Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

όχι πάλι αυτή η μλκια... το είχα βάλει για να φτιάξω timings της tv όταν είχα 6800xt για να πέσει το high vram σε idle :P αλλα τα είχα βρει κάπου fix και τα έβαλα γενικά δε το ξέρω το πρόγραμμα
 

Ε μια φορά θέλει σετάρισμα, ουσιαστικά το πρόβλημα είναι ότι το nvcp βλέπει σαν ανάλυση για να κάνει upscale αυτή που εμφανίζεται πρώτη στο control panel ---> change resolution. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει και μουσικάρα σίγουρα. H Remedy έχει πάντα πολύ καλές επιλογές. Πχ και στο Alan Wake και στο Control έχει κομματάρες από Poets of the Fall.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2023 στις 5:05 ΜΜ, bonorov είπε

Αντί να τα βάζουμε με το rt που είναι τόσο βαρυ χωρίς να προσφέρει το ανάλογο οπτικό αποτέλεσμα,τα βάζουμε με τις κάρτες,με τους επεξεργαστές,τα τροφοδοτικα,τον Πούτιν και οτιδήποτε άλλο. 

23 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

NVIDIA CPU Overhead, δες το παρακάτω video την 3060Τι σε 1440p Ultra no RT που το GPU Utilization πέφτει ακόμα και στο 80-85% , παρατήρησε ότι χρειάζεται πάνω από 8GB Vram στα 1440p Ultra ακόμα και χωρίς RT και έτσι φορτώνει από System Ram για αυτό και έχει χάλια frametime.

Στο CP2077 με RT ultra(όλα τέρμα) δεν πέφτω κάτω από τα ~80fps σε cpu heavy σημεία όπως η cherry blossom market(10900K 5,1G με tuned RAM). Όμως με path tracing τα 80+ καρέ γίνονται ~55+(πάλι καλά). Λόγω κατακόρυφης αύξησης του απαιτούμενου STP.

Είναι καθαρά θέμα κώδικα και κατά πόσο κλιμακώνει σε επιπλέον πυρήνες. Εκεί βοηθάει το FG. Σε πείσμα των διαρκώς επανεμφανιζόμενων προφητειών των AMD οπαδών περί επικείμενου θανάτου του single threaded κώδικα, το 99% των badly optimized τίτλων ΣΗΜΕΡΑ πάσχει ακριβώς σε αυτόν τον τομέα. Περιττό να πούμε ότι κάτι 3700X/3950X και πίσω δεν την παλεύουν πια ούτε με FG σε τέτοιους τίτλους, αφού ούτε 45 fps min δεν μπορούν να κρατήσουν.

Όλα αυτά είναι απολύτως λογικά γιατί το δυσκολότερο(και πιο κοστοβόρο) πράγμα για έναν dev είναι να παραλληλίζει κώδικα. Άσχετα με το τι εύχεστε/νομίζετε εσείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με τι κάρτα είσαι pirmen ?

4080 1224p(1080p monitor)+dlssq και χωρίς FG για τα παραπάνω. Υπάρχουν και σημεία που κόβει η GPU αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα(π.χ. το γνωστό άλσος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Στο CP2077 με RT ultra(όλα τέρμα) δεν πέφτω κάτω από τα ~80fps σε cpu heavy σημεία όπως η cherry blossom market(10900K 5,1G με tuned RAM). Όμως με path tracing τα 80+ καρέ γίνονται ~55+(πάλι καλά). Λόγω κατακόρυφης αύξησης του απαιτούμενου STP.

Είναι καθαρά θέμα κώδικα και κατά πόσο κλιμακώνει σε επιπλέον πυρήνες. Εκεί βοηθάει το FG. Σε πείσμα των διαρκώς επανεμφανιζόμενων προφητειών των AMD οπαδών περί επικείμενου θανάτου του single threaded κώδικα, το 99% των badly optimized τίτλων ΣΗΜΕΡΑ πάσχει ακριβώς σε αυτόν τον τομέα. Περιττό να πούμε ότι κάτι 3700X/3950X και πίσω δεν την παλεύουν πια ούτε με FG σε τέτοιους τίτλους, αφού ούτε 45 fps min δεν μπορούν να κρατήσουν.

Όλα αυτά είναι απολύτως λογικά γιατί το δυσκολότερο(και πιο κοστοβόρο) πράγμα για έναν dev είναι να παραλληλίζει κώδικα. Άσχετα με το τι εύχεστε/νομίζετε εσείς.

Για να καταλάβω, δηλαδή...

Το ΡΤ ρίχνει επιδόσεις επειδή δεν την παλεύει ο επεξεργαστής αποκλειστικά κι όχι γιατί είναι πολύ gpu βαρύτερο από το "απλό" RT?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Για να καταλάβω, δηλαδή...

Το ΡΤ ρίχνει επιδόσεις επειδή δεν την παλεύει ο επεξεργαστής αποκλειστικά κι όχι γιατί είναι πολύ gpu βαρύτερο από το "απλό" RT?

Πολύ βαρύ και για τα δύο. Εκτός και αν έχεις enthusiast CPU της τελευταίας διετίας με καλές RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Πολύ βαρύ και για τα δύο. Εκτός και αν έχεις enthusiast CPU της τελευταίας διετίας με καλές RAM.

Proof?

Δεν διαφωνώ με το συμπέρασμα, για τη βαρύτητα του κάθε κομματιού έχω τις αμφιβολίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι RAM που έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι στο optimal αλλά δεν υπάρχουν και σπουδαίες διαφορές.

Spoiler

Cyberpunk2077-2023-05-28-20-04-45-915.pn

Spoiler

Cyberpunk2077-2023-05-28-20-06-13-161.pn

Οι όποιες διαφορές στο φωτισμό οφείλονται στο RT setting. PT vs RT Psycho. Η κάρτα με undervolt σε λίγο πολύ στοκ ταχύτητα.

Το σημείο που δείχνω είναι 99% ίδιο σε CPU απαιτήσεις με την blossom market.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Οι RAM που έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι στο optimal αλλά δεν υπάρχουν και σπουδαίες διαφορές.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Cyberpunk2077-2023-05-28-20-04-45-915.pn

  Απόκρυψη περιεχομένων

Cyberpunk2077-2023-05-28-20-06-13-161.pn

Οι όποιες διαφορές στο φωτισμό οφείλονται στο RT setting. PT vs RT Psycho. Η κάρτα με undervolt σε λίγο πολύ στοκ ταχύτητα.

Το σημείο που δείχνω είναι 99% ίδιο σε CPU απαιτήσεις με την blossom market.

Αν ξεκινάς με διαφορετικές ρυθμίσεις σε κάρτα/μνήμη, περισσεύουν τα υπόλοιπα.

Επίσης, ποιό είναι ποιό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Οι RAM που έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι στο optimal αλλά δεν υπάρχουν και σπουδαίες διαφορές.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Cyberpunk2077-2023-05-28-20-04-45-915.pn

  Απόκρυψη περιεχομένων

Cyberpunk2077-2023-05-28-20-06-13-161.pn

Οι όποιες διαφορές στο φωτισμό οφείλονται στο RT setting. PT vs RT Psycho. Η κάρτα με undervolt σε λίγο πολύ στοκ ταχύτητα.

Το σημείο που δείχνω είναι 99% ίδιο σε CPU απαιτήσεις με την blossom market.

Θα ήθελα να δώ έναν 5800x 3d σε αυτό το σημείο. Βασικά έχω δεί, για να δούν και οι υπόλοιποι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν ξεκινάς με διαφορετικές ρυθμίσεις σε κάρτα/μνήμη, περισσεύουν τα υπόλοιπα.

Επίσης, ποιό είναι ποιό?

Δεν κατάλαβες. Έχω 4000Mhz RAM τώρα αλλά όχι πλήρως σεταρισμένη. Π.χ. το tREFI το έχω ακόμα στα ~8300 που είναι το xmp. Χοντρικά βρίσκομαι στα 60Gb Read bandwidth και ~46ns latency.

Τα settings/hw είναι ακριβώς τα ίδια(διαδοχικές screen). Το ποιο είναι ποιο δεν θέλει και πολλή σκέψη. Όταν βλέπεις 93% usage(και κάτω) με ~60fps.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...