Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μαζί σου αν η 3070 είχε 350 ευρώ, στα 500+ φίλε μου δεν νομίζω να είσαι τόσο large Και να μην σε τσούζει που πρέπει να ρίχνεις Textures όταν άλλες κάρτες φτηνότερες μπορούν με Ultra.

όσοι πήραν αυτές τις μέρες 3070 στα 500 συγγνώμη αλλα είναι άξιοι τις μοίρας τους... 500 πούλησα εγώ την 6800xt το σεμπτέβρη που την τσαλαπατάει σε raster και είναι και σχετικά κοντά σε rt...ποιος πάει να πάρει mid range 2μιση χρονων κάρτα σε τέτοια τιμή? βάλε ένα 50αρι παραπάνω και πάρε 4060ti τουλάχιστον που είναι και καλύτερη σε όλα

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα δεν κατάλαβες, η 3070 την ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ (την κάνει ευθεία που λέμε) με κλειστό το RT ακόμα με ultra textures, ακόμα σε 1440p. Απλά ο atenra τρολλάρι. Εδώ το hogwarts από το hwunboxed, dayone χωρίς τα patch που έριχνε τα textures. Η 3070 περνάει την 6750xt, την σκέτη την 6700 την κάνει κολατσιό. Αλλά τι κάνει ο atenra, σου βάζει εικόνα ΜΕ RT για να σου δείξει ότι δεν φορτώνει τα textures η 3070, αλλά μετά σου δείχνει επιδόσεις ΧΩΡΙΣ RT για την 6700 :P 

έκανε όντως τέτοιο play ο αθεόφοβος? :P (γιατί στην εικόνα δε φαίνεται άμα έχει rt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

35 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι έχεις ξεμείνει ήδη από απόδοση, εσένα τα 8gb σε κόβουν δηλαδή? Εγώ βλέπω σε όλα τα βαριά παιχνίδια είναι κάτω από 60 (πολλές φορές και 40) σε 1080p η 6600. Τι vram συζητάμε...

Kάτω από 40;

Όλα high-ultra τα παιζω με πανω απο 60 fps σχεδόν παντα. 

Tlou 1 δεν έχω παιξει ακόμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

έκανε όντως τέτοιο play ο αθεόφοβος? :P (γιατί στην εικόνα δε φαίνεται άμα έχει rt)

E ναι, μόνο με RT εξαφανίζονται τα textures σε ultra. Έχω την 3060ti, αν ανοίξεις RT πρέπει να ρίξεις τα textures στο high, χωρίς RT δεν έχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λοιπον επιασα το gollum επαιξα ολο το πρωτο chapter με epic τα παντα ray tracing dlss quality+fg. Περα απο οταν φτιαχνει τα shaders την πρωτη φορα το παιχνιδι ειναι smooth στα 97fps η καρτα καθετε 60-70% και η cpu 20%. Πασχει αρκετα απο το streaming των assets ομως επρεπε να εχουν shaders compile στο μενου για να εξαλειφθουν αυτα πολυ πιθανως να βαλουν συντομα με επομενα patch. Οποτε το παιχνιδι οντως τρεχει μια χαρα με FG με uncap fps εχω πανω απο 130 μονιμα ολα στο epic. Φαινεται ενδιαφερον η ιστορια μου αρεσε η dark ατμοσφαιρα και η εσωτερικη παλη του gollum εχει κατι το ενδιαφερον και πιστευω οι λατρεις των βιβλιων και των ταινιων θα τους αρεσει αρκετα. Εβγαλα και βιντεο ανεβαινει θα το βαλω αργοτερα να δουμε αυτα τα shader stutters τα οποια αν το ξανα παιξω απο την αρχη δεν υπαρχουν καθολου και ειναι σταθερα 97fps. Πιστευω με κανα 2 patch να φτιαξουν αυτο το streaming των assets η να βαλουν shaders precompile και θα ειναι 100% playable με FG και ολα epic. 

Tom-Screenshot-2023-05-26-19-11-45-41.pn
Tom-Screenshot-2023-05-26-19-13-55-45.pn
Tom-Screenshot-2023-05-26-19-23-06-61.pn
Tom-Screenshot-2023-05-26-19-34-51-55.pn

 

Τι αναλυση εισαι και παιζεις? Εγω στα 3440x1440 στα περισσοτερα παιχνιδια ειμαι 9-10gb vram σπανια να δω πανω απο 11. 

1080 οθόνη αλλά tv βάζω και 1440p κάποιες φορές,όπου μπορεί βέβαια η κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bonorov είπε

κάτω από 40;

Όλα high-ultra τα παιζω με πανω απο 60 fps σχεδόν παντα. 

Tlou 1 δεν έχω παιξει ακόμα. 

 

Ντάξει ρε παιδιά, θα με στείλετε αδιάβαστο. Η 6600 τα παίζει όλα ultra πάνω από 60, η 3070 είναι doa και κρίμα όσοι την αγόρασαν (α ναί, και η 6700 τα παίζει όλα δεξιά 1440p :P ) Ρε πριν την ώρα μου θα με πεθάνετε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 minutes ago, Herald said:

Ντάξει ρε παιδιά, θα με στείλετε αδιάβαστο. Η 6600 τα παίζει όλα ultra πάνω από 60, η 3070 είναι doa και κρίμα όσοι την αγόρασαν (α ναί, και η 6700 τα παίζει όλα δεξιά 1440p :P ) Ρε πριν την ώρα μου θα με πεθάνετε

Πιασ το αυγό και κουρευτω είναι η φάση. 

3 οικονομικές κατηγορίες καρτών σε μία προταση. 

Είπαμε η 3070 είναι ανταγωνιστική στην τιμή με την 6800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bonorov είπε

Πιασ το αυγό και κουρευτω είναι η φάση. 

3 οικονομικές κατηγορίες καρτών σε μία προταση. 

Είπαμε η 3070 είναι ανταγωνιστική στην τιμή με την 6800.

Δεν έχει σημασία με τι είναι ανταγωνιστική. Δεν γίνεται ταυτόχρονα η 6600 να τα παίζει όλα ultra 1080p, η 6700 να τα παίζει όλα ultra 1440p και η 3070 να είναι doa γιατί δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της. Λίγο την νουμοσύνη μας :P 
 

Στο game GPU όλα τα βαριά παιχνίδια μεταξύ 45 και 50 τα βλέπω με την 6600 πάντως. Χωρίς RT φυσικά, και με τα τελευταία patch. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 minutes ago, Herald said:

Δεν έχει σημασία με τι είναι ανταγωνιστική. Δεν γίνεται ταυτόχρονα η 6600 να τα παίζει όλα ultra 1080p, η 6700 να τα παίζει όλα ultra 1440p και η 3070 να είναι doa γιατί δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της. Λίγο την νουμοσύνη μας :P 
 

Στο game GPU όλα τα βαριά παιχνίδια μεταξύ 45 και 50 τα βλέπω με την 6600 πάντως. Χωρίς RT φυσικά, και με τα τελευταία patch. 

Ποια είναι όλα τα βαριά;

Ποιος είπε ότι η 6700 τα παίζει όλα ultra σε 1440p;

Και ποιος είπε ότι η 3070 δεν τα παίζει όλα ultra 1080p;

Σε 1440p κλατάρει σε ορισμένα σενάρια λόγω vram έχουμε πει. 

Και δεν θα έπρεπε για την τιμή της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bonorov είπε

Ποια είναι όλα τα βαριά;

Ποιος είπε ότι η 6700 τα παίζει όλα ultra σε 1440p;

Και ποιος είπε ότι η 3070 δεν τα παίζει όλα ultra 1080p;

Σε 1440p κλατάρει σε ορισμένα σενάρια λόγω vram έχουμε πει. 

Και δεν θα έπρεπε για την τιμή της. 

Δεν έκατσα να ψάξω 100 σελίδες, πρόχειρα πρόχειρα βλέπω 

Gollum, witcher 3, TLOU, Jedi survivor, Hogwarts, Warhammer darktide, dead space, forspoken, plague tale (εδώ πέφτει στα sub 20 αλλά έχει RT οπότε βγάλτο άκυρο) να είναι κοντά στα 50 ή και κάτω απτά 50. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πάντως πέρα απ την πλακα επειδή ανέφερες κάπου πριν ότι θα κλήσεις το rt και θα παίξεις.... το rt δίνει αρκετά + στην όλη ατμόσφαιρα... εγώ θα προτιμούσα να ρίξω πχ μερικά αλλα settings και να ανοίξω rt... με το stalker 2 και με κάνα gta6 θα μας πέσουν τα σαγόνια, τώρα όλα τα αλλα μου φαίνονται ψιλό meh... θα έλεγα πάλι για metro exodus αλλα θα με κράξει ο herald :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bonorov είπε

1080 οθόνη αλλά tv βάζω και 1440p κάποιες φορές,όπου μπορεί βέβαια η κάρτα. 

Αρα κοιτας σε κατι 6-7gb vram στα 1080 και 8-9 στα 1440p. Τα 16 που θα χρειαστουν ομως? Μιλαω για 1440p με dlss quality το οποιο ριχνει το vram usage αρκετα και FG. Εγω νιωθω safe με τα 12 στα 3440x1440 γιατι θες 16 για 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έκατσα να ψάξω 100 σελίδες, πρόχειρα πρόχειρα βλέπω 

Gollum, witcher 3, TLOU, Jedi survivor, Hogwarts, Warhammer darktide, dead space, forspoken, plague tale (εδώ πέφτει στα sub 20 αλλά έχει RT οπότε βγάλτο άκυρο) να είναι κοντά στα 50 ή και κάτω απτά 50. 

 

Witcher 3 χωρις rt που παιζω αυτή την περιοδο είναι μόνιμα πανω απο 60.

Jedi το fallen order που είχα παιξει επίσης ήταν πανω 70.

Στο elden ring έπεφτε κάτω από τα 60 κάποιες φορές. 

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω ακουμπήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Tambas91 είπε

 

πάντως πέρα απ την πλακα επειδή ανέφερες κάπου πριν ότι θα κλήσεις το rt και θα παίξεις.... το rt δίνει αρκετά + στην όλη ατμόσφαιρα... εγώ θα προτιμούσα να ρίξω πχ μερικά αλλα settings και να ανοίξω rt... με το stalker 2 και με κάνα gta6 θα μας πέσουν τα σαγόνια, τώρα όλα τα αλλα μου φαίνονται ψιλό meh... θα έλεγα πάλι για metro exodus αλλα θα με κράξει ο herald :P 

Το θέμα είναι ότι πλέον το να μετράς ξερές επιδόσεις Raster (ή και RT) σου δείνει και μια ψεύτικη εικόνα. Το FG δεν μπορείς να το βάλεις σε γράφημα και να συγκρίνεις με άλλες κάρτες αλλά σε κάποια παιχνίδια (wink wink hogwarts) μια 4070 με FG θα σου δώσει καλύτερη εμπειρία από μια 3090 γιατί δεν θα τρώς την τρελή μπουκάλα απτό CPU.
 

Έβλεπα κάποια video στο hogwarts με 4060ti και 3070 πάνω σε έναν 7800x 3d και...τις μπουκάλιαζε ο επεξεργαστης τις κάρτες, ειδκά στο hogsmeade.Σκέψου τώρα κάποιον με πιο αδύναμα CPU τι θα πάθει

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Το θέμα είναι ότι πλέον το να μετράς ξερές επιδόσεις Raster (ή και RT) σου δείνει και μια ψεύτικη εικόνα. Το FG δεν μπορείς να το βάλεις σε γράφημα και να συγκρίνεις με άλλες κάρτες αλλά σε κάποια παιχνίδια (wink wink hogwarts) μια 4070 με FG θα σου δώσει καλύτερη εμπειρία από μια 3090 γιατί δεν θα τρώς την τρελή μπουκάλα απτό CPU.
 

Έβλεπα κάποια video στο hogwarts με 4060ti και 3070 πάνω σε έναν 7800x 3d και...τις μπουκάλιαζε ο επεξεργαστης τις κάρτες, ειδκά στο hogsmeade.Σκέψου τώρα κάποιον με πιο αδύναμα CPU τι θα πάθει

Αυτο είναι ότι δεν είναι μόνο το boost που οκ το δίνει αλλά ότι γλιτώνεις αναβάθμιση cpu σε πολλές περιπτώσεις. Αντε παίξε με 100fps hogwarts witcher χωρίς FG με 5700x. Στα 60 70 θα είσαι και αν. Το RT γονατίζει πολλά cpu με χαμηλό Ipc. Watch dogs legion που δεν έχει fg να δεις μπουκάλα στην 4070ti με Ultra ray tracing. 70fps και η κάρτα να κάθετε. Αν είχε FG θα ήταν 100αρι καθαρό. Κάνει διπλή δουλειά με λίγα λόγια και με base fps 50 60 πας στα 100 και παίζεις τέλεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...