Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα και πάρε με από εδώ αγάπη μου ΑMD 🤣

10 λεπτά πριν, itanium είπε

Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη αφού τόσοι κάνουν εδώ και εκεί.........

Αν ισχύουν τα specs εκτός από το AD 102 τα υπόλοιπα θα είναι φόλα.....σε raster......μπορεί να δούμε το AD 103 σε RT να επιβεβαιώνει τα charts της nvidia......αλλά σε raster να δούμε ένα 20% από GA 102 και να γελάει και το παρδαλό κατσίκι δε ξέρω δε μου βγαίνουν τα νούμερα..... 

Μια χαρά τα σκέφτεσαι με τα νούμερα στο RT παίζουν μπάλα και αυτό διαφημιζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Έλα και πάρε με από εδώ αγάπη μου ΑMD 🤣

αυτοί είδαν την 4090ti και κρύφτηκαν.....περα το θέμα της όποιας τιμής και αν έχει είναι τρελό το gap απόδοσης 3090ti με 4090ti (+120%) που έδωσαν

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έδωσαν. Αλλά ο τρόπος που διαχειρίζονται τα segments είναι κλασσικά fail και αναμένονται και οι τιμές για να επιβεβαιωθεί πέρα από τα specs.. κλασική textbook Nvidia μια ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Max tdp 660 η 4090;  Άρα παει για 800αρι 4090Ti..  έτσι υποσταθμό οι επόμενες αν δεν αλλάξουν ροτα

Spoiler

d108995a9f7dd26a5a22a43ef9be73e7ca6c0f60

24 λεπτά πριν, itanium είπε

Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη αφού τόσοι κάνουν εδώ και εκεί.........

Αν ισχύουν τα specs εκτός από το AD 102 τα υπόλοιπα θα είναι φόλα.....σε raster......μπορεί να δούμε το AD 103 σε RT να επιβεβαιώνει τα charts της nvidia......αλλά σε raster να δούμε ένα 20% από GA 102 και να γελάει και το παρδαλό κατσίκι δε ξέρω δε μου βγαίνουν τα νούμερα..... 

Όχι δεν είναι έτσι, το TimeSpy μετράει raster performance και εκεί είναι x2 τα νούμερα..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

παιδιά θα σας πω ένα μυστικό αλλα μη το πείτε παραέξω...

  Απόκρυψη περιεχομένων

αν τα settings τα ρήξεις ένα click κάτω συνήθως χάνεις 1% image quality και κερδίζεις 30-40% perf

thank me later 😂

Tι λες ρε φιλε σοβαρα?

Πως δεν το ειχα σκεφτει τοσο καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι δεν είναι έτσι, το TimeSpy μετράει raster performance και εκεί είναι x2 τα νούμερα..

Ναι οκ υπό την προυπόθεση οτι ισχύουν βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, itanium είπε

Ναι οκ υπό την προυπόθεση οτι ισχύουν βέβαια

Η 4080 με τα κομμένα specs φαίνεται να βγάζει 15.000 στο TSE, δηλαδή ~50% πάνω από μια 3090. Η 4090 καλά με τα 20Κ χτυπάει 2x πάνω και η 4090Ti φάνηκε να ξεπερνάει το 2x. Θα τα δούμε όλα σε 6 μέρες. Εκτός κι αν απλά ανακοινώσει τις κάρτες και πει θα πούμε περισσότερα τον Οκτώβριο, είναι ικανός..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, itanium είπε

Ναι οκ υπό την προυπόθεση οτι ισχύουν βέβαια

Και να ισχύουν τα νούμερα δεν βγαίνουν. Ίσως ρολόγια ή μήπως έχει υπάρξει κάτι άλλο που αγνοούμε σε επίπεδο h/w optimization 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Και να ισχύουν τα νούμερα δεν βγαίνουν. Δεν έξω ρολόγια ή μήπως έχει υπάρξει κάτι άλλο που αγνοούμε σε επίπεδο h/w optimization 

Η cache που μεγάλωσαν δίνει πολύ λένε. Εκτός αυτού μιλάμε για πάνω από 75B transistors και ρολόγια που φτάνουν τα 3Ghz.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 4080 με τα κομμένα specs φαίνεται να βγάζει 15.000 στο TSE, δηλαδή ~50% πάνω από μια 3090.

με τα full specs εννοείς η 16ρα θα βγάζει 15000.....η 12ρα 4080 στα 11000 θα βρίσκεται

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

με τα full specs εννοείς η 16ρα θα βγάζει 15000.....η 12ρα 4080 στα 11000 θα βρίσκεται

Λογικά ναι, αν ισχύει το 16GB(AD103) και το 12GB(AD104). Ουσιαστικά η 4080 12G θα είναι μια 4070Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Tι λες ρε φιλε σοβαρα?

Πως δεν το ειχα σκεφτει τοσο καιρο...

άρα γιατί ζορίζεστε τόσο πολύ? εκτος από ένα παιχνίδι (cp) όλα τα αλλα κρατάνε 60 σε 4k άνετα ακόμα και με την 6800xt που έχω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Του milking θα γίνει σ' αυτή τη γενιά, Super, Ti, Ultra..Τα πάντα όλα θα φέρει να καλύψει το τόσο μεγάλο κενό μεταξύ 4080 και 4090..

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε
Του milking θα γίνει σ' αυτή τη γενιά, Super, Ti, Ultra..Τα πάντα όλα θα φέρει να καλύψει το τόσο μεγάλο κενό μεταξύ 4080 και 4090..

 

Εάν ισχύουν τα παραπάνω προβλέπω η τιμή της 4090 να είναι φωτιά ,οπότε θα πάμε στο "κάτι" ενδιάμεσο μεταξύ 4080/4090.Για την 4090ti δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφέρουμε κάτι περί τιμής της.

Μας βλέπω εν αναμονή 4080ti η 4080 ultra η όπως αλλιώς την ονομάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...