα άνετα και έπαιζα με χειριστήριο(ενσύρματα όμως).

Κοιτα στα 3440x1440 που ειμαι εχω δει ηδη μεγαλο BN σε 4-5 παιχνιδια παντα με RT σε raster δεν νιωθει η cpu σχετικα οποτε παει μπαλα. Με RT ομως χωρις RT απλα δεν θα μπορουσα καν να τα ακουμπησω ναι φταιει το optimization κτλ δεν μπορω να κανω κατι για αυτο μπορω ομως με το FG που υπαρχει η δυνατοτητα. 

Με 50fps min και με FG 80 90 απλα παιζεις αψογα. Δεν ξερω τι εγινε και δεν μπορεσες να παιξεις πραγματικα hogwarts δοκιμασα και εγω με FG στα 100fps και απλα ηταν smooth οσο δεν παει το ιδιο ειναι οσα εχω παιξει και πολυ γρηγορα παιχνιδια ετσι στην κινηση. Με ποντικι πληκτρολογιο παιζω εγω με 3000dpi και 1000 polling rate και απλα κανω παπαδες στα περισσοτερα παιχνδια ειτε native ειτε FG ειτε οτι θες. Κατι στραβα πηγε στο hogwarts που δοκιμασες η δεν ειχες reflex on+boost η καποιο cap εκανε τη δουλεια κατι συνεβη να ξερεις 10000%. Οπως εγω πρωτη φορα στο 2077 ειχα cap 97fps απο riva tuner βαζω να παιξω λεω καλα τι ειναι αυτο μιλαμε κολλαγαν τα παντα. Κλεινω riva tuner βαζω cap απο control panel και ειδα το φως που λενε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοιτα στα 3440x1440 που ειμαι εχω δει ηδη μεγαλο BN σε 4-5 παιχνιδια παντα με RT σε raster δεν νιωθει η cpu σχετικα οποτε παει μπαλα. Με RT ομως χωρις RT απλα δεν θα μπορουσα καν να τα ακουμπησω ναι φταιει το optimization κτλ δεν μπορω να κανω κατι για αυτο μπορω ομως με το FG που υπαρχει η δυνατοτητα. 

Με 50fps min και με FG 80 90 απλα παιζεις αψογα. Δεν ξερω τι εγινε και δεν μπορεσες να παιξεις πραγματικα hogwarts δοκιμασα και εγω με FG στα 100fps και απλα ηταν smooth οσο δεν παει το ιδιο ειναι οσα εχω παιξει και πολυ γρηγορα παιχνιδια ετσι στην κινηση. Με ποντικι πληκτρολογιο παιζω εγω με 3000dpi και 1000 polling rate και απλα κανω παπαδες στα περισσοτερα παιχνδια ειτε native ειτε FG ειτε οτι θες. Κατι στραβα πηγε στο hogwarts που δοκιμασες η δεν ειχες reflex on+boost η καποιο cap εκανε τη δουλεια κατι συνεβη να ξερεις 10000%. Οπως εγω πρωτη φορα στο 2077 ειχα cap 97fps απο riva tuner βαζω να παιξω λεω καλα τι ειναι αυτο μιλαμε κολλαγαν τα παντα. Κλεινω riva tuner βαζω cap απο control panel και ειδα το φως που λενε. 

Το είχα τερματίσει με 3080 το Hogwarts, απλά προτιμούσα μειωμένα settings(dlss quality δηλαδή στην 4090  έφτανε αν θυμάμαι καλά) και καλύτερο experience από frame generation στο συγκεκριμένο.

Δεν ήταν unplayable δηλαδή, δεν είπα  κάτι τέτοιο νομίζω, αν και τα stutters δεν τα γλιτώνεις.

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Dota παίζεις με 150-200-300+ fps. Έχεις input latency κάτω από 20ms λογικά..Όταν πας να παίξεις online με 80ms ping ξαφνικά είναι σαν να 5 πλασίαζεις το latency σου, οπότε προφανώς φαίνεται η διαφορά


Στο cyberpunk θα παίζεις χοντρικά στα 60 fps και ήδη ξεκινάς με το καλημέρα με 35-40ms latency. Aν ανοίξεις FG το 35 μπορεί να γίνει 50 ή και 70, αλλά ποσοστίαια η διαφορά μεταξύ on και off είναι μικρή. 

Ναι απλά θυμάμαι όταν στο net που σύχναζα βάλανε οπτική και πήγε το latency από 60-70 σε 30-40 η διαφορά ήταν αισθητή αμέσως ειδικά με κάποια heroes. Γι'αυτό είπα κάπου στα 30 σίγουρα καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jts είπε

Το είχα τερματίσει με 3080 το Hogwarts, απλά προτιμούσα μειωμένα settings(dlss quality δηλαδή στην 4090  έφτανε αν θυμάμαι καλά) και καλύτερο experience από frame generation στο συγκεκριμένο.

Δεν ήταν unplayable δηλαδή, δεν είπα  κάτι τέτοιο νομίζω, αν και τα stutters δεν τα γλιτώνεις.

Ναι απλά θυμάμαι όταν στο net που σύχναζα βάλανε οπτική και πήγε το latency από 60-70 σε 30-40 η διαφορά ήταν αισθητή αμέσως ειδικά με κάποια heroes. Γι'αυτό είπα κάπου στα 30 σίγουρα καταλαβαίνω.

Μόλις άνοιγες FG και dlss q ήταν άλλο παιχνίδι. Κάποιοι έπαιζαν μόνο με FG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μόλις άνοιγες FG και dlss q ήταν άλλο παιχνίδι. Κάποιοι έπαιζαν μόνο με FG.

Ναι αν τα άνοιγες και τα δύο σίγουρα δεν το καταλαβαίνεις τόσο.

Απλά σύγκρινα 3080 χωρίς rt που το είχα τερματίσει με 4090 max rt+ frame generation only γιατί έβγαζα περίπου τα ίδια fps σε αυτά τα settings.

Και μόνο με dlss quality ήταν εντάξει, όσο το δοκίμασα, οκ δεν έκατσα να δω όλα τα σημεία αφού το είχα τερματίσει, αλλά νομίζω με 4090 δεν ήταν απαραίτητο το dlss3 σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

λοιποί θαμώνες του hw unboxed

ε ρε κώλυμα που έχει πέσει με τον hwunboxio στα τελευταία του βιντεάκια έχει βγάλει σκάρτη την 7600... καλύτερες της 4070ti και 4080 από της αντίστοιχες 7900xt και 7900xtx που της έχει thumbnail σε ένα σκουπιδοντενεκέ.. έχει βγάλει καλύτερο το dlss σε ότι παιχνίδι υπάρχει και δεν υπάρχει σε σχέση με native και fsr.... από την μια τον κράζουν γιατί βάζει νέα παιχνίδια που είναι unoptimized από την άλλη όσοι άλλοι βάζουν παλιά παιχνίδια τους κράζουν για το λόγο ότι είναι παλιά.... πραγματικά ρε μάγκες δεν ικανοποιείται κανεις με τίποτα...

 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Στο cyberpunk με overdrive και dlss quality ημουν στα 50fps με FG εκει ναι το καταλαβα το latency ειδικα με το οπλο.

μήπως είχες ένα δευτερόλεπτο latency? αποκλείεται αυτό δε συμβαίνει ποτε με fg :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, pirmen56 said:

Χρειάζεται ακρίβεια millisecond στο pause για να πετύχεις την θολούρα που δείχνει ο Aten Ra.

Εν τω μεταξύ παρόμοια έχουν δείξει άπειροι tubers με την επισήμανση ότι δεν φαίνονται υπό νορμάλ συνθήκες.


μου θυμιζει τους χριστιανολουδιτες που στον ελευθερο χρονο τους επαιζαν αναποδα ολους τους πικαπ δισκους ωσπου σε μερικους ανακαλυπταν τον σατανα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

 

Ο περισσότερος κόσμος φαίνεται να έχει θέμα με τον Steve συγκεκριμένα πχ πριν λιγο καιρο στο video περι dlss vs native στο reddit

---

Almost every one of his videos has an AMD bias. Off the top of my head here are a couple of examples.

  1. He tested The Last of Us Part 1 for benchmarks and had a clickbait title saying Nvidia was engaged in planned obsolescence with their 8GB GPUs when the reality is the game is completely broken for benchmarking as per digital Foundry. Alex even said this game should not be used as a metric to judge 8GB GPUs. The game was also crippling the 12900k to the level of a ps5 cpu. Steve mentioned none of that and used the game to shit on Nvidia in 2 videos.

  2. He decided to use FSR for benchmarking all GPUs, because according to him that provided a apples to apples comparison. But this logic is flawed as the Nvidia cards were inherently in a superior position due to dlss so why not point out their benefits in videos? When everyone called him out for this, he backpedalled and is now using native for benchmarking.

  3. Call of Duty MW2 is an outlier game for AMD where even the 4090 is beaten by 7900XT. In order to pad the scores for AMD, he included the MW2 benchmarks twice, one using low and another using medium settings so as to make the test favorable for AMD. He removed it in newer benchmarks when called out.

I am saying he should be more objective and careful in his videos. Steve Burke from GamersNexus for instance doesn't say FSR will potentially kill DLSS. He did not say 8GB is dead. He does not say RT is irrelevant nor does he test broken games. Calls out both AMD and Nvidia in his videos.

Tim is far more... Diplomatic and neutral, at least at face value. Steve can't help himself and gets dragged down with fanboys bs on both sides and comes unstuck with his obvious attitude.

----

Τελος είχα αναφέρει και στην προηγούμενη γενιά το περιστατικό στο launch του 3080

https://www.techspot.com/article/2103-amd-vs-intel-rtx-3080/

Αυτό δεν αναιρεί το ότι γενικά κάνουν συνολικά πολύ καλύτερη δουλειά απο ορισμένα άλλα μεγαλύτερα κανάλια, αλλά δεν τους λές και άγιους.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...