Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Στο CP2077 με RT ultra(όλα τέρμα) δεν πέφτω κάτω από τα ~80fps σε cpu heavy σημεία όπως η cherry blossom market(10900K 5,1G με tuned RAM). Όμως με path tracing τα 80+ καρέ γίνονται ~55+(πάλι καλά). Λόγω κατακόρυφης αύξησης του απαιτούμενου STP.

Είναι καθαρά θέμα κώδικα και κατά πόσο κλιμακώνει σε επιπλέον πυρήνες. Εκεί βοηθάει το FG. Σε πείσμα των διαρκώς επανεμφανιζόμενων προφητειών των AMD οπαδών περί επικείμενου θανάτου του single threaded κώδικα, το 99% των badly optimized τίτλων ΣΗΜΕΡΑ πάσχει ακριβώς σε αυτόν τον τομέα. Περιττό να πούμε ότι κάτι 3700X/3950X και πίσω δεν την παλεύουν πια ούτε με FG σε τέτοιους τίτλους, αφού ούτε 45 fps min δεν μπορούν να κρατήσουν.

Όλα αυτά είναι απολύτως λογικά γιατί το δυσκολότερο(και πιο κοστοβόρο) πράγμα για έναν dev είναι να παραλληλίζει κώδικα. Άσχετα με το τι εύχεστε/νομίζετε εσείς.

Ποιοι είναι αυτοί οι "εσείς" που ευχονται/νομίζουν οι devs να παραλληλιζουν κώδικα. 

Και γιατί έγραψες ένα σεντόνι για να μας πεις αυτό που ξέρουν όλοι;

Τα games επηρεάζονται ανέκαθεν από το single core performance. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα ήθελα να δώ έναν 5800x 3d σε αυτό το σημείο. Βασικά έχω δεί, για να δούν και οι υπόλοιποι :P 

Για δείξε μας και εμάς αυτό που εσύ έχεις δει. Με 16 threads όμως, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Δεν κατάλαβες. Έχω 4000Mhz RAM τώρα αλλά όχι πλήρως σεταρισμένη. Π.χ. το tREFI το έχω ακόμα στα ~8300 που είναι το xmp. Χοντρικά βρίσκομαι στα 60Gb Read bandwidth και ~46ns latency.

Τα settings/hw είναι ακριβώς τα ίδια(διαδοχικές screen). Το ποιο είναι ποιο δεν θέλει και πολλή σκέψη. Όταν βλέπεις 93% usage(και κάτω) με ~60fps.

 

Πολύ ωραία, ήταν λίγο περίεργο όπως το έγραψες για τις μνήμες, σα να είχες άλλες ρυθμίσεις (ή έτσι το κατάλαβα εγώ), πάει αυτό.

Το θέμα ξέρεις ποιό είναι, ε? Εκεί που έχεις 93% gpu με 60 fps, ο επεξεργαστής ξύνει τα pins του, σε σχέση με την άλλη που βγάζει παραπάνω fps με χαμηλότερη χρήση κάρτας. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά τόσο στη χρήση του όσο και στην κατανάλωσή του.

Ντεν καταλαβαίνει...αν είναι βαρύτερο σε απαιτήσεις cpu το ΡΤ και από εκεί πέφτει η χρήση κάρτας (και τα φουπουες), δεν το βλέπω. Ούτε σε εσένα, ούτε σε προηγούμενη συζήτηση που είχα με τον Χερ.

Μήπως είναι αλλού τελικά το bn, κάποιο θέμα στον προγραμματισμό του ΡΤ που δεν έχει ξεπεραστεί και δεν αφήνει τίποτα από τα 2 να λειτουργούν όσο πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Πολύ ωραία, ήταν λίγο περίεργο όπως το έγραψες για τις μνήμες, σα να είχες άλλες ρυθμίσεις (ή έτσι το κατάλαβα εγώ), πάει αυτό.

Συγνώμη που δεν ήμουν πιο σαφής αρχικά.

Αναφορά σε κείμενο

Το θέμα ξέρεις ποιό είναι, ε? Εκεί που έχεις 93% gpu με 60 fps, ο επεξεργαστής ξύνει τα pins του, σε σχέση με την άλλη που βγάζει παραπάνω fps με χαμηλότερη χρήση κάρτας. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά τόσο στη χρήση του όσο και στην κατανάλωσή του.

Ντεν καταλαβαίνει...αν είναι βαρύτερο σε απαιτήσεις cpu το ΡΤ και από εκεί πέφτει η χρήση κάρτας (και τα φουπουες), δεν το βλέπω. Ούτε σε εσένα, ούτε σε προηγούμενη συζήτηση που είχα με τον Χερ.

Μήπως είναι αλλού τελικά το bn, κάποιο θέμα στον προγραμματισμό του ΡΤ που δεν έχει ξεπεραστεί και δεν αφήνει τίποτα από τα 2 να λειτουργούν όσο πάει?

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Φορτώνεται τόσο πολύ το ένα θρεντ(από BVH υπολογισμούς???) που τα υπόλοιπα κάθονται. Άσχετα αν γίνεται load balancing και δεν βλέπεις κανένα θρεντ στο 100%. Πρακτικά όμως αυτό συμβαίνει.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Θα ήθελα να δώ έναν 5800x 3d σε αυτό το σημείο. Βασικά έχω δεί, για να δούν και οι υπόλοιποι :P 

Λογικά μιλάς για περισσότερα fps, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Συγνώμη που δεν ήμουν πιο σαφής αρχικά.

Δεν υπάρχει λόγος συγγνώμης, αλίμονο.

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Φορτώνεται τόσο πολύ το ένα θρεντ(από BVH υπολογισμούς???) που τα υπόλοιπα κάθονται. Άσχετα αν γίνεται load balancing και δεν βλέπεις κανένα θρεντ στο 100%. Πρακτικά όμως αυτό συμβαίνει.

Ωραία, αν το καταλαβαίνω σωστά, σε αναλογία είναι κάτι σαν το περίφημο πρόβλημα των Vega gpu που ενώ ήταν αναλογικά τέρατα ωμής δύναμης δεν μπορούσαν να τη "βγάλουν" επειδή κάτι στο σχεδιασμό τους δημιουργούσε "εσωτερικο μπουκάλι" και το ένα κομμάτι του h/w τους δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει αρκετά γρήγορα το υπόλοιπο?

Πάμε τώρα στο "load balancing". Με απλά λόγια, τί κάνει και δεν φαίνεται πουθενά το τερμάτισμα σε 1-2 νήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.png.df92bdbb019ac15dae0035a2a6383960.png

επεσε κιόλας η 4060ται. Στα 140€ η διαφορά με 4070(φτηνότερα μοντέλα).

439€ το επίσημο MSRP.

Αναμονή σε 2 βδομάδες θα ειναι στα 380 400. Δεν έχει θέση στα 440. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορευτική τιμή απλά, αν ήταν η 16GB έκδοση κάτι θα γινόταν..Αλλά και πάλι μου φαίνονται πολλά, έπρεπε να 'χει 250 η 8άρα και 350 η 16άρα ας πούμε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Απαγορευτική τιμή απλά, αν ήταν η 16GB έκδοση κάτι θα γινόταν..Αλλά και πάλι μου φαίνονται πολλά, έπρεπε να 'χει 250 η 8άρα και 350 η 16άρα ας πούμε..

H Nvidia έχει 6 μήνες ακόμα stock από Amber, πρώτα θα πέσουν οι Amber σε τιμή για να φύγουν και μετά οι ADA.

Ήδη στην Αμερική η 3070 έπεσε στα 420 USD και η 3060 8GB στα 259 USD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δεν υπάρχουν αγοραστές για τις 4060 Ti τόσο η τιμή θα πέφτει απλά τα πράγματα. Από ότι φαίνεται δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι την κάρτα μέχρι τώρα ούτε "χαζός" δεν την αγοράζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...